HOOK GRİP NEDİR ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve pullower tarafından 20 Kasım 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. pullower

pullower Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba Arkadslar HOOK GRİP in faydası amacı yapılış şekli nasıldır hangi hareketleri kullanırken yapmalıyız bilgisi olan acıklayıcı bi bilgi verirse sevinirim. tesekürler

2. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    barı kavramayı gerektiren ve özellikle çekiş içeren tüm hareketlerde kullanabilirsiniz.hook gripin esas mantıklı kısmı ve hedef kitlesi müsabık sporcular.örnek vermek gerekirse:

halterciler(weightlifting sporu,weightlifter'lar) için:
    -ellerinizin arkasının karşıya baktığı klasik double overhand gripten daha güçlüdür,eğer mantığı oturmuşsa ve yeterince pratik yapılmışsa conventional hiçbir harekette(geleneksel güç hareketleri diyebiliriz,deadlift türevleri row türevleri snatch ve cj türevleri gibi)artık grip problemi yaşamazsınız,o sorun kökten çözülmüş olur yani ve bu dolaylı olarak kaldırışlarınızda belli bir standardı yakalamanız anlamına geliyor..ayrıca halterciler için konuştugumuzdan dolayı hook gribin temel hareketler olan cj ve snatchte(silkme ve koparma) açılar ve fizikteki moment arm prensipleri açısından faydaları var,bu etkenler kullanılan kas grupları açısından bile fayda getiriyor.gereksiz ön kol ya da trapez kullanımını engelliyor vs.ufak ayrıntılar halter gibi bir sporda büyük farklar yaratır.

powerlifterlar için:
    -ilk sebep gene aynı,ellerinizin arkasının karşıya baktığı klasik overhand gripten daha güçlüdür.fakat hook grip powerlifting açısından tek seçenek değil.elin biri karşıya biri vücuda bakacak şekilde olan mixed grip de yeterli bir tutuş biçimi.peki mixed grip varken neden hook grip?başlıca sebep sakatlık önleme.mixed grip özellikle maksimuma yakın ağırlıklarda eldeki nasırların kopması yani tutuş yapamayacak hale gelmeniz gibi daha basit şeylere yol açabilir ya da bisepste kopma/yırtılma gibi daha büyük şeylere yol açabilir.powerlifting açısından kullanılma sebepleri BAŞLICA bunlar,injury prevention.fakat moment arm konusundaki faydalarını ya da hareket mesafesindeki(rom-range of motion) azalış gibi faktörleri de kullanılma sebepleri açısından sayabiliriz.

basit olarak hook gribi; barı baş parmak ile işaret ve orta parmaklar arasına sıkıştırıp parmakları kitlemek olabilir düşünebiliriz.gösterildiği onlarca video bulabilirsin internette.

hook grip şart mı?hayır.yapması zevkli bir şey mi?KESINLIKLE hayır.herkes için uygulaması kolay mıdır?hayır.hatta ve hatta her barda rahatlıkla uygulanabilir mi?hayır.ama faydalı mıdır?kesinlikle evet.

pullower, abseto ve Ackres bunu beğendi.
  3. Ackres

Ackres Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Çok güzel bir özet cümlesi olmuş.
    Bence yeni başlayan biriyseniz direk hook grip ile başlayıp alışın derim.
    Evet çok lanet bir grip türü.
    Alışması zor ve baş parmaktaki o acı cidden can sıkıcı ama bir o kadar etkili bir grip.
    Normal tutuşta son tekrarlarda ağırlık parmaklarınızın ucundan kaymaya başlarken hook gripte bu tarz bir durum olmaz ama baş parmak kopacak gibi ağrı hissedersiniz :D
    O yüzden mecburen mixed grip ile çalışmaya yönelirsiniz ancak mixed grip @zeo64 hocamızın belirttiği gibi bazı durumlarda sakatlıklara sebep olabiliyor ve ben mixed gripte dengesizlik yaşıyorum ve rahat edemiyorum.
    Keşke hook gripe daha alışkan olsaydım pişmanlığını yaşıyorum.

zeo64 bunu beğendi.
  4. pullower

pullower Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    Böyle Güzel Bi Anlatım İicin Tesekkürler 7-8 aydır crossfitte bu olimpik hareketlerle fazla kilo olmasada hasır nesirim ancak snatch clean gibi hareketlerde omuzlamam daha kolay oluyor hook gripte ama ilk kaldırıstan sonra ikinci ve ücüncü kaldırısı yapamıyorum ciddi anlamda parmak bardan kayıyo ve ciddi anlamda rahatsızlık veriyo :) kafaya taktım daha verimli ve dogru oldugu icin kendimi bu ise adıcam :) tesekkürler tekrardan bilgi icin

zeo64 bunu beğendi.
  5. pullower

pullower Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    28
    bide eklemek istedigim birşey var hook grip yaptımızda clean yani front squat yaparken biliyorsunuz dirsekler nekadar yukarda ve karsıya daha iyi bakarsa bacaklara daha iyi vuruyo sahsende bende öyle hook grip ile clean yapıtıgmda dirseklerimi hook grip yapmadıgım cleana göre dirseklerimi fazla karsıya ve yukarıya baktırıp cıkartamıyorum :S

Sayfayı Paylaş