Genel Öneri verebilir misiniz?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve PapillonV tarafından 21 Ekim 2020 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar, spor geçmişim olsa da 2 yıldır spor yapmıyorum diyebiliriz ve evden bile pek çıkmadan yaşıyordum. 2 gün önce spora başladım tekrar. İlk 2 gün program hazır değil diye kardiyo yaptırdılar. 23 yaşındayım, boyum kısa biraz kilom var yağ oranım %25 civarı maks. Ancak salonda benle ilgilenenler biraz genç arkadaşlar açıkçası çok güvenemiyorum önerilerine.
    Öncelikle sporu tamamen sağlık ve güç için yapıyorum ne kadar şiştiğimle değil ne kadar ağır kaldırabildiğim ilgimi çekiyor sonuçta fitness model değilim. Bir de artık gömleklerimi tekrar giyebilmek istiyorum tabi ki.

Soru 1: Program henüz yazılmadığı için ağırlık kısmını bilmiyorum ancak kardiyo kısmı muhtemelen aynı kalacak,
    10 dk eliptik bisiklet (ölüm gibi...) + 10 dk normal bisiklet + 10 dk koşu bandı olarak devam ediyorum. Açıkçası beni bitirmiyor 2 yıldır hareketsiz yaşayan birine göre beklediğimden daha iyi adapte oldum bence. Ama antrenmanı bu kadar yorgunluk üstüne yaparsam verimsiz geçebilir diye düşünüyorum. Haftada 5-6 gün gitmek niyetindeyim. Bu kadar kardiyo çok değil mi sizce?

Soru 2: Spora gitmeden önce veya sonra nasıl beslenmem gerek? Yemek önerisi yapabilir misiniz? Misal öncesinde karbonhidrat ağırlıklı olsun diye makarna mı yiyeyim ? Sonrasında gerçi zaten saat 9-10 olacak o saatten sonra yemek yemem ben genelde. Ve yemekleri antrenmandan kaç saat önce/sonra almam gerek?

Soru 3: Spor için üst kıyafet olarak tişört tarzı bir şey mi kullanayım yoksa sweat tarzı olsun daha çok mu terleyeyim? Sweat iyi gibi geliyor ama çok sıcaklatır performans kaybı yaşatır mı diye düşünüyorum.

Çok teşekkür ederim şimdiden.

2. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Yok mu bilgili birileri?

3. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    1. Kardiyo sonrası agirlik antrenmanı performansı olumsuz etkiler.
    2. Ana öğün sonrası 2-3 saat geçmeli.
    3. Terlemenin yag yakımina fazla etkisi yok.

PapillonV bunu beğendi.
  4. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Kardiyo tahmin ettiğim gibi olmadı sadece 10 dk eliptik bisiklet var antrenman sonu da 5 dk bisiklet.
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Ekim 2020 ---
    Bir sorum daha var, ben makinelerle çalışmayı sevmiyorum bar ile çalışmak daha iyi geliyor. Ama hoca makinelerle çalıştırıyor daha basit falan mı ? Yeni başladım diye mi ağırlıklar yerine (dumbell barbell vs) makineleri kullanıyorum?

5. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Başlangıçta hareket formlarını oturtmak icin makine olabilir ama benim tercihim genelde serbest ağırlıklardır.

PapillonV bunu beğendi.
  6. LeperMessiah

LeperMessiah Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    38
    Serbest ağırlıklarla daha hızlı gelişirsin kendini daha fazla yorarsın ama formunu oturtması biraz daha zordur ve yanlış formda sakatlık olabilir o yüzden hocalar da başımıza iş almayalım diye pek serbest ağırlık hareketlerini göstermez.

PapillonV ve Skinnyfat bunu beğendi.
  7. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Her makine tamam ama biceps çalıştığımız makine yüzünden çalışamıyorum çok ağrıtıyor kolumu dirseğin iç kısmında bir kas mı tendon mu emin değilim fena ağrıyor. Hareketlerin isimlerini bilmiyorum maalesef ama triceps çalıştığımız kablolu alette 60 kilo çalışırken biceps çalıştığım alette 10 kilo kaldıramıyorum serbest çalışsam daha az hasar görürdüm herhalde.

Sayfayı Paylaş