Glucosamine Sulfate

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve arnoldjr tarafından 23 Ocak 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. Excursion

Excursion Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Güzel olmuş bu konunun açıldığı..

Benim de derdim var arkadaşlar :)
    Benim sol kolumdaki triceps'imin yakınında bir yerde fena bir ağrı var, triceps değil, onun kenarında bir yer, triceps çalışırken bir ağrı yok, omuz çalışırken fena ağrıyor, behind neck press'te tam yukarı kaldıramıyorum mesela, fena bir ağrı yapıyor. Acaba bu işe yarar mı bana? Ağrıyan yer sanki bir ip gibi birşey, elimle dokunduğumda ağrıyan yeri hissedebiliyorum. Doktora gidersem ne doktoruna gitmem gerek? Bu sorunum ortadan kalkarsa çok sevinirim vallahi, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

2. haldun gungil

haldun gungil Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben forumunuza yeni katıldım. Dizimde ve dirseklerimdeki ağrı şikayetleri ile doktoruma gittiğimde bana içinde glukozamin ve kondroitin içeren (Chondurax) bir jel verdi. Ağrılarıma çok iyi geldi. Fiyatı da çok uygun. Bu konu ile ilgili araştırma yaparken sizin yazışmalarınıza rastladım. Üstünde hem kaslar hem de eklemler için kullanılabileceği yazıyor. Belki bir faydam olur diye yazmak istedim.

3. GyMania

GyMania Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Solgar Glucosamine Sulfat 1000 mg 60 adet şişede 37 YTL den aldım ve günde 2 adet kullanıyorum. Şu ana kadar bir faydasını görmedim. Tabi kullanmaya başlayalı 1 hafta bile olmadı. Ancak internette araştırmalarım neticesinde eklem ve kıkırdaklar için son derece faydalı olduğunu öğrendim. Günlük yiyeceklerimizde bulunmayan Karides ve İstiridye'den elde edilen bu ek besin bence ağır antremanlara giren herkesin kullanması gereken bir ek besin maddesi. Açıklamalar ;

Glukosamin ve Kondroitin (Glucosamine & Chondroitin); yeni bir kıkırdak koruyucu doğal formülasyondur. Glukosamin ve kondroitin vücudumuzdaki bağ dokularının iki temel yapı taşı olup, eklemlerimizin vazgeçilmez elemanlarıdır. İçindeki bileşiklerin osteoartrit (Artroz; Dejeneratif eklem hastalığı-kireçlenme) etkilerini azalttığı ve kıkırdak yapısını güçlendirdiği çeşitli çalışmalarla gösterilmiştir.

Glukosamin (Glucosamine Sulfate); çeşitli formlarda kullanıma hazır bir ek gıdadır. Molekül yapısı basittir. En yaygın formları; glukosamin sülfat (glucosamine sulfate), glukosamin hidroklorid (glucosamine hydrochloride) ve N-Asetil-Glukosamin (N-acetyl-glucosamine: NAG) dir. Glukosamin sülfat (GS) formu osteoartrit (kireçlenme) (OA) için üzerinde en çok klinik araştırma yapılan ve OA için faydalı etkisi kanıtlanan tek formdur. Bu nedenle OA tedevisi için tercih edilen form da bu formdur. Glukosamin, kıkırdaklarda bulunan ve glikosaminoglikon’ lar (glycosaminoglycans-GAG) olarak bilinen özel moleküllerin üretiminde vücudumuzun gereksinim duyduğu bir maddedir. Günlük yiyeceklerimizde önemli miktarda bulunmaz. Bu yüzden ek gıda olarak karides ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünlerinin kabuklarından üretilir. Glukosamin Sülfat (GS), sodyum klorür (NaCl) ve potasyum klorür (KCl) olrak bilinen iki mineral tuzundan birisi ile stabilize edilir (Referans1-2). Her ikisi de GS’ yi stabilize etmek (kararlı hale getirmek) için etkili olmasına rağmen, KCl’ nin stabilizitör olarak kullanımı daha yaygındır (Glukosamin potasyum sülfat). Bunun nedeni günlük yiyecek kültürümüzde NaCl’ nin (Sofra tuzu) yeterince zaten alınması, fakat KCl’ nin yeterli miktarda alınmamasıdır. Glukosamin (GS) tırnak, tendon (kasların kemiklere yapışmasını sağlayan yapılar), deri, göz, kemik ve ligament (Bağ; kemikleri ve başka organları birbirine rapteden bağ) oluşumunda önemli rol oynar. Glukosamin’ in eklemlerdeki en önemli fizyolojik fonksiyonu kıkırdak bileşiklerinin oluşumunu sağlamak, bunun yanında da kıkırdağa sülfür (kükürt) girişini sağlamaktır. Özet olarak kıkırdağın sadece oluşumunda değil beslenmesinde de önemli bir rol oynar. Son 10 yıldaki çalışmalar Glukosamin Sülfat’ ın osteoartrit (Artroz-Kireçlenme) semptomlarını azaltmada çok etkili olduğunu göstermiştir. Çalışmalarda glukosamin sülfat, ağrı ve iltihap gidermede standart ağrıkesiciler ve plasebolardan daha iyi sonuç vermiştir (Referans3-4-5-6-7-8-9-10-11-12).

Kondroitin Sülfat (Chondroitin Sodium Sulfate); glikosaminoglikon’ lar (GAG) denen molekül zincirlerinden oluşur. En önemli gıdasal kaynağı hayvansal kıkırdaktır (Sığır, inek gibi).Kondroitin sülfat (CS) kıkırdak, kemik ve tendonlar için en önemli maddelerden biridir. Uzun süreli klinik araştırmalarda kondroitin sülfatın osteoartrit (artroz-kireçlenme) vakalarında hastalık seyrini ve eklem ağrısını azalttığı ve eklemleri güçlendirdiği bulunmuştur. Çalışmalar göstermiştir ki, kondroitin sülfat kemik sağlığına katkıda bulunmaktadır. Çünkü kemiklerde bulunan GAG’ ların büyük çoğunluğu kondroitin sülfat’ tan oluşmaktadırlar (Referans13). Pek çok double-blind araştırma (Ne deneğin nede araştırıcının neyin tedavi edilmeye çalışıldığını bilmediği bir klinik araştırma tipi) (Referans14-15-16-17-18-19-20-21) kondroitin’ in osteoartrit’ in semptomlarını azaltıcı, ilerleyişini yavaşlatıcı veya tersine çevirici etkisinin olduğunu göstermiştir (Referans22). Kondroitin ve benzeri bileşikler kan damarlarının ve idrar kesesinin yapısında da mevcup olup, anormal kan ve idrar akışının önenmesine yardımcı olmaktadırlar. Kondroitin’ in kan damarlarındaki bir rolü de aşırı kan pıhtılaşmasının önlemesidir. Ek olarak kondroitin kan kolesterol seviyesini de düşürebilmektedir (Referans23). Yine araştırmalar bu maddenin damar sertliğinin ve kalp krizinin (Damar sertliği olan kişilerde) önlenmesine yardımcı olduğunu da göstermektedir (Referans24-25-26). Kondroitin sülfat, sülfür (kükürt) bakımından da zengindir ve bu da glukosamin ile ilgilidir. GAG’ lar vücudun oksalat’ ı (Oksalik asitin tuzu; böbrek taşları ile ilgili bir madde) nasıl işlemden geçireceği üzerine etkilidir. Geçmişinde böbrek taşları ile sorunu olan 40 kişi üzerine yapılan bir araştırmada günde 2 kere 30 mg GAG alımının üriner oksalat ifrazatını (salgısını) 15 gün içerisinde düşürdüğü görülmüştür (Referans27-28). Vücudun kendisi de kondroitin sülfat yaptığından dolayı, sağlıklı insanlarda eksikliği pek görülmez. Fakat osteoartrit’ ten ve artrit’ in diğer formlarından etkilenen kişilerde eklem kıkırdaklarında kondroitin sülfat miktarı düşebilmektedir. Kondroitin sülfat kıkırdakların su ve besinleri tutması ve diğer moleküllerin kıkırdağa doğru hareketinin (Kıkırdağa kan akışı olmadığı için önemli bir özellik) temel unsurudur. Dejeneratif eklem hastalığında (Osteoartrit-Artroz-Kireçlenme), kıkırdak aşındığı için kondroitin sülfat kaybı vardır.

Yapılan araştırmalar, glukosamin ve kondroitin sülfatın ayrı ayrı artrit (kireçlenme) semptomlarını azalttığını ortaya koymuştur. Buna göre glukosamin sülfat ağrıyı azaltırken, kondroitin sülfat hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktadır. Glukosamine sülfat GAG sentezini artırırken, kondroitin sülfat kıkırdağı bozan enzimleri engellemektedir. Bu iki kıkırdak koruyucu ajan (etkili madde), farklı etki mekanizmaları olduğu için birbirlerini tamamlamaktadırlar.

UYARILAR: Kabuklu deniz ürünlerine karşı (istiridye ve istakoz gibi) allerjisi olanlar, bu ürünü kullanmamalıdırlar.

4. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    aslında bende jellerin tabletlere oranla etkisini merak ediyordum..flex magazine'de VPX marka glucosa cream görmüştüm..

Birde tablet olarak glucosamin sulfate+chondroitin sulfate+shark cartilage(köpek balığı kıkırdağı)+MSM (Methy-Sulfonyl-Methane) bileşimi almakta fayda var diye düşünüyorum..bodybuilding.com da joint boost diye bir markada bu 4ü var..

ama ben sanırım jel deniyecem..

5. kerwan

kerwan Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    çok yakın bi eczacı tanıdığım var jel için bi işe yaramaz etkisi çok az olur dedi ve tableti önerdi , içsel ağrıya deri üstünden çok fayda vermez dedi. dedidededi.

6. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    katılmıyorum..tam tersini diyenlerde var..glucosamine tedavisinde özellikle jeli tavsiye ediyorlar..buna firmalarda dahil (ör:vpx) ama bunu pazarlama politikası olarak kullandıklarını sanmıyorum.

hatta haldun'un tavsiye ettiği (Chondurax) adlı jelden aldım 1 tane 18 ytlye..öncelikle bunu deneyeceğim..gelişme olmazsa bodybuilding.com'dan ürün alacam

7. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bu kremi nasıl kullanıyorsunuz? Trapslardaki ağrı için kullanılabilir mi.? Sonuçta bir krem yan etkisi heralde yoktur.
    Benimde tam trapslarda ağrı oluyor. Özellikle bilgisayar başında çok durduğumda ve ayakta çok durduğumda oluyor. Antrenman esnasında ise hiç ağrı yok.

iyi çalışmalar...

8. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    tablet form topikal formadan her zaman daha etkilidir(bu tür durumlarda)

9. KIZILELMA

KIZILELMA Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖGRENCİ
    Yer:
    SAMSUN
    arkadaşlar benimde sol dizimde dün geceden beri bir agrı var.aslında 3-4 haftadır ayak çalışmalırında agır kilolara giriyordum ve biraz fazla zorlayınca eklemlerde biraz agrı oluyordu (özellikle sol bacak)ama hareketi bitirince veya yarım bırakınca agrı felan olmuyordu ama dün gece ne olduysa gece bir agrı uyutmadı bu günde yürürken agrı yaptı.ki dün idmanda ayak falan çalışmadım aslında 1 haftadır makinede itiş yapmadım (beni en çok zorlayan hareket.)bu sakatlık sanki geçen haftanın piyangosu gibi.şimdi agrı geçmeye başladı tamamen geçerse doktora gitmeyecem ama aynı sorunu yaşamak istemiyorum bunun için ürün ve marka tavsiyesi olan varmı.solgarın glucosamine sulfate gibi 1-2 ürünü var mesela.ürün ve marka konusunda veya bu eklem agrısıyla ilgi öneri ve görüşlerinizi bekliyorum

10. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    öncelikle eminim sende biliyorsunki glucosamine'in ağrıya kısa vadede etkisi yok..sadece içerdiği madde gereği eklemleri besliyor..ben TKE Joint Boost With MSM adlı supplementtan almıştım..günde 3 tane ve 2 ay devam etmek gerekiyor..uzun vadede eklemlerin güçlendiğini ve daha az ağrıdığını hissettiriyor..buarada glucosamine sulfate+chondroitin sulfate+shark cartilage(köpek balığı kıkırdağı)+MSM(Methy-Sulfonyl-Methane) karışımı çok daha komplike bir karışım ve daha etkili..yazdığım markada bu 4üde var..

11. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    bahsettiğiniz glucosamine sulfate+chondroitin sulfate+shark cartilage(köpek balığı kıkırdağı)+MSM(Methy-Sulfonyl-Methane) karışımı bütün eklem sakatlıkları için kullanılabilir ve iyileştirici midir?
    yoksa sakatlığa doğrudan etkisi bulunmayıp sadece eklem besleyici özellikte midir?
    (uzun süredir rahatsız olan omuz bölgem için kullanmayı düşünüyorum da)

12. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bonatschi ürün etiketlerinde genelde ağrıya karşıda etkilidir der..ama genelde tam direk işlevi besleme ve destekleme..bende de rotator cuff yaralanması vardı ve ağrısı rahatsız ediciyci hernekadar biara omzu dinlendirmiş olsam ve omuzda ağır girmiyor olsamda ağrı artık rahatsız edici boyutta değil..hemen etki gösteren bir bileşim olmasada kullanmandan fayda var..(bundan önce omza ara vermen daha sonrada hafif girerek devam etmen faydayı artıracaktır)

13. KIZILELMA

KIZILELMA Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ÖGRENCİ
    Yer:
    SAMSUN
    Diez çok sağol verdigin bilgiler için.Agrılarım geçti ertesi gün ama güçlendirmek için bahsettigin ürünleri kullnabilirim.

14. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    hernekadar kişisel görüşte olsa bu tip tabletler kullanılırken mutlaka etki göstereceğinede inanmak lazım (hayal kırıklığına uğramamak şartıyla sonunda-danışıklı dövüş yani)..maddi faydaları yanında psikolojik faydalarıda kullanmak neden olmasın..vücudu inandırmakta lazım iyileştirme şartlarını yerine getirirken..iyileşmede kar oranı bu sayede enazından %5 dahada artar ;) diye düşünüyorum..

15. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    bel ağrılarına da faydası olur mu ki ya. annemin de bilek sorunu var onun için alıcam.

16. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Peki bu glucosamine i nezaman kullanmalıyız. Sürekli kullanacağımız bir ek besin mi olmalı yoksa eklemlerimiz sakatlandığında iyileşme süreci için mi kullanımı daha doğru. Mayıs aynının sonunda zorunlu olarak 1 ay kadar ara verecem bu arada kullansam iyileşmeye(bilek ağrısı için) katkısı daha fazla olur diye düşünüyorum.

17. salem1903

salem1903 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba ,
    Benim dizimde yaklaşık 1,5 yıl önce hafif iç tarafında ve diz bölgsinin tamamında ağrılar başladı özellikle merdiven inip çıkarken. 3 ayrı doktora gittim hepsinin ortak noktası kıkırdak yaşlanması-zedelenmesiydi.Glucosomine hapını düzenli olarak kullanıyorum ancak doktorumun bana verdiği üst bacak kas egzersizlerimi malesefki evde yapmakta zorlanıyorum.Bu yüzdende bu aralar birkaç spor merkezi ile görüşmekteyim ancak endişelerim var Doktorum bana bacak kaslarımın güçsüz olduğunu eğer bu kasları güçlendirirsem kıkırdak dokumun daha az zarar göreceğini,çünkü dizin yükünü bacaklarımın alacağını izah etti.Fakat hangi hareketlerin yasak olduğunu söylemedi
    Ben şimdi bir fitness merkezine başladığımda acaba hangi harektleri yapmamam gerekiyor forumlardan takip ettiğim kadarı ile bisiklet çevirmeyi tavsiye etmiyorlar.
    Başvurduğum fitness merkezleride hangi hareketin yasak olduğu konusunda çok bilinçli deil kaslarımı güçlendireyim derken kıkırdak dokuma daha çok zarar vermekten korkuyorum açıkçası.
    Bu konuda bilgilerinizi benle paylaşabilirseniz sevinirim bu arada sporcu deilim ofiste çalışıyorum ve yaşım 32.
    Şimdiden teşekkürler

18. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Herkese Merhabalar,

Glucosamine ile ilgili ben de bir kaç şey yazmak ve tavsiyede bulunmak istedim.
    12 sene önce ön çapraz bağlarım yırtıldığı için ameliyat geçirmiştim. Spora düzensiz de olsa sürekli devam etmiş olsam da ne yazık ki zaten zayıf olan bacaklarımı güçlendirmek için özel bir çaba sarfetmedim (1. HATA!!!).
    Aradan 12 sene geçti ve son 2-3 haftadır diz sızlamalarım başladı. Ve 1 hafta önce sabaha karşı müthiş bir acıyla uyandım. Bacağımı neredeyse felç olmuş gibi 1 mm bile oynatamıyordum. Oynatmaya çalıştığımda ise diz kapağımı sanki çekiçle dövüyorlarmış gibi acı hissediyordum. 10-15 dakka uğraştıktan ve acı çektikten sonra normale döndürüyordum durumu.
    Geçen hafta 2 gece üstüste bu acıyı çektikten sonra bayram arefesi doktora gidip hem film hem MR çektirdim. Daha filmi görür görmez sorunu anladık. Kireçlenme!
    Bacaklarımı hiç bir zaman güçlendirmediğim için dizime binen yükten dolayı 34 yaşında bu noktaya gelmişim. Filmde kemik resmen kemirilmiş gibiydi.
    Doktorun dediğine göre eğer bacaklarımı güçlendirmezsem 10 sene sonra yürüyemeyecek duruma gelirmişim.
    Ümitsizliğin anlamı yok. Kireçlenme geri döndürülemez ama sağlam ve disiplinli bir çalışmayla ileride oluşabilecek kötü durumların önüne geçilir elbet.
    Artık bacak antremanlarım benim önceliğim oldu. Abartmadan, fazla yüklenmeden, tolere edilebilir ağırlıklarla hem üst ön bacak hem de üst arka bacak kaslarımı makine hareketleri ile güçlendirmeye başlıyorum. Bu işin özel bir antreman şekli yok. Benim tavsiyem squat gibi serbest hareketlerden kaçınarak makul ağırlık ve çok tekrar ile makinada hamstrings ve quadriceps çalıştırmaktır. Bir de imkan varsa yüzmek.

Şimdi Glucosamine kısmına gelmek istiyorum. Doktorun tavsiyesi ile Solgar'ın Glucosamine Sulphate tabletlerinden aldım (33,95 TL). Şunu diyebilirim ki, hayatımda 15 dakikada baş ağrımı geçiren ilaçtan sonra bu kadar kısa sürede etki gösteren, 2-3 saat içerisinde tüm diz sızlamamı ve gece acımı yok eden mucizevi bir ürün bu Glucosamine!
    Ürünlerin etkisi kişiden kişiye değişebiliyor ama Glucosamine'i, eklem vb. ağrı çeken arkadaşlara gözüm kapalı tavsiye ediyorum.
    Bacaklarımı güçlendirmek ve kalınlaştırmak için hoş olmasa da bu vesileyle feci motive olmuş durumdayım. İnsan zorda kalınca yapması gereken çalışmanın ciddiyetini daha iyi kavrıyor.
    Benim gibi sıkıntı çeken herkese buradan geçmiş olsun diyorum ve Glucosamine'i kesinlikle yabana atmayın demek istiyorum...

19. gr

gr Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    merak ettiğim birşey var, bunu eklem ve tendon ağrilari gibi rahatsizliklar için kullandiğimizda sürekli mi kullanmamız gerekli yoksa belirli bir tedavi süresi var mı? yani ağrılar tamamen geçtikten sonra ilacı direk kesmelimiyiz yoksa bir süre daha devam edip mi kesmeliyiz, yada hiç ara vermeden ömür boyu kullanmak mı lazım ?

20. ofi

ofi Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    ya yorumları gördüm koptum cahillik ne boyutlarda
    işte alt yapısı olmadan otc olmayan bi ülkede otc uygulanırsa hekime danışmadan eczacıya danışmadan bu yorumlar cok normaldir.glucosamin sulf. chond. sulf eklem agrılarıyla en ufak bı alakası yoktur.zaten etkı mekanızması cok farklı boyutlarda
    eklemde agrı yapan mercek lactuloz uretimidir.ve glucosamin vucutta yuzde 90 emilir.chon.sulf. yuzde 1 emilir .sonucu eklemlerde olumlu etkı yapması ekrem agrılarına iyi gelmesiyle alakalı değildir.

Sayfayı Paylaş