karbonhidratsız olmaz mı ???

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve wolf tarafından 9 Ekim 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 39 üye.
  1. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    bir dileğin varsa buradan söylemelisin. hepimiz bilelim ve herkez anladığı kadar cevap yazar.

2. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Bakın tekrar tekrar söylüyorum bu başlıkta acayip noktalara gitmesin.

2 beslenme şekliyle de hem karbonhidrat hemde ketojenik diyet dediğimiz beslenme şekliyle de spor yapabilirsiniz. Şahsım adına hiçbir beslenme şeklini inkar etmiyorum. Ayrıca yeni başlayan kimsede bizim ne demek istediğimizi anlamadan bizim doğru dediğimiz şeyi körü körüne yapmasın.

Kaslanmak istiyorsanız karbonhidratlı beslenme şekli size her zaman daha uygun gelecektir. Hatta bende şu an öyle besleniyorum. Biz durumun çokta sağlıklı olmadığını anlatıyoruz. Kimse bu durumdan yanlış bir yorum çıkarıp uygulamasın. Ayrıca 0 karbonhidratla bulk diyeti yapamassınız. Daha öncede belirttiğim gibi en az hafatada 2 gün karbonhidrat yükleme günleri şarttır.

Sadece keto diyetinin farkındalığını yaratmak ve bu diyetide kişileri ve ya sporcuların kullanabileceğini söylüyoruz yukarda yazdıklarım ışığında. Yeni başlayan arkadaş bunu karbonhidratsız bişeyler oluyormuş deyip tamamen hayatından çıkarıp spor yaparsa glikojen depoları hiçbir zaman dolmadığı için 1 arpa boyu yol katedemez.

Tekrar söylüyorum dediklerimizi iyi anlamadan yapmayın !!! Gerkirse özel mesaj atın sorun ama bilinçsizce bişey yapmayın !!!

Onur BABACAN ve heldic bunu beğendi.
  3. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    aslında o karbonhidrat yukleme gunlerinde de kan sekerinin yukselmesi fazla sorun yaratmıyor cunku direk depoları dolduruyor

haksızmıyım ?

ccmssx bunu beğendi.
  4. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Aynen amacıda o zaten

heldic bunu beğendi.
  5. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    ketonun diger sekli olan antremandan evvel 30gr karbonhidrat alıp antremanda onu yakma konusunda bir calısman oldumu ? Ne dusunuyorsun onun icin

ccmssx bunu beğendi.
  6. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Konuya biraz daha açıklık getireyim.

Uygulayacağınız diyet sizin insülin hassasiyetinizle alakalı. Mesela anlatayım bulursam kaynağıda buraya koyarım.

Sporcuya sorulması gerek 2 adet soru var.

1) Yüksek karbonhidratlı diyet yaparken kendinizi full ve pump yani kaslarınız çalışmış dolu olmuş şekilde mi hissediyorsunuz yoksa kendinizi şiş ve şapşal gibi mi hissediyorsunuz ?

Bunun cevabı full ve pump hissediyorum diyorsanız iyi bir insülin hassasiyetiniz var demektir. Eğer şiş ve şapşal hissediyorsanız o zaman pekte iyi bir insülin hassasiyetiniz olduğunu söyleyemem.

2) Eğer büyük bir prosiyon karbonhidratlı öğünden sonra kendinizi daha enerjik mi hissediyorsunuz yoksa kendnizi yorgun ve 1 saatte acıkan bir moda mı buluyorsunuz ?

Cevap enerjik oluyorumsa iyi bir insülin hassasiyetiniz var demektir. Cevap uykulu oluyorum yorgan verseniz salonda uyurum kadar vahimse ki bunu sitede bir arkadaş söylemişti hatırlıyorum o zaman iyi bir insülin hassasiyetiniz yok demektir.

Şimdi diyorsunuz ee yoksa ne yapıcaz diye. İşte burada bahsettiğimiz durumlar ortaya çıkıyor. Karbonhidrat diyetiyle beslenme ve ya low carb dediğimiz ketojen diyetle beslenme.

1) Eğer 1. gruptaki gibi mükemmel bir bodybuilder adayıysanız karbonhidratlı beslenme şekli yapabilirsiniz. Bunda problem yok.

2 )Eğer 2. gruptaki gibiyseniz o zaman düşük karbla yaparsanız hem vücut yağınız yükselmez hemde bu diyet şekliyle bulk olabilirsiniz.

Referanslar

http://www.bodyrecomposition.com/fat-loss/insulin-sensitivity-and-fat-loss.html

http://forums.lylemcdonald.com/showthread.php?t=1645

Umarım herkes için faydalı olur.

Onur BABACAN bunu beğendi.
  7. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    insulin hassasiyetim berbat durumda ondan zaten o kadar kilo almisim yuksek karbonhidrat tuketme denemelerimden sonra obur gun cok isteksiz oluyorum iste beni hep korkutan keto daki karb up gunleri

yukleme yapmak istemiyorum aslinda ama yukleme yapmazsamda agir antreman cikaramayip gelisememekten korkuyorum birde karbo yuzunden cabuk yaslanmak istemiyorum

ccmssx bunu beğendi.
  8. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    saygıdeğer dostum achilles adi ve adiye yakın olan karbohidratların zararları çok büyük. Sonuçta insanalr için en iyi olan krebs döngüsünü kullanmaktır.

Ancak gel gelelim rafine edilmemiş doğal tahıl ürünleri kullanılmasında çok büyük sorunlar olmuyor. Kan basıncını etkilemiyorlar ve vücudun enerji üretimini yüksek oranda baltalamıyorlar. Sadece karbohidrat alındığı zaman diliminde yağın yakılması durduruluyor.

Ancak hangimiz bu koşuşturmaca içerisinde tutup doğru karbohidrat hazırlama vakti buluyoruz?

bunun sonucunda endişe korku panik uyku bozuklukları çabuk yorulma heyecan adrenalin artışı gibi sıkıntılar doğuyor. Dişlerde hasarlar C reaktif proteinde de artış bağırsak florası hasarları yani daha saymakla bitmez. Kardioloji açısından bile zararları çok büyük.

Adam idman yapıyor idmanda stress ten çok karbohidratın privuata indirildiği anda bu etkilerini hissediyor. Sonra kendisini çok iyi çalışmış zannediyor.

Ayrıca zindelik hissini veren insan vücudunda adrenalini arttirmayan besinlerdir.

Yani bunun için yağları övdük zaten. ve sanıldıgı gibi vücutta depolanmadıklarını yakılarak enerjiye çevrildiklerini söyledik. Taki siz hücrelerinizi kirletmeyene kadar ve kas dokunuzu arttirana kadar.

aşırı oranda artan testosteron da cabası.

Dolayısıyla hızlı kas üretimi için aslında karbohidrat çok iyi bir çözüm değil.

Ancak kişinin vücudunu yağlardan ve proteinlerden yüksek karb fakir beslenmeye alıştırması sizin deyiminizle tıp deyimimle vücudun enerji santrallerinin mükemmel işlemeye başlaması 6 haftayı bulmakla beraber 2. haftada bariz etkileri başlıyor.

VOX konusunada değinelim.

Karbohidratlar vücutta karbondioksiti arttiriyor. Ancak yağlarda böyle bir sorun yok.

Vox kapasitesi arttirildikça yağla beslendiğimizde ve düşük faydalı karbohidrat tüketimi yapıldıgında daha iyi kütle inşaatı gerçekleşiyor.

Karbohidratın tek etkisi idmanda kısa bir süre yakılması ve kasları glikojenle doldurması.

Başka ne açıdan faydası var? he birde beyin glikozla çalışıyor. Ancak belirli periyotlarda glikoz içeren meyva tüketimi bu ihtiyacı ziyadesiyle karsılıyor.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:29 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:23 ----------

doğru karbohidratları kullanırsan sorun oluşmaz.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:58 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:29 ----------

Bu söylediklerimin hepsi bilimsel sözler herkez kafadan konuştugumu düşüne dursun bu arada bu zaten insanın enerji elde etme politikalarını yansıtıyor.

Çünkü anlattıklarım Mitokondri ve Stoplazmanın enerji üretme politikası.

Glikoliz+Krebs çemberi ve Ets = net kazanç

Ancak insanın en temel en iyi enerjiyi veren kaynağı krebs çemberi ve oksijenli enerji üretimi. Krebs çemberi+ETS 24 atp ve privuat tam olarak 6 atp sağlıyor.

Glikoliz ise 8 Atp.

dolayısıyla prüvik asit alınmadığı zaman yada çok az alındığı zaman dahil yağlar kullanılırsa yinede ortaya muazzam bir enerji çıkar. Dolayısıylada karbohidrat alımımız kısıtlı yağ alımımız yüksek olmalı.

Bunun için idman önceleri ve sabah saatlerinde karbo alımları önerilmekte. Ancak yağ her zaman her dakika alınabilir Çünkü insan vücudunun enerji üretme politikası oksijenli solunum ve 24 atp ile krebs çemberi ön planda.

yani kaynaklar çok elimde ancak yayınlayamamak üzücü.

Ayrıca insulinin hassas dengelerini bozmak çok tehlikeli birşey.

Son düzenleme: 3 Aralık 2010
  9. Hatred

Hatred Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Bence bu kadar gereksiz bilimsel tanılar yaparak kafanızı allak bullak etmeyin.Bu sporu 1.5 senedir yapıyorum ve gelişimimden memnunum.Beslenme tarzıma gelince:

Günde yarım kilo tuzsuz-yağsız(lapa): Pirinç ve Makarna

300-400 gr yağsız haşlama tavuk / yağsız kıymadan yapılmış 200 gr köfte

4 yumurta / 300 gr lor

2 ölçek protein tozu

Yani günde aldığım yağ 10-15 gr falan.Benim testesteron seviyem gayet yüksek(kan testi sonuçları).Yağın testo üzerindeki etkisi bana göre hurafe.İsteyen istediğini düşünebilir.Doktorlarda istediğini söyleyebilir.Ama görüşüm bu yönde.

10. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    :) Normal karbonhidratlı beslenme şekline göre bile yanlış besleniyorsun. Ayrıca yağın testo üzerindeki etkisi hurafe mi ? :) Sadece 2 gün yağ ve protein ye bak noluyor vücudundaki testo oranı. Dişi sineğe atlayasın gelir. İstediğin şeye inanmakta serbestsin ama bişeyler yazmak için önce bişeyler bilmek gerekir.

11. Hatred

Hatred Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Testo ve libido oranım çok yüksek içiniz ferah olsun.Birşey biliyorumki yazıyorum emin olun.Boyum 1.76 kilom 74.Yağ oranım %9.Bench press ve squat gibi temel hareketlerde 100 kg yardımsız 6 tekrarı rahat çıkartıyorum.Bilgisiz olduğumu düşünüyorsanız sizinde ölçü ve kg-tekrar sayılarınızı duymak isterim;).Yağı savunmakla olmuyor ben neticeye bakmayı yeğlerim:)

12. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Ahahaha :D tamam siz haklısınız benchte ve squatta beni yendiniz. Daha kaslınız benide döversiniz. Abimsiniz yarın hemen yağı kesip sizin gibi beslenip güçlü kaslı olacağım söz :D
    Ayrıca 20 kilo 3 tekrar bench , 25 kilo squat anca yapabiliyorum :D

Hatred bunu beğendi.
  13. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bilimsel veriler yazmayalımmı? Kafamızı boş yere karıştırmayalımmı.

Oksijenli solunum yapan bir canlının 8 atp prüvük asitten geliyor. Herneyse sana prüvuat ve privük asitin ne oldugunu açıklamak biraz zor.

Yani basit olarak anlayacağın dilde hücre içine karbohidrat prüvik aside çevriliyor.

Dolayısıyla 24 atp krebs döngüsünden (oksijen ve yağın açığa çıkardığı enerji) 8 atp ise prüvik asitten (karbohidrattan) sağlanıyor.

Dolayısıyla keskin ve sert hatların gözle görülür bir biçimde ortaya çıkarak ve Sert ve keskin hatları koruyarak gelişmenin

Daha fazla yağ tüketimi ve daha az prüvik asit(glikojen) tüketimi oldugunu anlattım.

Bu spor bilimsel bir spor.

Sonuçta bizim için önemli olan kas liflerinin hipertrofiye uğraması.

Sonuçta kas içinde bulunan glikojenin miktarının benim için bir değeri yok..!

Bu sadece kası biraz daha şişkin gösteriyor.

Ayrıca testosteron devamlı yüksek durması için yağların arttirilması gerekiyor.

15 gram yağ beynide alarm durumuna geçirir ve sürekli yeme isteği doğar.

Leptin seviyeniz düşebilir ve bu sorunlar doğurabilir.

Ancak miğdede sindirilen proteinler bir nebze olsun leptin seviyesini arttiriyor.

ayrıca senın yaptıgın bilimsel açıklaması ne oluyor peki?

Doyarak yaşamak var birde aç yaşamak var.

ikisinin arasındada tonla fark var.

Şayet hiç bir karbohidrat kaynağı tam anlamıyla doyma hissi vermez.

En iyi doyma hissini veren yağlardır çünkü karbohidrat ince bağırsakta yağlar ise miğdede sindirilir.

Vücudun atp üretimini bilmek öğrenmek kötü birşey değil.

Krebs döngüsü ve ETS oksijenli solunum yapan canlıların enerji üretme biçimi. 24 atp insan vücudunda oksijenli enerji üretiminden gelir(krebs döngüsü) 8 atp privük asit(glikojen) 8 atp glikolizden sağlanır. Toplamda 38 atp olmak zorunda.

Prüvik asit ise karbondioksit açığa çıkarıyor. Dolayısıyla karbondioksit kalptede sorunlara yol açabilir.

Tehlikeli olmasının nedeni prüvik asitten zengin beslenmenin vücudu karbodioksit sayesinde bolca hasara uğratması.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:49 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:40 ----------

saygıdeğer kardeşim gerçekten komik durumlara düşüyorsun. egon aşırı şişmiş ve yaptıklarını sürekli haklı görüyorsun.

Bu gun yaptığın hatalar yüzünden kalp krizi geçirmek hosuna gidermi peki.

Ayrıca ben Temel hareket ağirlikli çalişan biriyim.

ölçü konusunda herkezin vücudu farklıdır ancak bak ben sıfır karbohidratlı beslenmeye yakın bir beslenme ile beslendiğim halde 70 kg benchpress ve 60 kg X 30 x4 set fullsquat yapıyorum. Halterci oturuşu üstelik çeşitli varyasyonlarınıda yapıyorum ama senınle yarış yapmıyorum. Kimseyle yarışmaya ihtiyacım yok. Bu vücut benim ve bu vücudu insanlarla yarışmak için şov amaçlı kullanmak cahilliktir. Estetik açıdan vücut geliştirmeyi seviyorum ve şişmiş egolardan nefret ediyorum.

yarım yamalak squat yapmayı sevmem bu arada.

yani kendime eziyet etmektende hoşlanmam.

habire gelişicem diye karbodioksit açığa çıkarmak uyku basması endişe korku panik gibi atakları yaşamak istemiyorum.

O yüzden beslenmenin ana kurallarını biliyorum ve ben aynaya baktıgımda mutluysam elime mezurayı almam. Çünkü gözlerimin gördüğü beni mutlu etmeye yetiyor.

Bu ölçülerim kötü oldugu anlamınada gelmez. Ayrıca insanlara show yapmak yanlış birşey.

ancak vücut geliştirme yarışmalarını ölçü için değil estetik için yapıldıgını dusunuyorum.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:57 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:49 ----------

achilles1980 güldüm. bende adam gibi anlatiyorum ya.

Benmi yanlış yapıyorum bilmiyorum vücudun atp üretimini nasıl yaptığını bilmeden vücut geliştirme yapmak ne derece mantıklı.

Son düzenleme: 4 Aralık 2010
  14. Hatred

Hatred Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Olayı ego savaşına dönüştürdünüz.Neden zorunuza gitti bu kadar? Ben böyle yapıyorum oluyor var mı ötesi? Birçok yarışmacı büyüklerimiz ilede fikir alışverişi yapmışlığım var.Gerek amatör gerek pro.Yağın bir elzem olmadığını düşünen çok fazla.0 yağ ile nasıl sonuçlar aldığımı merak eden var ise İstanbulda oturuyorum birlikte antreman yapabiliriz.Çok merak ediyorum burada benimle dalga geçmeye çalışarak egosunu tatmin eden arkadaşlarımızı antremanda görmek isterdim.Bu konuya son mesajım sanal eğlence arayan arkadaşlarımız saygı çerçevesinde tartışmayı bilmiyorlar.

15. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Ego ile alakası yok, olayı başlatan sensin. Hiç birimiz burada çıkıp ölçüden bahsetmedik.

Yağ nasıl bir elzem olmaz. Zaten metabolizmanın kullandığı enerji kaynağı yağ. Bir çok hormon yağda çözülüyor ve yağda çözülen vitaminlerin yapımı çok önemli.

Glikojenin fazlası depolara gider. Fazla glikojen asetil coA formuna dönüştürülür.

İnsulin hassasiyetiniz bozuksa yağlanma yapar.

Oysa direk yağ aldıgınızda bu atpde enerjiye çevrilir artanı ise çabucak asetil coa olur ve depoya gider.

insulin hassasiyeti iyi sağlandığı için daha sonra tekrar yakılır.

benim ne yaptıgınız ilgilendirmez. Beni vücudun çalışma prensibi ilgilendirir.

24 Atp yi krebs döngüsünden sağliyorsunuz. benim için önemli olan bu.

Çünkü vücudun tek enerji kaynağı yağ. Glikojen Allostaz durumlarında kullanılır HPA etkin oldugu durumlarda.

sizin değiminizle antremanda kullanılıyor. üstelik sadece 40 dakika. Diğer zamanlarda karbohidrat tüketmek vücudun dengesini bozabiliyor.

alınan fazla glikojende yağ depolarına gider ve yüksek olursa eğer insulin hassasiyeti bozulur.

16. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Hatred tartışılcak ne var anlamadım üstsüz foto çekip koymamaı mı istiyrsun..130 kilo bench basıyorum dememi bekliyorsun anlamadım. 112 kilo olduğumumu söyleyeyim nedir yani o zaman benim yağ kullanmam doğru mu olacak nasıl bir mantık bu.

Böyle yapıyorsan ne mutlu sana neden sinirleniyorsun :) Bak ilk önce insanların yapılarının farklı olacağını öğrenmelisin. Sen yapıyorsun oluyor diye dünyada herkeste aynı olacak mantığı yok. Şimdi burda sana anatomiden başlayıp tek tek neyi ne olduğunu anlatsamda doktorlara bile inanmayan senle nasıl bir düzeyli tartışma ortamı sağlayabiliriz değil mi ? O yüzden eğer seni kırdıysam ilk önce bunun için kusura bakma ama bu konuda belli bir doğruya gitmeyeceği apaçık ortada.

Coyote bunu beğendi.
  17. Hatred

Hatred Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Son mesajım dedim ama şunları sormadan edemeyeceğim.Dikkat ediyorum yazılarınız fazla uzun ve tecrübe içermeyen biyoloji kitabından alınma yazılar.Doktor musunuz? Bilimsel denklemler yazıyorsunuz ancak yazdılarınızı kendinizin bile anladığından şüpheliyim.Vücudun çalışma prensibine bu kadar takmayın.Biraz antreman yapın ben her zaman gördüklerime ve tecrübe ettiklerime inanırım.At gözlüğü kimseye bir fayda sağlamaz.

18. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    hocam yani sanki bütün insanların vücutları farklı şekillerde çalışıyormuş gibi bir durum var.

bütün insanların vücutlarının çalışma düzeni aynı.

Anatomiyi falan geçtim karbohidrat hücre içine girdiğinde oluşan etkiyi bile hissedebilecek kadar hassas besleniyorum.

keto durumda insan durgunlaşıyor vücut normal çalışırken birden bire karbohidrat gelince hareketlilik canlılık peşinden uyku basması kendını kötü hissetme gibi durumlar çıkıyor ortaya.

yani bana göre yağlar temiz kaynaklar.

19. Hatred

Hatred Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Sinirli değilim sadece yaptıklarıma güveniyorum ve tecrübe edinmeden direk yanlış bilgisiz yorumu yaptınız.Ben ketojen diyetide denedim.Normal yağ alımınıda.En iyi sonucu 0 yağ alarak elde ettim.Herkeste farklı sonuç verebilir elbet.Yaptığımın bende en iyi sonucu verdiğini söyledim.Hepsi bu.%100 doğru diye birşey demedim.Bende kırdıysam affola:)

Coyote ve Achilles1980 bunu beğendi.
  20. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    iyice saçmaladınız.

Bunları ben kendi bedenimde test edip deniyorum. Endokronoloji kaynaklarını sürekli okuyorum.

Hangi doktor kendi beyninden birşey yapmışki.

haftada 3 idman yapıyorum. Biraz antreman amatör bir sporcu için yeterli.

yazılarımın uzun olması ve akıcı bir konuşmaya sahip olmam sürekli kitap okumamdan ve daimi surette kendimi geliştirme arzusundan kaynaklanıyor.

biyoloji ile bu işin ilgisi yok bu daha çok endokrin ile ilgili.

Bende tecrübe ediyorum zaten karbohidratların çok acı tecrübelerini yaşadım.

Gözlemlerime inanmam, bir insanın dışarıdan güzel gözükmesi onun sağlıklı oldugunu göstermiyor.

Yine iddia ediyorum bakın insan vücudunun bir numaralı enerji kaynağı yağdır ve karbohidrat geldikçe yağ yakımı durdurulur.

Ayrıca bu spor bilimsel tekrar tekrar edelim.

Ara sıra kitapları karıştırın herkezin yaptıgını yapmak yanlış.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:35 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:32 ----------

öncelikle birbirimizi kırmamalıyız tabiki, ancak ketojen diyeti nasıl denediniz? neler hissetiniz.

Çünkü bu diyet başlarken zor 4. haftalarda inanılmaz enerjik biri yapar insanı.

6. haftada ise herşey çok daha iyi oluyor.

bu diyetler türkiye vücut geliştirme federasyonu dergisinde yayınlanmış durumda. Kitap su an elimde ama malesef yazmadım.

Scanner olsa tarayıp size gönderebilirim.

Enerji metabolizması uzmanlarıda artık bir çok karbohidrat kaynaklarının zararlı oldugu konusunda hem fikirler.

Özellikle Profesör doktor ahmet aydının sporcu beslenmesi konusunu okumanızı öneririm.

Sayfayı Paylaş