Herşeyi yiyip fit kalmak ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve MuratBaycan tarafından 23 Mart 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. MuratBaycan

MuratBaycan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Balıkesir
    Merhaba sayın forum okuyucuları, yağ oranımızı korumak veya yağ yakmak için genelde şeker ve paketlenmiş gıdalardan hatta yüksek glisemik indeksli besinlerden ve yüksek şeker içeren sebzelerden bile uzak duruyoruz. Hepimiz biliyoruzki şeker ve paketlenmiş aburcuburlar yağlanmanın ana nedenlerinden biri. Anlamadığım nokta ise bazı insanlar ciddi şekilde aburcubur, şeker ve Özellikle "fruktoz şurubu" içeren gıdalar tüketiyor fakat yağ oranları gayet stabil bir durumda bu kişilere örnek vericek olursam:
    1- https://www.youtube.com/channel/UCGISU4yWiEf4lB9RzdY8O4w
    2- https://www.youtube.com/channel/UC6huXz0F6-7KA7-mW0jdejA
    3- https://www.youtube.com/user/MegatoadStonie/featured
    4- https://www.youtube.com/channel/UCZ8MqcJVNNq6d1KARqqI19g
    5- https://www.youtube.com/user/rafikisthebest
    6- https://www.youtube.com/channel/UCh70WezI82A_yjWpDehH-sQ
    7- https://www.youtube.com/channel/UC2fsxQr6Hcx1enORxXgKpxQ
    ve bunlar gibi daha birsürü insan var. Sizce bu insanların yağlanmamasının sebebi nedir ? Sorduklarımdan bazıları cevap olarak "Spor yapıyorum" diyor fakat spor dahi yapsa aldıkları kaloride tüketilen şeker vb. zararlı maddeler yağ oranlarının artmasına neden olmuyormu ?
    Alwayshungry isimli kanal bunun hakkında bir video çekmiş fakat ingilizce düzeyim fazla iyi olmadığı için durumu tam anlayamadım linki aşağı bırakıyorum, anlayabilen varsa yardımcı olabilir mi ?
    Bahsettiğim Link:
    (bir tanıdığım bu konuyu şöyle özetlemişti: Kişiler cheatday günü haricinde ketojenik diyet yaparak kalorik açıkla besleniyor, bu sayede glikojen depolarını boşaltıyorlar ve kalorik açık yaratıyorlar. Cheatday gününde aldıkları karbonhidrat direk glikojen depolarına gittiği için yağlanmıyor ve öncesinde kalori açığı bıraktıkları için fazla kalori alabiliyorlar.) şeklindeydi. Sizlerin bu konu hakkındaki görüşü nelerdir ?

2. Alincoln

Alincoln Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Videoları izlemedim ama şahsen kendimde gerektiğinde aile arkadaş ortamlarında şekerli beslenen birisiyim. Muhtemelen şekerli ve aburcubur beslenmeyi hayatlarının her noktasında yapmıyorlardır. Bunun yanında şekerli bile beslenseler eğer kalorik açıkla besleniyolarsa bu yine yağ olarak onlara geri dönüş yapmayacaktır. Ama günlük ortalama bir kişi 2500 kaloriyle mwvcut kütlesini koruyor ve 2800 kalori alıp bununda 300 kalorisini basit şekerli ürünlerden alıyorsa elbette bir süre sonra yağlanacaktır.

MuratBaycan bunu beğendi.
  3. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    "Bunun yanında şekerli bile beslenseler eğer kalorik açıkla besleniyolarsa bu yine yağ olarak onlara geri dönüş yapmayacaktır." yanlış bir kanı. istersen 1000 kalori al şeker yüzünden vücudun yağlanacaktır. kalori kaloridir mantığını bir kenara bırakmak gerekiyor. iş kalorinin nelerle alındığına bağlı.

4. MuratBaycan

MuratBaycan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Balıkesir
    Bende aynı kanıdayım aslında fakat bu insanlar yağlı değiller ve bunu nasıl sağladıklarını da anlattığım şekilde özetlemişler. Peki sizin düşünceniz nedir, sizce nasıl fit kalabiliyorlar ?
    --- Mesaj birleştirildi, 23 Mart 2020 ---
    Özel olmazsa yağ oranınızı öğrenebilir miyim ?

5. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    araştırdım buldum. bu paylaştıklarınızdan 1-2 tanesini biliyordum zaten. bunlar food challenger. hani şu yemek yeme yarışmalarında 100 hamburger yiyen tiplerden. bu adamlar aslında böyle beslenmiyormuş. tükettikleri şeyler genelde su oranı yüksek sebze, et suyu ve kemik suyu protein shake hatta meyveleri bile su veya püre haline getirerek tüketiyorlarmış mideleri geniş kalsın diye.

6. Alincoln

Alincoln Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    28
    Şu an bulkun sonlarındayım ve %20 yağ oranına sahibim. Ekstra 1.76 boy 84 kgmım

Bunu daha da açabilmek amacıyla şöyle diyeyim. Tahminim burada yazan arkadaş aynı zamanda ağırlık kaldırıp düzenli sporunuda yapan biridir. Vücut şeker dahi yerse her ne yerse yesin yediğini yakabiliyorsa vücutta yağ olarak depolamayacaktır. Sağlıklı mı derseniz tabi ki değil. Çünkü basit şeker. Fakat burada önemli olan ihtiyacın olan kalori miktarı ve bazal metabolizma hızını iyi kestirmen gerekiyor. Kalorik açıktan bahsettiğim ise yaktığın kalorinin aldığın kaloriden fazla olmasıdır. Şunuda söylemek gerek rğrr günlük alman gereken proteini almıyor veya sporlada ilgilenmiyorsan ve sadece şekerle besleniyorsan bu sefer skinny fat denilen bir görüntüyle karşılaşmakta mümkün. Bunun sebebide yağ oranı değil kas oranının vücutta az bulunmasıdır. Belirttiğim gibi bu sporu profesyonel yapmayan biri olarak hiçbir zaman ortamlarda şekerli bir şey yemekten kaçmadım. Ha ne oldu bu nedenle günlük yemem gereken karbonhidrat miktarından yediğim şekere karşılık gelen kaloriyi düştüm. Yani yenilen şekerli besin hiçbir zaman günlük almam gereken kalorinin %20sini geçmedi. Bundan ötürü demem o ki vücuda gerekli proteini alıyor ve kalorik açıkla besleniyorsan yenilen şekerli şeylerin yağ olarak direkt vücutta depolanmayacağıdır.

outlawdrr ve MuratBaycan bunu beğendi.
  7. MrDiyar

MrDiyar Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    DIYAROV ALMAZ
    Ben herşeyi yiyip fit kalmakta bir sıkıntı görmüyorum metabolizma hızlıdır,egzersiz hareket vardır bunlarda sorun yok ama iç organları göremediğimiz için bunun geleceği hakkında fikir sahibi olamayız.

8. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    imkan yoktur ne bulunursa yenir öyle egzersiz yapılır, imkan vardır seçerek yenir egzersiz yapılır. şimdi hurmalı kek yiyen birisiyle şekerli kek yiyen adamlar ikisi de fit olsa ne olur? sonuçta birisi illa ki vücuduna hasar veriyor. şimdi ikisi bir midir? birisi sadece görünüş diğeri hem görünüş hem sağlık.
    imkanda bahsetmek istediğimse; adamın maddi imkanı yoktur kalitesiz yemek yer, vakti yoktur fast food yer, parası yoktur et alamaz... bu böyle gider.

MrDiyar ve MuratBaycan bunu beğendi.
  9. MrDiyar

MrDiyar Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    DIYAROV ALMAZ
    Ben de aynısını yazdım.

10. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    bir bak istersen.

11. MrDiyar

MrDiyar Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    DIYAROV ALMAZ
    İkimizde Türkçe konuşuyoruz ama bazı insanlar cümleleri yanlış anlıyor bu beni çok yıpratıyor.
    Ben herşeyi yiyip fit kalmakta bir sıkıntı görmüyorum metabolizma hızlıdır,egzersiz hareket vardır bunlarda sorun yok (herşeyi yiyip vücudun fit görünebileceğinden bahsetmişim burda)
    ama iç organları göremediğimiz için bunun geleceği hakkında fikir sahibi olamayız.(fakat bu şekilde fit olmanın vücudun iç organlarına ne kadar zarar vereceğini görmediğiniz için bu kadar basit şeylerin peşinde koşuyorsunuz demek istemişim.).

12. igormami

igormami Üye

Beğenileri:
    250
    Ödül Puanları:
    73
    "ikimiz de" olacak. de ayrı

13. MrDiyar

MrDiyar Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları: