Nasıl antrenman yapıyorsunuz?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve arnoldjr tarafından 3 Ağustos 2005 başlatılmıştır.

Günde kaç adale çalıştırıyorsunuz?

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 385 üye.
  1. timsahtr

timsahtr Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3
    göğüs ve karın kaslarını iyice şekle sokmak istiyorum. biraz sabırsızlıktan dolayı ikisine yüklenmiştim. hedefim seneye haziranda göğüs ve karın kaslarını iyice sıkılaştırmak. ama her aynaya bakışımda sabırsızlık daha da artıyor :)

tavsiye için teşekkürler.

2. bbsinan

bbsinan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    kafama göre yapmıyorum spor salonundaki hocam yazdı banada biraz agır geldi ama adamın sampiyonlukları falan olunca bisey diyemedim bi bildigi vardır diye:)

3. umut-

umut- Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    tasarım
    Yer:
    izmir
    Sayı yok Acı Var !!!

Set yada tekrar saymıyorum sadece belli sıra takip ediyorum bölgeler için

1. bacak karın sırt
    2. kol omuz göğüs

örn. ;bumbbell ile biceps çalışacağım zaman

5 kg ile ısıtmaya başlıyorum
    ısındığını hissetiğimde
    10 kg ye çıkıyorum kas tam olarak ısınıp saldırıya hazır hissetiğimde
    15 kg ile lifleri iiyce zorluyorum kaldıracak halim olduğunu hissediyorsam devam ediyorum eğer 15 de verimli olmazsam 10 a geri dönüp kaldıramayacak hale gelene kadar devam ediyorum eğer ertesi gün acı hissedeceğime kannaat getirisem yeterli diyorum

eğer ertesi gün ağrı hissedeceğime kanaat getirmediysem devam set sayısı yada tekrar sayısına bakmaksızın .....

YETER DEDİĞİM YER KASIN SAKATLANMASINDAN ÖNCE LİFİN SON ANINA KADAR ZORLANMASINDAN SONRA KALDIRAMAYACAK HALE HLİNCEYE KADAR DEVAM ....

4. Junichi

Junichi Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Bu arkadaşın programı gerçekten çok iyi .. Fakat aklıma takılan bi soru var

bu A-B-off-C-A-off-BC-off

Ordaki BC yani sırt/biceps ve omuz/bacağı aynı gün mü çalışıyor yoksa yanlışlıklamı öyle bitiş BC olarak belirtmiş =)

5. mura7

mura7 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    besin takviye

üstadlar dogru paneldenmı yazdım bılmıyorm ama 4 ay önce aldıgım gncnin amino 3000 bide l arginine var acıp bı kısmını kullanmıstım normade son kullanma tarıhıne daha var ama 4 ay once actıgım ıcın bozlmusmudur kullansam sorun olrmu

6. komando1991

komando1991 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    konya
    Bende evde çalıştığım için yani fazla ağırlıkla çalışamadığım için vücudu haftada bölgelere ayırdım bölgesel çalışıyorum.Çalıştığım günler 2 ana 2 adele çalıştırmaya çalışıyom.

7. devilsguns

devilsguns Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    3 aylık vücut geliştirme yaptıktan sonra 2 aylık bir süre boyunca ara vermek zorunda kaldım.. son 2 aylık programımda birer gün arayla salona gidiyordum.her gidişimde göğüs,sırt-kanat,omuz için 2 hareket yaparken önkol,arkakol,bacak,karın tek hareket yapıyordum..(örnek göğüs için incline bench press+dambull flys, önkol için ayakta bar ile körl..hepsinde ağırlığı arttırıp,tekrarı azaltarak çalışıyordum) tam program değiştirip,her bölge için hareket sayısını 3 e çıkarıp, haftada 4 güne gidecekken ara vermek zorunda kaldım.
    *eski güç ve kuvvetime hızlıca dönebileceğim bir program konusunda bana yardım/tavsiye edebilecek var mı? boy 1.8 kilo 72.ağırlık arttırmada oldukça kötüydüm.tam tüm hareketlerde %10-15 lik bir ağırlık artışına ulaştım derken ara vermek zorunda kaldım.. hızlıca eski gücüme kuvvetime dönmek için bi program tavsiyesi istiyorum..
    **supersetlerle ilgili oldukça şey okudum..haftada 4 günlük bölünmüş programa geçeceğim zaman,h.sonları çalıştığımdan,ptesi salı perşembe ve cuma günleri salona gidebileceğim.. bir gün sırt+önkol+bacak çalışıp diğer gün arkakol+göğüs+omuz+karın çalışacağım.. ptesi günleri vakit darlığından ve vücut metabolizmasını arttırmak için supersetlere başvurmayı düşünüyorum..bir hafta sırt+biceps hareketlerini birleştirirken sonraki ptesi omuz+göğüs hareketlerinde superset yapmayı planlıyorum..bu 2 kas grupları birlikte superset yapılabilir mi ? genelde arkakol+önkol ve sırt+göğüs için superset programları gördüm.. ama ertesi günkü programımında bu hereketlerden biri olacağı için sırt+biceps,omuz+göğüs çalışmayı planlıyorum p.tesileri.. buna uygun hareket tavsiyesi olan çıkarsa minnettar olurum herkese sağlıklı forumlar ...

8. SVSTRGMR

SVSTRGMR Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    AVUKAT
    Yer:
    Konya
    benim çalışma sistemim şöyle:

Bb

9. yaibo

yaibo Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Bacak icim 1 gun digerlerini 3 güne yayiorum

10. nicknema

nicknema Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar
    Yıllar önceki düzensiz çalışmalardan sonra sonunda 8 aydır düzenli olarak spora devam etmekteyim. 183cm boy, 79kg, 29 yaşındayım.

Antrenman programımı şu şekilde değiştirmeyi planlıyorum :
    1. Gün : Gögüs / Sırt
    2. Gün : Biceps / Triceps - ~30dk Bisiklet
    3. Gün : Off
    4. Gün : Omuz / Karın
    5. Gün : Triceps / Biceps - ~30dk Bisiklet
    6. Gün : Bacak
    7. Gün : Off - ~1saat Bisiklet
    ( Bisikleti hemen antrenman sonrası kardiyo amaçlı, orta tempoda sahilde sürüyorum)
    Kullandığım supplementler :
    - ON Whey Gold
    - Gaspari Aminomax 8000
    - Hardline ZMA
    Yanlışlarım yada eksiklerim için hocalarımın, tecrübeli arkadaşlarımın değerli fikirlerini bekliyorum.
    Herkese saygılar, kolay gelsin.

11. BNS237

BNS237 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meraba arkadaşlar ben 1.80 boyundayım ve 69-70 kiloyum , antrenman şeklim Pzrtsi :Ağırlık+20 dk kardio ,Salı:Ağırlık+Mekik çeşitleri ,Çarşamba:Ağırlık+20 dk Kardio ,Perş:Ağırlık+Mekik çeşitl ,Cuma:eek:ff(ders programı yüzünden) (ama mekik çalışması yapıyorum )Cumartsi:Ağırlık+20dk kardio Pazar:eek:ff kas kaybı da yaşamak istemyiyorum göbek bölgesindeki yağları da yakmak istiyorum .Konu hakkında uzmanlar tavsiyede bulunursa sevinirim.

12. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    yenibaşlayanlar ve antreman bölümlerindeki mesajları okumanı öneririm

13. jhfetestr6

jhfetestr6 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    not: çok uzun oldu, ama programımın tamamı bu şekilde.

forumda yeniyim, bilgi düzeyim size oranla ne kadar azdır bilmiyorum(az olduğuna kesin eminim tabii :D), ama bir antremanda tek bölge çalışmayı daha mantıklı buluyorum. çift bölge denediğimde de hareket sayısını azaltmama rağmen ağırlıklar biraz düşmüş gibiydi, o kası yeterince zorlayamadığımı düşünüyorum çift bölge olunca. antremanım haftalık düzenli değil, sınav dönemi, bazı günlük 'bu gün gidesim yok ya' gibi durumlar yüzünden aksayabiliyor. bir vücut turunu 5 antremanda tamamlıyorum. hiç işim olmazsa haftada 5 i de geçebilirim ama.

1. gün: GÖĞÜS

Bench press(normal) 4 set 12-10-8-6 (son set 1-2 tekrar destekli, sondan bir önceki set bazen son sayı destekli bazen +1 sayı değişebiliyor.)
    Bench press(üst göğüs) 4 set 12-10-8-6 (son set kesin destek gerekiyor, 3. set bazen gerekiyor.)
    Bench press(alt göğüs) 4 set 12-10-8-6 (3. ve 4. setlerde destek gerekebiliyor)
    Kabloyla fly 12-10-8-6
    (hepsinde her set ağırlık arttırıyorum)

2. gün: İÇ KOL&BİLEK

Z-bar la iç kol(geniş tutuyorum, avuç içleri içeri ve yukarı dönük şekilde) 4 set 12-10-8-6 (çalmamak için elimden geleni yapıyorum, son set destek alıyorum bazen)
    Z-bar la iç kol(geniş tutuyorum, avuç içleri içeri ve aşağı dönük şekilde) 4 set 12-10-8-6 (son set 1-2 sayı destekli)
    Alternate Curl (adına şimdi baktım. ayakta durup, dumbell i çevirerek kaldırma) 4 set 12-10-8-6
    Bu 3 hareket için her set ağırlık arttırıyorum.
    Standart 3 bilek hareketini yapıyorum. 3 set 12-15 tekrar civarı yapmaya çalışıyorum. Ağırlık sabit.(zamanlamaya göre bileği başka güne atma ihtimalim var)

3. gün: OMUZ

Dumbell Shoulder Press 4 set 12-10-8-6 (son sette her zaman olmasa da destek gerekebiliyor.)
    Lateral Raise (dirsekler dümdüz değil, ama 175 derece filan açı vardır yani, tam açığa elimden geldiğince yakın) 4 set 12-10-8-6
    Front Raise 4 set 12-10-8-6
    Z-bar la Upright Row 4 set 12-10-8-6
    (bu 4 hareket, her sette ağırlık arttırmalı)
    Dumbell Shrug 3 set, sabit ağırlık, 12-15-20 arası tekrar. boştaki dumbell ağırlığına göre değişiyor tekrar sayım.
    bu hareketi farklı yapanlar var, ben sadece yukarı aşağı yapıyorum, daire çizenler de var, sistemini bilen varsa açıklarsa sevinirim. benim yaptığım düz;
    Dumbell Shrug » Traps » Exercise Encyclopedia » Videos » CoopersGuns Health, Fitness & BodyBuilding

4. gün DIŞ KOL

Tricep Push Down - Bar 4 set 12-10-8-6 (Tricep Push Down - Bar » Triceps » Exercise Encyclopedia » Videos » CoopersGuns Health, Fitness & BodyBuilding)
    Fransız (Skull Crusher) 4 set 12-10-8-6 (son set destekli) bu hareketin setlerinin devamına, Close Grip Z-bar Press ekliyorum. 12 tekrar fransız, devamına aynı ağırlıkla barı indirmeden 12 tekrar Close Grip, sonra 10 tekrar fransız+barı indirmeden 10 tekrar Close Grip. 8-8, 6-6 diye bitiriyorum bunu.
    Kick Back 4 set 12-10-8-6
    (3 ünde de her set ağırlık arttırmalı.)
    Dips (benchte değil, havada) 3-4 set, 1. set max 15 tekrar, 2. set 12(çıkarsa yine 15), 3. set 10-12 tekrar. duruma göre 4. set.(ağırlıksız vücut ağırlığıyla, kilom 96)

5. gün SIRT-KANAT

Lat Pull Down (enseye) 4 set 12-10-8-6
    Seated Row 4 set 12-10-8-6
    Dumbell Single Arm Row 4 set 12-10-8-6
    Lat Pull Down (göğüse) 4 set 12-10-8-6
    Lat Pull Down ağletinde, avuç içleri arkaya bakacak şekilde tutup çekiyorum yine 4 set 12-10-8-6 (şunun az daha geniş tutuşlusu, Close Grip Chin-up » Lats » Exercise Encyclopedia » Videos » CoopersGuns Health, Fitness & BodyBuilding)

Bunlar bölgesel kısımlardı.
    Bacak antremanının hakkını vermiyorum, sadece hormon salgılatmasından dolayı çalışıyorum bile diyebilirim; ama doğrusunun bir 6. gün olduğunu düşünüyorum. Şu an için sadece zamanım kalan bir gün;
    Upright Leg Press 4 set 40-30-20-20 (son iki set ağırlık son seviye, daha fazla arttıramıyorum, şimdilik iyi ama zaten, son setten sonra ayağa kalkınca ayakta durmakta zorlanıyorum 20-30 sn boyunca, bi yere oturup biraz dinleniyorum.) (hareket bu: Upright Leg Press » Vastus Lateralis » Exercise Encyclopedia » Videos » CoopersGuns Health, Fitness & BodyBuilding)
    Seated Leg Curl 3 set 12-15 arası tekrar, ağırlık duruma göre. (hareket bu: Seated Leg Curl » Hamstrings » Exercise Encyclopedia » Videos » CoopersGuns Health, Fitness & BodyBuilding , ama bu hareketi yapabilsem: Lying Leg Curl » Hamstrings » Exercise Encyclopedia » Videos » CoopersGuns Health, Fitness & BodyBuilding daha iyi olacağını düşünüyorum, seated olanda bacağı çekerken aynı zamanda bel de boşa çıkabiliyor, rahatsız edici ve zor oluyor)

Bunun dışında her antreman başında 5-6 dk (1 dk 6 km ile, 1,5 dk 16-20 km arası, 1-1,5 dk 4-6 km, 1-1,5 dk 16-20 arası hızla) ısınma sayılabilecek bir koşu. yakım etkisi de daha fazla diye biliyorum deparlı yavaşlamalı koşunun.

Devamında, OMUZ günü dışındaysam; önce omuz direncine geçiyorum. Bunun için kendimce yaptığım 2 hareket var, başkasından görüp duymadım. Siz de hareketleri deneyip yorumlarınızı yaparsanız cidden çok sevinirim, bunu sorabileceğim (benden) tecrübeli insanlar çevremde pek olmadı bu 2 harekete başladığımdan beri.
    1. hareket, 6 kg dumbell la (4 tü önceden, ağırlık çok zor artıyor bunda) sabit tutma hareketi. Front Raise yapar gibi dumbell i öne doğru kaldırıyorum. kol ve gövde 90 derece olduğunda tutmaya başlıyorum. 1 dk civarı yapıyorum, 4 kg dayken 1 dk 15 sn, 1 dk 30 sn filan zorluyordum. 6 cidden zor. sağ ve sol ayrı ayrı bunları yapıyorum 1 er dk.
    2. hareket. front raise yapar gibi kaldırıyorum, kol ve gövde 90 derece olduğunda, kolu indirmiyorum, yana doğru açıyorum, sonra tekrar öne doğru kapatıyorum(front raise kalkık konumuna), daha sonra indiriyorum. sağ 1 kere kalkıp açılıp kapanıp iniyor, sonra sol aynı şekilde oluyor ve 1 sayı oluyor. 3 set yapıyorum, 4 kg 15 tekrar, 6 kg 12 tekrar, 8 kg 9 tekrar yapıyorum. açıp kapama süresince omuz ağırlığa karşı direniyor, yine bu forumda bir ara omuz kaslarının dirence daha çok cevap verdiğini okumuştum, ona dayanarak bu 2 hareket mantıklı geliyor. Omuz günü dışında yapmamın sebebi, bu hareketler omuz kasını cidden yoruyor, ve omuzda yeterli ağırlığı basamıyorum o zaman.

Bu 2 sinden sonra karın hareketlerine geçiyorum. Omuz günündeysem direk karın hareketlerine geçiyorum.
    (zamanım varsa karın hareketlerine yanlara iniş ekliyorum, önce bir tarafa ağırlık alıp 20-30 arası tekrar, sonra aynı ağırlık ve aynı tekrar sayısıyla diğer tarafı zorluyorum. sonra ağırlığı bırakıp 2-3 dk boşta yapıyorum, son 1 dk ya girerken aşırı hızlı yapmaya çalışıyorum)
    En az 1 dk 30 sn olmak üzere plank duruşu yapıyorum. http://www.sportifhareketler.com/wp-content/uploads/2009/07/plank.jpg şeklinde duruyorum.
    Sonra Yarım mekik 50+ tekrar(sayıya çok takılmıyorum karın hareketlerinde)
    Ayakları yukarı kaldırıp yine yarım mekik şeklinde yapıyorum. 30+
    http://4.bp.blogspot.com/-gToF1nsgd2Y/UnjMMan-AUI/AAAAAAAACsQ/7mKaW4f-5yA/s400/30-10-2013+06-15-03.jpg gibi bir duruşla, 2 tarafı da 30+ sayıda yapıyorum.
    en son olarak da, ağırlıksız, ayaklarımı bir yere sabitleyerek(denge sağlayacak kadar) rus twist i yapıyorum. 25+

karın çalışırken hareket aralarında 10-20 sn ya var ya yok, pozisyon değişimi-susama filan varsa işte onlar.

daha önceleri aralıksız 200 civarı leg raise yaptığım dönem olmuştu düzenli. sağlam bir karın kası alt yapım var. ama ne kadar koşu ve karın çalışması olsa da iyi bir diyet programı ve irade gerekiyor. bende ikisi de pek yok, öğrenci olup yurtta kalmanın zorluğu biraz da.
    --- Mesaj birleştirildi, 23 Kasım 2013 ---
    bence boyuna göre kütlen az bile. antreman içeriğinde ağırlık girdiğin kasların ertesi gününde o kasları tekrar kullanma dinlenebilsinler, dış kol da ağırlık bastıktan bir sonraki gün göğüs girme. onun dışında daha bilgili arkadaşlar cevap verebilirler. mekik çeşitlerini her gün yapabileceğini düşünüyüorum ben.

Son düzenleme: 23 Kasım 2013
  14. bca

bca Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    GÜN 1 PAZARTESİ
    GÖĞÜS
    ÖN KOL

GÜN 2 SALİ
    MİDE

GÜN 3 CARSAMBA
    DİNLENME

GÜN 4 PERSEMBE
    OMUZ
    ARKAKOL

GÜN 5 CUMA
    DİNLENME

GÜN 6 CUMARTESİ
    SIRT
    BACAK

GÜN 7
    DİNLENME

15. micr10

micr10 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Gunde 1 bolge calismayla gunde 2 bolge calismanin farkinin ne oldugunu açiklayabilecek var mi? :)

16. jhfetestr6

jhfetestr6 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    göğüs antremanından sonra üstüne biceps de çalışıyorsan günde(1 antremanda) 2 bölge olur.
    göğüsü bitirip, başka bir antremanda biceps e geçiyorsan günde(1 antremanda) 1 bölge olur.

kanın o bölgelere gidişi, besinin dağalışı gibi farklar yaratabilir. ben tek bölge taraftarıyım.

17. micr10

micr10 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Cevap icin tesekkurler ama demek istedigim 1 bolge calismakla 2 bolge calismanin avantajlari dezavantajlari var midir

18. kbsy23

kbsy23 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    viyana
    1. Gun: göğüs, triceps, kalf.
    2. Gun: sırt, biceps, karin.
    Off
    4. Gun: Omuz, trapez, kalf.
    5. Gun: bacak, karin.
    Off
    Off

19. ErimKurt

ErimKurt Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Etkilimi bu program ya :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. Zeir1907

Zeir1907 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhabalar,

Bu sekilde calismaktan sonuc alabildiniz mi ?

Sayfayı Paylaş