muay thai veya wing chun

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve ataduyan tarafından 16 Haziran 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 28 üye.
  1. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    ben serbest dövüşü iyi bildiğim için söylüyorum.

serbest dövüşte çoğu darbeyi kesmek için wing chun counterlarını kullanmak ( kullanılabiliyorsa) çok mantıklıdır, ayrıca atak kısmında da sertleştirdiğimiz uzuvlarımızla 1 adet elbow slash oturtulması yeterlidir. yine bu noktada ninjutsu ve krav maga counterları çok etkilidir. yani ben rakibin kolunu çok kral bir şekilde egale etmişken wing chun a devam etmem, elbow slash varkene.

güreş, karmaşa gibi durumlara girildiğinde ise, judo girer devreye bu da çok önemlidir.

kas gücü gerekir, body girer devreye.

anlatabildimmi.

bir alanda herkezi ezmeniz sizin en iyi olduğunuz anlamına gelmez, sizin ne kadar kişiyi iyi yaptığınız sizin başarınızı yada başarısızlığını gösterir.

BrS bunu beğendi.
  2. backfire

backfire Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    skull insanlar hata yaparlar.Çokmu komik geldi.tavsiye ediyorum izlenimlerimle tavsiye gördüğün üzere yani benim fikrim.

3. skull

skull Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    38
    İnsanlar hata yapar.El de kayar,yanlış da bilirsin.Sorun olmaz.Öğrenir geçersin.

Ama adını bile bilmediğin bir şeyi tavsiye edersen komik olur.

Bildiğin şeylerden bahset.Bilmediklerinle insanları yanlış yönlendirme o zaman.

Hayatımda hiç steroid kullanmadım ben.Eeee şimdi size bir kür tavsiye edeyim dersem komik olurum değil mi?

Tavsiye etmek.Ben yaptım iyi oluyor sizde yapın demektir...

4. visnekompostosu

visnekompostosu Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Ben biraz daha bu savaş sanatlarından tat almış biri olarak yazıyorum.Son iki yıldır wing tzunu çok ama çok severek yapıyorum. Pratikte de teorisinde de çok güzel bir stil. Bunun yanında 1inci dan taekwondocuyum ve biraz biraz biliyorum demeye yetecek kadar da kick boks ve sambo çalıştım.

Şimdi ben sana şöyle söylesem kafan karışır mı, bilmiyorum.Ben wing tzunu ancak 1 yılı geçtikten sonra ufaktan ufaktan istikrarlı kullanabiliyorum dedim çoğu duruma karşı. Çünkü ilk başlarda öğreneceğin şeyler sokakta sana çok yeterli gelemeyecektir. Örneğin sokaktaki adam dairesel hatlı yumruklar atar, kafa atar, pazarcı yumrukları tekmeleri sallar.Ki bunların çoğuna karşı teknikleri aşağı yukarı 7-8inci ayını doldurduğunda (sadece grup derslerine katıldığını düşünürsek) öğreneceksindir ve omnurilikten yapabilmen de ilk yılının sonunda olacaktır.Tabii sen süpermensen durum değişir.

Ancak muay thai 3 aylık bir periyotta çok daha yararlı olacaktır. Nasıl yumruk+tekme alacağını, atacağını öğrenirsin.Kaçma şekillerini de ufaktan kaparsın.Tabii ki her zaman çalışman gerek bunları, yoksa istediğin kadar öğren, bırakırsan fos :)

Umarım yardımcı olmuştur.

ataduyan bunu beğendi.
  5. Body06

Body06 Üye

Beğenileri:
    203
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Daha önceden -azda olsa- Muay Thai yaptığım için Muay Thai'yi öneririm.İlk ayı atlatıp olayı kavradıktan sonra devam edersen özellikle teke tekte çok faydasını görürsün.

Onun dışında iki spor birden yapacak imkanın varsa Muay Thai+Brazilian Jiu Jitsu beraber yaparak sokakta kendini on numara korursun...

Wing Chun'uda öneririm ama 3 ay gideceksen faydasını pek göremezsin..

ataduyan bunu beğendi.
  6. ArcaneBlue

ArcaneBlue Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Bence hepsini bırak. Muay thai çok sert bir spor, Wing Chun da uzun süre iyi bir hocadan eğitim aldığın sürece etkili. Ben olsam kick boxa yazılırdım, muay thai kadar sert değil, wing chun kadar uğraş gerektirmiyor, hem düzgün tekme hemde düzgün yumruk atmayı öğrenirsin. Zaten wing chunu 1 yıl yapsan kavga sırasında o adrenalinle ne yapacağını şaşırır gene pata küte dalarsın.

Üstünede judo güreş gibi bir spor yaparsan(kavga sırasında eninde sonunda yapışma olur) kendini tam olarak savunucak kıvama gelirsin. Adamı yumruk ve tekmeyle yanına yaklaştırmazsın (kick box) yaklaşırsada dengesini bozacak kıvama gelirsin (judo).

İllaki bunlardan birini istiyorum diyorsan, Muay Thai, hem diz hem dirsek, yakın mesafede tekme atamazsın, dizini kullanırsın, ki karna yada çeneye vurulan tek ve kuvvetli bir diz darbesi öldürücü bile olabilir bu da muay thainin korkutucu yanı.

ataduyan bunu beğendi.
  7. ArcaneBlue

ArcaneBlue Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Son düzenleme: 24 Haziran 2010
    Body06, ataduyan ve skull bunu beğendi.
  8. visnekompostosu

visnekompostosu Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    mucadelesporlari forumunu kesinlikle sana tavsiye etmem, çünkü buradaki postlara bakarsan gönderenler hep aynı isimler ve bu kişiler wing chuna nedense inanılmaz nefretle bakıyorlar. Ha bişi yazılmış bu arada ona da bir yanıt niteliğinde bir satır yazmak istiyorum.1 yıl wt yapsan da wtni sokakta kullanamayacağını ima etmiş arkadaş.Wt zaten patlamaya yönelik, stres altında darbe indirmeye yönelik bir stil.Yani savı kesinlikle yanlış.İsterseniz buyrun adamakıllı wing chun çalışan bir salona giderek 1 yıldan fazla çalışmış arkadaşlara bakarak bu yorumu yapın.

Ha yok diyosanız, benim diyecek bir şeyim yok.
    Her stil güzeldir, ama stili kullanan insandır.

Hannibal bunu beğendi.
  9. ataduyan

ataduyan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    hepinize değerli yorumlarınızdan ötürü çok teşekkür ederim.benim araştırmalarım ve yapılan yorumları da incelemem sonucu wing chunda en iyi hocanın korkmaz şimşek olduğu kanaatindeyim(emniyet teşkilatı korkmaz şimşekten yararlanıyor polis akademisinde ve ankara emniyetinde dersler veriyor (kendisi veya öğrencileri)) ve tabi ki onun önderliğindeki organizasyon olan IKWTS..mucadelesporları.com işime yaramadı değil ancak olayların tek yönlü ele alındığı dikkat çekiyor,daha doğrusu çok etkilli yorumlar yapılmış ancak wt hocalarının eksikliklerini bütün wt ye mal etmişler bu çok yanlış diye düşünüyorum.yip manin eroin bağımlısı olduğunu demişler bu ne kadar doğrudur bilemem??eğer öyleyse bu herife üstad diyenleri bi güzel benzetmek lazımdır diye düşünüyorum.
    şu anda gideceğim spor muhtemelen muay thai gibi duruyor çünki gidebileceğim (aslında gönlüm wt istiyo ama) wing chun hocasına yeterince güvenemiyorum.

10. Body06

Body06 Üye

Beğenileri:
    203
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bu konuda sana katılmıyorum.Muay Thai evet çok sert bir spor ama gidip yapmaya başladığın zaman aslında dışarıdan görüldüğü gibi çok sert bir spor olmadığını görürsün.Bende arkadaşlarla ilk defa Muay Thai'ye gideceğimiz zaman çekinerek gitmiştik ama ilk antremandan sonra o kadar sert bir spor olmadığını -maçlar dışında :) - görmüş ve rahatlamıştık .:D

Aslında bütün dövüş sporları dışarıdan çok sert gibi gözüküyor ama o sporu yaptığın zaman o kadar da sert olmadığını anlıyor insan.

Muay Thai'de çalışılan dirsek vuruşları,yumruklar,tekmeler insana belli bir süreden sonra dışarıda çok fayda sağlıyor.Aslında kickboks ve muay thai temel olarak -farklılıklar olsada- muay thai'de kullanılan dirsek vuruşları dışında hemen hemen aynı,o yüzden Muay Thai+ -yapılabilirse-Brazilian Jiu Jitsu güzel bir çalışma stili olur...thums:
    -----------------------------------------------------------------------------------------------
    Eğer gerçekten Muay Thai'yi iyi bilen bir hocadan eğitim alırsan işine yarar.Özellikle arada bir antreman sonlarında yapılan Clinchler -Güreş- çalışmalarıylada rakiple güreşmeyi de öğrenirsin hyper_ Kolay gelsin...

11. ArcaneBlue

ArcaneBlue Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Şimdi aklını fazla da karıştırmak istemiyorum ama Hapkido da yapılması zevkli ve etkili sayılabilecek bir kore dövüş sporu, eğer imkanın varsa ona da bak derim :)

12. backfire

backfire Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    üzerine cila diye başka bişe atarım :D herkez asıl bunu anlamıştır evet ben varoşlarda mahallemde senin tabirinle serseriyim sen git düzeyli ilişkini yaşamaya devam et.fakat bilip bilmediklerim hakkımda yorum yaparsan o düzeyli işin ve konuşmaların hakkında bende yorumlar yaparım burası bi tartışma platformu değil bi daha beni iğlenemelediğin sürece sana cevap yazmıcam konudan sapmamak adına.

13. ataduyan

ataduyan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    hapkidoyu araştırdım biraz zorlasam belki gidebilirim bile ama öğrenci alırken çok seçici davranıyorlar. öğrenci alırken seçici olmak güzel bişey tabiki ama bende beni alsınlar diye kapılarında bekleyemem :).

14. skull

skull Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    38

Aferim bak buldun kendini şimdi.Cevap yazsan en olur yazmasan ne olur :) O atacağın şeyi çok atmışlar sanırım sana :D Nasıl da keyfini almışsın ki,gevrek gevrek yazmışsın.Ben iyiyim böyle ,forumlarla da senin gibi çok kişiyi adam etmeye çalıştım.Darısı başına....

Son düzenleme: 25 Haziran 2010
  15. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bu başlıkta kırıcı tartışmalara giren, polemik yaratanların mesajları silinecek ve birer hafta uzaklaştırılacaklardır..!

16. visnekompostosu

visnekompostosu Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Sifu Korkmaz Şimşek Türkiye'de derecesi en düşük sifudur.Kendisini dai-sifu, sanırsam (yanlış olmasın) kardeşini de sifu ilan etmiştir.Organizasyonu International sıfatı içerse de Ankara sınırları dışına pek çıkamamıştır. Bu organizasyona giden arkadaşlarımı diğerlerine gidenlerle karşılaştırdığımda arada çok fark olduğunu görüyorum.Özellikle ücretler çok fazla ve eğitimleri de çok yavaş işliyor.
    Eğer wing chun çalışacaksan sana ya Ebmas ya da Avcı'yı tavsiye ederim.Bu organizasyonların baş antrenörleri gerçekten işlerini çok ama çok iyi yapan insanlar.Tabii ki diğerleri de iyidir ama bunlar daha bir pekiyili 5...

17. Conclisfast

Conclisfast Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Muay Tai nin bulucusuda tinerciymiş biliyormuydun? bence böyle basit iftiralara kulak kabartma derim.Ben 7 aydır Wing Chun-escrima eğitimi alıyorum ne Ebmas'a ait okullardan nede Salih Avcı nede Birol Özden in okullarından ders alıyorum Almanyadan gelen ve leung ting(ipman'ın oğludur.)6 sene eğitim alana sifu Tuncay Arslan'dan ders alıyorum(aylık 50 lira,kıyafet önemi yok beyaz fanila ile gelebiliyorsun) cok iyi bir hoca diğerleri doğrudur biraz para göz ve kendi içlerinde çekişmeler var ama bu diğer spor hocalarında daha fazla değildir.O söylediğiniz Mucadelesporları.com gibi ezik sitelerde dikkatli bakarsanız 3-4 kişi sürekli o konuya eleştride bulunmuş anlaşılan o ki Skull adlı üyede ordan cok etkilenmiş.Evet doğrudur müsabakası yok veya o zikrettiğiniz alanlara cıkıp dövüşmüyorlar daha başlamadan bunun hayatta kalma,kendinizi kurtarabilecek kadar dövüşeceğinizi söylüyorlar yani orda burda hava atmak için değildir ve haraketleri kısa ve özdür Bu gün gün tartışaln bir konu ise WC'de yer dövüşünün sonradan ji jitsu,güreş,bbj gibi bircok spordan aldığı hareklerdir,eğer bu herhangi bir yerde işe yarayacaksa neden alınmasın ki ?
    Hee korsanlık yapmak istemiyormusun ?O zaman git bütün yer dövüş sporlarına 5 er sene ondan sonra wing chun nun sadesini yaparsın oldu mu ?
    Bu spora başladığımdan beri insan kendi vücudunu tanıyor nerde ne kemik var nasıl vurulur distance'leri kullanmayı kavga ettiğinde adrenalini doğru kullanmayı nefen alış verişini ve kalp atışlarını düzenlemeyi öğretir bu spor.
    Tabi ki herkezin kendi düşüncesi vardır.Başkasına kickbox veya muay tai sporlarının hareketleri daha iyi gelir bazılarıda ise sadece sonucu görmek ister.
    Bu bir gerçektir ki National geographic'de bir belgesel izledim dünyanın en tehlikeli 10 silahı hakkında 1.si Wing Chun zincir yumruğudur ve birkaç tekniği 2.si kalaşnikof 3.4.5 vs vs diye devam ediyordu merak eden National geographic arşivlerinden o programı bulabilir.
    Dünyadaki en tehlikeli sporların başında:Wing Tsun,Cinna(stefen segal in parmaklarını kullanarak yaptığı spordur.)ve tai chi dir.

Son düzenleme: 25 Temmuz 2010
    Hannibal bunu beğendi.
  18. aka1453

aka1453 Yeni Üye

Beğenileri:
    219
    Ödül Puanları:
    0
    Kraw Maga derim tam toplama spor vede cok teknik gerektirmez sokak dovusunde cok etkilidir.Winng tsunda etkilidir ama isi bilen hocayu bul.Birde bu sporlar oyle 3-5 ayda ogrenilmez.Kafadan 2-3 seneni vericenki otomatik lessin hareketler etki tepki mekanizmandan ne kadar sinirli olursan ol kullnanabilesin.

19. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    hahaha
    bir de mucadelesporlari.com'a ezik demişsin. Leung Ting nasıl olur da Ip Man'ın oğlu olabilir? Kendisi ile çok az çalışmış birisiyken hele ?
    :D

sana bu bilgiyi kim verdi hocam?

20. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    Değerli arkadaşım Leung Ting'in Ip Man'in oğlu olduğunu nereden duydun bizimle paylaşacakmısın?
    Bilmeyenler için bir daha söyleyelim; Ip Man'in VT-WC ile uğraşan (WT değil ama) iki oğlu var bir de yeğeni, oğulları Ip Chun ve Ip Ching yeğeni de LoManKam'dır.
    Leung Ting ise Ip Man'dan çok az ders almış, düşük dereceli bir sporcudur, fakat işi ticarete dökmeyi başarmış, Alman Kernspecht ile işbirliği kurarak bu şüpheli ve de yanlış WTsini tüm dünyaya tanıtmış bir eziktir.
    Gerçek WT-WC-VT camiasında dalga geçilecek kadar bilgi-yoksunu ve ödlek bir sahtekar olarak mimlenmiştir.
    Maalesef Türkiye'deki okulların önemli bir kısmı (EBMAS-Çifçi-Avcı-UWTO) bu sakat WTyi bilmektedir sadece.
    Bu konudaki bilgi ve farkındalık seviyesi de zavallı bir durumdadır.
    Bir süredir sırf bu konuları yazan birisi olarak bilgisizliğin boyutlarına şaşmaktayım. Hiçkimse Türkiye'deki WTnin kökenini ve sahih olmamasını bilmemektedir, bir de üzerine acımasızca yürütülmüş YENİLMEZLİK reklamlarını da eklemek lazım.

Sayfayı Paylaş