Karbonhidrat almam şartmı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Succesfull tarafından 4 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Ben Antrenmandan 2 Saat Önce Komplex Karbonhidrat Alıyorum Öğünümde, Antrenmana 1 Saat Falan Kala Fındık Ceviz Fıstık Badem Tüketiyorum. Antrenmanımı Da Rahat Bir Şekilde Çıkarıyorum :) Sadece Söyledikleri Antrenmandan Sonra Az Miktarda Basit Karbonhidrat Alınmalıymış, Çünkü Kortizol Salgılanmasını Durdururmuş. Ben Şahsen Almıyorum Beni En Az 4-5 Saat Ketosisin Dışına Atacağı İçin :)

2. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

protein tozu da insulini zıplatıyor ketosis gibi yag yakma amacındaysanız zaten karbonhidratlara hic gerek yok

bu mitleri hala kıramadılar

insanı terazi sanıyolar su kadar kalori geldi gitti

bazal hızı arttıran faktörleri görmüyolar

3. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Profesyonel sporcu olmayanlar icin antrenmandan once veya sonra karbonhidrat alimi gerekli degil. Bu forumun katilimcilari daha cok saglikli yasamak icin spor/egzersiz yapiyorlar. Kendimize profesyonel sporcularin yaptiklarini ornek almamaliyiz, cunku profesyonel yapilan sporlar aslinda cok sagliksiz sonuclar verebiliyor.

Herhangi bir egzersiz ve beslenme programi secerken bakmamiz gereken EN onemli ozellik bize zarar vermemesi olmali. Buna emin olduktan sonra verimliligini (yag yakimi, kas kutlesi artisi) gozonune almaliyiz.

Profesyonel sporcular icin ise EN onemli kistas ideal gelisme ve performans. Sectikleri metodlarin uzun vadede sagliklarina olan etkilerini ikinci plana atiyorlar. Bunun en net ornegi olarak vucut gelistirmeciler gosterilebilir.

Sadede gelelim; antrenmandan sonra yuksek miktarda karbonhidrat aliminin ana maksadi glukojen depolarini dolu tutmak. Bu depolar dolu tutulunca uzun sureli yuksek siddetli performans saglanabiliyor ve kas glikojeni beraberinde su da tuttugu icin kaslar biraz daha siskin-dolu gorunebiliyor. Baska bir faydasi yok. Ama glukojen depolarinin dolu olmasinin muhtemel zararlari var; depolar doluyken yukselen kan sekerinin gidecek yeri kalmamis oluyor. Tek secenek karacigerde yaga donusturulerek yag dokularinda depolanmalari. Metabolik sendrom veya 2ci tip diyabeti olanlarda bu sistem iyi calismadigi icin istenmeyen sonuclar ortaya cikiyor.

Halbuki az karbonhidrat yiyerek ve egzersizle de glukojen depolarini hep biraz bos birakirsak yukselen kan sekerinin her zaman gidecek bir yeri var. Egzersizden sonra proteinli bir besin almak protein sentezi icin faydali ve iyi fikir. 2 tam yumurta veya biraz tavuk-kirmizi et, vs. ile bu saglanabilir. Kefir kullananlar zaten biraz da karbonhidrat almis oluyorlar. Ama lutfen meyve suyu gibi yogun karbonhidrat iceren besinlerden uzak duralim.

Sayfayı Paylaş