Insülin: Aynı gün hem kas inşaası hem de yağ yakımı nasıl yapılır?

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve demir00 tarafından 7 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 95 üye.
  1. brhmcr

brhmcr Guest

Konu off topik oluyor biraz aslinda bu konular farkli baslikta konusuldu ama kuru meyvelerde yaslar gibi bir miktar lf barindirirlar ve sindirimleri daha uzun surer, biz ise idman sonrasi ilk 10 dakikada kortisol kesmeyi amacliyoruz.

2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    İnsülün oranımızı nasıl artırıp nasıl düşürücez :D onuda bilseydik iyidi

3. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Buna uygun bir beslenme programı da olsaydı herkes iyi bi şekilde yararlanırdı

4. brhmcr

brhmcr Guest

Balık yerine tutmayı öğretiyor makale...

Airoud bunu beğendi.
  5. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    İnsülin seviyesini düşük tutmak için;
    Glisemik Index i düşük besinlere yönelmek
    Karbonhidrat alırken yanında protein alımı da yapmak
    Vitamin K - E içeren besinler tüketmek
    Bol lifli besinleri diyetimize dahil etmek
    Balık yağı Omega 3 desteği almak
    Trans Yağlardan kaçınmak
    Tarçın :)
    Fruktoz tüketimini azaltmak
    ve Antreman

İnsülin seviyesini yükseltmek için gerekenleri zaten arkadaşlar belirtmişler

Npanga, Robe, onur350 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. brhmcr

brhmcr Guest

Eklemede benden olsun yer elması tüketmek.

Npanga bunu beğendi.
  7. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Bunları biliyoruz ama yinede teşekkürler benim amacım mesela 1 günlük beslenme programı herşey içinde sabah öğle akşam ara öğünler gibi örnekler neyse yinede sağolun.

8. onur350

onur350 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İzmir, Ayvalık
    Bu konuyu yeni gördüm o kadar dolaşmıştım halbuki dikkatimi çekmemiş demek :)
    Yağ yakmak amacıyla diyete başladım bu makaleyi ve görüşlerinizi okuduktan sonra beslenmemde şöyle bir düzenlemeye gitmek istiyorum;
    sabahları koşu yaptığım için yarım saat kadar insülini kısmam gerekiyor (burdan anladığım kadarıyla) o halde akşamki ağırlık antrenmanıma kadar insülini yükseltmemeliyim buraya kadar tamam.
    Peki daha öncede söyledim yağ yakmayı amaçlayan bir diyet uyguluyorum ve şeker alımım sıfır, eğer ağırlık antrenmanından sonra insülini yükseltmemiz gerekiyorsa ve buda basit şekerlerle olmıyacaksa o zaman 1 tatlı kaşığı bal yada pekmez iş görür heralde ? Asıl sorum bu balın yada pekmezin yağ yakımama etki edip etmeyeceği?

9. ahmetkb

ahmetkb Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    8
    Yag yakimi istiyordum ama kas kaybida yasamadan. Simdi sadece idmandan sonra uzum veya dut pekmezli su creatin e gelincede (1 saat) proein tozu 3 dk sonrada proteinli yemek. tesekkurler kafama takilan sorularin cevabini buldum. idmandan sonra ve sabah kalkinca haric (pekmezli su. ) dusuk insulin seviyesi. yaklasik 1 yemek kasigi pekmez 64 kalori. Yazim hatalari e ddusuk cumleler icin ozur dilerim dokunmatik ve kucuk ekrandan bu kadar yazaildim.

Son düzenleme: 16 Aralık 2012
  10. Sainted

Sainted Üye

Beğenileri:
    118
    Ödül Puanları:
    53
    Antremandan sonra insülin seviyesindei mantık tamam, fakat antreman öncesi karbo almamız gerektiği de bir gerçek iyi bir antreman çıkarmak için antremandan öncede insülin seviyesini yükseltmiş olmuyor muyuz, gene bir dalgalanma olmuş oluyor .

11. brhmcr

brhmcr Guest

Antreman oncesi alacagain (2 saat once kadar) komplex karbo olmalidir. Boylece insulin seviyesi ve kan sekeri uzun surede salinimi beraber gerceklestiriler ve bu uzun soluklu olur. Insulin minimuma indiginde kompleks karbolarda, basit karbolar gibi kan sekeri dibi gormez hala insulinle basbasa bir egim izler. Basit karbo alirsanizi idman oncesi kan sekeri artisi cok hizli olur ancak dususu ise cok sert olup normal dip seviyenin bile altina duser. Bu da idmanda ani gucsuzluge neden olabilir.

12. emrea16

emrea16 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Masabaşı
    Yer:
    İstanbul
    aranel arkadasımızın bahsettıgı insulin seviyesini düşük tutmak için gerekenleri çoğunu uyguluyorum ben,dunde sızınle beslenme programımı paylastıgım gıbı .bu son 1 ay da calısmama ragmen yag yakamamam canımı cok sıktı . haftaya cheatıng yapmayı dusunuyorum..
    bırde sanırım yag yakımı ıcın antreman sonrası ınsulini tetiklememiz gerekiyor . okudugum kadarıyla uzum suyu bunun ıcın ıdeal .

1- pekı kapalı kutu olanlar uygunmudur ( cappy.dimes vs.) hangısını onerırsınız.

2- son olarak antremandan hemen sonra proteın tozu alıyorum . uzum suyunu ne kadar sure sonra ıcmem lazım ? proteınle bırlıktemı alayım yoksa belırlı bır sure once veya sonra mı ?

Son düzenleme: 20 Aralık 2012
  13. brhmcr

brhmcr Guest

Idman sonrasi insulin tetikleme yag yakimi ile alaakli degil katabolizmayi onleme kortizolu kesme ile alakalidir.

Bu da idman sonrasi ilk 10 dakika icinde yapilmalidir. Ister kapali ister acik , illa uzum suuy olmak zorunda degil, proteinle de olur.

14. emrea16

emrea16 Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Masabaşı
    Yer:
    İstanbul
    aynı işi görüyorsa protein tozuna devam ozaman .

15. brhmcr

brhmcr Guest

Ayni isi gorur demedim :) alacaginiz basit karbo proteinle de alinabilir veya protein daha sonra da alinabilir.

16. Onur36

Onur36 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Burdan cıkan sonuc antreman öncesi birleşik karbonhidratlar alacağız, antremandan hemen sonrada basıt karbonhidrat alacağız oluyor değilmi ?

17. brhmcr

brhmcr Guest

Kabaca evet. Ancak yaglanmaya yatkinligi olanlar basit karbo olayina pek girmesinler yada cok kontrollu olabiliyorlarsa kalori noktasinda uygulasinlar derim.

18. OvO

OvO Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    kayseri
    "antrenman sonrası insülin düsmüs ve vücüt kortizol salgılamaya baslamıs vaziyette burada ant. üstüne glikoz almadan (insülini yükseltmeden) whey aldıgımızda vücüt bu proteini enerji olarak kullanır ve kaslara ihtiyacı olan proteini verememis oluruz."

bu dogrumudur yani antrenman sonrası direk su ile wheyini karıstırıp icen biri o proteinden hic bir fayda elde edemezmi ?
    insülini yükseltmeden ictigimiz whey bi ise yaramaz mı ?

2. bi sorum daha olacak bcaa nın gorevini kaliteli bi sekilde yerine getirmesi icin insülin seviyesinin gereken yükseklikte olması lazım diye biliyorum , ben bcaa yı ant ortasında alıyorum antremanın ortalarında insülin belli bi seviyeye kadar düsmüs oluyor ve düsmeye devam edecek ant. sonuna kadar acaba yanlıs mı yapıyorum yani ant. sonunda uzum suyunu ictikten sonra bcaa ile wheyi aynı anda almak dahamı mantıklı . 2 sini birlikte alarak bobreklere gereginden fazla yüklenilmiş mi olur ?

19. nizamicedit

nizamicedit Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar.

Ben antrenmanımı akşam yapıyorum, akşama kadar yağ yakım diyeti uygulayıp akşam 1 paket çikolata ile insulin i çıldırtıp antrenmana girsem yararı olurmu?

20. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    olmaz tabiki,ne alaka çukulata :)

nizamicedit bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş