karın kaslarıyla ilgili ama gerçekten çok önemli

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve z0n3 tarafından 28 Nisan 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. kliwaj

kliwaj Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    definisyon dönemlerinde ağirliksiz yapilabilir ben karın kaslarını büyütmek amacında ağırlıkla yapılmasını uygun görüyorum yani bi kerede 300-500 mekik çekmek pek mantıklı değil demek istedim.

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Yağ yakmak için yüksek tekrar yapmak yerine kardio yapınız. (koşu, bisiklet..)

Yüksek tekrarla mide çalışmak mide bölgesindeki yağları yakmanızı sağlamaz, bölgesel yağ yakımı yoktur.. (kanıtlanmamıştır)

Mide çalışmalarında yüksek tekrar sayıları bel sakatlıklarına davetiye çıkarabilir, midede ve omuzda gerilimi hissetmek önemlidir.
    Bu gerilimi ve yanma hissini yüksek ağırlık kullanarak hissedebileceğiniz gibi düşük ağırlıklarla veya ağırlıksız da hissetmeniz ve kaliteli bir mide idmanı çıkartmanız mümkündür.

z0n3 ve aycan1903 bunu beğendi.
  3. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73

flexor'un ağırlıkla çalışmanın omurlardaki diskleri zedeleyebileceğine ve sakatlıklara yol açabileceğine dair yorumlarını okumuştum...
    kendi fikrim de aynı yönde... ben yüksek tekrardan yanayım...
    saygılar sunarım!

4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Yüksek ağırlıklarla nizamı yapılmayan hareketlerde özellikle mide egzersizlerinde bu sakatlık riski son derece fazladır, doğrudur.

Ağırlık kullanmadan, gerilimi yüksek tutarak düşük sayıda tekrar ile çok etkili idmanlar çıkartılabilir.
    Hatta bazı mide egzersizlerinde tekrar sayısını minimumda tutarak sadece kasın gerilmesi sureti ile de yapılan çalışmalar vardır ki bunlar da son derece etkilidir.

Mide ve omuz başta olmak üzere bütün kas gruplarında gelişimin temel noktası, hedef kasın nizami çalıştığını, gerildiğini ve yandığını hissetmek ve buna uygun ağırlıklarla tekrar sayılarını belirlemektir.
    Bu ise zaman ve tecrübe ister.
    Bu sporu bireysel yapan da budur.

Eğer doğru ve nizami bir çalışma yapılıyorsa, belli bir sayıdan sonra daha fazla tekrar çıkarmak çok da mümkün değildir, çünkü kas yeteri kadar vurulmuştur.

diez bunu beğendi.
  5. z0n3

z0n3 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    peki hergün mekik çekmenin bir zararı var mı acaba yoksa 1 gün aralıklarla mı çekmek daha iyi olur

6. kliwaj

kliwaj Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    ağırlıksız ve hafif mide idmanları yapıyorsan hergün yapabilirsin ama ağır mide idmanları yani 45 dk filan sürüosa kasları dinlendirmende fayda var.

z0n3 bunu beğendi.
  7. Qwelan

Qwelan Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    BB
    Yer:
    İstanbul
    haftada 4 gün bonatchi nin dediği gibi gerlimi hissederek çalışırsan yeterli olur sanırım.karın kasları hep fazlasını ister ovetraining olmaz çalışmaktan korkma fakat hemen güçlü yapıcam diye kendini çok zorlmanın bi manası yok bence.bu süreyi bikaç aya yay ve haftada 3-4 gün civarı çalışırsan yeterli olur bence

z0n3 bunu beğendi.
  8. muration

muration Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Muh
    Yer:
    istanbul

3 yil once, roman chairde gogsumde 20kg ile mekik yaparken fitik oldum..
    herkesin bilgisine...

i - roman chair denen alete kesinlikle oturmayin...
    ii - agirlik alacaksaniz, yavas yavas sabirli gidin...
    iii - karin idmanindan once belinizi cok iyi isitin..
    iv - karin kaslariniza gosterdiginiz ilgiyi bel ve alt sirt kaslarina da gosterin...
    v - sadece ust govdeyi calistirip bacak calistirmamazlik etmeyin..
    vi - kanat icin rowing hareketlerinde mutlaka kemer kullanin..
    vii - mekik cekerken yarim mekik yapin, yavas yavas yedire yedire dogrulup yatin, alt sirtinizi yerden kesmeyin, 2-3 saniyede dogruluop 4-5 saniyede yatin..

sonununzun benim gibi olmasini istemiyorsaniz, bu dediklerimi mutlaka yapin arkadaslar.. bunlar benim nacizane tecrubelerim, herkese de anlatmam :)

saygilairmla

aycan1903 bunu beğendi.
  9. z0n3

z0n3 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    cevap için teşekkür ederim arkadaşlar zaten haftanın 6 günü antrenmanım var 5 gün boyunca her antrenmandan sonra mekik çekiyorum düzenli olarak cumartesi ve pazar günü dinleniyorum bundan bişey olmaz heralde

10. kliwaj

kliwaj Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    benim nacizane önerimde normal mekik yerine crunch hareketine daha çok önem vermen mekik tam anlamıyla mideye vurmuyor çünkü. ama crunch yüzde yüz mideye vuruyor

11. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73

yorumları okudum anladığıma göre senn vücut yağ oranın glba %13-17 arası birşey , karın istiyorsan sana tavsiyem söyle olabilir; bisiklet cok fazla ve karın calşma programın söyle olsun yanls anlama program karnını ckartmaz karnını sertleştirir ve yağ oranın düştüğünde cokta güzel cıkar kasların neyse programı söliym; günlük calısma bittikten sonra 3 hareketten oluşan 3x20 lik karın calış ve mekiği 1er gün arayla haftada 3 yada 4kere calışmanı öneririm ptz carsmba cuma pazar pazar günü 3 hareket yerne 2 yada 1 harekette yapabilirsin oanki enerjine bağlı... ama kesinlkle kaslarını dinlendirmei ihmal etme ağırda calışsan hafifte cünkü kaslar dinlenırken gelişir. iyi calışmalar...

z0n3 bunu beğendi.
  12. z0n3

z0n3 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    scoobz çok teşekkür ederim verdiğin program için zaten yarış dönemine gireceğimiz için 4 - 5 kilo civarı vermem gerekiyo o zaman daha güzel bir görüntüye ulaşırım

13. mert671

mert671 Yeni Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0
    vücüt yağ oranı ilede alakalı ama yağları kas yapmak snn elinde günde 300 mekik çekiyordum şimdi 4 tane baklava var bnede sana öneririm sadece 1 gün dinlendir karın kasını

Sayfayı Paylaş