Hacim hakkında

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve wTurner tarafından 8 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. wTurner

wTurner Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Haftada bir kez girdiğim için 4 set yapıyorum yanlış mı oluyor :)

2. hammercurl

hammercurl Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    bence neverzz ın evde canı sıkılıyor ;)

3. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Neden yanlış olur biliyormusun sevgili Turner

Kasa stresi sağlam verebilmek için; önemli olan hareket sayısı değil; önemli olan toplam tekrar sayısının fazla yada az olması da değil, önemli olan kası öldürmeden adam gibi stresi verebilmek ;)

Bunu farklı şekillerde yapabilirsin:

Mesela 2 tane warmup set yaparsın, ki buradaki ağırlıklar tamamen nizami yaptığın olmalı adı üstünde ısınma seti, sonra tek bir sette çok ağır girip adam gibi stresini vermiş olursun...
    Ama sen mesela arttırmalı 4 set girersin ne olur; ilkinde nizami yaptığın, ikincide ağırlık arttır biraz daha zorladığın, üçüncüde biraz daha zorladığın, sonuncuda çok zorlandığın girdin; ilk 3 sette yeterince yordun kası 4.de artık ağırda girsen çok ağırda girsen öldürdün kası...

Olay o değil yani olay 1yada 2 set warmup girmek tek bir sette ağır girip stresi vermek!!!

Bakın Dorian abimizde aynısını anlatıyor izleyince anlıyacak dediğimi ;)

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=y86TYYpaMoA[/YOUTUBE]

Yani sen eğer işi kısa tutmak istiyorsan göğüsün 4 temel bölgesine 2 warmup set 1 tane working set çok ağır girilecek şekilde antreman yaparsın...
    Yada ben çeşitli girmek istiyorum, gelişime daha açık olmasını istiyorum diyorsan 1warmup 1 working set olmak üzere workind sette de çok ağır değil ağır olacak şekilde 7 temel göğüs hareketini ardarda girersin :)

Senin yazdığından 7 temel harekette çıkmıyor bak o çok yanlış birbirinin aynısı idamesi hareketler var ;)

Azi bunu beğendi.
  4. neverzz

neverzz Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    38
    Evde değilim.Spor salonunda bench pressin altından yazıyorum

5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    hummercurl öyle program olamaz :) emınım zeuzda onu anlatmıyordur

videodakı adamlarla 60 kg lık spora yenı başlamış bırını aynı programı sunmuşsun

8 hareket göğüs için fazladır ve gereksızdır bana 8 hareketlık bır program yaz gogus ıcın merak ettım çünkü hangı hareketlerı koyucaksınkı 8 hareket olucak ?

temel ahreketleri yapıp goguse hacım kazandırsın detayları ılerde yapar şuan ona hacım gerek inat edıp yanlış program vermeyelim insanlara 1 seneden fazladır bb yapıyorum hala 8 hareketlı göğüs giren gormedım önerende görmedim.

örnek bır program yazarsan arkadaşa 8 hareket içeren bır gogus programı ne demek ıstedıgını anlarız.

neverzz bunu beğendi.
  6. neverzz

neverzz Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    38
    Hadi bakalım hummer curl yazda bizde bilelim :D

7. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Üfff.... Yemin ediyorum varya ne soru soran adama bir faydanız var nede foruma, tek derdiniz adam ezmek mat etmek değlmi...

Video yu anlatmak istediğim şeyin temeli öğrensin diye verdim; git video da ki gibi yap demedim!
    Hatta yazdığım iletide ağırlık belirtmediğimi görürsünüz; "nizami ağırlık, ağır, çok ağır" gibi terimler kullandım!

Okuma güçlüğümü var, anlama güçlüğümü bilemiyorum...
    Aslında 2si de yokta ben sizin derdinizi biliyorum; kanun gibi gördüğünüz bazı sabit başlıklara adama göre yorum yaptı diye ters düşen şeyler yazan kişilere tartışma yaratmak aklınızca mat etmek tek derdiniz onun farkındayım...

@Turner

2 adet örnek program yazıyorum sana, ama sadece sana uygun yani hafta da 1 kere göğüse giren bir kişi için uygun, bunu sadece haftada 1 kez giriyorsan kullan! ;)

Örnek program1: (Kısa tutup fazla uzatmadan yapılan antreman)

Bütün hareketler aşağıda ki gibi 3 setli olacak
    1 ısınma seti nizami ağırlık, 2. ısınma seti hafif zorlandığın (moderate strain), 3. çalışma seti çok ağır yardımlı tekrarlar çıkardığın bir ağırlık

Bench yada dumbel press (hedef orta göğüs)
    İncline barbel yada dumbel (hedef üst göğüs)
    Decline barbel yada dumbel (hedef alt göğüs)
    Herhangi bir flies hareketi (hedef bütün göğüs)

Örnek program 2: (Uzun tutup çeşitli girme antremanı)

Bütün hareketler aşağıdaki gibi 2 setli olacak
    1 ısınma seti nizami ağırlık, 2. çalışma seti çok ağır yardımlı tekrarlar çıkardığın bir ağırlık

Bench press (orta)
    İncline barbel yada dumbel (üst)
    Decline barbel yada dumbel (alt)
    Parelel dips (alt) (yine 2 set tekrar değişecek sadece 10-8 şeklinde)
    Butterfly (bütün)
    Cable Cross (bütün)
    Pullovers (üste toplama)

Bu programda altı daha küçük olmasına rağmen 2 hareket verdim çünkü alt göğüsü yeteri kadar güzel kesmediğin zaman üstü istediğin kadar şişir göğüs güzel gözükmüyor ;) Zaten pulovers göğüsü üste toplamada alt göğüs hareketlerine yardımcı olarak yanında olacaktır, programın olmazsa olmazı Arnoldın da favori hareketlerinden biridir, sırta da gayet vurur çok iyi harekettir;)
    Dediğim gibi üstü bilerek tek verdim yeterlidir...
    Bütünde mutlaka butterfly gir, serbest ağırlık girme; biri izole biri kompleks olacak şekilde verdim zaten bütün göğüsü ;)

Hadi bakalım kolay gelsin ;)

hammercurl ve Azi bunu beğendi.
  8. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    hatalı bır program burda uzun uzun hatalrını yazmak ıstmeıyorum pullover koymussun dıps koymussun cable koymussun declıne varsa dıps zaten koyulmaz ıkısınden bırını koymalısın

en iyi alt goguse vuran paralel bar dıpstır aklıan gelenı yazmıssın hıc dusunmeden böyle gülünç bir programda anca sizden çıkar bu konu altında son başlığım konuyu açan arkaşa tavsiyem

max 4-5 hareket koy goguse genel hareketler koy hacım al

detay programını ılerde yaparsın zeuzs bu kadar bılgısız oldugunuda bılmıyordum onuda öğrendim kolay gelsın dahada yazmıycam boşuna uzamasını ıstemıyorum varsa kişisel derdin ö.m atabılırsın

kişileri yanlış yonlendırme ama boşuna yorma ınsanları oyle bır program yok cunku ne hareket varsa yazmışsın

neverzz bunu beğendi.
  9. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam sen herşeyin en doğrusunu bilirsin.

Azi bunu beğendi.
  10. hammercurl

hammercurl Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    bu başlığı açan arkadaşa birazdan yazacagım programı önermiyorum! ona tavsiyem zeussun örnek programını takip etmesi.
    ancak çok hareket içeren programa, daha programın içeriğini set sayısını bilmeden vs. ''kesinlikle yanlış, öyle program olmaz'' denmesinin yorumunu forum okuyucularına bırakıyorum.. ki daha önce yazdığım mesajda da anlatmak istediğim buydu ama sanırım bazıları için yazdığım cümleler biraz kompleks oldu, anlaşılmadı.. oysaki mümkün olduğunca sade yazmaya çalışmıştım.. neyse programa geçelim.. tekrar belirtiyorum ''bu program iyidir, alın uygulayın'' gibi bir şey kesinlikle söylemiyorum, hele de bu başlığı açan arkadaşa hiç söylemiyorum dediğim gibi zeussun verdiği programdan yararlanabilir, faydasını görecektir.. tek derdim çok hareket içeren bir programın da mantıklı ve uygulanabilir olabileceği.. hareketlerin odak noktalarını da yazıyorum:

incline barbell press 3 set (üst göğüs)
    dumbell press 3 set (orta-iç göğüs)
    flat bench cable fly 3 set (iç göğüs)
    wide grip bench press 3 set (dış göğüs)
    dips 2 set (alt göğüs)
    cable crossover 3 set (alt göğüs ve yan şekillendirme)
    pullover 2 set (üst göğüs doldurmak ve göğsü kesmek için ve aynı zamanda iyi bir antreman sonu esnetme hareketi olduğunu düşünüyorum, sırtı da rahatlatır..)

sevgili cidade ve neverzz şimdi siz ''bu program 7 hareket'' dersiniz diye yazıyorum: ne ben ne zeuss 8 rakamına bi takıntımız yoktur anlatmak istediğimz, ezbere ''bu yanlış böyle program olmaz'' denmesinin yanlışlığıdır.. artık anlamanızı ümit ediyor ve saygılar sunuyorum..

ZeusS_ bunu beğendi.
  11. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Çok güzel yazı olmuş sevgili hammercurl ;)

Desteğin için teşekkürler :)
    Asıl beni memnun eden bazı arkadaşların yaptığı gibi şahsı desteklemek değil; anlatmak istediğim olayı desteklemen..
    Yani çok hareketin illa ki toplamda fazla tekrar demek olmadığı; siyah beyaz çizer gibi 4 olur 5 olmaz, şu olur şu olmaz gibi kıt ve ezberci yaklaşma konusu...

Senin programında çok iyi, iç göğüsü daha fazla hedeflemişsin o yüzden benimkinde biraz daha plaka gibi bir göğüs olur, seninkinde daha şeklilli daha güzel bir göğüs ortaya çıkar ;)

hammercurl bunu beğendi.
  12. hammercurl

hammercurl Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler zeuss..
    kişilerin değil de fikirlerin ön planda olması hepimiz için önemli sanırım..

ZeusS_ bunu beğendi.
  13. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Bilmiyorsanız yazmayın arkadaşım zorlamı yadırıyorlar size nedne insanalra yanlış bilgi vermek için çabalıyorsunuz

zeuz ve hummercurl gidin bu tur mesajlarınızı özelden yazın burada birbirinizin itifatlarını okumak zorunda değiliz konu dağılıyor soru soran arkadaş ve okuyanlar bılgı edınemıyorlar.

Pullover, Türkçeye üstten çekiş diye çevirmişti Can Üstel.
    Yapılış şekline göre, göğüs ya da kanatları etkiler.

Göğüs idmanında yapılanın en büyük faydası, göğüs kafesini gererek genişlemesine ve yükselmesine fayda sağlamasıdır.
    Göğüs kafesi yeterince gelişirse, göğüsün üzerine yerleşebileceği bir çıkıntı oluşur.
    Yüksek ve dolu bir görünüm kazandırır göğse.
    Yani kası geliştirmekten çok altını dolduran, kas yapmadan ölçü almayı sağlayan bir harekettir.
    Göğüs kafesi geniş insanların her zaman göğüslerde ölçü avantajı vardır.
    Mesela benim yapısal olarak oldukça yüksek ve geniş oldugu için göğüs ölçüm daima büyük oldu.
    Şiddetle tavsiye ederim, giyimli oldugun zaman görünümüne büyük bir artı katar.
    Karasan

" hem gögüs hem kanatlara vurur, hatta kanatlara daha cok vurdugu soylenir ancak, cok daha etkili kanat hareketleri oldugu icin, gögüsleri kaldirmak icin en uygun harekettir (agirlikli dipsle beraber) . Tüm profesyoneller bu hareketi gogus hareketi olarak calisir ve cok ii sonuc alrlar..." dedi...

Ayrıca; makale anlamında yabancı siteleride cok arastırdık bu konuda...
    en etkin pullover;
    - Dumble ile, sehpaya sırtınızı dayayarak ( beliniz bosta ve olabildigince asagida oldugu sekilde) yapılandır... Dumble, omuz kapsulune, barbelldan daha az zarar werir...
    - cogu kisiye gore, Kütle arttırmak icin ( mass gain ) yapılacak en ii , üst vucut hareketleri arasındadır...
    Pump Forever

dips varken başka alt gogus hareketı gerekmez zaten en ıyı alt gogus hareketı dıpstır ve gogusu çizen harekette dıpstır yanlış bılgıler vermeyın ınsanlara amacınız nedir anlamadım.

ne kadar göğüs hareketı varsa hepsını yazmışsınız program dıye ınsanlara sunuyorsunuz bu sporu az çok bılen yanlış bır program oldugunu anlar bu arada hummercurl hareketler nerelerı calıstırır onuda ögren oyle yanında yaz yazdıkların yanlış

Son düzenleme: 10 Ocak 2012
    neverzz bunu beğendi.
  14. neverzz

neverzz Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    38

Boşver cidade aldırma,zaten kişisel fikirleri söylemek hemen şahsi desteğe giriyor baksana.Ben şahsi desteğe girmedim sadece izlenimim bu konuda cidadenin yaptığı açıklamalar daha mantıklı geldiği içindi ve ayrıca bu konuda cidadenin daha fazla bilgisi oldugunu düşünmekteyim...

Anlayışınız için teşekkürlerr.saygılarımla....

Cidade de Deus bunu beğendi.
  15. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    neverzz bunu beğendi.
  16. hammercurl

hammercurl Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    yazdığım hareketler o bölgeleri etkiler ama sen çalışırken nereni etkilyosun bilemicem.
    ayrıca sana laf anlatılamycağını şurdan anlamıstım: zeuss aynı şeyden bahsettiğimzi söylerken sen zeuss bundan bahsetmıyor demiştin.. yani zeussun ne düşündüğünü zeusstan iyi bildiğini bile iddaa ediyorsunhyper_

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 13:20 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 13:14 ----------

ayrıca önermediğimi söylemiştim. sadece anlatmaya çalıştğımz şeyin örneklendirmesi için oldugunu da söylemiştim..

17. neverzz

neverzz Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    38
    İlla bende mi göğüs programı yazıyım yani.İlla yazdırcaksınız varya

18. wTurner

wTurner Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Hepinize teşekkürler arkadaşlar ama Cidade sen hala ileride yaparsın gibi bir cümle kullanıyorsun benim zaten hacim çalışmalarında falan alt yapım var şu an ben zaten detaylı çalışma yapıyorum yani ilerisi diye bir şey söz konusu değil sana çok teşükkürler ilgilendiğin için ZeusS ve hammercurl sizlere çok teşükkür ediyorum sizin dedikleriniz mantıklı geliyor bana bu arada supplemenler içinde yardımcı olursanız sevinirim :D

hammercurl ve ZeusS_ bunu beğendi.
  19. hammercurl

hammercurl Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    supplement önerisi için antremanın tamamı, içeriği, beslenme, uyku düzenin, ölçülerin,vücudunun durumu vs. şeyler etkili olacaktır.. bunları bilmeden önerebileceğim tek şey whey protein :D

20. wTurner

wTurner Üye

Beğenileri:
    105
    Ödül Puanları:
    53
    Hocamda whey al diyor bazıları yine gainer al diyor kafa karıştı peki sen whey'in yanında ne önerirsin :D

Sayfayı Paylaş