Kaç saat uyuyorsunuz

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve oric tarafından 23 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Hafta içi akşamları kaç saat uyuyorsunuz

1. 8 saatten fazla

46,5%
  2. 7,5 - 8 saat

19,5%
  3. 7 - 7,5 saat

10,4%
  4. 6,5 - 7 saat

11,0%
  5. 6 - 6,5 saat

6,3%
  6. 6 saatten az

6,3%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 112 üye.
  1. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    öğle uykusunun vakti sabah kaçta kalkıp gece kaçta yatacağına bağlı..
    mesela sabah 7-8 gibi kalkan biri için 12-13 gibi öğle uykusuna yatmak dinlendirici olabilir..

rockybalboa7 bunu beğendi.
  2. CENTAUR

CENTAUR Guest

Esasında bütün diğer canlılar gibi (yarasa baykuş falan hariç ) insan oğlununda doğal olarak sabah gün ışıdığı vakit uyanma ve akşam hava karardığı vakit yavaş yavaş uykuya yönelmeye göre ayarlanmış bir yapısı vardır, fakat gel gelelim, günümüz teknoloji nimetlerinin dikenli meyveleri bu ayarı bozuyor.

Bir düşünün çoğu geceleri uyuyamama ve sabahları uyanamama ve uykusunu tam alamama bu yüzdende günlük işlerinde çoğu zaman sinirli veya mutsuz olanlarımız çocukluğunda böyle şeyleri hiç yaşamamıştır, akşam 8-9 gibi yatağa gider, sabahta 6-7 gibi zıp diye kalkıp oyun oynamak, okula gitmek veya çizgi film seyretmek için büyük bir enerjiyle can atardık.
    Peki ne olduda bu enerjimiz yokoldu acaba

Mutlaka izlemek istediğimiz geç saatlerde yayınlanan Tv programları, bilgisayar,işini zamanında halletmeyip yumurta g.te dayanınca sınava yakın günlerde geç saatlere kadar ders çalışma kaygısıyla nescafe içip uyku kaçırma, gece hayatı vb gibi şeyleri alışkanlık haline getirip uzun süreler içinde vücut kimyasının değişmesi veya psikolojik alışkanlıklarımızın değiştiği için mi?,

Şu anda benim uyku düzenim gece 2-3 gibi yatıp öğlen vakitlerinde uyanmaya göre ayarlanmıştır, fakat bu her zaman böyle değildi, ergenlik sonrası döneme kadar bende hep erkenden yatar, sabah dinlenmiş olarak kalkardım.

3. muscledude

muscledude Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    konstrüktör resssam
    Yer:
    izmir
    Ben normalde minumum 7 saat uyurum.maximum 9 olur.ve gece 24:00 dan önce yatmaya gayret ederim.Fakat sabaha karşı tuvalet ihtiyacı için uykumu bölüp tekrar yattığımda uykumu tam alamıyorum.Deliksiz olmuyor yani.. :?

4. rocco676767

rocco676767 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    8 saat galiba en uygunu .tabi herkesin bünyesi ve gün içinde ki aktivitesine baglı olabilir bu süre..

5. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    desponun yazdıklarına kesinlikle katılıyorum ve öğle uykusunun tavsiye ediyorum. gerçi hayat koşulları buna engel olmakta fakat vakit buldukça uygulayınız. hayat düzeni bizi bu hallere itmiştir. çoğunluğa ve topluma uymak zorundayız.

ben günlük 6 saat uyumaktayım..

6. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    bir sporcu en az 8 ile 9 saat uymalıdır diye bir yerde okumuştum bende ona uyuyorum en 7 veya 8 saat uyurum

7. Hu53Y!n

Hu53Y!n Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İst
    tabi bu süre kişiden kişiye değiştiği gibi alışkanlıklarada bağlı. kendinizi nasıl alıştırırsanız o düzende gidersiniz. ben her zaman az uyuma taraftarıyım. ergin bi insana 5 saat uykununda yettiği söyleniyo. 8 saat yerine 6-5 saat uyumak 2-3 saat kar yapmak demek.bunaöss öğrencisi gözü ile baktıgımızda 200 fazla soru çözmek demek.yine aynı şekilde ömrümüzün 1/3'ünü yatakta uyuyararak geçirmek kulağa nahoş geliyor. ben açıkçası 6-7 saat uyuyorum ama haftasonları kendimi tutamayıp 8-9 uyuduğumda oluyor.

8. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    vakit olsa günde 12-13 saat uyurum bayılıyorum uykuya :)

9. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Lise zamanında sabahçıydım, okuldan gelir öğle uykusuna yatardım...Üniversitede durumlar değişti; şimdi ise hepten karıştı :) Ama, öğlen spor'dan gelince mümkün oldukça enaz 45-60dk kestirmem gerekiyor; kestirmezsem akşam haberlerini izlerken gözüm kapanıp gidiyor, içim geçiyor. Öğle uykusunu abartınca buseferde gece insanın uykusu gelmiyor. Yoğun bir iş temposu olunca zaten öğlen uyumak mümkün değil.

7-8 saat uyumaya çalışıyorum...

Son düzenleme: 19 Ekim 2008
  10. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    geceleri 2'den önce yatağa girmiyorum,giremiyorum.sabahları en erken 10'da kalkıyorum, en geç 1'de.bazen dersleri aksattığım bile oluyor malesef :( beni uyandıran birisi yok, kendim de uyanamıyorum bir türlü.uyanabilmeyi 4 senede öğrenemedim. :D
    okuldan geldiğimde eğer yarım saat kestirmek niyetiyle yatağa girersem saat 5-6 civarında, en az 1 saat uyuyorum.salona gitmek de yalan oluyor bu sırada.çünkü kalkınca sersemliyorum.bu yüzden artık eve uğramadan salona gitmeyi düşünüyorum :)

11. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Uykuyu çok severim. Özellikle kitap okuyarak uykuya dalmaya bayılırım. Bazen keşke okul ya da başka bir işim olmasa da uyku saatinden 1-2 saat önce kitabımla yatağa girip, daha sonra uykuya dalsam ve uyandığım halde asgari 1 saat yatakta uzanabilsem derim. Bunu çok nadir başarmakla birlikte hafta içleri 5 saat, bazen 2-3 saat, hafta sonları ise 10 saat uyurum. Düzensiz bir hayatın disiplinsiz rutini böyle devam ediyor bende. Birgün bu dengesizlikten sağlığımı kaybeteceğim için korkuyorum....

12. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    uyku saatlerınızı 1.5 saat ın katları olarak ayarlamanızı tavsıye ederım.
    eskıden okudugum bır makalede uykunun peryodunun bırbucuksaatte bır yenılendıgı ve bız bu evreyı tamamlamadan uyandıgımızda agır ve halsız kalktıgımızı okumustum.sonra dıkkat edıp uyguladıgımda bende olumlu etkı verdı.1,5 saat ,3 saat ,4.5 saat
    6 saat ,7.5 saat gıbı veya ustu olarak ayarlamanızı tavsıye ederım.
    bu evrelerde tamamlayıp uyandıgımda az uyku uyusam bıle.zınde kalkıyorum.
    ogle uykusu konusu ıse ımkanınız varsa oglen yırmı dakka bıle gozunuzu yumsanız kardır ve yararı vardır .sunnettır.
    denemenızı tavsıye ederım
    saygılar dılerım.

Rpac, ALPEREN, gaddarkemal ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Dershanedeki Türkçe hocamız da uyku süreniz 3'ün olsun ki zinde olun derdi. 3 saatta bir vücut uyanma moduna girip, tekrar derin uykuya dalar demişti.

14. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Bu bilgi çok ilginç, ancak çok mantıklı geldi bana..

Ben de uyku ile ilgili çok ilginç tespitler yaptım.
    Kimi zaman normalden fazla uyumama rağmen sabah kalkmakta çok zorlanıyorum ve gün içerisinde uykusuzluk ve konsantrasyon sorunu yaşıyorum.

Kimi zaman da normalden az uyumama rağmen çok rahat ve zinde kalkıyorum.
    Günlük aktivitelerimde de son derece başarılı oluyorum.

Bunun nedenleri üzerinde düşünmüştüm ve vücudumun alıştığı rutini bozmakla ilgisi olduğu sonucuna varmıştım.
    Ancak bu olayın esas nedeni sizin ileri sürdüğünüz tez galiba.

Bu hafta bu yöntemi denicem, gerçekten çok merak ettim..

salvadore_xp bunu beğendi.
  15. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Bonatschi, rutine bozmama ilkesi kesinlikle doğru. Ben de yoğun çalışma programlarımda günde 4-5 saat uyur ve yüksek randuman alırdım. Şimdi 10 saatten fazla uyuduğum halde gün içersinde halsizlik, uykusuzluk ve uyuşukluk hissediyorum. Vücut en zor şartlara bile adapte oluyor. Sadece rutinin ne olduğunu tam kavrayabilsin. O yüzden bir süre rutini bozmayıp, vücudun da düzene alışması için zaman tanımak lazım. "Erdal Demirkıran'ın -Sadece Aptaller 8 saat uyur" adında geyik bir kitabını okuduğumda okuduğum bilgilerin tamamen karaedebiyata hizmet ettiğini düşünmüştüm. Ama doğru yönleri de varmış. Şimdi anlıyorum.

16. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Evet, o nedenle özellikle haftasonları rutinini bozmamak adına çok fazla geç kalkmamaya çalışıyorum.

Çok geç kalkınca tersine hem kendimi çok daha yorgun hissediyorum, hem de gün içerisinde değerlendirebileceğim 2-3 saatimi kazanmanın mutluluğunu yaşıyorum..

2-3 saatte forumda kaç tane kaliteli başlık ve içeriği dolu mesaj atabilirsiniz siz hayal edin artık:)

salvadore_xp bunu beğendi.
  17. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    peki bu işin en doğrusu nedir şimdi; bi buçuk saatlik periyodlar mı 3 saatlik periyodlar mı? bonatschi, dediklerini ben de yaşıyorum çünkü.bu sorunu çözmem lazım.çok uyuyup salak gibi geziyorum ortalıkta, ya da az uyuyup dinç oluyorum.

18. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Benim önerilerim:
    Uyku özel sebepler olmadıkça gerekirse zorla "asgari" ancak yeterli seviyede tutulmalı. Kasların uykuda dinlenmesi 2 saat gibi sürelerde mümkün olmaktadır, body yaparlen varsın bu süre 3 saat olsun. Yeter. Uyku beyin içindir. Ancak uykunun fazlasının beyin hücrelerini fazladan öldürdüğünü gösteren araştırmalar mevcuttur.

Az uyuyun, kaliteli ve öz uyuyun. Uykudan hemen önce uyku kaçırıcı veya ağır yiyecekler tüketmeyin.

Yatağınız sağlıklı olsun, yattığınız yatak sizi yormamalı, dinlendirmeli.

Mümkünse akşam 12'den önce yatıp sabah güneş doğmadan az önce kalkın. Günde 6-8 saat arası uyku sanırım özel rahatsızlığı olmayan herkese yeter.

Şimdi es geçilen önemli bir noktaya geldik: Uyuduğunuz yerin oksijen seviyesi mümkün mertebe yüksek olmalı. Zira vücuttaki birçok faaliyet gibi uyku faaliyetinden de verim alınabilmesi için yeterli hatta bol oksijen gerekir. Bol oksijende vücudun bütün yenilenmeleri daha kısa sürer. Bunun için deniz kenarı yahut yayla gibi bol oksijenli mekanlarda daha kısa sürede daha kaliteli uyku çeker, daha çabuk dinlenirsiniz. Dinç olursunuz. Ülkemiz Kaz Dağları duyduğuma göre dünyanın en temiz ve bol oksijenli 3. havasına sahipmiş. Bu durumda Ayvalık ve yöresi yani Kaz Dağlarından nasiplenen yerler ülkemiz için en dinlendirici yerleşim yerlerinin başında gelir. Bunun dışında yerleşim yeri sayılmasa da köyünüz eğer bol oksijenliyse daha iyi dinlendirir.

NİKE'ye yavaş yavaş unutulan yahut arap ülkelerindeki gibi abartılan bir sünneti hatırlattığı için teşekkür ederim. Öğle uykusu Peygamberimizin öğüdü. Forumumuzda bu konuyla ilgili olarak geçmiş yıllarda Despo tarafından açılan bir başlık var. Orada bir Yunan Üniversitesinin öğle uykusunun kalp krizi riskini ciddi ölçüde azalttığı sonucuna varıldığından bahsediliyordu.

Benim kendi tecrübelerimden aklıma gelenler bunlar :)

Rpac, Morphling ve salvadore_xp bunu beğendi.
  19. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    her gün 10 saat uyuyorum :(

20. castorpollux