Hacim Amaçlı Günlük Temiz Beslenme Sorunu

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve technical1967 tarafından 16 Aralık 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. OKR

OKR Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Şaka olayından başlamak gerekirse bir erkek 1.500 kalori almamalı, bırak kilo alma döneminde yağ yakma döneminde bile bu kalorilere düşmemeli. 1.500 kaloride muhtemelen libido sorunu,testo düşüklüğü yaşayacaksın. Bunun nedemek olduğunu tahmin ediyorsun muhtemelen. Gerisi hakkında konuşmaya lüzum yok, 1.500 kalori? sakın.

Döneri çıkarman taraftarıyım ona verdiğin ücretle tavuk göğüs alabilirsin. Daha mantıklı bir karar olacaktır. Zor durumda kalmadıkça işlenmiş ürünlerden mümkünse uzak dur. Sebzelerin kalorilerini hesaplamana gerek yok. Yulaf ezmesi güzel bir kh kaynağı ama gerek mikro besin gerek besin çeşitliliği daha mantıklı bir seçim olacak, sadece sabahları yulaf tüketip diğer öğünlerde patates,meyve,bulgur,kepekli makarna tüketebilirsin. Özellikle bulgur mükemmel bir besin, yurt dışında üretimi türkiyedeki gibi yapılsaydı muhtemelen şuanın basmatisi bulgur olurdu batı kültürü için. Yerinde olsam peynir ve sütün yerini değiştirirdim. Her öğünde et proteini tüketmeye çalış, et proteinin yanında bitkisel protein. Protein sentezi için önemli misal 200 gr tavuk,80 gr mercimek,80 gr kepekli makarna ve 250-300 gr yoğurt. Hem süt proteini,bitkisel ve et proteinleri. Meyve göremiyorum merak ettim neden? Eğer şeker içeriğinden korkuyorsan, korkma. Glisemik indeks mevzusuna önem veriyorsan onada pek takılma tabii bu söylediğim pirincin yanında tavuk,sebze gibi besinler tüketildiğinde geçerli. Yumurtanın sadece beyazını tüketmemekle iyi iş yapıyorsun, yumurta içindeki bcaa oranı çok iyi. Kuruyemiş,meyve,sebze ve besin çeşitliliği. tek sıkıntın bu.

2. technical1967

technical1967 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    çok geç cevap yazdığım için sizden samimiyetle özür diliyorum . programımla gerçekten ilgilenen birisine karşı saygısızlık gibi geldi :(
    Spora başlamadan önce kalori konusunda bilgili olmadığım için o kadar düşük kalori alıyordum . Cahillik diyelim :)
    Döneri çıkartıp tavuk göğsü eklemeyi bende gerçekten çok isterdim ama kredi yurtlar kurumun da kalıyorum ve malum ... Üniversiteye minibüsle 20-25 dkda gidiyorum . 10 dkda minibüs yoluna yürüyorum . Öğle aralarında okuldayım ve bu yüzden lokantadan yiyorum .
    İşlenmiş ürünlerden uzak durma konusunda gerçekten başarılı olduğumu düşünüyorum çünkü sodayı bile sade soda içiyorum limon katılmışsa içmiyorum .ETİ LİFAFİF var işlenmiş ürün olarak bir tek .Bir de malum süt kaçış yok . Bisküvi cips vs bunlar zaten 0 . İşlenmiş ürün olarak bir tek beyaz leblebi yiyordum bu aralar onu da çıkarttım zaten beslenme programımdan .
    Meyve göremiyorum demişsiniz onları ben yazmadım . Yani gün içerisinde öğlen denk gelirsem br manavdan 2-3 liiralık mandalina alıyorum . Bazen diğerlerine de el atıyorum ama ağırlıklı olarak mandalina yiyorum . Öğlen yememişsem de akşam yurda geçince yurdun kantininden alıp yiyorum .Canım sıkıldığı zaman da 100 gram pişmiş kestane alıyorum sahile gidiyorum çayla beraber yiyorum :) Gerçekten güzel oluyor .
    Kuruyemiş olarak @h3adslay3r 'ın dediği taze yer fıstığını antrenmandan önce enerji olması ve sizin de dediğiniz gibi çeşitlilik olması monotonluk olmaması açısından almaya başladım .
    Protein sentezi için önemli dediğiniz kısımda zaten sabah kahvaltı yaparken yumurtanın yanında domates ve beyaz peynir yiyorum . öğlen dönerin yanında yeşillik ve tam bir domates yiyorum .Öğlen yemeğinden sonra sade soda içiyorum onun yerine ayran içebilirim ama sevmiyorum ayranı :) akşam yemeklerine de yoğurdu ilave edeceğim bundan sonra .
    Peynir ve sütün yerini değiştirme olayını anlayamadım hocam . Süt yavaş sindirilen bir besin yani bu gece boyunca yavaş yavaş sindirilerek vücuda verilecek anlamına geliyor . Beyaz Peynirse sütten daha çabuk sindiriliyor . Yani sabah kalktığım zaman hemen beyaz peynir yersem vücudumda oluşan protein açığını hızlı bir şekilde kapatabilirim gibi geliyor bana .

3. OKR

OKR Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Döner yerine sandviç yiyebilirsin, keza tonbalığıda olabilir,tonbalıklı sandviçte. Ama döner inan bana bu spora aykırı fitness dediğimiz olay sadece kaslanmak değil,sağlıklı şekilde yaşamak. Hangi psikopat saat 10 da uyur ki? Tambuğday veya kepekli sandviç ekmeğinin içine ton balığı,marul, biraz mercimek ve mısır. Bu sandviçin yanına süt. Sencede güzel bir öğün olmadı mı? Öğrencisin,ton balığı pahalı ama sanırım migrosta 2 kutusu 5 küsür satılıyor muhtemelen dönerden daha hesaplı değil mi? Civa oranı biraz yüksek haftada 4 kez tonbalığı diğer 3 gün ise peynirli veya kızarmış tavuklu sandviç tüketebilirsin. Aslında yediğin kuruyemişin yerine bulgur,yoğurt vb gıdalar tüketirsen daha çok enerjik hissedeceksin. Kuruyemiş daha çok ara öğün olması gereken bir gıda çeşidi. Sebzelerin kalorilerini hesaplama gerek yok. Soda içebilirsin, ayran daha iyi olacaktır ama ikiside yararlı. Peynir, hangi peynir? Lor peyniri evet hızlı ama diğer peynirler? Sabah,akşam,idman sonrası.. Bu saatlere pek takılma günlük kaç gr pro/karb/yağ alıyorsun bunlar önemli. Sabah hemen peynir yiyorsun,protein tozu içiyorsun diye kasların toparlanmayacak.Yumurtada Kestanede yiyebilirsin tabii profil fotoğrafındaki sensen kaloriyi arttır. Daha iyi olur senin için. Yağlanmaktan korkma.

Ayrıca birşeyi merak ettim neden peynir? Yumurta zaten hızlı sindirilen protein kaynağı?

4. technical1967

technical1967 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    fotoğraftaki benim . dediklerinizi de yarından itibaren uygulamaya başlayacağım . sabah beyaz peyniri tercih etmemin sebebi kalkar kalkmaz yiyebiliyor olmam . 05:30 gibi yiyorum . ama yumurtayı sabah 7 den önce yiyemiyorum çünkü anca o zaman haşlanmış yumurta çıkıyor kantinde . ayrıca protein tozu vs kullanmıyorum . şu ton balığını da yurdun kantininde uygun fiyata veriyorlar . şimdi ben öğlen yemeği olarak sandviç ekmeğiyle beraber sadece 1 kutu ton balığımı yiyeceğim yoksa 2 kutumu . Bir de hangi pskopat saat 10 gibi uyur demişsiniz orasını anlayamadım :) Ama ben 11 i geçmemeye özen gösteriyorum .

5. OKR

OKR Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Tonbalığını abartmamak gerek,civa içeriyor. Haftada 4 kez ideal. 2 kutumu 1 kutumu aslında bunu sen bileceksin ihtiyacını bilmiyorum ama 160 gr lık tonbalıkları süzülünce 100, 80 gr lıklar 50 grama düşüyor. yani 160 ise 100 gr, 80 ise 50 gr dan hesaplayacaksın. Psikopat uyur lafı tamamen keyfi, sağlık kısmına dikkat çekmek için yazmıştım. 11 ise gayet iyi ama zifiri karanlık olmasına dikkat et. Güneş aydınlandığında uykudan tam verim alamıyoruz.

6. technical1967

technical1967 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    Öğlen yemeğinde tavuktan aldığım kalori 342 protein 18 yağ 15 .ben iki tane 80 lik alacağım . dediğiniz gibi süzünce 50 gram olacak 2 tanesi 100 gram . Pınar light ton balığının 100 gramındaki değerleri kalori 158 protein 23 yağ 7 . 4 kutu yersem anca 316 kaloriyi yakalayabiliyorum . 2 kutu yerim . kalori açığını kapatmak içinde Eti lifafif yerim :) Pınar Light Ton Balık Besin Değerleri

OKR bunu beğendi.
  7. OKR

OKR Üye

Beğenileri:
    109
    Ödül Puanları:
    53
    Ton balığı eğer senin maddi durumunu etkileyecekse başka alternatifler tercih et. 22 gr protein için 5-6 küsür para vermek yerine bir ölçek whey daha mantıklı geri kalanıda diğer besinlere harcarsın. Tavuk göğüs imkanın yoksa kızarmış tavuk tüket? Eğer trabzonda yaşıyorsan dediklerimin hepsini unut. Balık cennetindesin, şansını kullan.

8. technical1967

technical1967 Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Trabzon
    2 ton balığını 5,75 e mi 5,50 ye mi ne alıyorum . protein tozu kullanmadığım için şimdilik ölçek olayı da olmayacak gibi duruyor . Trabzon'da yaşıyorum . Balık cennetindeyim değerlendiriyorum . bazen dükkanlarda denk gelirsem hamsi tava yiyorum 7 lira oda . haftada en az bir kez sahilde çayla beraber uskumru yiyorum .9-10 liraya patlıyor oda . Ton balığı daha uygun gibi duruyor :) . Uskumru balığı besin değerleri

Sayfayı Paylaş