Hmb

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve depresiph tarafından 6 Ocak 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 32 üye.
  1. metallica

metallica Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    ben bu ürünü creatinle kullanmak istiyorum fakat bir yerde kalp ile ilgi falan sorunlar yarattığını okudum oyle bir şey oluyormu kullanan arkadaşlar ?

güç artışını sağlıyor değil mi yani performans arttırıcı gibi birşey?

creatin hmb ve protein tozu kullancam yeterli mi ?

2. pashacan

pashacan Üye

Beğenileri:
    352
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul - bakırköy
    şu an elimde all stars hmb var 1 hafta sonra kullanmaya baslıycam dinlendirme sonrası all stars creatine monohydrate ile
    ancak üstünde antremandan 30 dk önce alın gibi bisey yazmıyo sabah kahvaltı ile ve öğleden sonra alın seklinde yazıyo..despo antreman öncesi seklinde yazmıs ama bilemedim

3. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    ben sabah 2
    antreman öncesi 2
    sonrası 2 alıyordum
    istersen gece yatmadanda alabilirsin
    ama pahalı bir supplementer

4. jackal53

jackal53 Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    hangi markayı aldın ? AllStars ? off gunler de nasıl almayı planlıosun ?

Son düzenleme: 29 Mart 2011
  5. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    ben all stars aldım
    off günlerdede kullanılıyor

6. jackal53

jackal53 Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    nasıl etkı yaptı sende tavsıye eder mısın

7. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    daha yeni başladığım için bu spora bendeki etkisi senin gibi olmaz
    pek farketmemiştim ama bitince ve salona gidince hep bad day ler yaşıyorum diyorum.
    şimdi bcaa aldım birde onu denicem
    hmb çok iyi bir aminodur
    kesin dene derim
    tek sorunu pahalı olması

8. metallica

metallica Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    bir yerde okumuştum şu 3 tanesi amerikada en çok kullanılanlardı
    EAS
    HMB capsules

MET-Rx
    HMB capsules

Sci-Fit
    HMB

bunlardı galiba birde Optimum Nutrition
    HMB 1000
    vardı

bunları tr de bulamıcaz galiba illa all star mı almamız gerekecek?
    bununla beraber hangi creatine alıcam monohydrate mı hangisi?
    şuanda jack3d kullanıyorum onun gibi performansımı arttıracak değil mi ?

9. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Ürünü genrise da üretiyor , ve açıkçası merak da ediyorum ...
    Kullanan arkadaşlar var mı ?
    Bende creatine , arjinine ile kullanmayı düşünüyorum...

10. conicon

conicon Üye

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    53
    Ozaman artık antrenman öncesi amino içmek yerine greyfurt yiyecez:)

11. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    creatin+arginine aakg+l-citruline malate+hmb+d-ribose=atom bombası. iherb serbestken kullanırdım. şimdiyse hayal oldu.

12. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Creatin den kastın monohdyrat sa ucuz bir supplement...
    Aakg yine öyle...
    HMB genrise de 40 TL ...

Hayallarine çok uzak değilsin Karkas :D

HBM hakkında ne düşünüyorsun performansına etkisi , kas kütlene etkiler nasıldı ?

Beta alanine , creatine , arginine , hmb kombinesi düşünüyorum ..

13. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    1 kutu kullanmıştım (amıno+creatın+glutamın ıle bırlıkte) bence abartılan bi ürün hiç bır olumlu yada olumsuz etkısını görmedım. gereksız ...

14. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    All stars ın kini mi kullandın ?
    Ben genrise kullanmayı düşünüyorum 38 TL gibi bir fiyatı var ...

15. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    Beta alanine kesinlikle tavsiye ediyorum. Ben de eskiden kullanıyordum yukarıda yazmayı unutmuşum. Bence şu anda etkisi tartışılmaz birkaç supplementten biri. HMB kağıt üzerinde çok iyi duruyor fakat niyeyse dünyada pek tutulmadı. Ben EAS'in HMB'sini kullanmıştım tek başına kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim. Yukarıda yazdığım karışıma bir de beta alanine ilave edecek olursak fayda görmemek gibi bir şey söz konusu olamaz. Fakat hepsi birden çok gelir diyorsan benim için ilk 3 creatine-beta alanine-l citruline malate.

sultanmehmed bunu beğendi.
  16. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Hmb biraz şüphe uayndırmadı değil , hani bu kadar faydalı creatinle beraber ama neden creatine bu kadar bilinirken onun ismi hiç geçmiyor ?

17. tantana

tantana Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Bir siteden copy / paste yaptım. Beğendiğim ve faydalı bulduğum bir yazı. İlgilenenler ve etkinliğini merak edenler inceleyebilir. Kaynakta belirtilmiş. İyi forumlar...

[FONT=&quot]EFFECTS OF BETA-HYDROXY-BETA-METYLBUTYRATE (HMB) SUPPLEMENTATION [/FONT]
    [FONT=&quot]WITH EXERCISE ON BODY COMPOSITION, MUSCLE DAMAGE AND SERUM LIPID [/FONT]
    [FONT=&quot]PROFILE [/FONT]
    [FONT=&quot]Beta-Hidroksi Beta-Metilbütirat (HMB) suplementasyonu ile birlikte egzersizin vücut [/FONT]
    [FONT=&quot]kompozisyonu, kas hasarı ve serum lipit profili üzerine etkisi [/FONT]
    Güzel, Y., Turnagöl, H., Çamur, K.
    Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Ve Teknolojisi Yüksekokulu, Hacettepe Üniversitesi Spor
    Bilimleri Ve Teknolojisi Yüksekokulu, Tsk Spor Ve Eğitim Merkezi Komutanlığı

1. Giriş ve Amaç Lösin aminoasitinin antikatabolik etkileri uzun yıllardır bilinmektedir (1). Yapılan
    çalışmalarda lösinin bir metaboliti olan HMB’nin de antikatabolik ajan olarak etkinlik gösterdiği, kas
    yıkımını azalttığı, kas sentezini stimule ettiği gösterilmiştir (2). HMB’nin etkinlik gösterdiği
    mekanizmalar, mTOR yolunu aktive etmesi, ubiquitin-proteazam yolunun etkinliğini inhibe etmesi ve
    özellikle de novo kolesterol sentezinde substrat sağlaması olarak özetlenebilir (2,4). Özellikle kas
    hücreleri, de novo kolesterol sentezi ile kolesterol üretirler. Kolesterol, kas hücresinin membran
    stabilitesini ve dayanıklılığını artırır. Böylece, kas hücresinin katabolik durumlarda (egzersiz, kanser,
    immun sistem hastalıkları gibi) dayanıklılığı artarak, yıkım azalır/önlenir. Bunların dışında, egzersizle
    birlikte vücut kompozisyonunda birtakım değişiklikler görülmektedir. Yapılan egzersizin türüne bağlı
    olarak farklılık göstermekle birlikte, kas kitlesinde artış ve vücut yağ yüzdesinde azalma genel olarak
    gözlenen ve beklenen değişikliklerdendir. İnsan ve hayvan çalışmalarına bakıldığında, HMB
    suplementasyonuna bağlı olarak, vücut kompozisyonu ile ilgili kaydedilen sonuçlar yeterli ve net
    969
    görünmemektedir (2). Genel olarak değerlendirildiğinde, farklı sonuçların bulunmasında etkili
    olabilecek iki ana konu ön plana çıkmaktadır. Bunlardan ilki, bireysel farklılıklar başlığı altında;
    genetik, yaş, cinsiyet, beslenme düzeyi, egzersiz, fizyolojik durum olarak sınıflanabilir. İkincisi ise,
    HMB’nin içeriği, dozu, uygulama süresi olarak düşünülebilir. Bu çalışmada, kuvvet ve dayanıklılık
    egzersizi birlikte yapıldığında oluşan kas hasarı üzerine HMB’nin etkisini araştırmak, ayrıca HMB’nin
    etkinlik gösterdiği mekanizmalar göz önüne alındığında, egzersizle birlikte vücut kompozisyonunda
    ve kan lipit profilinde oluşan değişiklikleri analiz etmek ve sadece egzersiz yapan grupla
    karşılaştırıldığında değişiklik olup olmayacağını belirlemek amaçlanmıştır.
    2. Yöntem Çalışmaya; herhangi bir sağlık sorunu olmayan, haftada 3 gün, günde 1-2 saat egzersiz
    yapan, yaşları 26.9 2.01 yıl, boy uzunlukları 177.15 4.43 cm, vücut ağırlıkları 78.4 10.7 kg, BKI’leri 24.9
    3.19 kg/m< olan, 17 gönüllü erkek birey katılmıştır. Çalışma süresince, sağlıklı bireylere 14 gün
    süresince HMB veya plasebo verilmiş ve her iki gruba da düzenli olarak haftada 5 gün egzersiz
    yaptırılmıştır. Çalışma başlamadan önce ve bittikten sonra, vücut kompozisyonu(vücut ağırlığı, boy
    uzunluğu, vücut yağ kitlesi, vücut yağ yüzdesi, vücut kas kitlesi, total vücut suyu, bel/kalça oranı), kan
    lipit profili, kanda kas hasarı ile ilgili parametreler (kreatin kinaz ve laktat dehidrogenaz) analiz
    edilerek oluşan değişimler incelenmiştir. Çalışma çift kör, plasebo kontrollü ve randomize olarak
    planlanmıştır. Çalışmaya katılmak isteyen gönüllü 17 birey rastgele örneklem yöntemiyle iki gruba
    ayrılmıştır. Suplementasyon süresi 14 gündür. Bu süre içerisinde, bireylere haftada 5 gün, üst gövde
    kuvvet ve yaygın dayanıklılık egzersizleri yaptırılmıştır. Çalışma gerçekleştiği süre içerisinde,
    deneklerin HMB dışında besin takviyesi kullanmamaları istenmiştir. Araştırma öncesi ve sonrası
    bireylerin besin tüketim kayıtları, antropometrik ölçümleri ve kan örnekleri alınarak, kanda kas hasarı
    göstergeleri (CK ve LDH enzimleri) ile kan lipit profili(total kolesterol, LDL, HDL, trigliserid)
    değerlendirilmiştir. Çalışma başlamadan önce ve bittikten sonra elde edilen verilerin tanımlayıcı
    istatistiği ortalama ve standart sapma( ) olarak hesaplanmıştır. Çalışma öncesi ve sonrası Plasebo+
    Egzersiz ve HMB+ Egzersiz grupları arasındaki fark Mann-Whitney U testi ile test edilmiştir.
    Plasebo+ Egzersiz ve HMB+ Egzersiz gruplarının çalışma öncesi ve sonrası kendi içlerindeki farklar ise
    Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi ile test edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin istatistiği için
    Windows için SPSS 16.0 paket programı kullanılmıştır. Güven aralığı olarak p=0.05 seçilmiştir
    3. Bulgular Çalışmaya katılan bireylerin, çalışma öncesine ait antropometrik özellikleri Tablo 4.1’de
    görülmektedir. Tablo 4.1. Plasebo+ Egzersiz ve HMB+ Egzersiz gruplarının çalışma öncesi
    antropometrik özellikleri Çalışma öncesinde ve sonrasında Plasebo+Egzersiz ve HMB+Egzersiz
    grupları arasında vücut yağ yüzdeleri, vücut yağ ağırlıkları (kg) ve iskelet kası ağırlıklarına bakıldığında
    istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı gösterilmektedir (p>0.05). Plasebo+Egzersiz grubunda,
    çalışma öncesi ve sonrasında vücut yağ yüzdesi ve vücut yağ ağırlığında oluşan değişiklik istatistiksel
    olarak anlamlıdır (p>0.05). İskelet kası ağırlığında çalışma öncesi ve sonrasında oluşan artış ise
    istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). HMB+Egzersiz grubunda çalışma öncesi ve
    sonrasında vücut yağ yüzdesinde ve vücut yağ ağırlığında oluşan azalmalar ve iskelet kası ağırlığında
    oluşan artışlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p>0.05). Gruplar arasında, total kolesterol,
    trigliserid, HDL ve LDL düzeylerinde çalışma öncesinde ve sonrasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir.
    Çalışma öncesi ve sonrasında, hem grupların kendi içlerinde hem de gruplar arasında CK değerine
    bakıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik olmadığı görülmektedir (p>0.05). LDH
    değerinde ise, hem Plasebo+Egzersiz grubunun hem de HMB+Egzersiz grubunun çalışma öncesi ve
    sonrası değerleri dikkate alındığında, istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu görülmektedir.
    Grafik 4.1. Çalışma öncesi ve sonrası grupların CK değerleri grafiği
    970
    4. Tartışma ve sonuç Yaptığımız araştırmada, literatürle uyumlu olan ve olmayan birtakım sonuçlar
    elde edilmiştir. Bu sonuçlardaki farklılıklar, bireysel özelliklerle, uygulanan antrenman programıyla,
    HMB suplementasyonunun dozu ve içeriğiyle ilişkilendirilebilir. HMB verilen grupta kas kitlesinin
    anlamlı olarak artması, Gallagher ve ark., Nissen ve ark. , Panton ve ark. ‘nın yaptığı çalışmalarla
    tutarlılık göstermektedir. Knitter ve ark.nın, maratoncular üzerinde yaptığı bir çalışmada, 6 hafta
    süresince HMB suplementi verilen grupta CK ve LDH değerlerinin anlamlı olarak azaldığı
    kaydedilmiştir. Bizim çalışmamızla tutarlı olmamasının sebebi, yaptığımız çalışmada suplementasyon
    süresinin 14 gün olması veya egzersiz kapsamının farklı olması olabilir. Sonuç olarak, bu çalışma
    kapsamında, HMB’nin egzersizle birlikte, kas kitlesini artırdığı, vücut yağ yüzdesini ve vüut yağ
    ağırlığını azalttığı söylenebilir. 14 gün süresince egzersizle birlikte HMB suplementinin, kan lipit profili
    ve kas hasarı göstergelerine ise önemli bir katkısı görülmemektedir. Bununla beraber, egzersiz
    şiddeti, sıklığı, süresi ve suplementasyon süresi farklı dizayn edilmiş çalışmalarda konunun daha iyi
    aydınlatılmasına yol gösterecektir.
    5. Kaynaklar
    1. Nissen, S., et al., Effect of leucine metabolite beta-hydroxy-beta-methylbutyrate on muscle
    metabolism during resistance-exercise training. Journal of Applied Physiology, 1996. 81(5): p. 2095.
    2. Wilson, G., J. Wilson, and A. Manninen, Effects of beta-hydroxy-beta-methylbutyrate (HMB) on
    exercise performance and body composition across varying levels of age, sex, and training
    experience: A review. Nutrition & metabolism, 2008. 5(1): p. 1.
    3. Kreider, R., Dietary supplements and the promotion of muscle growth with resistance exercise.
    Sports Medicine, 1999. 27(2): p. 97-110.
    4. Portal, S., et al., Effect of HMB Supplementation on Body Composition, Fitness, Hormonal Profile
    and Muscle Damage Indices. Journal of Pediatric Endocrinology & Metabolism. 23: p. 641-650.
    5. Nissen, S. and N. Abumrad, Nutritional role of the leucine metabolite [beta]-hydroxy [beta]-
    methylbutyrate (HMB)* 1. The Journal of Nutritional Biochemistry, 1997. 8(6): p. 300-311.

18. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    HMB Leucine aminoasitinden üretiliyor dolayısıyla , BCAA alan birinin bunu almasına gerek yok , ekstra bcaa takviyeli bir protein tozu alan birinin de yine bunu almasına gerek yok ...

DeibLER bunu beğendi.
  19. OMK_01

OMK_01 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    hmb, steroid kapsamında sayılır mı?

20. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227