Muhteşem Bruce Lee'nin vücuduna ve idmanları...

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Karasan tarafından 13 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 53 üye.
  1. Berkthagar

Berkthagar Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    0
    mafya o yüzden uykusunda öldürmüş.kaslarını sıktığı zaman kurşun geçirmiyormuş.o yüzden uyurken öldürmek zorunda kalmışlar...

2. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    babam geçlik dönemlerinde çok büyük bir bruce lee hayranıymış. o dönemlerde david carradine ve bruce lee insanların spora başlamasında çok büyük etkenmiş. bruce lee nin kendince tecrubelerinden harmanladıgı dövüş sanatı vardır. lee nin kung fu karete ve birçok bildigimiz uzak doğu dövüş sporlarıyla çok ilgilendigi yazar bunun yanında boks ile de çok ilgiliymiş bu kadar dövüş sporunla uğraşmak ve hepsinin kurallarını tekniklerini öğrenmek belli bir seviyeye gelmek çok uzun yıllar alır. bütün bu dövüş sporlarında ders vericek kadar iyi olduguna inanmıyorum. kaynakların birçoğu bu sporlarda ileri derecede bilgisi oldugunu ve bütün bu sporlardan jeet kune do da harmanlama oldugunu yazıyor. bruce lee nin kung fu da çok ileri derecede bilgili oldugu apaçık belli teknik olarak hertürlü kendini belli ediyor.ama şimdi filmlerini izlerken cüneyt arkının filmlerinden bile daha abartılı sahneler görüyorum.bi filminde bruce lee kendisi kung fu cu ya :D karete yapanları pataklıyor olay şöyle gelişiyor bruce lee içi öğrenci dolu olan karete salonuna girer ve orda ki onlarca egitimli insanı perişan eder ayrıca kılına zarar gelmez. dövdügü adamların hepsi egitimli dedigim gibi illa birisi çıkar ve seni durdurur. bruce lee filmlerinde hep kötü adam rolu oynayan çok iri heybetli abimiz bolo yeung her seferinde kendisinin yarı agırlıgı kadar olan bruce lee den dayak yerdi bu hiç inandırıcı degil. dövüş sporlarında teknik çok önemlidir ama teknik güçle birleştiginde işe yarar bruce lee güçsüzdür demiyorum ama filmlerinde yaptıgının 10 da 1 ini gerçek hayatta yapabilicek bir adam değildir.

3. joseph18

joseph18 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Bu kurşun geçirmez mevzusuna ben pek inanmadım açıkçası ayrıca ben şöyle duymuştum bir sene daha çalışsaydı üzerinde demir sopa tarzı şeyler etki etmeyecekti.en nihayetinde oda insan elbette kurşun işler

4. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    bruce lee nin öldürüldügü söyleniyor. ama onun çok çalışmaktan sağlıgını kaybederek öldügü yazıyor biçok yerde.

5. body-ci

body-ci Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    gücü beyninde...uzakdoğulu sporcular vücutlarından ziyade beyinlerini de geliştiriyorlar...

6. wolf13

wolf13 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    tek kelimeyle harika...

Son düzenleme: 11 Şubat 2011
  7. ALPOGAN

ALPOGAN Yeni Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    Bruce Lee dövüş sporlarında bir efsanedir ama vücut geliştirmede asla ! İki spor dalı çok farklı..Bu durum aynı yüzmede dünya birincisi olan adamın, basketbolculara örnek olarak sunulmasına benzer..Yani anlamsızdır..

Bruce Lee ve buna benzer Asyalıların, DHT oranları az olduğu için ve genetik yapıları farklı olduğu için fazla uzayamazlar,fazla kas yapamazlar vs...

8. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    bolo yeung da asyalı ama bruce lee nin iki katıydı dht oranı asyalı oldugu için onunda düşüktür heralde. şuanda 72 yaşında hala bir sürü gence taş çıkarıcak halde. aynı şekilde bolo yeung un ogluda bi vucutcu fazla kas yapamazlar demişsin bi araştır derim...

kerem191 bunu beğendi.
  9. darkhunter54

darkhunter54 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Bruce Lee efsane oldu çünkü onun yaşadığı dönemlerde çin kültürünü koruyan bir ülkeydi. En büyük kültürleri arasında dövüş sanatları yer alıyordu. Bruce Lee ise çin kültürünü tüm dünyaya tanıtma amacıyla sinema sektörüne girdi. Ayrıca kendi stilini geliştirdi çünkü onun içinde de her çinlide olduğu gibi büyük dövüş arzusu bulunuyordu.

Biraz biyolojik açıdan bakıcak olursak çinlilerin genetik olarak kasları bizimkine oranla daha az gelişir... Bruce Lee ise kas yapısını alman annesine borçlu. Ancak diğer genetik özellikleri çinlere daha yakındı. Bunlardan en belirginleri gözlerinin çekik olması saçlarının siyah ve düz olması ayrıca kemiklerinin ince ve boyunun kısa olması... Ve bu yüzden sıska ve çelimsiz gözüküyor ancak teknik ve zeka konusunda çoğu asyalıda olduğu gibi bizlerden üstündü...

Açlık kası dediğiniz terimide çinlilerin yaşam tarzından kaynaklanıyor olmalı. Çoğunlukla bitkilerle beslenmelerinden ve yağsız besin tüketmelerinden dolayı... Ama şöyle birşey varki illa kas hacminin büyük olması için yağ olacak diye birşey yok. Yağ oranı çok düşük olupta kas hacmi geniş olabilir...

Bruce Lee'nin tekniğine gelicek olursak akrobasik hareketleri bi kenara bırakıp daha çok etkili ve sade olmayı hedeflemiş sanırım. Şahsen Bruce Lee ve Jackie Chan'i kıyaslayacak olursak bence Jackie Chan daha fazla ileride dövüş sanatları konusunda ayrıca akrobasi ve zorlu sahnelerlede biraz daha ön plana çıkıyor. Tabi ki Bruce Lee'nin kısa yaşamının etkisi de var. Yaşasaydı berkide daha iyi yerlere gelicekti... Ancak gücü konusunda endişelerim yok!

Bi yerde edindiğim bilgiye göre Bruce Lee'nin ve oğlunun aynı dönemde ölmesi tesadüf değilmiş...
    Çin kültürünü dünyaya açmasından dolayı veya başarısını kıskanan kişiler tarafından suikaste kurban gittiğini ögrendim. Ölümünden sorumlu kişilerinde çin mafyası olduğu iddaa ediliyor. Hatta Jackie Chan'de böyle bir tehditle karşı karşıya kalıp ciddi sinema filmlerinden daha çok komedi ve akrobasi ağırlıklı filmlere geçiş yapmıştır...

-2 parmak üzerinde tek elle şınav zor bişey değil bunuda belirtmek isterim çünkü kendim çekiyorum...

Eğer yazdıklarımdan şüpheniz varsa ben dövüş sanatları, vücut geliştirme ve biyoloji vs. bilim dallarında kafa patlatmış adamım... Mesleğim bilgisayar mühendisliği olmasına rağmen...

Benim gözlemlediklerim bunlardı. Sizi aydınlatabildiysem ne mutlu bana ancak yanlış bi bilgi verdiysemde affola...

kerem191 bunu beğendi.
  10. loveofbody

loveofbody Yeni Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    bu çinliler madem beyinlerini geliştiriyolar o kadar spor dövüş savunma vs. gibi dallarla ilgileniyolar ve ve nüfuslarıda çok fazla ve zamanında da çok fazlaydı ama bizim türkler yüzünden çin seddini kuruyolar....medyanın abartması yada çinden fazla sağlam adam çıkmıyo :D :D

11. rampage

rampage Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    hangi kurşunu geçirmiyormuş snipermı pompalımı tek atarmı hangisini acaba :) erkeklerde minimum yağ oranı 2 ile 4 arasındadır

12. micelow

micelow Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    buarad ben 11 yıldır uzak doğu sporlarınla yakından ilgilenen birisi olarak bir kaç şey söylemek isterim. uzak doğu spor larında sadece kas gücü birşey ifade etmez fizksel olarak ve zihinsel olarak güçlü olmak gerekir burada ki enerjisi devreye girer (japonlar ki der çinli ler chi der) bruce gücünü tabiki bu enerji sayesinde alıyordu aikido ve taichi kungfu yafalnlar bunun ne oldunu daha ii bilir. eğer bu enerji vücudunda fazla miktarda olursa karşındaki rakibindeki senden az ise yada aura denen bedeninin etrafındaki ruhani beden zayıfsa rakibine hiç dokunmadan onu saf dışı edebilirsin fakat bu enerji yi kullanabilen kişiler için geçerli aslında herkezbu enerjiyi kullanır farkında olmadan örneğin nazar olduğunda bu enerji açığa çıkar her insanın nazarı her insana işlemez bunun nedenide onun enerjisinin diğerinden az olmasıdır bunun la ilgili size ilginç bir video gosterebilirim
    https://www.youtube.com/watch?v=45hWbIy5Fkk&feature=related

13. Fυякαη Acαя

Fυякαη Acαя Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Kemerburgaz
  14. Sivasli58

Sivasli58 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
  15. msxx

msxx Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    bende antrenman programı var mf dergisinde görmüştüm o boyla 60 kiloluk barbell kaldırıyomuş fotoğrafı var demekki ön kol baya önemli gün geçtikcede önemini daha iyi anlıyorum

16. hamıt

hamıt Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrencı
    Yer:
    ADANA
    Bruce Lee hakkında bir küçük konuşma yapmak istiyorum, çünkü o adamı bayadır araştırıyorum. Dövüş Sporlarına adım attığım günden beri araştırırım. O yüzden bir kaç bilgim olduğunu düşünüp şuraya küçük bir yazı yazıcağım.

Bruce Lee, Game of Death filmini çekerken Cold.45 ile arkadan öldürüldü iki kişi öldürdü. Bunlar Çin öldürme nedeni ise Çin ata sporunu amerika'da tanıtması içindir. Bazı arkadaşlar diyor, bruce lee antreman yaparken yanındamıydınız? Adam 60 kg iken 135 kg halter kaldırıyordu. Baş parmağında durabiliyordu, 2 saat durmadan yumruk atıyordu bilekleri güçlensin diye. Adamın yan tekmesi 136.1 kg basıyordu. Hala o adamı kötüleyenler var yazık.. Daha neler neler yapıyordu. Biraz araştırın derim. JKD öğrenip sokakta dayak yemeyen varsa bruce lee sayesindedir. O adam ölmüş, biraz düşünerek konuşun. Ben adamın tüm kitaplarını, tüm filmlerini, belgesellerini okuyup izledim.

trabzonspor ve SiR_Arawn bunu beğendi.
  17. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Dostum sen yanlış biliyorsun Bruce Lee bikere 11-12 yaşlarında başlamıştır eğitim almaya (Wing Chum) , hızlı yumruk gibi tabirlerin senin dövüş sanatlarıyla pek ilgilenmediğinden belli Sparring yaptıkça , kum torbası dövdükce , yumruk tekniklerini öğrendikden sonra vura vura hızlanırsın.Ama Bruce Lee'nin farkı var oda şu kullandığı teknikte yumruk atarken vücudla atmaz yani omuz çıkarmaz yumruk koldan çıkar bir boksör gibi atmaz.Bu yüzden çalışsan bir insanın yumruğu hızlı çıkar.Tekmeye gelirsek eğer ayakları tam açabiliyorsa tekmeyide çalışarak hızlandırır.%0 oranında yağ oranı idda etmişsin öyle birşey olamaz bence ölür deniyor.Yağ oranı 2-3-4 olabilir ama 0 olamaz İNSAN vücudu bu.

''hiçbir bodyci bruce kadar hızlı olamaz onun kadar iyi dövüsemez '' aşırı hacimlenmemiş , inanan bir insan için sınır yoktur.Kendini Bruce Lee ile sınırlandırırsan hedefin yapılmış birşey olur dostum Bruce Lee'den iyi olabilirsin tabi onun kadar iyi çalışırsan zamanın , durumun , eğitimin , azmin , bakış açın herşeyin var ise vardan kasıtım doğruysa çalışa çalışa herşey olabilirsiniz ama şahsen günlük 8 saat idmana ayıramıyorum :(

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:18 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:27 ----------

Bruce Lee'ile vandamme karşılaştıran arkadaşım vandamme kim ki? o seviyeye gelmiş olarak düşünüyorsun.Bruce Lee'nin kadar iyi uçan tekme atabiliyor mu? Van Damme ayrıca Bruce Lee'nin felsefesi JKD yani her kavagada döner tekmeyle adam dövmek değil , iki nokta arasındaki en kolay ulaşan çizgi gibidir.Basit hareketlerle rakibi yenilgiye uğratmak.Tekmeci diye bir kavram yoktur.Kavga sadece tekmeden ibaret olsaydı minder sporcusu tekvandocular herkesi döverdi :D

18. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    o arkadasimiz sana cevap veremeyebilir ama ben cevap vermek isterim.
    van damme kim ki diyene kadar bir arastirma yap.
    ulkesinde sampiyonluklar ayrica avrupa karete sampiyonlugu ve birsuru derecesi olan musabik bir sporcudur.
    bunun yaninda kickboksta yapmistir.
    cocuklugunda bale yapmis ve bu bale sanati dovus sporlarinda ona cok fayda saglamistir.bruce leeden daha esnek olmasida buna bagli ve cok daha estetik hareketleri vardir.

bruce lee filmlerinin cuneyt arkin filmlerinden pek bir farki yoktur. bruce lee karsısına bır odun ordusu alır ve bu hareketsız odunları teker teker ındırır.
    nıhayetınde bu adam 50 kusur kılo bır adam teknık hernekadar ıyı olursa olsun gucle bırlesmedıgınde bır ıse yaramaz.

19. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    öncelikle bu dediklerin film :D ayrıca senin öyle bir mantığın var ki kardeşim ''heybetli abimiz bolo yeung her seferinde kendisinin yarı agırlıgı kadar olan bruce lee den dayak yerdi bu hiç inandırıcı degil'' Allahını seviyorsan dövüş hakkında bir gram bilgin varsa ağırlıkla dövüşülmediğini kaç kez kanıtladı Bruce Lee siz anca sinek siklet turnuvalarına girin boks yapın , ağır siklet turnuvalarına girin bişiyler yapın bu gerçek dövüş hayatın ortada.Filmden bahsetmiyorum oluşturduğu JKD'nin felsefesinden mantığından bahsetmeye çalışıyorumş.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:36 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 02:26 ----------

''Bruce Lee'nin tekniğine gelicek olursak akrobasik hareketleri bi kenara bırakıp daha çok etkili ve sade olmayı hedeflemiş sanırım. Şahsen Bruce Lee ve Jackie Chan'i kıyaslayacak olursak bence Jackie Chan daha fazla ileride dövüş sanatları konusunda ayrıca akrobasi ve zorlu sahnelerlede biraz daha ön plana çıkıyor. Tabi ki Bruce Lee'nin kısa yaşamının etkisi de var. Yaşasaydı berkide daha iyi yerlere gelicekti... Ancak gücü konusunda endişelerim yok!''
    bak dostum Jackie Chan Kung Fu ve Shaolinliğe yönelmiş bir dövüş sanatcısıdır.Bruce Lee ise JKD felsefesini çıkardı.Shaolinlerin yaptığı gibi görsel pozlar vermediği için Bruce Lee insanlara cazip ve güçlü gelmeyebilir ama katalar çizmemesi , komik gardlar almaması Bruce Leeyi buraya getirdiyse :D siz bilinçsizler yüzünden.Araştırmadan pek konuşulunca böyle oluyor dövüş görselliğe bağlı değildir...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:42 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 02:36 ----------

o dediğin iç güç çinlilere göre chi japonlara göre ki bize göre iç güç / içimizdeki enerji dışarıya yansıtılması.Bruce Lee'nin yaptığı sanatta otomatikleşmeyle beraber iç güç gerçekten olağanüstü şeyler çıkarıyordu ortaya...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:49 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 02:42 ----------

bak kardeşim KARETE dediğin dövüş sanatı kata çizme , klasikleşmiş sanatlar arasında en geleneksel en gereksiz hareketler içeren dövüş sanatıdır istersen dünya Karete 1.si gelsin onlardaki mantık kalıpsallaşmış tekniklerdir karşısında bir JKDci varken korkar ne yapıcağını şaşırır çünkü karetecinin birbirine vurabileceği şeyler bellidir :D ona karşı yapılıcak teknikte bellidir...Filmlere hala takılmışsın.Filmler çekildikleri yılın izlenmesi istenen insan kitlesine göre çekilmiş GÖZE HİTAP MESELESİ KARDEŞ ANLIYON MU?ilgi çekicek şeyler yapılır 40 kişiyi biri döver felan filan...Ayrıca hala ''nıhayetınde bu adam 50 kusur kılo bır adam teknık hernekadar ıyı olursa olsun gucle bırlesmedıgınde bır ıse yaramaz.'' böyle düşünen insanlar varya utanıyorum uzak doğu felsefesini öğren dostum biraz , insanlar kendini aşmanın yollarını bulmuş.kendini aşamayan hiç bir kimse hasmını , rakibini aşamaz...

uzk bunu beğendi.
  20. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    bende boks ile ilgiliyim gercekten cok sert bir spor ama baktıgımızda 50 60 kg arası sıkletlerde nakavt pek fazla goremıyoruz.
    JKD da bır savunma sanatı oldugu ıcın boyle dusunmeme neden oldu.

daha fazla fıkır sahıbı olmak ıcın dıger savunma sporlarınla arasındakı farkı gormek ıcın antrenmanlarını ızlemeyı arastırmayı dusunuyorum.

Sayfayı Paylaş