Ketojen diyet hakkinda aklima takilanlar

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve incline1 tarafından 10 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. incline1

incline1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yaklasik 4 gun once uzun vadede surdurmeyi dusundugum ketojenik beslenme yasam tarzina gecmis bulunmaktayim boyum
    179 71 kilo yaklasik 9 aylik bir gecmisim var bu sporda, baslangicta /28 yag orani ve 105 kiloydum, su an /12-13 arasi. Sorularim ise sunlar;

1-) ketojenik beslenmede agiz kokusu icin alacagim seker ilavesiz clipmints tarzi nane sekerleri beni ketojen durumun disina atarmi

2-) ketojen durumda olmanin belirtilerine ornekler

3-) ve yorsanin light beyaz peynirinde 0.6 karb oldugunu farkettim, eger boyleyse gun icine bu peynirden 500 gr ogunlerime dagitmayi dusunuyorum, ne kadar guvenilirdir bu degerler?, cunku diger peynirlerdeki gibi 2.5 karb varsa eger bu benim beslenmemei mahvedebilir, o yuzden ustunde yazanlara ne kadar guvenmeliyim??

Simdiden cevaplariniz icin tessekur ederim.

2. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    1-hayır çıkarmaz

2-ornek yok dıyete uy zaten ktojenık durumda olcaksın

3-tam guvenılır ve 2.5 gr da olsa ketodan cıkmassın zaten

onerım yasın 16 klasık dıyetlerı yap bu yasta gerek yok bol bol sebze ye yogurt tuket peynır tuket meyve tuket cevız ye

sporunu yap ılerde bakarsın bunlara

dishiwelet, ercan gürgöze, Azi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. incline1

incline1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevaplar icin tesekkur ederim, ozellikle nanesekeri ve besin degerleri konusunda icimi rahatlatttiniz. Fakat sizinde takdiriniz, bu sporun ana hedefi kisinin aklinda olusturdugu amacin mukemmel sekilde gercekliginin saglanmasi ve benim aklimdaki mukemmelik, saglikli ce fit bir vucut. Ketojen beslenmenin saglik uzerindeki olumlu etkileri ise tartisilamaz bile yapilan onca arastirmalara gore, bu yuzden bu beslenme tarzina bir sans vermek istedim.

4. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    iyi güzelde gelişim çağındasın ne gerek var madem maceracısın bari karatay beslen

Azi bunu beğendi.
  5. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    karatay da ketojenik beslenme

En guzeli tas devri diyeti

Klasik beslenme tarzi hastaliklarin bas sorumlusu 16 yasinda basliyor oldugun icin cok sanslisin

6. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    karatay nasıl ketojenık canan karatayın anlatımına göre uygulayan bırısı asla ketosise giremez ki karatay ile

yağlar serbest diye ketojenık mı oluyor

ve resıt dahı olmayan bırıs karsındakı bence etkılemeye calısma eskısı gıbı devam etsın bıraz daha buyudugunde zaten ısterse kendısı ketojenık beslenır

Azi, dishiwelet ve Turquase bunu beğendi.
  7. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    ketosise girmezsen ketojenik olmuyor mu ?

Yagi yuksek tuketirsen ketojenik beslenme dir

Ahmet aydin beyin tas devri diyeti de ketojenik bir diyettir ama ketosise sokmaz

Ketosis e kisi girmek zorunda degil ketojenik beslenmesi icin

Bunu daha evvel sana anlatmistim bu 2 oldu bu sefer ögren :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 04:32 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 04:29 ----------

ketojenik diyeti arkadas arastirmis saglikli oldugu kanisina varmis

Sagliksiz oldugunu dusunen varsa baslik acsin paylassin bizde bilgilenmis oluruz.

8. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    gelişme çağında eğer fazla kilo ve/ veya organik bir anomali yok ise vücutta,değerlerde vb herhangi bir diyet yapmak son derece sakıncalı bir konudur...)))

bu nedenle herhangi bir diyet türü uygulamadan beslenme uygulamak en garantili yol...

Azi bunu beğendi.
  9. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    zaten ketojenik beslenmeye diyet demek cok yanlis olur

Diyetlerde kalori hesabi olur ketojenik beslenmede kalori sayilmaz

2 ay yapip birakacak olanlar baslamasin ömur boyu yasam bicimi olarak kabul etmelisiniz

10. Turquase

Turquase Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul

Pardon ama ketozise girmeden yapılan bir diyete nasıl ketojenik diyet diyebiliyoruz ? Ketozise yakın olmak ayrı birşeydir ketozise girmek ayrı birşeydir.

Bazı sınırları dikkatli çizmek gerekir.

Ayrıca ciddi manada gelişme çağının zirvesinde olan bir arkadaşı kaynaksız yönlendirmelerimizle amacından saptırılan bir diyette direttirmeyelim.

Ketozis için ayrıca ciddi bir bilgi birikimi ve vücudu dinleyebilme yetisi gereklidir , bu da zamanla oturur. Çünkü vucudun gerçekten değişimin zirvesinde olan bir çağdadır. Vücudun üzerinde tecrube ettiğin herşey zamanla değişkenlik gösterebilir.

İncline-1 şahsi tavsiyem basit şekerden uzak durarak çeşitli kaynaklardan beslenmendir. Bu halde bile çok sağlıklı ve uygun çalışma ile sportif bir vücuda sahip olabilirsin.

Takdir her zaman kişiye aittir.

Seçimlerinde başarılar dilerim.

Azi, ercan gürgöze, Danny Boy ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Turquase

ketosis dedigin nedir ? gün icinde düsük karbonhidrat tüketen bir kisi ketosise zaman zaman girer cıkar

aynı zamanda ketosisi hedefleyen bir kisi de bir ögünde yedigi 2 domates sogan ve proteinden dolayıda ketosisden cıkabilir.

bir diyetin ketojenik denebilmesi icin yagdan bol karbonhidrattan az olarak beslenmesi lazım

dukan paleo atkins karatay bunlar ketojenik diyetlerdir ama paleo ve karatay ketosise sokmaz

vucudun kendi dogal mekanizmasını amma büyüttünüz ya ne bilgi birikimi isteyecek 2 gun karbonhidrat tüketme agırlık antremanı ile glikojen depolarını bosalt ketosis desin iste :)

nedir yani

insan vucudunun dogal bir isleyisi ketosis mucizeler degil :) vucudun glikojen depoları bosalmıssa bu aclık veya düsük karbonhidrat tüketimi ile olur vucud enerji kaynagı icin yaglara yönelir atık ürün olarak keton cisimcikleri olusur ve beyin seker yerine bunu kullanır.

mucizevi dediginiz olay bu :) Tamamen saglıklıdır cünkü vucudun kendi süreci

mantık cercevesinde baktıgınız zaman aclık ve kıtlık zamanlarında insanlar ketosis de olurlardı aclık nefesi dedigimiz olayda bu ketonlar

konuyu acan arkadasın tercihine saygı göstermelisiniz. yada su su neden den dolayı saglıksızdır deyip acıklayın.

12. actively

actively Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Yurtdisi
    108 kilodan 79 kiloya düştüğünüğüzü söylediğiniz için, rahat kilo aldığınızı düşünerek, gelişme çağında olmanıza rağmen ketojenik beslenme bence size çok uygun, diğer bazı arkadaşların belirttiği gibi. Ketojenik beslenmeyi bir yaşam biçimi seçmek en iyisi ancak yüzde 65 yağ, yuzde 25 protein, ve yuzde 10 k.hidrat denklemine uzun süre bağlı kalmak gerekli değildir. Kilo vermek için ketsis durumunda ne kadar çok kalırsanız o kadar iyi, ama kilo idame etmek için düşük karbonhidratlı beslenmek yeterli olacaktır.

1- günlük toplam 50 gram yada bir defada 25-30 gramı geçmezseniz ketosisten çıkmazsınız. O şekerler emimim basit şeker içereceğinden 3-5 gramı geçmediğini düşünürsek ketosisten çıkarmaz.

2- idrarınızdan çürük meyva kokusu, yada asit tarzı değişik bir koku gelmesi, idrarınızın rengi berrak ve şampanya rengine benzemesi, ağzınızın kokması, vucudunuzdan su atımı, kantar daha az gösterecek kilonuzu, ilk ketosise girecekseniz kafanız biraz karışık olacak. Bu konuda benim günlüğüme bakabilirsiniz.
    3- Yörsanın lor peynirini ben yemiştim, orada da düşük karbonhidrat söylüyorlar, ama ben pek inanmıyorum. Beyaz peynir özellikle taze ise, yani yaşlı, yada bekletilmiş değilse çok k.hidrat muhteva ettiğini biliyorum, bu bakımdan şüpheciyim. Light şeyler derken genellikle az yağlıdan bahsederler, buna dikkat edin, yağlı olması bizim için daha iyi. Peynir genellikle iyi bir seçim değil başlangıçta, özellikle yağlı ve lezzetliyse bir oturuşta anormal çok yiyebiliyorsunuz. Toplam kaloriye de dikkat etmek, ve çeşitleme yapmak daha doğru.

Benim zamanımda ketjenik diyete çok şüpheyle bakılıyordu, ama bakıyorum Çagatay diyeti kitabı çıktıktan sonra çok yaygınlaşmış.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ketojen-diyet-gunlugu-t35084.html?t=35084&highlight=ketojenik

13. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    ketojenik diyet nedir anlamıyorum. en garantisi o taş devri diyeti ona katılırım bakın. bol bol sebze meyve. et yumurta vs... en onemliside tas devri diyeti insanoglunun yapması gereken seydir. rafine gıdalar sıfırdır. hersey dogada bulundugu haliyle tuketilmelidir. tas devri diyetine 10 puan ! ama epilepsi hastası filan deilseniz ketojenik diyetlere gerek yok. en azından bu yasta ! ama suda varki itiraf edeyim. ketojenik diyet zayıflatma anlamında bomba bir diyettir. bu diyeti 1 -3 ay arasında uygulamakla şişman birini normal hale sokabiliriz hızla. hemen ardından paleo diyetle kişi hayatına mutlu mesut devam eder.

14. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    bence de

Kisinin nefsinu terbiye etmesi insulin direncini kirmasi karbonhidrat ve yemek bagimliligindan kurtulmasinin en kolay yolu ketosis de kalmasi

Ketosis in beyin uzerinde tedavi etkisi var. sismanlamak aslinda beyinsel bir hastalik beynin duyarliliginin gelisimi sonucu yemeklere saldirmak karbonhidrat bagimliligi bunu unutturmanin en kolay yolu ondan uzak kalmak

Kisiyi ketosis te zayiflatip kilo verme durumuna gore paleo ya gecirmek

Ebedi saglik li ve kilo sorunu olmadan yasamasini saglamak

Ketosis genellikle tedavi amacli kullaniliyor

15. actively

actively Üye

Beğenileri:
    437
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Yurtdisi
    Sanıyorum hepimiz aynı şeyi söylüyoruz. Mesela 120 kilodaki bir kişi atkins, çağatay, poleo ne derseniz deyin, düşük k.hidratlı bir diyetle rahat 90 kiloya gelebilir, ve burada kalabilir, ama daha aşağıya gitmek, diyelim 80kg ve göbek ölçüsünden azami kayıp için ketosiste kalması gereklidir, ve verilen makrolara dikkat etmesi gerekir. Yani kalorıiler en az yuzde 65 yağdan geri kalan da protein ve k.hidrattan. K.hidrat 50 gr. geçmeyecek ve günlük enerji ihtiyacının mesela yuzde 85 kadarı kalori besin tüketilecek. Bu şekilde ketosisde kalıpta kilo kaybedemiyorsa kişi, hormonlarına, tiroidlerine baktırmalı. Ama bazı şanslı kişiler, yada metabolizması sıkı çalışan gençler ketosise girmeden de düşük k.hidratlı diyetle arzulanan kiloya inebilirler.

16. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    son derece dogru

Kisi kilo verme istegine gore karbonhidrati ayarlar

Zaten ketosis ile yag yakamiyorsa bir hastalik sorunu vardir

17. pernalonga

pernalonga Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    diyetlerde kalori hesabı yapılır :)
    diyet kelimesi diyeta dan gelir. Anlamı yaşama biçimi demektir. Öyle kalori hesabı yapılıyorsa bu diyettir diye birşey yok yani. Ayrıca ketojenik beslenme hiçte sağlıklı bir beslenme tarzı değil.

göbekliyim, Azi ve ercan gürgöze bunu beğendi.
  18. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    neden saglikli degilmis aciklarmisiniz :)

19. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    konu 2 gruba ayırılması gereken bir konu :

**SPOR

**YAŞAM ?!...

hangisi...eğer sporcu olacaksanız , ki burası spor forumu , ve hele ki ve hele ki performans tipi spor yapıyorsanız , karbonhidrat ,basit türler de dahil bol miktarda yerinde kullanmadan herhangi bir sonuç alınamaz...

konu yaşamsa , ki burda da hayvansal ürün ve özellikle "et, yumurta "ürünlerini sınırlı tüketilmesi gereken olaylar...kesinlikle , enerji kaynağı olarak kullanılmaması gereken bir yapı...temcit pilavı gibi aynı konuları tekrar etmeyelim...)

elmalar armutlar sürekli karışıyor...)

gelişme çağındaki bir çocuğun diet yapması ancak ve ancak tıbbi elzem bir durum var ise söz konusu olabilecek bir konudur...

göbekliyim, pycantric, GencGrafiker ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  20. Turquase

Turquase Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    heldic;

Öncelikle arkadaşa değil buradaki herkese saygılı davranırım ve olmazsa olmazımdır.
    Ancak benim en büyük korkum vücut denilen mekanizmanın bu kadar küçümsenerek hareket edilmesi. Buradaki herkesin bilgilerini burada paylaşması bizler için bulunmaz kaynak.

İncline arkadasımız her zaman istediğini seçmekte serbesttir ancak , bu kadar büyütmeyin , yap sen bişey olmaz tarzında konuşarak kendisine de yaptığı beslenme şeklini küçümsetmekten korkarım ben.

Ketojenik diyet kişini ketozise girip çıkması değil , ketoziste devam etmesidir. Diyetik düşünce ve sportif anlayışına göre belirli zamanlarda rutin olarak bozabilir. Burada verdiğiniz örnekler de oluşan ketozis, diyet değil açlık ya da beslenme eksikliği adını taşır.

Vücudumuzun sadece karbonhidrat , protein ve yağ dan oluşan bir ekosistem değil, yüzlerce farklı yeter ya da eser miktarda enzim, hormon , elektrolit v.b. maddelerin doku ve organlarla senkronize çalıştığı komple bir organizmadır. Bu organizmanın gelişme çağındaki ihtiyaçları karşılaması ve hergün artarak devam eden metabolizma hızına her yönden yetişmesi gerekir. Benim anlatmak istediğim diyet düşüncesi içerisindeyken yapılan işin maksadını aşmamasıdır.

Yazmış olduğunuz diyetler yakın olarak tabir edilselerde tam olarak ketozis değildir.
    Bunu ayırmak ve sınırları iyi çizmek gerekir.
    Zaten yıllardır herşeyin etrafı yuvarlatıldığı için fikirler çatışmakta Amerika tekrar tekrar keşfedilmek için konuşulmakta, zaman kaybedilmektedir. Bizler burada hala ketozisi tartışıyorsak öneri verecek zamana gelene kadar at üsküdar geçmek kelimelerini bile yerli yerine oturtamayız. İncline kardeşimiz de bizi hiç dikkate almaz :)

ercan gürgöze Bey'in yazdığı gibi yapılan diyet bu yaşta elzem değildir ve dikkat edilmesi gerekir. En azından bir bilirkişi kontrolü tavsiye ederim.

Selamlar..

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:02 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:47 ----------

Sağlıklı değil demek kaynaksız pek geçerlilik almaz sanırım :)

Son düzenleme: 13 Haziran 2012

Sayfayı Paylaş