"kanat-sırt kaslarını çalıştırırsan göğüs kasların daha iyi gelişir" Diye yorum yapmak mümkün mü?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve SoldiersOfGod tarafından 4 Haziran 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Merhaba herkese.. ben 23 Nisan 2014 tarihinden beri bazen aktif bazen pasif sürekli bu forumdayım ama ilk defa böyle bir yorum gördüm, sırtını ne kadar iyi çalıştırırsan göğüs o kadar iyi gelişir diyordu böyle bişi varmı? Şimdi bana saçma geldide bilmediğim birşey varsa yanlış yorum yapmakta istemiyorum.. Lütfen beni aydınlatın.

2. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    iki kas grubunuda iyi calistirman gerekir,iki kas grubuda calisirken birbirinden yardim alirlar,söyle birseyde var bunu gözlerimle bicok kiside gördüm,bu iki kas gruplerindan birisini cok digerini az calistiri yada biri digerinden daha gelismis yada kuvvetli olursa ilerleyen dönemlerde görüntü ve postür bozukluguna neden olabilir.Misal,gögüse cok önem verip sirta önem vermeyen birisinin omuzlari sanki öne cekilmis gibi kavisli bir görüntü olusturabilir,cünki gögüs kaslari sirt kaslarindan güclüdür.

zeo64 ve Created By Loss bunu beğendi.
  3. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Tek göğüsü calistirirsan cok kisalir, omurgayi one ceker poziyonu bozulur nizami calismaz. Göğusu calistiktan sonra esnetmen gerekir. Dengelemek icinde sirt ve kanatlarida calisman gerekir. Yani ikiside onemli ama sirta biraz daha onem vermelisin. Sirt omurgayi tasir, gogus ellere kola rotasyon yaptirir

Calisthenics Athletics

zeo64 ve Bekci bunu beğendi.
  4. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Ne gibi postür bozukluğu olacağını biliyorum bunu malesef acı tecrübe ile edindim ön omuz ve göğüsü daha ağır girdiğim ve set aralarında stretching yapmanın önemini bilmediğim için kamburluk oldu ben size diyorum ki kanat-sırt kaslarını ne kadar çalıştırırsan göğüs o kadar iyi gelişir diye bu forumda bir yorum okumuştum böyle bişi varmı diye soruyorum siz bana başka konuda fikir veriyorsunuz yani işin özü cevabımı alabilmiş değilim.. Yani asıl soru şu sırt-kanat ne kadar çalıştırırsan göğüs o kadar iyi gelişir diye bir doğru orantı var mıdır diyorum...

5. Morte

Morte Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Büyük kas grubunu çalıştırmak testosteron hormonu salgısını artırır, yani genel olarak kaslanmanı kolaylaştırır. Ayrıca sırt çalışarak dikleşen duruşun, göğüs kaslarının daha orantılı büyümesini sağlar. Bu dolaylı etkiler haricinde, sırt çalışmanın göğüs kasların üzerinde ilave bir etkisi olmaz.

SoldiersOfGod bunu beğendi.
  6. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Aslında cevabini verdim. Gogusun pozisyonu ne kadar duzgun olursa o kadar nizami calisir.
    Yani baslikta sordugun sey dogrudur.

Calisthenics Athletics

7. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Teşekkür ederim almak istediğim cevap buydu :)
    Cevabını verdim dediniz ama sanırım soruyu tam anlamadınız, ben ilk attığınız yorumu okudum, [ "kanat-sırt kaslarını çalıştırırsan göğüs kasların daha iyi gelişir" Diye yorum yapmak mümkün mü? ] soruma cevap alamadım. Yani şu an ki verdiğiniz cevapta kanat-sırt kaslarını çalıştırırsan göğüs kasların daha iyi gelişir yorumuna olumlu yanıt veriyorsunuz. Yine sıkıntı var, şimdi ben bi üstteki ilişkisi yoktur diyen Morte nickli üyeye mi yoksa size mi inanayım karar veremedim net bi sonuca varmak gerek :)

8. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Güçlü sırt kasları bench press hakimiyetini arttırdığını duymuştum.
    Kendi tecrübelerime dayanarak da şöyle söyleyebilirim: Bench press ne kadar itme hareketi olsa da aslında barı göğsümüze indirirken bir nevi çekiş yaparız. Yani hareketin negatif bölümünde, triceps ve omuz dışında sırttan da destek alırız. Hatta bench presste çok nizami ve negatif odaklı tekrarlar yaptığım dönemlerde ertesi günü sırtımda hafif bi ağrı oluyordu. (Sadece kendi tecrübelerim bilimsel bir gerçeklik söz konusu değildir.)
    Ama direkt olarak sırt kasları göğüs kaslarının gelişmesinde etkilidir diyemem. Çünkü sırt ve göğüs antagonistik kaslardır aynı triceps ve biceps gibi. Yani ''bicepsiniz iyi değilse tricepsiniz de iyi olmayacak diyemeyiz'' gibi.. Dolaylı yoldan etkisinden de Morte bahsetmiş zaten.

Son düzenleme: 6 Haziran 2015
    SoldiersOfGod ve AnTiCoRe bunu beğendi.
  9. MFurkanD

MFurkanD Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    İstanbul
    Mevzu sırtı çalışırsa göğüs daha çok çalışır değil. Biraz anatomik. Eğer sırt düzgün çalıştırırsanız haliyle düzgün bir duruşa sahip olursunuz ve göğüsleriniz normalden daha büyük durur

2pacist bunu beğendi.
  10. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Evet genel olarak konuyu toparlarsak, büyük kas gruplarını çalıştırırsan testosteron hormonunun salgılanmasının artması sebebiyle diğer kas gruplarıda daha iyi gelişir bunu biliyorduk, yani mantıken sırtı çalıştırırsan göğüs daha iyi gelişir diyebiliriz. Benim asıl soru böyle bi doğru orantı varmıdır diye sormuştum, ne kadar sırt çalışırsan göğüs o kadar iyi gelişir diye, cevabımı aldım böyle bir doğru orantılı birşey yok. Bu kadar üzerinde durmamın sebebi bu konuda 10. yorumdaki bodykazm nickli arkadaş demiş bunu böyle bir doğru orantı vardır gibisinden, https://www.bodyforumtr.com/threads/7-aylık-değişimim-85kgdan-75kga-9-yağ-oranı.112490/#post-996784 gerçi bu adam sürekli dikkatimi çekiyor her konuya aynı benzer yorumları yaptığı için orası ayrıda.. Böyle diyorda bir bildiği varmı diye sormuştum sizlere, cevaplayan herkese teşekkürler :)

Sayfayı Paylaş