Ketojen diyet hakkinda aklima takilanlar

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve incline1 tarafından 10 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    ercan gürgöze

zaten yazımda belirttim diyet olarak bakılmaması lazım

yasam bicimi ve hayat boyu saglıklı yasamak icin bu sekilde beslenilmesi gerektigini dusunuyorum ben

ketojenik diyet alınan besinlerin yuzde 50 60 yag yuzde 30 protein ve geri kalanın ise karbonhidrattan gelmesidir ana hedef bu

kisi ketosis de devam etmek zorunda degil oturur 1 elma yer ketosisden cıkar 20dk sonra girer buyutulecek bir durum yok

vucudumuzun enerji kaynagı ketosis tıpkı seker gibi

2. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Asidik gıdalar ve alkali gıdalara tablo halinde bakarsanız, hayvansal gıdaların asidik kısımda olduğunu görürsünüz. İnsan vücudu alkalidir kanın ortalama ph'ı 7.4 tür. Vücud bu asidik artıkları kandan ayıklamak için kolesterol üretir, kemiklerden kalsiyum alır ve damarda paketler, bu damarda daralma ve sertleşmeye, eklemlerde kireçlenmeye, böbreklerde ise tuz birikimine, böbrek taşına neden olur. Varmı itirazınız?
    Bir birim asidik gıda aldığınızda ise onu tolore edebilmek için 4 birim alkali almanız gerekir.

Kaynak; Alkali diyet.
    Yazar; Dr. Ayşegül ÇORUHLU (muscle fitness danışma kurulu)

Son düzenleme: 13 Haziran 2012
    ercan gürgöze bunu beğendi.
  3. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

tabiki var :)

bu dediklerinize sebeb hayvansal gıdalar degil unlu şekerli gıdalardır.

bunu yazanda sıradan bir doktor bir anlamı yok

bu tabloları biraz yüreginiz varsa buraya koyarsınız da herkes görür

bizim diyetimizde yesillikler sınırsız ve diledigimiz kadar serbest nedense alkali yiyecekler onlar ve asitli yiyecek olarak un seker tahıl ekmek cikolata gibi sizin karbonhidrat kaynaklarınızda geciyor

neyi idda ediyor bu yazdıgınız cok merak ediyorum

4. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Sonuç ketosisten çıkıyorsunuz ama nedeni sadece 1 domates veya 1 elma :) Domatese, elmaya mı bağlı diyetin ketojenik olup olmaması? Hayır yine ketojeniktir bir süre ketosisten çıkmışızdır.

5. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

ketojenik diyet saglıksızmıs :) hadi ya derim sadece :)

siz ketojenik diyetin ne oldugunu biliyormusunuz acaba ?

sınırsız sebze kök bitkileri haric
    sınırlı meyve
    iyi yaglar
    kuruyemislerin cogu
    ve islenmemis hayvansal gıdalar

yukarı bakarak bile un seker hububat turevlerinin hangi tarafda oldugunu görebilirsiniz fakat secmece gibi icinden sadece et secilip saglıksız deniyor o zaman hersey saglıksız karbonhidratlar da yesillikle yasayın :)

verdikleri sacma örnege bakın

bumu yani iddaa ettiginiz sey birsey bilmeden yazıyorsunuz bosuna veri topla ugras dur önce kendiniz ögrenin sonra bize anlatın

actively bunu beğendi.
  6. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Size kaynak veriyoruz, Doktor sıradan vs vs. Yine havanda su dövmek olacak ama, buyrun sizinkinden daha anlaşılır bir tablo; Yağlar ve etler nerede görün. Aldığınız bu 1birim asidik için en az 4birim alkali alınmalı hesabını yapın. Bu arada şeker ve rafine gıdaları savununan yok çarpıtmayalım.

Azi bunu beğendi.
  7. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Biz ketojenik diyetle asidik olanların bir kısmını tüketmemiş oluyoruz. (ekmek, hamur işleri, şeker vb.)

Alkali olanları ise bol bol tüketiyoruz. (sebze)

8. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Bakın nedense yazdıklarımın püf noktası atlanıyor, Et ve türevleri tavuk ve türevleri, tereyağ iç yağı vb. bunları tükettiğinizde en az dört katı alkali tüketmezseniz, vücud kolesterol ve kalsiyumla bunları paketliyor, ve yukarıda yazdığım hastalıklara davetiye çıkıyor, bu kısıma dikkat edin diyorum. Tabii yapanlar, kendi bilir..

Azi ve ccmssx bunu beğendi.
  9. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    et ürik asit miktarını artttırır fakat pürinlerden zengin oldugu icin böbreklerde bosaltım da daha fazla olur bu yüzden hic bir zararı yok Zararlı diyen doktora asagıdaki yazımı göster Artık bu eski bilgi cürütüldü gut yapan Protein degil unlu sekerli gıdalar Gut hastalıgı da ürik asit yüksekliginden oluyor Et ürik asiti yukselttigi icin gut sebebi sanılıyordu fakat böbreklerden bosaltımı konu icine almazsanız tabiki

senin alkali mantıgına bakarsak et ve türevleri vucuddaki ürit asit seviyesini yükseltir fakat hic de böyle degil Tas devri diyeti yapan birisi normal beslenen birisine göre kat be kat urik asit seviyesi düsüktür.

Tam bir afallama sacmalama hali hasanates o gösterdigin örnek gram alakasız

10. hasanateş

hasanateş Üye

Beğenileri:
    565
    Ödül Puanları:
    103
    Heldic; zaten eyvallah kabul vs demenizi beklemiyordum, nereden bu kanaate vardınız, okudunuzmuki o kitabı, dr. sıradan,hep bilgiler eski vs vs dediğiniz başka bir şey yok. Klasik politikacı tarzı konuşmalar içindesiniz, yazılana alakasız cevaplar vermek. Ben konu sahibine tavsiye verip konudan çekileyim ki, bu konuda sayenizde kilitlenmesin.

11. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

proteinli gıdalar urik asiti arttırır fakat pürinden zengin oldukları icin vucuddan urik asitide böbreklerden attırırlar

sizin mantıgınıza göre bizle aynı sisteme sahip aslan kaplan gibi etcil hayvanların hepsinin vucudunda ürik asit birikimi olması gerekirdi ama hic birinde yok

unlu sekerli gıdalar ise urik asiti arttırır ve vucuddan atılamaz

bu yüzden unlu sekerli gıdaları cok yiyenler de gut hastalıgı daha cok görülür

son calısmalarda gut un sebebinin proteinli gıdalar degil unlu sekerli gıdalar ve fruktoz yani meyve sekeri oldugu ortaya cıktı

bilirsiniz gut hastalıgının sebebi vucudda ürik asitin yuksek olması.

karsı cıkacagınız konularda bilimsel kaynaklarla konusun ki bir yere otursun

hasanateş bunu beğendi.
  12. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    aynen sayın heldic. yani ketojen diyet bir zayıflatma ve tedavi olmalıdır. kişi beklenen konuma gelince paleoya donmeli. mesela ben tam paleo beslenirim. bol bol bol bol sebze ve meyve ( bunlar insanoglunun bir numaralı besinleridir) , et , yumurta , tek sut urunum peynir ve çiğ kuruyemişler (ceviz ve badem). yağ olarak zeytinyağı tuketirim. yagı zaten bademden cevizdende alıyorum. benim kotu alıskanlıgımda hiç yoktur. tek kotu alıskanlıgım arada bir bira kacırırım ( ne yapayım dayanamıyorum heleki yaz mevsiminde). birayıda kacırdımmı 2-3 tane kacırıyorum haftada 1 yada 2 kez. ben herkese paleo beslenme oneriyorum arkadaşlar. bu insanoglunun beslenme tarzıdır. sağlıklı olmanın bir numaralı yoludur

13. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    buna alternatif "pure vejeteryan diyet" :

**sabah : yulaf, tam buğday ekmeği , ceviz ,fasulya (haşlanmış) ,soya sütü, susam, bal,

**öğle: barbunya, nohut, kahverengi pirinç, brokoli, patates, muz , roka , domates, zeytinyağı

**akşam: badem, ceviz , susam, havuç,karnıbahar, kahverengi pirinç, fasulya , mercimek tam buğday ekmek bakla, zeytinyağı

bu da alternatif diyet olur...

ama ,tabi ki gelişme çağında spesifik bir diyet yapmak gereksiz ve çok iyi hesaplama yapılması gerektiğinden oldukca risklidir...)

"% 60 karbo. , % 30 proetin, % 10 luk yağ " yumurta ,süt ,et eklenen bi beslenme türü daha uygun olur...

Azi bunu beğendi.
  14. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    ercan bey yanlıs anlasılmasın. ben paleolitik diyet dedim. vegan beslenmeden bahsetmedim. ve sunuda soyliyim. ben et yemedimmi sanki kafam calısmıyor benim. bir halsizlik geliyor sanki. resmen gucten dusuyorum. et ve yumurtayı surekli yemeliyim ben. zaten gunde 3 ogun besleniyorum. sabah yumurta ve peynir. oglen et ve sebzeler , aksamda et ve sebze. ara ogunlerde meyve ve kuruyemişler. antrenman durumuna gorede amino asit içerim. ama etsiz bir alternatif yoktur benim için. saygılarımı sunarım...

15. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    ercan beye sormak lazim bu yazdigi sagliksiz diyet menusunde

Gelisim caginda ve diger evrelerde ozellikle hafiza ve beyin fonksiyonlari icin gerekli olan b12 vitaminini nerden alacak ?

Kendisi gunluk yasaminda vejeteryan beslenerek b12 vitaminini nerden aliyor asi falan oluyor herhalde

16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    tamamen psikolojik...))

kan grubunuz 0 dahi olsa ,buna uygun vejeteryan diyet mevcut...zaten 3 sefer beslenmek normal bir olaydır...ama, tabi ki "vegeteryan kombinasyon" biraz zahmetli ...ben zaten yapın demedim, sadece alternatif olsun diye sundum...ve hatta ek yapabilirsiniz dedim...

bir de şu konu var et tüketimi için :

**hayvanların hastalıklı olmaları...hastalık derken " bakteri, virüs ten " söz etmiyorum...örneğin en basitinden hayvan "kanser ", eeee tabi diyemez ki "ben kanserim, beni kesmeyin" diye...kesiliyor ve bundan "nefis bir pastrırma yapıldığını " göz önüne alın ve taze taze hemen çiğ yediğinizi...antiparantez , bu tip dejenere et ürünlerinin türlü problemler yarattığı konsunda önemli çalışmalar yapılırdı...hormon vb durumlarına girmiyorum bile ...

b-12 konusuna gelince her yerden, olmazsa bi tablet b-12 veya iğnesi vb vb...hatta ve hatta "kompleks b-vitamin "tableti ...ama, buna gelinceye kadar bi sürü b-12 içeren bitkisel madde mevcut...

b-12 zaten, beslenmede zurnanın son deliği olan bir konudur...

17. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

b12 neden zurnanın son deliği olsun ?

beyin fonksiyonları icin de cok gerekli

zaten b12 yi biz besinlerden alamıyoruz dısardan igne vurduralım ilac icelim v.s ye giriyorsanız

yaptıgınız beslenmenin baslı basına yanlıs oldugunu kendiniz söylemis oluyorsunuz

eger dısardan vitamin takviyesi almazsam bu yaptıgım diyet saglıksız

b12 zurnanın son deligi ise neden vucud icin gerekli ?

baska biriside protein zurnanın son deligi diyebilir

b12 eksikligi insan da ne gibi hastalıklara sebeb oluyor ? onları bir yazarmısınız ?

18. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    hayvanlar gene veteriner tarafindan teste tutuuyor sagliksiz olanlar imha ediliyor

Ve turkiyedeki hayvanlar dusundugunuz kadar sagliksiz degil köyluler hayvanlarina iyi bakiyorlar

Bu b12 iceren muhtesem bitki hangisi ? Siz mi icad ettiniz acaba :)

O zaman hic birsey yemeyelim protein tozu multivitamin igne vurulalim o sekilde de yasanir :)

B12 yi disardan al qenzim i disardan al omega 3 de alma disardan alinabilir ?

Dogru olan bunlarin gidalarla alinmasi degil mi eger oyle ise verdiginiz diyet listesi ne kadar saglikli acaba ?

19. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    tekrar edelim bari usanmadan :

**b-12 de diğer tüm vitaminler gibi önemldiir...istsinai ayrıcalığı yoktur...yani, kısa deyişle "c-vitamini "eksikliği , vücutta tükenmesi halinde yaşam düşer, durur ...veya aynı şey b-6 için geçerli !...a-için de ...bunu da en kötü , eğer ağır spor yapıyorsanız veya eksikliğini hissediyorsanız dışardan alır veya yine bitkisel kaynaklı biraz hassasca giderebilirsinzi...b-12 bakteri ve fungiler atarfından oluşturulan bir vitamin tabiatta!.. bira mayası, fermante edilmiş soya ürünleri ( miso, tamari,tempeh) ,deniz yosunları-deniz bitkileri (ki yosular japonya da belki de insanlığın besin açığını ,kıtlıkları önlemede kullanılacak en önemli kaynak ve son derece de yeterli , çalışmalar devam ediyor...) deniz algleri (spiriluna) vb vb ...her ne kadar et ,yumurta, süt endüstrisi bunlar yetersiz vb diye anti- reklam ,yayın ve bolca "usdlrs "dağıtsa dahi vejeteryanlar hayatlarına mutlu mutlu devam ederler !...

**konu ,dönüp dönüp aynı yere geliyor ,ama "vejeteryan "olarak da gayet mutlu yaşarsınız ,sorunsuz !...ama, biraz bilgi ve sentez gerekir...

Turquase bunu beğendi.
  20. Turquase

Turquase Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Konu tekrar tekrar dönüp dolaşıp 16 yaşında bu tecrubeler için erken olduğuna geliyor.
    Bunu atlamayalım.

ercan gürgöze bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş