muay thai veya wing chun

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve ataduyan tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 28 üye.
  1. Gokhang

Gokhang Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Vakti zamanında Türk sinemasının meşhur jönlerinden Ayhan ışık bir filminde rol icabı dayak yemişti,ondan sonra alınan tepkilerden dolayı filmin o sahnesi makaslanmış,yeni çekim yapılarak Ayhan Işık(Filmdeki iyi adam) ın bir sürü adamı nasıl tekme tokat dövdüğüne dair bir sahne yeniden filme monte edilmişti.

Demem o ki herkes illa bir iyilik arayışında.Çizgi romanlarda bile bir iyi kahraman mevcut,kahramanın yakın çevresi hep iyilerden oluşuyor.

Mücadele sporlarında da durum böyle gibi,herkes kendi yaptığı sporu en iyi olarak düşünmek istiyor,en ufak bir pohpohlamada tatmin hissi duyuyor.Judo veya aikido cuların antrenmanda yaptıkları yere düşme hareketini 1 kere yapsa komaya girecek insanlar bu branşlara laf ediyor "Nasıl yenileceğini bilirsen,yenilmemeyi öğrenirsin" deyiminden haberdar olmak şöyle dursun,ciddi manada bunun anlamını algılayabileceklerini bile sanmıyorum.

Türkiyede ve dünyanın bir çok ülkesinde spor devlet kontrolünde yapılır.Devlet politikasıdır ki olimpiyatlarda olsun uluslar arası arenalarda olsun o devleti,devletin seçtiği sporcular temsil eder. Spor nedir? spor karşılaşması nedir? diye uzun uzun anlatmakta istemiyorum. Ama kısaca spor karşılaşmasına değinmek gerek,

Bir spor branşını yapan sporcu o sporla ilgili uluslararası teamüllerde geçen kuralları uygulamak zorundadır,sporcu müsabakada başarılı olmak için kendi kurallarına uygun çalışma yapan kişidir.Örneğin boksörler kask-eldiven-dişlik-kasık koruyucu takar.Bunların renkleri ve malzeme standartlarıda yine uluslararası teamüllerce belirlenmiştir.

Bir spor branşına başladığınızda o branşın yarışmasına o branşın kurallarına göre hazırlanırsınız.Kural demek, serbest bir sporcuyu bazı açılardan kısıtlayan ve denetleyen etkenler demektir.Şimdi bu etkenlere göre çalışan sporculara bakıp o branşa "etkisiz yetersiz branş" demek doğrumu?

Aikidocular bile günümüzde ikiye bölünmüş durumda.Gelenekksel aikido da müsabaka yoktur,müsabakayı reddeder,ancak aikido federe olduğu zaman devlet politikası gereği sporcuları sınıflandırmak,ölçmek için müsabaka sistemi getirilmiştir.Buna bazı aikido hocaları tepki göstermiş hatta federasyon başkanını suçlamışlardır,

Bu uzun yazımda anlatmaya çalıştığım şu,mücadele sanatlarını spor olarak yapıyorsanız sporun belli kural ve kısıtlamaları olduğunu hatırlayınız.Yani yukarıda karate etkisiz branş falan denmiş,müsabaka yapan sporcunun düşüncesi rakibe vurup(Temsilen dokunmak) puan almaktır.Nakavt etmek,yerden yere vurmak gibi bir güdü sporda yoktur.

Ama yok mücadele sanatlarını ben sokakta kullanacağım,dövüşürken kullanacağım,tam etkin kullanmak istiyorum diyorsanız o zaman yaptığınız şey spor değildir bununda eğitimini her yerde alamazsınız.Bir spor branşını öğrenirsiniz,bu branşta temelinizi aldıktan sonra müsabaka çalışmalarına girmeden kendi altyapınızı kurarak teknikleri etkin çalışırsınız.

Branşları etkili yapan şey insandır,yumruk her branşta,her sistemde yine yumruktur etkinliği ise, sadece bunu vuran kişinin performansına bakar. Performansı ise çalışma şekillendirir. Müsabakada sert vuruşlarda kontak vuruştan diskalafiye alırım diye korkarak çalışan bir sporcu elbette antrenmanlarında kontak vuruştan kaçınarak çalışır.Yani kendini frenler.Buna bakarak branşları sınıflandırmamak gereklidir.

Son düzenleme: 22 Eylül 2010
  2. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    muay thai lafı geçtiği için hemen cevap verelim...diğer kısıları işe sokmadan...

muay thai, pür dövüş istemleri içinde en üst noktada...artık, mma diye tabir edilen "karışık dövüş ssistemleri" de bunu gündemlerine olmazsa olmazı olarak sokmuş durumdalar (kaldı ki mma çok kurallıdır)...

etkinliğinin sebebi, yıllarca bu adamların dövüşmeleri,stadlar oluşturmaları, buna göre metodlojileri reel anlamda gerçekleştirmeleri.. bir sürü "eklektik "bi biçimde nemalanmaya çalışan ,aslından uzaklaşan sistemler.le mukayese dahi edilmez...))..

3. atakanakun

atakanakun Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ynlş düşünüyorsun . muay thai genelde düşmana temans yolunu kullanan ve vüct gücünü çok yoran bi spor . wing tsun rakibe en kolay yoldan en etkili darbeyi vurmayı öğretir mesela ortalama bi zincir yumruk 6 vuruştan olşur eğer yaşına göre vücudun güçsüz deilssen bu adamı bayıltmaya yetecek bi darbe kuvveti demekitr.. müsabakalarınn olmama sebebi budur.. 2 profesyonel karşılaştğında sonuçları ağır olabilr... çok yakın arkadaşlarım bu spordalar senelerdir. onlardan dinlediğm ve şahit olduğum kadarı bu.

4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    neticede dinlenenler...))

dilin kemiği yoktur...

bu işler maalesef "şehir efsanelerinden" çok farklıdır...)

5. visnekompostosu

visnekompostosu Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Muay Thai harika bir stildir. Çalışırken tabiri caizse bi tarafımdan ter inerdi :)

Yalnız benim görüşüm Wing Chun'un bir kosept olarak ele alınması, belirli bir ustalığa değin çalışılması, ardından da boks, MT gibi stiller ile desteklenmesidir. Zira Wing Chun duruşu "rahatsız" iken, yerine benzetimini yapılabilecek başka bir duruş getirmek, mesafelere göre kulanacağı uzuvları yine bu stiller ile karıştırarak kullanmak vb. güzel olacaktır, olmuştur da.Bakınız Bruce Lee. (tırnağı olabilsek kardır:) )

6. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Dostum tavsiyem MT ile WT ye ayrı ayrı gitme MTye başla ve hep onu devam ettir.WT'de güzel bir mücadele sporudur ama MT sana daha fazla mutluluk getiricektir.Neden dersen WT'nin içinde dini hareketlerde var gereksiz bunlara boşu boşuna odaklanmak yerine MT yaparak ve ilerletirsen müsabıklaşırsan sana verdiği şeyleri görerek çok sevinirsin...

7. visnekompostosu

visnekompostosu Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0

WT içinde dini hareketler mi? Ben yıllarca WT çalıştım; acaba bana dini bir hareket söyleyebilir misin?

Lütfen yanlış bilgilendirme ile insanların motivasyonlarını değiştirmeyelim.

8. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Lee wing Chun Kung Fu da SİSUK 3. GRAD bir döğüşçüydü( oldukça yüksek bir derece} .Zaten WİNG CHUN EN MÜKEMMEL DÖĞÜŞ SANATIDIR.Ama ona göre bu stilde bir çok gereksiz ve karışık hareketler vardı.Özellikle dini öğeler döğüş sanatında bir çok gereksiz hareketlet olusturuyordu ona göre.Ve bu tip hareketlerin sokakta hiç bir iş yapmadığını savunuyoırdu.Artık yeni bir stil üzerinde duruyordu.

Bruce Lee ile bir yazı oku bakalım

9. visnekompostosu

visnekompostosu Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Bizim yıllardır ne çalıştığımız ne de hocalarımızın çalıştığını gördüğümüz öyle ekstrem, dinsel hareketlerle hiç karşılaşmadım. Dediğine bir bakacağım, arıyacağım, yine de merak ettim. Ancak Bruce Lee'nin bu söylemini bugüne dek hiç duymadım.

Wing Chun'un konsept olarak ele alınmasını ortaya koyuyor ve WC üzerinden yeni sanatını geliştiriyor. Burada WC'un bir takım sıkıntılarını anlamak gerek, kendi de bunu göstermiştir. Ancak dinsel hareketler... yok yahu, belki gereksizler vardır ancak dinsel yok diye biliyorum.

10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    arkadaşlar lütfen böyle bir muskayese yapmayalım...(((

wt ile mt hiç alakası olmayan 2 sistem...

mt stadyumlarda yapılan dövüşlerle evrim geçirmiş bi sistem olup, ayrıca " kickboxing ,kyokushin karate ,mma vb " vuruşlu tam temaslı sistemlere yön vermiştir...

derkrieger ve visnekompostosu bunu beğendi.
  11. visnekompostosu

visnekompostosu Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    MT içimdeki hayvani hisleri uyandıracak kadar sert, hırslı ve bir o kadar da keyifli bir spor. Wing Chun'a ise spor gözüyle bakmak yanlış olacaktır çünkü ringe yönelik değildir; tamamen kavga anları gözönüne alınarak kısa zamanda hasmı elimine etmeye yöneliktir. MMA' de birkaç WTci dışında doğrudan WT uygulayan kimse yoktur. Kaldı ki kimse Wing Chun'dan ringde başarılı bir stil olmasını beklememedir, diye düşünüyorum.

Gel gör ki her iki stil de -iyi uygulanması halinde- çok kalitelidirler. Bakmayın bazı yerlerde şu şundan iyidir, diyenlere. Herhalde onlar pek açık görüşlü değiller. Bir örnek, EBMAS'ta Mert hoca vardır, çalışmadığı bulaşmadığı stil yoktur; yine de en iyi diye birşey demez hiçbir branşa o genç yaşına rağmen.

Boksu anlamadan boksöre , güreşi görmeden güreşçiye .... anlamadan ...e karşılık daha iyi olduğunu iddia etmek bağnazlık örneğidir.

12. brk_izmir

brk_izmir Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Herhangi bir kareteciyle dövüşmem gerekmiyor bunu söylemek için , gördüğümü söylüyorum . Dünyanın en iyisi , kimse bunu inkar etmiyor , karşısına çıkabilecek biri varsa çıksın , yaşını başını almış olmasına rağmen hala çok hızlı ... ve salon sporu değil yaptığı , sokak dövüşü ...

13. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Jeet Kune Do ! ! ! araştır bul...git çalış öğren istediğiniz herşey bu mücadele sporunda vardır.WTysiyle MTsiyle uğraşcağına Jeet Kune Do araştır vatandaş gör sokak dövüşüne nasıl hazırlanılır...

14. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    ha, yani hiçbir karateciyle antrenman dahi yapmadan hepsini paketleyebileceğine gözün kesti, kesin inançlılardan oldun sen de!
    tebrikler.
    ama BIR NANE bildiğin yok arkadaşım. TKD, Shotokan gibi sportif dalları çalışan adamların bile inanılmaz atletik yetenekleri ve hızlı teknikleri oluyor. Tsuki'yi burnunun üstüne yersen ağlama sonra Kİ tam vuruşlu karate dallarına hiiiç girmiyorum. iflahını keserler, hele hayatında doğru dürüst maç kavga yapmamış tatlı-su senseilerine hiç tavsiye etmem.
    Kİ bir de bunun bir üst formu daha var;
    Muay Thai mesela. SIKAR arkadaşım.
    Güreşi var, boksu var.
    EB hakkında yazılacak birşey bırakmadım. Sen "inanmaya" devam et.
    İyi günler

15. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Ne hikayeler yazdınız paketci gençler karateciler kalıplaşmış hareketlerle ilerler kareteciden bi yol olmaz size tavsiyem kareteci olmayın.Bu arada biraz JKD sporuyla uğraşın sıkar arkadaşım diyan arkadaşları sıkın!

16. brk_izmir

brk_izmir Yeni Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    off bu da çok hızlı :) adamın elini göremiyorum ...

17. pr

pr Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    ben derim ki muay thai ... ama çok sert bir spor benim arkadaşın çenesi çıktı

18. MuayThaiFigher

MuayThaiFigher Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    neden birini Kötü Olarak Diğerini iyi Olarak gördüğünüzü anlamış Değilim Fakat Muay Thai Tercihimdir Ama devam Edersen zaten kick bOks tarjı mücadele sporları Muay thai den esinlerek yapılmıştır Thai Boksunda En önemlisi Kaval Kemiklerininn sertliğidir ( bana göre ) thailand Boksu İle Bayağıdan Beri uğraşıyorum öyle aman aman gösterişli bir dövüş sporu Değildir Sonuçta Burada Sholin kungfu sundan bassetmiyorum bir meşe ağacı boyu uçalım :) Biz sadece Yavaş ama Güçlü Low kicklerle Adamın vucutla dengesini Bozmak Yada Yine yavaş ama Güçlü High kicklerle Rakibi nakaolt etmek peşindeyiz muay Boksunda Dİrsek vuruşları mevcuttur fakat rakip size yaklaşıp köşeye sıkıştırdığında Uygulayacağınız Dirsek teknği rakibin kafa dengesini Bozar böylelikle rakibi Dirseklerinizi Sıkıstırıp DİZ yağmalarına Başlaya Bilirsiniz Kİ buda Müsabakayı kazanmanıza Neden Olur VE En Etkili Dövüs sporlarından Birtanesidir Vede Kısa bir Detayı sizinle Paylaşmak isterim Judo Ve Güreşten Sonra En fazla Ağırlık antremanı yapılan Dövüş Sporudur. Ayrıca arkadaşlar V.G cilerle Karşılaştırmışlar VG ciler En Düşüğündden örnek veriyorum Ortalama 5. Danda Siyah Kemer kungfucunun karşısında Bile En fazla 5 dakika dayanabilirler buda kasları sayesinde Çünki gereği kadar kas hem görünüm için HEm Dayanıklılık ve saldırı gücü için yeterlidir Gerisi düpe Düz Hantallıktır.

19. volkanozy

volkanozy Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Beyler,
    burada bunun eğitimini düzgün veren ve fiyatlarından haberdar olan arkadaşlar burada bilgilendirme yapabilir mi ?

20. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    ben derim ki muay thai ... ama çok sert bir spor benim arkadaşın çenesi çıktı ..
    --------------((

deniyor...arkadaş herhalde müsabık...müsabaka da çıkmıştır...

ya da ?...eğer antrenmanlarda çenesi çıktı ise ,ortada çok önemli yolunda gitmeyen bi hsusu mevcudiyeti oranı çok yüksek...bu durumda bi şeyler yanlış demektir...((

muay thai antrenmanlarında, çene falan çıkma durumu asla söz konusu olamaz...bu tip riskler sadece "müsabık sporcular "için vardır...

muay thai, kickboks ,boks vb gibisporları "müsabıl olamadan " sağlıklı bi biçimde yapabilmelisiniz...bu tip ortamları tercih edin...

ancak, "müsabık olacaksanız " , zor yoldur ve riskleri tabi ki yüksek...)

Sayfayı Paylaş