Kaç saat uyuyorsunuz

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve oric tarafından 23 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Hafta içi akşamları kaç saat uyuyorsunuz

1. 8 saatten fazla

46,5%
  2. 7,5 - 8 saat

19,5%
  3. 7 - 7,5 saat

10,4%
  4. 6,5 - 7 saat

11,0%
  5. 6 - 6,5 saat

6,3%
  6. 6 saatten az

6,3%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 112 üye.
  1. oric

oric Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Hafta içi günlerde (çalıştığınız veya öğrenci olduğunuzu varsayarak, hafta sonu uykusuzluk sorunu olmadığını düşünerek) kaç saat uyuyorsunuz. yeterli dinlenebiliyor musunuz ?

2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Her gün 8 saat uyuyorum. Hafta içi/sonu diye ayrım yok. Yatarken 8 saat sonrasına kuruyorum saati.

3. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    ben de 8 hatta 8.5 saat uyuyorum..
    sanıyorsam vücudum için en ideal olanı bu çünkü uyku süremi uzattığımda (mesela 10 saat) üzerimden kamyon geçmiş gibi bir vaziyette uyanıyorum.
    uyku süremi 6-7 saate indirdiğimde ise öğleden sonraları uykusuzluktan hiçbir aktivitede tam performans gösteremiyorum.

tabi bu saatler insandan insana değişir..
    herkes kendi vücut sesini dinleyerek kendi için en ideal uyku süresini keşfetmeli bence..

4. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    6 saat ve bazen daha az uyuyorum. Hafta sonlari 8-10 saat.

8 saat uyumayi beceremiyorum gec yattigimdan dolayi.

5. Fifty

Fifty Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Normalde 7 saat civari ama son zamanlarda icimdeki sikintidan her gece 4 te kalkiyorum. Bunun gelisimimi negatif yonde buyuk olcude etkiledigini dusunuyorum.

Skintininn sebibini ortadan kaldiramadigim icin cinko magnezyum da pek fayda etmiyo.

Neyse, 25 yastan sonra en ideali 8 saat diye biliyorum, yaslandikca daha az da yeterli oluyor.

6. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Uykuya biraz düşkünüm.Haftaiçleri ortalama 9,haftasonları ise 10 ila 12 saat arasında uyuyorum.İstanbulda olmamdan dolayı yolda otobüste falan da her fırsatta uyurum :)Yatmadan önce 1 kutu süt içince zaten ölü gibi uyuyosun,uykusuzluktan şikayet eden arkadaşlara tavsiyem :)

7. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Okulda ikinci öğretim öğrencisiyim...Eve gelmem en geç 22 - 22:30 oluo...Yatağa 1 gibi giriom fakat uykuya dalamama gibi büyük bir sorunum var...Bu yüzden tam olarak verimli uykuya dalabildiğim saat 01 - 01:30...doğal olarak sabah kalkma saatim de uzuyo ve en erken 10 - 10:30...

Dolayısıyla 8 saatten fazla veya 9 saatten az uyuyorum...

Fakat önümüzdeki hafta düzene girecek inşallah...Çünkü havaların ısınmasıyla beraber kardiyo programına geçmek istiyorum...Kalkış saatimi 08:30 a çekmeye çalışıcam...

Bu arada ağırlık antrenmanı saat 13:00 da...

8. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Aynı uykuya dalamama problemi bende de vardı,ama yatmadan yarım saat önce 1 kutu yağsız süt çok iyi gelecektir,hem gece vücut 30 gr casein alıyo,hem de mışıl mışıl uyutuyo valla :)

9. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Zaten her gün yatmadan önce bir bardak süt (200-250ml) içiyorum...Onun tek faydası büyüme hormonunu salgılaması...Uyku kalitemin düşük olduğunu düşünürsek belki de büyüme hormonundan bile yeterli faydayı alamıyorum...
    Bunların yerine ben sıcak sütü denedim...O da fayda etmedi...
    Anladığım kadarıyla sorun biraz psikolojik...Biraz stresli bi yaşam tarzım var...Büyük ihtimal bundan...
    Fakat tabii ki gün içinde aşırı yorulduysam , derin bir uykuya vücut asla hayır diyemio...

10. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Sütü biraz çoğaltmayı dene,ben 1 lt kadar içiyorum,casein yavai sindiriliyo,bütün gece vücut protein almış oluyo,1 bardak az.Bi de sigara içiyosan geç saatlerde kesmeni ya da azaltmanı tavsiye ederim.Bunlar da fayda etmezse artık sorun dediğin gibi psikolojik :)

11. cNyT

cNyT Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    7.5-8 saat

12. CENTAUR

CENTAUR Guest

Genellikle ve ortalama 9 saat uyurum, odamda iki tane pencere var, tam olarak güney doğunun birazdaha doğusuna bakar ve tam dibinde bir sokak lambası vardır yani gece gündüz içerisini gün gibi aydınlatıyordu, bu benim ne gece nede gündüz uyumama müsade etmiyordu , bende aliminyum folyo ile camları kapladım, iğne deliği kadar bile aralık bırakmadım, artık odam kapıyıda örtünce zifiri karanlık oyuor, bir seneden beri kış uykuna yatmış ayı gibi uyuyorum :p .

Zifiri karanlıkta uyumayı tavsiye ederim :) .

13. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    son 2 yıldır en fazla 6-6,5 saat uyuyabiliyorum.gün içinde evde olsam kesin 1-2 saat daha uyurum ama malesef işyerindeyim :(

14. spidey

spidey Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Makine Mühendisi
    Yer:
    istanbul
    hafta içi 7-7,5 saat , hafta sonu da 10 saat falan uyuyorum

15. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    8 saat ile 10 saat arası değişir. Sınav dönemleri bile 8 saatin altına inmemeye çalışırım. Geçenlerde Ahmet Enünlü'ye sordum uyku konusunu; sağlam bir gece uykusunun yanında mutlaka öğlen de uyumalısın dedi.

16. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Ögle uykusu hakkinda 2 hafta önce bir yazi okumustum. Hergün ögle saati uyumak, kalp hastaligindan ölme riskini 62% azalttigi belirtiliyor (sadece erkekler)
    Bunun disinda yaslilar (emekli yastakiler) hergün öglen uyursa 36% azaltiyormus.

Bu arastirmayi yapan amerikadan Harvard School of Public Health yapmis ve ayni zamanda Atina tip fakültesi.

Arastirmaya 20-86 yas arasi 23.681 yunan katilmis.

rockybalboa7 bunu beğendi.
  17. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    yorgun olmayan bır vucudun oglen saatlerınde alacagı 2 saatlık uykunun gece alınacak 4 saatlık uyku ile eşdeger oldugu yazılmıştı bırzamanlar.

18. CENTAUR

CENTAUR Guest

Rahmetli dedem yatsı namazıyla uyur, sabah namazından önce gün doğmadan uyanırdı, ve her gün mutlaka öğlen uykusunu hiç aksatmadan uyurdu, Öldüğünde yaklaşık 95 yaş civarındaydı.

19. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    ÖĞLE UYKUSU

Öğle saatlerinde zorla yatağa gönderilen küçük çocukların büyüdükleri zaman en çok ihtiyaç duydukları zaman dilimi, öğle uykusu...

Öğle uykusu ömre ömür katıyor...
    Pek çok Akdeniz ve Güney Amerika ülkesinde uygulanan “Siesta” yani öğle uykusu uygulaması Türkiye’de de olmalı mı? Öğle uykusunun çocuklara ve yetişkinlere sağladığı faydalar neler? Öğle uykusu ömrü uzatır mı?

Öğle uykusu vücuda ne gibi yararlar sağlar?
    Kişinin 24 saat içerisinde uykuya yatkın olduğu dönemlerden biri de öğle uykusu saatleridir. Öğle uykusu, en az gece uykusu kadar insan vücuduna yarar sağlar. Gece yeteri kadar uyumuş, gündüz de öğle uykusu uyuyan bir kişinin vücudu tazelenir, performansı artar, düşünme ve problem çözme yeteneği hız kazanır.

* İnsan vücudu en çok hangi saat dilimlerinde uyku ihtiyacı duyar?
    Gün içerisinde iki kez vücut ısısı düşer. Birisi sabaha karşı 03.00 sıralarında, diğeri ise öğleden sonra 14.00- 15.00 saatleri arasında olur. İnsanların öğle yemeğinin ağırlığına bağladığı bu rehavet dönemi, aslında vücudun uykuya en meyilli olduğu saat dilimidir. Bu saat aralıkları uykunun en kaliteli olduğu zamandır. Kaliteli uyku, insan vücuduna uzun süre uyumaktan çok daha fayda sağlar.

* Genetik faktörlerin uyku üzerinde etkisi var mıdır?
    Genetik faktörlerin uyku üzerinde büyük etkisi bulunur. Kimi insan 13-14 saat uyusa da uykusunu alamaz, kimi ise 4- 5 saatlik bir uykuyla günü zinde geçirebilir. Aynı şekilde uykuya dalma ve uyanma saatleri de genetik faktörlerden etkilenir. Bazıları geç saatte yatıp geç kalkmayı, bazıları da erken yatıp erken kalkmayı sever.

* En çok kimler öğle uykusuna ihtiyaç duyar?
    İmkanı olan herkesin öğle uykusuna yatması önerilir. Ancak özellikle çocukların öğle saatlerinde mutlaka uyumaları gerekir. Çocukluk çağında öğle saatlerinde alınan kaliteli uyku, beyin ve vücut gelişimi için büyük önem taşır. Burnu tıkalı olan çocuklar uykularını tam olarak alamadıkları için, vücutları tam gelişemeyebilir.

* Öğle uykusunun süresi ne kadar olmalı?
    Çocuklar yaklaşık 1-2 saat öğle uykusuna ihtiyaç duyar. Erişkinler içinse 15-20 dakika yeter. Ancak bazı insanlar geceleri dahi uyuyamaz. Bu tip insanlara öğle uykusu kesinlikle tavsiye edilmez. Çünkü gündüz saatlerinde kısa bir süre dahi uyusalar, gece uyumaları çok daha zorlaşır.

* Birçok sıcak ülkede uygulanan ‘siesta’nın önemi nedir?
    Pek çok Akdeniz ve Güney Amerika ülkesinde saat 14.00- 16.00 arasında ‘siesta’ uygulaması yapılır. Siesta, sıcak ülkeler için çok doğru bir uygulamadır. Öyle ki, öğle saatlerinde kişilerin yaşadığı yorgunluğu engellemek için, kısa süre de olsa uykuya ihtiyaçları olur. Bu uyku, kişilerin uyuşuk bir şekilde çalışacaklarına, uykularını almış dinç bir şekilde çalışmalarına ve çok daha verimli olmalarına neden olur.

KAYNAK : http://www.ntvmsnbc.com/news/256657.asp
    ------------Memorial Hastanesi Uyku Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Turan Atay

20. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Öğle uykusu gerçekten güzel oluyor ama ikindiden sonra uyunan 2-3 saatlik uyku adamı dayak yemişten beter ediyor :eek: Mesela saat 16.00 da uyuyup saat 19.00 da gibi bi saat diliminde uyumak deyim yerindeyse adamın aklını alıyor,öyle sap sap çipli robot gibi geziniyosun ortalıkta,gece de uyuyamıyosun.En iyisi saat 11-13 saatleri arasında bi zaman diliminde uyumak bence ;)

Sayfayı Paylaş