Insülin: Aynı gün hem kas inşaası hem de yağ yakımı nasıl yapılır?

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve demir00 tarafından 7 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 95 üye.
  1. Lorrent32

Lorrent32 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Dikkat edersen sadece cutting için kullanılıyor ki modasida geçti artık ömür boyu ketojen diet ile kas kazanılmaz herhangi bir spor yapılmaz

2. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    heldic bunu beğendi.
  3. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar kendi tanıdığım çevremdeki doktorlarla uzun uzun bu konuları konuşuyorum; onlardan bayağı bir argümanda topluyorum; bir çok da yeni şeyler öğreniyorum sürekli... (Heldicle çok güzel bir başlık hazırlayacağız, sıkı hazırlanıyorum :D)

Kısaca söyliycem ayrıntıya girmeden konuşacağım; çünkü tartışmaya girmek istemiyorum, çünkü zaten çok sıkı bir tartışmaya hazırlanıyorum ayrıntıya orada girmek isterim...

İnsilün olmadan kas inşası olmaz; herbivor canlıların iyi kas kütlesi yapabilmesini insilün kontrolündeki gelişmiş evrimleriyle açıklayan doktorlarda mevcut!

Ama bu birçok insanın yaptığı gibi fastfood la yada 2 tabak pilav ile insülini fırlatmanızı makul kılmaz!
    Aslında ketojenik beslenme tahmin edildiği kadar sporcu düşmanı değil; sporcuların kas gelişimini destekleyici kitleri ve rötüşleride mevcut!!!
    Sevgili draftın verdiği linklerde de tam olarak bunu anlatıyor zaten...
    Heee sizin kas inşasındaki amaçlarınıza ne kadar hitap eder orası ayrı bir şey :)

Okumak da çok zor değil biraz bu sporun terimlerine aşina olmak ve orta-üstü bir ingilizce yeterli olur... Hiç bir şey olmasa düzgün bir translater ile okunmak istendikten sonra hertürlü okunur ;)

draft bunu beğendi.
  4. MehmetSt

MehmetSt Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bana kalırsa bu yazı üzerinde asıl üzerinde durulması gereken nokta bu spora yeni başlamış veya devam etmekte olan bir çok insanın kafasındaki önemli bir soru işaretini gideriyor olması:
    Aynı anda kas yapıp yağ yakmak mümkün mü?
    Günün herhangi bir zamanında hem kas yapımı hem de yağ yakımı olmayacaktır elbet. Aynı anda hem katabolik hem de anabolik süreci işletemeyecektir nitekim vücut.
    Fakat bu süreçlerin döngüsü bir güne yayılmış değil, çok değişken ve kolaylıkla gün içinde yazıdada söylendiği gibi ayarlanması mümkündür.
    Bu noktada gündüz kesilmesi ya da minimuma indirilmesi gereken şey karbonhidratlar değil, glisemik endeksi ve dolayısıyla insülünü hızla yükselterek anabolik süreç başlatacak olan şekerdir.
    Gün içinde saatte ort 70-100 kalorilik ortalama enerji ihtiyacımızı karşılayacak şekilde karbonhidrata yönelmemiz son derece önemlidir.
    Yalnız şöyle de bir durum var ki bir bulk programına göre kas gelişimi mutlaka daha az olacaktır, bunun nedeni de kastaki protein üretiminin yalnız egzersiz sonrası ve uyurken değil, gün içinde de bir miktar devam etmesi, ve aerobik sırası ve o saatlerde bu üretimden mahrum kalacak olmamızdır.
    Fakat aerobik egzersiziyle ağırlık egzersizini brbirinden ne denli birbirinden izole edersek (örneğin biri sabah erken saatlerde diğeri akşam) aradaki saatlerde bu katabolik etkiden o denli korunuruz.
    Vücudun enerji ihtiyacının yüzde 25 i amaca bağlı olarak yapılan egzersizlere harcanır (Guyton and Hall) dolayısıyla yağ yakımını esas etkileyecek olan gün içinde az yiyip Protein sentezini azaltmaktansa aerobik zamanı katabolik, ağırlık egzersizi zamanı anabolik, Gün içindeyse nötr bir metabolizma yakalamamız olacaktır.

Ve bu da hiç kolay değildir. Çok ciddi ve sıkı bir diyet gerektirir.

Son düzenleme: 24 Ocak 2012
  5. oktayd

oktayd Yeni Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    şu an amerika başta olmak üzere dünya'nın en kötü illeti suni şekerdir yani mısır şurubu.
    yine amerika'da gencecik cocukların diyabet hastalıgına yakandıklarını görmek üzücü bir durum.

ikincisi ise gereksiz karbonhidratlar.
    21.yy'da gıda sektörü rezalet bir durumda.Gdo'lu ürünler almış başını gitmiş.

böyle bir durumda beslenmek gercekten zor.

kendi gözlemim ile ben bu iki illetten kurtulduktan sonra yağlarımdan maximum ölcü de kurtuldum.

kimse burada komplex karbonhidratı kötülemiyor.

ben yedigim sebzeden şeker ve karbondioksit ihtiyacımı karsıladıktan sonra gerisi faso fiso sanırım.

fakat yukarıdaki bilgilerin olmazsa olmazı spordur :)

Sentimental, ZeusS_ ve heldic bunu beğendi.
  6. Turquase

Turquase Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Diyabet hastalığı, şeker tüketimi ile direkt olarak genç yaşta gerçekleşemez ancak pankreas üzerindeki baskısı ve diyabete yönelik potansiyeli yükseltmesi sizin de ifade ettiğiniz gibi tabiki gözardı edilemez.

Diyabetten ziyade obetize olarak kelimeyi değiştirmek daha uygundur.

Selamlar.

7. brhmcr

brhmcr Guest

Spora başladığımdan beri üzerinde durduğum konu,çok çok önemli.

8. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Biraz kafam karıştı,
    Kas antremanından 1-1,5 saat önce; pilav-makarna tarzı karbonhidrat alıyorum ki antremanda enerjim ve gücüm olsun. Bunu yapmamızın nedeni yine insülin seviyesini yükseltmek diye biliyordum (yavaşca yükseltmek)
    Antremandan sonrada whey proteini ile beraber yada öncesinde üzüm suyu veya kuru üzüm-incir gibi tatlı besinlerle insülin seviyesini hızlıca yükseltip kasların glikojen depolarını doldurduğumuzu düşünüyordum.

Her insan gibi bende çalışıyorum ve iş yerinde öğlenleri karbonhidratsız, gi düşük yemekleri yemeye çalışıyorum.
    Ancak bolca çay ve kahve tüketimim oluyor.
    Buraya kadar olan kısımlarda yanlış olan bişey varmı?

Sherlock3d bunu beğendi.
  9. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Arkadaşlar benim kafam karıştı:)

Şimdi Antremandan sonra kaslardaki ve karaciğerdeki glukoz boşalıyormuş.Bu glukozu yeniden depolamak için şeker oranları yüksek olan yiyeceklermi yenmeli?

10. brhmcr

brhmcr Guest

İdman sonrası glikoz depoları kendi ihtiyacımıza göre bir miktar karbo ile doldurulmalıdır. Doğal şekerler uygun olacaktır ; Üzüm suyu, pekmez, bal vs.

11. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas

Peki,Karışık meyve suyu veya Şeftalili meyve suyu içsem,glikoz depolarını doldurur değil mi?

12. brhmcr

brhmcr Guest

Meyve suları daha fazla fruktoz içerirler, üzüm suyunun farkı daha fazla glikoz içermesi

13. Kasımpaşa34

Kasımpaşa34 Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kadıköy
    Antreman sonrası ve sabahları insülini arttırıp, diğer saatlerde insülini düşük tutmalıyız denmiş. Fakat insülin seviyesi düşük tuttuğumuz zaman protein kaynakları yesekte vücut o proteini kaslar için mi kullanacaktır ?

14. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas
    Üzüm iş görürmü?

Dikkatinizi çekerim Üzüm suyu değil Üzüm.

15. tdnh123

tdnh123 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    cok saol abi makale icin

16. surakings2

surakings2 Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    VG
    Yer:
    Sivas

Sorumu yeniliyorum.

17. brhmcr

brhmcr Guest

Insulin seviyesini dusuk tutun demiyor aslinda dalgalandirmayin diyor. Biz kahvalti ve ogle yemeginde komplex karbolar ile yavas salinim sagliyarak insulin salgilatiyoruz. Bu zaten proteini hucreye tasiyacak seviyede.Sadece tavan yaptirip yag depolama riskkini ortadan kaldiriyoruz. Idman sonrasi da kortisol u kesmek icin insulin peak ettirilir ancak cok pro sporcular icin gecerli bizler o kadar agir idman cikaramiyoruz.

Gorur neden gormesin ama eger saglam bir insulin artisi bekliyorsan ve ihtiyacin varsa uzum suyu. Meyvelerin posasi sindirimlerini yavaslatir.

Son düzenleyen: Moderatör: 13 Eylül 2012
  18. oguzaltindal

oguzaltindal Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Finans
    Yer:
    İst
    antrenmandan sonra 1 tane elma yiyorum yeterli gelmez mi ? tabii ki söylediklerinide tüketmekte fayda var ama elma daha pratik geliyor

19. brhmcr

brhmcr Guest

Amaca bagli aslinda amac kortisol kesmek ise elma lif ve fruktoz ile buna pek uygun degil

20. oguzaltindal

oguzaltindal Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Finans
    Yer:
    İst
    En etkililerinden biri üzüm suyumudur peki üzüm kurusu da aynı etkiyi gösterir mi ? pratiklik açısından cezbedici geliyor...

Sayfayı Paylaş