Homemade sistemler(kendi yaptığın bodybuilding sistemleri)

Konusu 'Antrenman Aksesuar ve Ekipmanları' forumundadır ve ertugrula tarafından 1 Mart 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 36 üye.
  1. ertugrula

ertugrula Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkür ederim,saygılar.

2. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Bu arada pro diyorsunuz ama o squat masasının alt kısmı orjinaldir, üstünü usta lakaplı ama alakası olmayan biriyle yaptık. Bir boy profili yanlış kesti yabana götürdü, ben yeni profili, tranjer ve avuç taşlamayla kestim. profilleri düzgün kestim ancak sıçrayan kıvılcımlarla kazak ve göbeğimin bir kısmı gitti :). Ellerim ve önkollarım spordan dolayı güçlüdür, yoksa acemilikle doğrardım herhalde kendimi. Arkadaki ağırlık takılan yerleri de dambıl demirindendir. Tutacakların yükseltilerinin tek kısmını cncde incelttirdim, dümdüz boru oldu onları da öyle taktım. alt delikleri de kademeli matkap ucuyla ben deldim, normal matkap ucu ufak madeni talaş atar ama bu fiyonk gibi bir çapak atıyor köz gibi sıcak, oradan da elleri yaktık, mevsim kıştı atölyenin çatısı akıyordu , raf su dolmuş, taşıyamadı, hem ıslandım hem omuzuma alüminyum profil düştü, demir olaydı gittiydim. O yüzden kan, ter ve gözyaşıdır benim için o alet. :D

Eklemeyi unutmuşum, yukarı kısım bir ay sonra evde paslandı, zımparaladım, sprey boyayla banyoda boyarım dedim, boyadımda ama işte hesap edemedik, hane halkının kafası güzel oldu. :)

Son düzenleme: 21 Mayıs 2014
  3. ertugrula

ertugrula Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Sizi azminizden dolayı tebrik ederim,dediğin gibi bu işleri yapabilecek adam sayısı çok az,Demirci uğraşmak istemiyor,bize yapacağı işe ayıracağı vakite daha çok para kazanacağı işlere bakıyor,yaptığı zaman da sallapati yapıyor.Ben de bench masasına dips eklemek için demirleri iç içe geçirmem gerekti 2-3 gün sanayi de istediğim ölçü profil olmadığı için büktürerek elde ettim,sonra da demircide kaynattım.Delikleri delineceği zaman benim işaretlediğim yerlerden değil de göz kararı kafasına göre deldi.Eve gidince saatlerce uğraşarak yeni delikler deldim ki birbirini karşılasın diye.Ayrıca tavana sabitlediğim makara sistemşinin uzun kalan vidalarını avuç taşlama aleti ile keserken döner zımpara sağ elimde frenledi ve 2 cm lik bir kesik oluştu:).Bu işler kolay değil ya çok fazla para harcayarak gidip en kralından bir alet alınacak ya da bizim gibi uğraşarak ve emeğin tadına vararak daha ucuza getirecekler.

4. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Emeğin tadına varmak çok güzel bir ifade, neticede kendini inşa etmek için, alet inşa ediyorsun. :) bir de vakit harcadığı için insan, gözünde bir kıymeti oluyor o aletin, idman yaparken daha şevkle giriyorsun sete.

ertugrula bunu beğendi.
  5. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Evet bu başlık biraz tenha kalmış, bir ek yapalım. Uzun zamandır, anatomim yüzünden kollarımı geriye atamadığım için squatta barın sırtımdan aşağı düşmesi kaygısıyla ağır giremiyordum, bunun için safety squat bar isimli bir icat var ancak ne yazık ki ülkemizde satılmıyor, ki satılsa bile standart 2.5cm çaplı plakalar için üretimi yok.Bunun için bir tane kendim uydurmaya (diy do-it-yourself / kendin yap) karar verdim.

Birkaç demirci uğraşmak istemedi bende sökme takma işleriyle halletmeye karar verdim. Malzemeleri ise uzun bar, iki adet dumbell barı ve iki adet bisiklet gidon boğazı olarak belirledim ve birbirine monteledim. Orjinal safety squat bar yapısını birebir yaptım ancak pek beğenmedim, o yüzden biraz farklı bir tasarım yaptım, sonuç itibariyle ortaya çıkan ürün bana squatta çok konforlu ve konsantre bir çalışma imkanı verdi. Yine yukarılarda bolca bahsettiğimiz küçük övünçler de cabası :D

ek: gidon boğazlarının iyi sıkılabilmesi için barla arasına yine bisiklet iç lastiğiniden kestiğim parçaları koydum, yine tutacak olarak kullandığım dumbell barların mesafesini arttırabilmek için işe yaramayan plastik dumbell spinlockları kullandım.

Bundan sonra ise iş-güç ve idmanların dışında landmine ataşmanı diye bilinen aletin bir değişiğini yapmaya çalışacağım.

Son düzenleme: 15 Temmuz 2014
    Umut Oku, ertugrula ve requ. bunu beğendi.
  6. ertugrula

ertugrula Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Tebrikler paylaşım için teşekkürler :)

7. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Hocam yeni projem :D Gittim decathlondan vidasız kelepçeli domyos bar aldım, adamlar 28mm bar çapı yapmışlar, bizim 25lik ağırlıklar girmiyor, haftasonu onu taşlayacağım. İnşallah düzgün şekilde yapabilirim.

[​IMG] [​IMG]

ertugrula bunu beğendi.
  8. ertugrula

ertugrula Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Kolay gelsin çok güzel.Tornamı taşlama mı yaptıracaksınız ?

9. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Torna daha mantıklı ama etrafta yok, taşlamayla berbat etmeyi planlıyorum :D, incelteceğim çap 1.5 mm civarı birşey, o yüzden taşlama ile halledebilirim diye düşünüyorum.

10. ertugrula

ertugrula Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Untitled 163.jpg Yeni başlayan ve baralacak durumu olmayan gençler için bir bar yapım paylaşımı yapmak istedim.Öncelikle doğalgaz tesisatçısından 120 cm 1 parmak lık boru kestiriyoruz 6-7 tl tutuyor.Delikli rondelaları ben karaköyden tane 1 tl ye aldım, 2 adat 2 tl 1 parmak boruya girecek deyince tenin ediliyor.Borunun 2 tarafında 25 cm bırakarak kaynakçıya 2 rondelayı kaynattırıyoruz.Kaynakçı da ne verirsen der ve 5 tl de ona verirsiniz.120 lik şahane barınız 15 tl ye hazır İyi günlerde kullanın. Untitled 159.jpg Untitled 159.jpg Untitled 161.jpg Untitled 164.jpg Untitled 162.jpg
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2014 ---
    Taşlama dediğiniz herhalde avuç taşlama dediğimiz matkap benzeri bir aletten söz ediyorsunuzdur.Çünkü bir de taşlama tezgahı var ve tam da o dediğiniz iş için milimetrik alıştırma yapabiliyorsunuz.Ama o biraz zor gibi.Bence avuçtaşlama ile ziyan edersiniz,bir tornacıda yaptırmak daha mantıklı gibi geliyor.

Son düzenleme: 17 Temmuz 2014
  11. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    @ertugrula Enfes olmuş tam DIY konsepti helal. Hocam bu bara tırtık açmak için neler yapabiliriz, bende set heavy grips el yayı var, hepsi güzel (sağdaki) ama 113kg basınçlı olanın (soldaki) tırtıkları çok zayıf, o yüzden acayip kayıyor, tutmak mümkün değil, onun dişlerini kalınlaştırmam lazım. Çift taraflı vs. yapıştırdım, çok kısa ömürlü oldu, ne tavsiye edersiniz?

IMG_0812.JPG

12. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    ertugrula hocam bu aldıgımız borunun içi dolu mu boş mu ? fazla agırlıkta sikıntı çıkarmasın

13. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Birader şöyle söyliyeyim, o barı eğebilmek için 250 kg civarı bir güç gerekir en az, bizde var öyle kombiden kalma doğalgaz borusu, 3mm et kalınlığı var. 120lik için sıkıntı çıkmaz, ancak 215de falan sıkıntı olur.

Evet avuç taşlama, benim de korkum o, yamrı yumru olması, cesaretlendiren kısım ise inceltmem gereken kısım çok az ve tek taraf, normalde baş tarafa oturuyor ama ilerlemiyor, taşlama değil de kalın zımpara diski var onla deneyeceğim. Tabii ki kalbimden geçen torna ama o tarz sanayi tesisleri vs. çok uzakta, araç yok, araç olsa işyerinden izin alamıyorum, bir de benim etrafım mı çok garip insanlarla dolu, tornacı var mı falan diye soruyorum etrafa, böyle sanki roket üretmeyi istemişim gibi garipsiyorlar. Zaten son projem istediğim her alete sahibim Allaha şükür, bunu da kıvırdık mı tamamdır.

Bizim millet mantalite olarak çok karşı böyle şeylere, kumar oynayan adama birşey demezler, böyle işlerle uğraşmaya kalktım mı, boş işler bunlar, oyalanma vb. yorumlar geliyor. Spor yapanı yadırgayanlar bile var, o ağırlıkları kaldırıyon da ne olacak diyen adam vardı, geçen bi erkek tipi boğuşma oldu, paketledim haliyle, o anladı da her insana göstererek anlatamam ki :) İnsanları anlamak mümkün değil

AnTiCoRe, ertugrula ve requ. bunu beğendi.
  14. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    hocam o yüzden sordum zaten 200 cm üstü yaptırmayı planlıyorum. bir de bu son projenizi tam anlayamadım adı sanı var mıdır :D

15. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Landmine press, landmine twist diye arat, bulursun bir video ekliyorum, ben evde klasik barla yapıyorum ama eli mahvediyor, ayrıca değişik kas gruplarını çalıştırdığını farkettim, normalde bütün hareketleri yapan insanım, buna başlayınca göğüs ile omuz arasındaki kaslarda 6-7 gün hamlık ağrısı çektim. O yüzden hoşuma gitti.

diez bunu beğendi.
  16. ertugrula

ertugrula Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Aynen tevfik hocamın dediği gibi,içi boş olmasına rağmen et kalınlığı 3 mm olan ve çok mukavemetli dayanıklı bir boru,gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.Ben boy boy yaptım ve kullanıyorum.selamlar.
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Temmuz 2014 ---
    Hocam kalın zımpara ile alıştırarak yapmanız daha uygun görünüyor bozmamak adına.Ayrıca spor ve bu yaptığımız aletler konusunda aynı eleştirilere biz de muhatab oluyoruz,ama dediğiniz gibi emek ve sonuç ortada olunca yolunuzdan şaşmayın aynen devam destekliyoruz :)

17. ertugrula

ertugrula Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    sengili kardeşim ,benim pull-up barlarında kullandığım gibi yarış bişikleti elçikleriden kullanabilirsiniz esnek ve sağlam bir süngerden yapıldığı için rahatlıkla zorlayarak her yere girebiliyor tavsiye ederim.5 taneli takım olarak (20 cm)5 tlye sirkecideki bisikletçilerden temin ettim. Eki Görüntüle 30977 Eki Görüntüle 30977 Eki Görüntüle 30979 Eki Görüntüle 30978 Eki Görüntüle 30979 Eki Görüntüle 30979 Eki Görüntüle 30980

Ekli Dosyalar:

Tevfik Erzon bunu beğendi.
  18. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Teşekkür ederim, desteğiniz için, pilavdan dönenin kaşığı kırılsın :) eve gelince ölçüm yaptım, delik çapı 27mm barın çapı 28, ince zımparayla bar boyunca dikine şerit çekerek bir tur döneceğim, olmadı kalına geçeceğim.

ertugrula bunu beğendi.
  19. ertugrula

ertugrula Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Aynen o şekilde elinle önce kalın sonra ince zımpara ile görerek yaparsın alıştırmış olursun daha iyi olur değerli malzeme yazık olmasın,kolay gelsin. :)

20. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Evet dişsiz/vidasız düz bar hiç yok piyasada, bir tek olimpikler var, onlarda 200-250tl, bir de 5cm çap kesinlikle tornaya girmesi lazım.

Sayfayı Paylaş