KALORİ AÇIĞI LÜTFEN YARDIM

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve omrhalici tarafından 2 Ağustos 2019 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. omrhalici

omrhalici Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Merhaba arkadaşlar boyum 1.80 kilom 102 yaklaşık 15 gündür spor yapıyorum 5.5-6 kilo verdim haftada 4-5 gün ağırlık ve kardiyo antrenmanı yapıyorum günde ortalama 1200-1400 arası kalori alıyorum içinde karbonhidrat protein ve yağ var bu diyet şekline çok alıştım sıkıntı yaşamıyorum sorum şu düşük kalori almak metabolizma yavaşlatıyormuş ben spor yaparken l carnitine shot kullanıyorum içinde kafein yeşil çay var bunlar metabolizma hızlandırıyor spor da metabolizma hızlandırıyor düşük kaloriden dolayı yavaşlayan metabolizmayı bunlar dengeler mi yoksa sıkıntı yaşar mıyım

2. lpr2411

lpr2411 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    o anlık belki hızlandırır ama 1400 kalorinin 100 kilo birine az olduğunu düşünüyorum ilerde pişmanlık çekme sonra. ben 86 kiloyken 1900-2100 arası kalori ile 2 ayda 8 kilo verdim ki bu bile fazla aslında. Eğer sporda muhabbete giden laylaylom geçiren biri değilseniz 2000'in altına inmeyin derim. ayrıca az yağ tüketimi ciddi kabızlık çektirebilir.

3. omrhalici

omrhalici Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Anlık derken sonuçta sürekli spor yapıyorum bu benim metabolizmamı hızlandırmaz mı zaten belli bir yağ verdikden sonra protein karbonhidrat yüklenip hacim kazanmayı düşünüyorum

4. lpr2411

lpr2411 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    genel olarak vücudun bitik olacak çok düşük kalorili beslendiğin için. ben de biliyorum proteine abanınca düşük kaloriyle de geçirebiliyorsun günlerini de faydalı değil bence. ben halsizlik ve kabızlık çekmiştim o sürede.

5. omrhalici

omrhalici Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Çok enerjiğim hiç halsizlik ve kuvvetsizlik yok hiç zorlanmadığım için bırakmakda istemiyorum

6. Omeg4

Omeg4 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Vücut düşük kalori adapte olunca savunma olarak metabolizma yavaşlaması kaçınılmaz.
    Normal aldığın karbonhidrattan az aldığın zaman su atarsın verdiğin kilonun yarısı su olmalı.
    Ayda 2-3 kg verecek şekilde beslenmelisin. Fazla kalori açığı devam etmen durumunda sağlık problemleri,kas kaybı, deride sarkma meydana gelebilir.
    Sadece tartıya bakarsan aynaya baktığında iyi sonuç alamayabilirsin. Kilo değil yağ,kas miktarın önemli.

7. bs.kai

bs.kai Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Metabolizman yavaşlamaz dostum o konuda için rahat olsun. Metabolizman yavaşlar kilo veremezsin diyenlerin hepsi kör cahiller. He evet yavaşlar ama 100 maximum 200 kalori yavaşlar. Yani bir sıkıntı olmaz. sadece yağı çok düşürme hormonal olarak çok sıkıntı çekersin. Ben bir ara yağsız besleniyodum ve bir sürü hastalik kaçınılmaz oldu. (İshal aynı zamanda kabızlık evet ikisi birlikte oldu. Şişkinlik güçsüzlük eklemlerde ağrı yüzümde çıkan yaralar vs vs.) Yağı hayatından çıkarma ve bence kalorini en azından 1600-1800e çıkar. Uzun vadede açlık krizlerine girebilir diyeti bozabilirsin bilgin olsun.

8. omrhalici

omrhalici Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Eyvallah yok yağı kesmedim evde ne yemek çıkarsa 15dk önce cla içip onu yiyorum tabi kalori hesaplayarak şimdilik iyi bakalım yoğun spor da yapıyorum spor öncesi enerji için yulaf ezmesi ve muz yiyorum sıkıntı çekmiyorum teşekkürler yorumun için bencede metabolizma yavaşlamadı aksine hızlanmış gibi hissediyorum eskiden çok miskin güçsüz idim şimdi durasım yok

9. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    emin ol onlar sadece belirli saatler için metabolizmayı hızlandıracak şeyler. düşük kalori senin bağışıklık sitemine zarar verecek ve metabolizman yavaşlayacaktır. günlük alman gereken kalori miktarını hesapla. maksimum %10-15 kadar açık bırakabilirsin.

Omeg4 bunu beğendi.
  10. omrhalici

omrhalici Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Haftada 5 gün spor yaptığım halde mi yavaşlayacak bu metabolizma ve ben bu kadar enerjik hissediyorken

11. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    sen az kalori alıyorsun. haftada 5 gün spor yapıyorsan zaten vücudun kısa zaman içerisinde kendini savunmaya alacak. sen kaloriyi düşük alıp 5 gün antrenman yaptıkça vücut yağlarını korumaya devam edecek ne kadar kas varsa oradan kilo vereceksin. hesapla alman gereken kaloriyi. bir sürü site var zaten. alman gerekenin %15'i kadar açık bırak.

12. omrhalici

omrhalici Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yağ varken vücudun kası yakması hiç akıl alır gibi değil yakım sırasında karbonhidrat yağ ve kas diye biliyorum sırayı sırf az kalori aldım diye vücut yağı atlayıp kasa mı geçiyor 20 gündür ölçüm yapıyorum örneği kol kasından vericem 1.5 santim büyüme var kaybı geçtim artma var diğer kaslardada gözle görülür bir artma var bilmiyorum metabolizmayı hızlandıracak bir sürü etmen yapıyorum yağ koruduğumu zannetmiyorum

bs.kai bunu beğendi.
  13. bs.kai

bs.kai Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    İyi isteno
    Aman kasların giderci tayfa :D aman metabolizman yavaşlamasıncı tayfa... Oğlum ne yiyip ne içiyosunuz yaaa ? Bir insan beyni 1200-1300 kalori harcar. İç organların organların kalori harcar diyete girdiğinde vücudunun bunun harcadığı kaloriyi düşürmesi demek, beyninin bazı fonksiyonlarini yerine getirememesi demek. İç organlarının bazı fonksiyonlarini yerine getirememesi demek. (Mide asidi kendini yavaş ya da az yeniler demek. Bu da midenin kendisini sindirmesi demek.) Kas kaybına gelcek olursak diyetteyken evet kasların kuculmek zorunda çünkü içersindeki su ve glikojen depoları boşalıyor. Proteinini aldığın sürece aşırı büyük bir kas kaybı yaşanmaz. Evet küçülme olur ama bu kayıp değildir. Diyeti birakip glikojen depolarını fullediginde eski kaslı gorunume erişirsin merak etme. Lütfen hiçbir bilginiz olmadan kas kaybı yaşarsın metabolizman yavaşlar diyip durmayın. Bir çoğunuz metabolizman yavaşlar vücut kendini korumaya alır diyo. Bu doğru ama maximum 100-200 kalorilik bir değere eş değer. Spor yapan birine de koymaz bu durum.
    Ayrıca yağ koruyup kas yakacak kadar aptal bir vücudumuz yok. Zaten vücut yağları ileride aç kalıp yakmak zorunda kalırsam diye barındırır. Yani önce biraz okuyun sonra millete bilgi saçarsanız

14. omrhalici

omrhalici Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Kesinlikle katılıyorum bence de öyle vücudun yağları atlayıp dur kas yakayım demesini beynim almıyor

15. 33serkan33

33serkan33 Üye

Beğenileri:
    128
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MEMUR
    Yer:
    MERSİN
    şöyle kabaca sölim , örneğin spor yapmasan dahi kaslarının kendini koruması için atıyorum 100gr besine ihtiyacı var sen bunu 60 gr alırsan kas ihtiyacı olan besine ulaşamayacak ve beslenmek için sağa sola saldıracak , e sen zaten 1000 kalori açığı oluşturursan kendini küçültmeye gidecek yani bu hikayenin kabası böyle, spor yapan biri için kasların %80 proteine ihtiyacı vardır ve bu da en az kilo x 1,5 kattır , 100 kg lık bir birey günde 150 gr protein almazsa o kasların gelişmesini bekleme. Bu hikaye kabaca böyle
    --- Mesaj birleştirildi, 5 Ağustos 2019 ---
    l-carnite gibi takviyeler o an için metabolizmayı artırır sonrasında etkisi geçer, bunun için spordan 30 dk evvel için diyorlar....

16. omrhalici

omrhalici Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Yok şimdilik kas büyümesi beklentim yok yağ yakımı odaklıyım belli bi yağ seviyesinden sonra yüksek proteine geçicem şimdi de protein alımım az değil kimi günler 120gr civarında

17. Omeg4

Omeg4 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Yanlış yoldasın. Aksine yağ yakarken proteğine daha fazla ihtiyaç var.

18. omrhalici

omrhalici Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Az almıyorum ki 100-120 Gr arası alıyorum

19. lpr2411

lpr2411 Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Yardım diye konu açıp her söylenene itiraz etmek de ayrı durum.

20. omrhalici

omrhalici Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Biraz öyle olmuş görüşleriniz için teşekkür ederim ben itiraz etmedim mantıksız gelen yerleri söyledim cevap yazan herkesde kendince mantıklı gelen yerleri yazmış bende yorumladım hiçbir araştırma kaynak yok bu konu ile ilgili ondan dolayı hafif bir münazara ortamı oldu herkes kendine mantıklı geleni söyledi

Sayfayı Paylaş