incline press ve incline fly için yardım!

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve aycan1903 tarafından 30 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    diez hocam birkaç farklı açıdan çekim yaptım. umarım yeterli olmuştur... eğer daha ayrıntı isterseniz belirtin yardımcı olmaya çalışırım...

bu arada 35 derecelik açıyı ayarlayabilmek için ana gövdede 29 derecelik açıyı sağlayan delik ile 43 derecelik açıyı sağlayan delik arasına bir delik daha açtıracağım bu sayade 35 derecelik açıyı yakalayabilirim sanırım.

birinci fotoğrafta delikli olarak görünen profil sizi yanıltmasın o scott sehpasının profili, arka fonda çıkmış. çekerken dikkat etmemiştim...

Ekli Dosyalar:

diez bunu beğendi.
  2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    bende olsam 43 yerine 29 derecede çalışırdım.ön omuzların devreye girmesi değil,göğüs kaslarının devreden çıkması söz konusu oluyor ve bir sonraki idmanda omuzlarınızdaki ağrıdan fereksız bir göğüs idmanı yaptığınızı anlıyorsunuz.profile ufak bir modifiye bahsettiğiniz gibi sorunu çözecektir.

3. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    bir adet matkap işimi görecektir sanırım, ben ona değil o bana yalvarsın :)

4. hsnkose

hsnkose Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    aycan1903 bunu beğendi.
  5. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    hsnkose arkadaşım tavsiyen için saol, şimdi önerdiğin kitabı indirmeye çalışıyorum... hemen inceleyeceğim!

6. hsnkose

hsnkose Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    kitap ingilizce, senin için sorun olursa istediğin kısmı sorabilirsin, elimden geleni yapmaya çalışırım.

aycan1903 bunu beğendi.
  7. Wolf_Kanuni

Wolf_Kanuni Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    45 derecede de hareketi mümkün olduğunca göğüste hissetmek mümkün. Ben olsam hiç aleti delmezdim. Zaman zaman 29'da, zaman zaman da 45'te çalışırdım.

8. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    ingilizce biliyorum teşekkürler! evet gerçekten de senin dediğin gibi 45- 60 derecelerin uygun olduğunu söylüyor haklıymışsın!

Son düzenleme: 2 Şubat 2009
  9. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
  10. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    iyice kafam karıştı hocam, kitapta ayrı yazıyor, dediğiniz gibi firmalar sabit açılı üretiyor... ne yapsak acaba? hareketten mi vazgeçelim :)

11. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    su anda calıstıgım salonda 2 tane ınclıne sehpası var ve bırı yaklasık olarak 45 derece dıgerı ıse daha dusuk 45 derece olanda yuk bence omuzlara da bıraz bınıyor

12. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    ben iyice şaşırdım artık... bugün uygulamaya başladığım programda incline press yok :) sanırım uzun bir süre bu hareketi yapmayacağım için iyice araştırıp ona göre davranacağım...

13. Wolf_Kanuni

Wolf_Kanuni Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bence gözünüzde bu kadar büyütmenize gerek yok. 30 ve 45 derece arasında farklı açılarda yapabilirsiniz... Zaten biraz tecrübe kazandıktan sonra hangi yüksek açıdan itibaren yükün omzunuza bindiğini kendiniz farkedersiniz.

diez bunu beğendi.
  14. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    ben 2 aydır incline press hareketini sandalyenin yüzünü yere gelecek şekilde çevirip öyle yaptım, göğüslerimden istediğim tepkiyi elde edemedim, ancak omuzlarım çok gelişti, sanırım açı sıkıntısından dolayı omuzlara daha çok yüklenmiş oldum... incline press'in çalışma açısı çok önemli... o yüzden bu kadar titiz davranıyorum... saygılar!

15. Wolf_Kanuni

Wolf_Kanuni Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Matematiksel olarak sandalyeyle oluşturduğunuz açı 2 faktöre bağlıdır: sırtı dayadığınız bölüm ile oturduğunuz bölümlerin birbirine uzunluk oranı ve birbirleriyle oluşturduğu açı. Bunun dışında sırtınızı ve başınızı tam olarak dayamamanız da açıyı siz farkında olmadan arttırmış olabilir... Fakat yine de bu sandalye ile yaptığınız çalışma 30 derece bile olsa bench'te yapılacak çalışmayla kıyaslanamaz ve bir gösterge olamaz...

Daha önce de belirttiğim gibi bu konuyu kafaya takmanız tamamen tecrübesizliğiniz ile ilgili. Aslında insan tecrübe kazanmadan flat bench'te bile göğüs kaslarını devreye tam olarak sokmakta ve hareketi göğüste hissetmekte zorluk çekiyor... İtiş hareketini mümkün olduğunca göğüs kaslarını kullanarak yapmayı öğrenip bu hissi kavradıktan sonra zaten incline'da da hareketin daha çok göğse mi yoksa ön omuza mı vurduğunu kendiniz çok rahat anlarsınız... Bunu daha kavrayamıyorsanız, ve konu sizi huzursuz ediyorsa o zaman bu konuda da tavsiye edildiği gibi, şimdilik 30-35 derece arasında çalışmaya başlayın (sehpanızın 29 derecelik açısı da uygun)...

Fakat daha sonra, göğüs kaslarınızı kullanmayı daha çok öğrendiğinizde farklı açılarla çalışmak faydalı olacaktır... Sonuçta hareket doğru ve düzgün yapılabildikten ve hedef kas grubu en etkin şekilde devreye sokulduktan sonra en ideali, kası farklı açılarla uyarmaktır.

Son düzenleme: 3 Şubat 2009
    aycan1903 bunu beğendi.
  16. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    wolf kanuni, o dediklerinin hepsini yaşıyorum şu anda, bench press çalışırken göğsümün zorlandığını hissetmiyorum, göğüs hareketlerinde dumbell fly olmasa neredeyse göğüs çalıştığımı farketmeyeceğim bile. bu durum da moralimi çok bozuyor... galiba tricepslere daha çok yükleniyorum, bench sehpasından kalkınca göğsümde hiç sertlik olmazken tricepslerim hem yanıyor hem de sertleşiyor... :( öğrenmek de zaman alacak sanırım...

17. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    incline bench press te tekrarlarını forced reps haline uygularsan, üst göğüs odaklı bir çalışma yapmış olursun..omuz-tricepsin bu çalışmadan etkilenmemesi imkansız zaten..

bir de tutuş şekline dikkat etmelisin..dirseklerinin vücuduna olan uzaklıgı ne uzak, ne de cok yakın olmalı..tam optimum düzeyde olmalı..yakın olursa, tricepslere daha fazla yük binebilir, cok uzak tutarsan da, omuzlara biraz fazla yük biner ve omuz sakatlanması görülebilir..

son olarakta, tricepslerinizi triceps çalıştıgınız gün çok iyi geliştirmezsiniz, asıl agır kilolarla göğüs ve omuz çalıştıgınız zaman ki programınızda tricepslerinize büyük bir sitmulasyon saglarsınız..bunu göz ardı etmemek lazım..

nitekim, sırt çalışırken de bicepsleirniz cok büyük oranda çalışır, özellikle rowing hareketleri biceps inşa etmek için mükemmel hareketlerdir..iyi bicepsleri olmasını isteyenler sırt programlarında rowing hareketlerini unutmamalılar..

saygılar

aycan1903 bunu beğendi.
  18. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73
    D. wolf önerilerine dikkat edeceğim. "forced reps" ne anlama geldiğini öğrenmek için forumda arama yaptım, konularda sen başka arkadaşlara da "forced reps" şeklinde çalışın diye önerilerde bulunmuşsun ancak ne anlama geldiği veya bunun nasıl yapıldığı yazmıyor... açıklamasını yaparsan memnun olurum, böylelikle yeni birşey daha öğrenmiş oluruz...
    Saygılar! iyi çalışmalar...

Son düzenleme: 3 Şubat 2009
  19. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    forumdaki vg. terimleri sözlüğüne bugün editleyerek eklemeye çalıştım.

forced reps : zorlamalı tekrarlar (son tekrarların zorlanarak hatta yardımcı eşliğinde çıkarılmasıdır.set, kas artık o hareketi tam anlamı ile yapamayana kadar devam eder.kastaki uyarı , hareketin nizamiyeti bozulmadığı sürece max.olur.)

aycan1903 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş