Hızlı koşmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve merttrem tarafından 23 Eylül 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    şu anda ulaşılamıyor. ama hava harp okunun bedeni yetenek sınavlarına bir bak
    bayanlar için asılıp kollardüz şekilde bekleme
    erkekler içinde (barfiks çekiyoruz ya çene hizasına kadar getiriyoruz kendimizi)eller bükük bekleme

yanlış hatırlamıyorsam bunlar için 1 dkden fazla zaman dilimi vardı 2 dk dende fazla olabilir hatırlamıyorum. site açılsaydı atardım buraya

veya bunu başka bir yerde konuşalım adminler kızacak şimdi bunun hızlı koşmayla ne alakası vardiye

2. Mercurial

Mercurial Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    FOOTBALLER
    Yer:
    ATİNA
    ben mercuriale katılıyorum düz kolla 1-2 dk sıkar braz

3. CEW!Q

CEW!Q Yeni Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Yani durmak istersen durursunda, barfikste asılı kalınca zaman iyice yavaşlamaya başlıyor neredeyse (biyolojik zaman durumu).

Zaten 18-20 yaşını geçmiş kişiler için barfiks aletinde asılı kalmak pekte mantıklı bir hareket değil gibi. Hadi fıtık felan olursun veya belinde başka bir hastalığı varsa tabiki asılı kalabilir. Ergenlik çağı bitmemiş kişiler için spor zamanlarında barfiks ağleti bulabiliyorsa 5-6 dk asılı kalmasıda yeter. Daha fazlada asılı kalır fakat, sıkılma durumu söz konusu.:)

4. CEW!Q

CEW!Q Yeni Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0

Yazdığım cümeli birdaha okursan, cümlenin içinde "çekebildiğin kadar barfiks çek" diye bir yazı görürsün.
    30dk barfiks çek diye bir cümle yazmıyor orda.thums:
    Saygılar.

5. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    bu 30 dk ile ilgili bir hocayla koşu ve barfiks konusunda iddamız vardı o yüzde
    Kendimi 30dk ye kaptırmışın pardon.
    saygılar
    :eek::lol:thums:

CEW!Q bunu beğendi.
  6. onur10

onur10 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Bunu bende merak ediyorum barfiks aleti yine işe yarar mı ki yoksa başka yollarda var mı

7. onur10

onur10 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Birde arkadaşlar merak ettiğim birşey var hızlı koşmak ayağın tam olarak hangi kaslarıyla ilgili

8. body0

body0 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar,

Ben hızlı koşmaktan ziyade kondisyon kazanmak istiyorum. Koşu bandı aldım ve kondisyon kazanıp daha uzun süreli tıkanmadan koşabilmek için bana program söyleyebilir misiniz? Yaşım 22, 1.68 boyunda, 60 kilodayım. Teşekkürler...

9. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    barfikste ellerinle değil ayaklarınla sallanmayı dene :)

onur10 bunu beğendi.
  10. onur10

onur10 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Koşu sürati iki faktöre bağlıdır: (1) Fule (adım) sıklığı ve (2) Fule uzunluğu. Sporcunun fule frekansını daha çok doğuştan yaratılan bir özellik olduğu inanışı nedeniyle, antrenör ve sporcular bunu geliştirmek yerine, fule boyunu geliştirmeyi tercih etmişlerdir. Oysa, sporcunun var olan fule sıklığı, getirilen yeteneği doğru geliştirilip arttırılabilmektedir. Çoğu antrenörler bu özelliğin, kuvvet çalışmalarından çok, hızla kasılabilen motor ünitelerin, koordinasyon çalışmalarıyla devreye sokularak geliştirilebileceğine inanırlar ve bu amaçla da sprint tekniği alıştırmaları üzerinde dururlar. Fule uzunluğunun arttırılması ise, bacak kuvvetinin arttırılmasıyla sağlanmaktadır. Bu amaçla, daha önce değinmiş olduğumuz hızlı kasılan liflerden meydana gelmiş ve koşu anında kullanılan kas gruplarının, koşunun özelliğine bağlı olarak kuvvetlenmesine önem verilir. Yukarıda açıkladığımız gibi, bacak kısılan yerle temas süresi içinde yeri büyük kuvvetle itebilecek, patlayıcılık özelliği olan kasların kuvvetlendirilmesi temel amaçtır. Bu anlamda, değişik kuvvet çalışmaları kullanılabilmektedir.

Buraya kadar anlatılanlardan atletizm sporunda sürat koşularına yönelik açıklamalar yapıldığı düşüncesi çıkarılabilir. Bu yargı, tamamen doğru olmaz; çünkü her tür sürat özelliğinin fizyolojik açıklaması aynıdır. Bir başka deyişle, bir futbolcunun veya basketbolcunun, var olan hızıyla hücuma geçmesi aynı teorik açıklamaya dayanmaktadır. Bu nedenle, genel anlamda sürati geliştirmek aynı temel ilkelerle olabilmektedir. Ancak, spor dalının karakteri nedeniyle, o spor dalının uygulanış biçiminde, antrenman uygulamalarında farklılaşma meydana gelmektedir.

alıntı

11. abkhazia81

abkhazia81 Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Düzce
    Hızlı ve kondüsyonlu koşmak için Calf egzersizleri yapmalısın. Bunu Kaya Arslantepe söylüyor..

onur10 bunu beğendi.
  12. onur\m/arda

onur\m/arda Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    ayak agırlıkları var alcaksan yardımcı olabılırm..

Son düzenleme: 21 Temmuz 2009
    onur10 bunu beğendi.
  13. mugo66

mugo66 Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    ressam
    Yer:
    istanvul
    tam bu noktaya değinecektim. ayak bileklerine takılan ağırlıkları gün boyu yaptığın işlerdede olmak üzere kullanmalısın ve gün geçtikçe artık ağırlıklar hafif gelmeye başlayacak zamanı gelince arttırma yoluna gidebilirsin buna ilaveten bacak egzersizlerini agır kilolar ile yapman gerekir. beline bağlayacağın bir ipin diğer ucunu bildiğimiz araba lastiğine bağla (jantsız) bir mühtet tek lastikle uzun olmayan ve bünyeni fazla zorlamayacağın koşular yap, sonra 2. 3. 4. lastiğin gerekli olduğu duruma gelince o şekilde devam et.
    bu uygulamayı kafamdan deil hız ve kuvvet kazanmak için bu şekilde yapan sporculardan biliyorum.

fiziksel olarak insan vucudu bir süreliğine ( yani antrenman esnasında olsun veya herhangi bir uygulamada ) ağırlık altında baskıda kaldığı zaman kendini o ağırlık ile baş edebilmesi için kuvvetlendirmesi gerektiğini biliyor. bunu biz kendi isteğimizle yapamadığımız için vucudumuza küçük bir oyun oynuyoruz aslında,
    sonra ağırlıklardan kurtulunca kendimizi çıkardığımız ağırlık kadar hafiflemiş hissediyoruz ve güçtede çıkan ağırlığın yükü kadar artış oluyor. sanki normal kilomuzdan 30 kilo eksilmişde fakat gücümüz aynı gibi hız ve güç olarak ne kadar büyük bir etken oluşur sadece yaşarken anlar insan

bu çalışma eski zamanlardan beri kullanılan bir yöntemdir.

onur10 bunu beğendi.
  14. cptmarvel

cptmarvel Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Uzun süre koşmak için yüksek yerleri tercih etmelisin. Ben de zamanında birkaç hocaya danışmıştım, rakımı yüksek olan alanlarda koşarsan vücut sorunsuz bir şekilde oksijen tazeleyebildiği için daha geç yorulursun, bu antremanlara devam edersen vücut buna alışır ve rakımı normal veya deniz seviyesinde olan bir yere geldiğince yine yorgunluk hissetmeden uzun koşular çıkartabilirsin. Calflar için 15-20 cmlik bir yükseklikte ( bu kalın bir kitap da olabilir ) parmak uçlarınla boşta kalan ayağının yardımıyla dengede dur. Sonra kendini parmak uçlarınla kaldır ve tekrar bırak. Bu işlem calf kaslarını çalıştırır, sertleştirir ve dayanıklılığını arttırır. Bunun dışında yine bacak kasları için ip atlamanı öneririm. Geliştikçe ayağa takılan ağırlıklarla da atlayabilirsin ki bu ayrıca zıplamanı da arttıracaktır.

onur10 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş