H.I.T (High Intensity Training)

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve prontobasso tarafından 17 Mart 2010 başlatılmıştır.

H.I.T Sistemini...

1. Denedim, işe yarıyor.

38,6%
  2. Denedim, işe yaramadı.

3,5%
  3. Denemedim ama mantıklı.

50,0%
  4. Denemedim, mantıksız.

7,9%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 36 üye.
  1. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Açık kalanda düz koşuda hiit cardio yapmayı deneyen oldumu ? Burada açık bir alan var, havada mükemmel bugün. Yapmayı düşünüyorum aslında. :)

2. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    ben zamanında oy verirken HIIT görüp işe yaramıyor demişim, vay benim akılsız kafam :D (hem HIT hem HIIT ikiside işe yarayan sistemlerdir bu arada). HIT eğer hakkıyla yapılıyorsa gerçekten çok işe yarar. dorian yates'e bakın ve sonucunu görün. aynı şekilde mike mentzer'e bakın ve sonucu görün.

3. halil98

halil98 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    lordmarvel açık alanda hiit yaptın mı? nasıl oluyor? iyi oluyorsa bizde yapalım

4. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Almanya'dayken bir üniversitenin spor bölümündeki egzersiz saatlerine katiliyordum. Ozamanlar HIIT'nin H'sini bilmiyordum :) ama hocanin bize HIIT yaptirdigini simdi anliyorum. Mevsimlerden bahardi. Hoca yagmur yagmadigi zamanlarda nehirin kenarinda bize Cardio yaptiriyordu. Söyle oluyordu:

30 saniye/1 dakika cok hizli kosuyorduk (hocayi gecmemek kaydiyla yani hizi o ayarliyordu), sonra 1-2 dakika yavas tempo kosuyorduk. Topluca yapinca zevkli de oluyordu.

Diyecegim o ki HIIT acik havada da yapilir, bence zaten hicbir mantiksiz tarafi yok. Tek sorun hizi ayarlayabilmekte. Mesela ben acik havada sonradan hic kosmadim, kossam hizimi sabit ayarlayabilecegimi sanmiyorum. Alismak lazim.

5. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    2 gün önce yaptım. Aslında hiit yapıp basketbola geçicektim bir nevi ısınma olur diye. Ama yanılmışım. 20 dkdan sonra tükendim.

Ben hızımı ayarlamadım. 40 45 sn depar, 5 dk koşu - 40 sn depar (tabi depar derken öyle usainbolt gibi koşmaya çalışmadım :D koşudan biraz daha hızlı) kalbimi çok zorladı kaldı ki 11 yıldır basketbol oynuyorum yinede zorladı 5 dk da soğumak için yürüdüm yoksa kalpten gidicektim vallaha :D hızını ayarladık mı çok güzel oluyor

6. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Ağırlık antremanının Hit i varmıdır diye tam düşünürken; mükemmel bir paylaşım, mükemmel bir video ;)
    Çok teşekkürler arkadaşlar ;)

Tabiki belirli bir seviyeye varmadan bunu tutupda uygulamam, ağırlık antremanında ilk 4ay standartlardan gidenler çok başarılı oluyor çünkü bu su götürmez bir gerçek...
    Daha sonraki dönemlerde mutlaka deniyecem ama, şu antremanı yapmadan gidersem gözüm açık kalır yani :D

7. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    HIT ağırlık antrenmanı değil midir zaten sevgili zeuss kafam karıştı bak. HIT heavy duty değil midir işte, dorian yates&mike mentzer ikilisinin meşhur ettiği sistem?

8. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Yok yok doğru biliyoruz; H.I.T. bir ağırlık programı, Mentzeri ünlü eden...
    Birde H.I.I.T. Cardio varya, bu da bir High intensity training ama interval özelliğide var ;)

Ağırlık antremanının hit varmı derken yani, ağırlık antremanının yüksek yoğunluklusu varmı demek istedim :D
    Ortalığı karıştırdım sanırım biraz :D

Neyse boşverin kardio yu...Sonuç olarak başlık Mentzerin antremanı ile ilgili arkadaşlar :D

R10 bunu beğendi.
  9. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    builtman, conicon, moothy ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  10. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bende tam bu sıralar buna Türkçe altyazı yapmakla uğraşıyordum :D

Güzel seridir 6 episode ;)

lordmarvel bunu beğendi.
  11. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    :evil:artık buraya yayınlarsın zeus paşa paşa izleriz

ZeusS_ bunu beğendi.
  12. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Evet tabi ki paylaşırım ;)

Ama sınavladan sonra artık finallerim başladı çünkü :)

lordmarvel bunu beğendi.
  13. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Zeus , konu arada kaynamıs ama ben unutmam :) Ne oldu bu çeviriler yahu ?
    2.Sınav donemın baslayacak artık :)

ZeusS_ bunu beğendi.
  14. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bunun ki legs episode dışında bitti, diğerlerinde de bayağı yarıladım...

Ama gelip bu başlığa yapıştırmam tabi ki, düzgün bir başlık açıp paylaşmak isterim :)
    Açacağım ve beklenen başlıklar bayağı birikti, fazla baskı görüyorum, tam saha pres :D

Ama büyük ihtimal 2-3 başlığım aynı anda bitecek ve hepsini tek seferde patlatıcam ;)

Efrahim, RaJeV ve CarpeNoctum bunu beğendi.
  15. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Yalan oldu bu vıdeolar , artık ıngılızceyı söktüm gerçi gerek kalmadı :D

Fox Tv - Bizden kaçmaz ekibi

16. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Yalan olmadı abi, o videoların hepsi bitti ama forumda yayınlamayacağım, aynı Vg-karatay başlığımı yazmayacak olduğum gibi ;)

Temmuzdan sonra ise farklı düşüncelerimiz var...

17. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Burda önemli olan hareketin negatifini çok yavaş yapmak.Ben birçok sporcu arkadaşın H.İ.T i yanlış yaptığını düşünüyorum. Şuan uygulamaya geçtiğim bir program ben 7 ye 3 yapıyorum negatifleri yani negatif 7 pozitif 3 saniye.Ama bu sistemi uygulayanlara bakıyorum, kimisi hareketi yine çok yapıyo 4 hareket 3 set gibi kimiside ağırlık dolduruyo ne negatif var ne bişey sözde yavaş indiriliyor.. Ben bu sistemde örneğin bir bench pressde 8 tekrar 6 tekrar arası 2 setim var.. İlk sette normal bir idmanda 120 kg ile 6 tekrar basıyorsam bu sistemde negatife en önemli unsur olduğundan ve negatifle 120 kg yi basamayacağımdan (ki cheatingde yok) 75 kg ile başlıyorum ilk sete seti zar zor çırpınarak tamamladıktan sonra 2. sete geçiyorum kiloyu 85 yapıyorum 4 tekrar anca çıkıyor zorluyorum ve hemen yanda beklettiğim elemana 10 kg yi çıkarttırıyorum ve 2 tekrar daha çıkıyor ve bir 10 kg daha çıkarttırıyorum son 2 tekrarıda 65 kg ile bitirmiş oluyorum. Yani ben heavy duty prensibi Drop setleri uygun buluyorum bu sistem için..
    Birçok kişi yanlış yapıyor bu sistemi sonra verim alamadım, saçma, yok bana yeterli gelmedi çok az hareket oluyor.Bu idmandan sonra ertesi günü eklemleriniz ağırıyor ve ilgili adeleye dokunamıyorsanız idman başarılı geçmiş demektir.Özellikle eklemler negatif tekrarlarda çok zorlanıyor..

speedtouch bunu beğendi.
  18. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Salondaki ekipmanları, özelliklede makina ekipmanları zengin olan arkadaşlar için birebir. Yani şöyle söyleyeyim makina bench pressde Heavy Duty mükemmel bir duygu olsa gerek.Çünkü makinada atıyorum gücünüzün %60 ıyla başlayıp 3 tekrar çıkardıktan sonra %80 iyle kilo arttırıp 3 tekrar % 100 ü ile 2 ve son olarak son tekrarı maksimum güc ve kilo ile %110 yardımlı azda olsa yapınca zaten Heavy Duty i prensiplerine daha uygun yapabiliyorsunuz. Ama serbest ağırlıklarla çok zorluyor birisinin sürekli sizinle ilgilenmesi yardım etmesi lazım bu durumdada tam tersi kilo arttırmak değilde Drop set olarak kilo düşmeli tekrarlar yapmak zorunda kalıyorsunuz.. Asıl olması gereken örnek;

%60 (3)
    %80 (3)
    %100 (2)
    %120 (1)

gibi yapmak lazım.

Benimse şu şekilde oluyor..

%120 (1)
    %100 (2)
    %80 (3)
    %60 (3)

bunun gibi örneklendirilebilir.

Bu sistemi hakkıyla uygulayan arkadaşlarda tecrübelerini paylaşırsa bu başlık altında paylaşabiliriz..

19. Apotheosis

Apotheosis Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
    PEki H.I.T yi hangi dönemde önerirsiniz bulk mu difinisyon mu

20. D.Y

D.Y Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    73
    Doriana bu H.I.T in en iyi hacim yapan antrenman sistemi olup olmadigi sorulmus.Dorianin cevabi söyle:Bu tamamen bir sacmalik böyle kesin bir ifade kullanmak dogru degil kisiye hangi sistem daha cok uyuyorsa o uygulanir bak dostum bodybuilding tamamen kaslara dogru uyarmak ve kan pompalamak ile alakali,bizler agirlik kaldiri degiliz ben bu sistemi uyguladim ve bende iyi bir sonuc verdi öyle devam ettim ama böyle kesin bir dille h.i.t en iyi hacim yapici antrenman seklidir demek yanlis diyor...Kendisidee bazi dönemlerde farkli antrenman sistemleri uyguladigini fakat hicbirinin hit kadar sonuc vermedigini söyluyor.Bende suana kadar bircok sistem denedim fakat H.I.T demiyelim tam olarakda dorian style den baska sistemler bende iyi sonuc vermiyor yuksek agirlik dusuk tekrar hacim icin daha iyi bana göre.

Sayfayı Paylaş