Güreş Veya taekwondo

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve ZeroViTR tarafından 12 Ekim 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. ZeroViTR

ZeroViTR Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Abilerim hiç uzatmadan konuya gireceğim. Ben 15 yaşındayım boyum 1.65 (evet kısayım) ve kendimi uzun ve kalıplı kişilere karşı savunmak amacıyla güreş veya taekwondo'ya başlamayı düşünüyorum hangisi daha uygun olur? Güreş için bakırköy,zeytinburnu ve fatih'e yakın bir salon önerir misiniz? Taekwondo için arkadaşlarım gidiyor gidersem onların salonu yakın ve arkadaşlarım olduğu için giderim diye düşünüyorum. Aklım güreşte çünkü kendimi uzun ve kalıplı birisinden savunmak için daha yatkın bir spor olarak gözlemledim. Görüşleriniz bekliyorum

2. Toma Muzahfer

Toma Muzahfer Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Ne kadarda kanıtlanmış bir bilgi olmasada güreş boy uzamasını engelliyor. Kendini savunmak istiyorsan aikidoya git taekwandoda yalniz tekme bide küçük yumruklar ama aikidoda insan anatomisinden tutmuş enerji kontrolune kadar öğrenirsin. Boyununda kısa olmasına takılma 8saat kaliteli uyku al erken uyumayada dikkat et uzarsın baya hatta genetiğin iyiyse 1.75 + falan olabilirsin.

3. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    Gures tabiki bire birde en etkli sporlardandir.
    Boks gures turkiyede yeterikadar egitim alabilirsin.
    Bjj da iyidir ama yeterli egitimi alamayabilirsin daha dogrusu egitim verecek yer bulamayabilirsin.
    Tekwandoo karate aikido kicbox kravmaga vb. sadece spor amacli belkide biraz kendine guven hissi vermesi acisindan faydasi vardir.
    Hayatinda dovusmemis ringe cikmamis yumruk atip yememis birsuru insan yorum yapacaktir. Veya yapabilir.
    Ozetle Bu isin icinde biri olarak sana onerim gures ve boks tur.

zeo64 bunu beğendi.
  4. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Ben kendi sporumu, kafes dövüşünü tavsiye verebilirim. Ama hakkını verirsen....
    Yani ağırlıkta kaldrmalısn, crossfitte yapmalısın, bjj de yapmalısın ayrıca yumruk ve tekme de çalışmalısın. Hakkını verirsen, bizim spor çok manyaktır:)
    Ben çok uzun yıllardır amatörce yapıyorum ama akademisyen olmasaydım profesyonel kafes dövüşcüsü olurdum. Tavsiye ederim

5. Darksafir2

Darksafir2 Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bahçelievler
    MMa salonu bulabiliyosan git arkadaşın dediği gibi. 1 V 1 i kastediyorsan koruma açısndan tabikide güreş ayrıca tekvandoyla bişey yapamazsın sadece estetik tekmeler atarsın ve sokakta pantalonla zordur tekme atmak. Bana sorarsan en iyi bokstur zaten kısasın yani hızlı ve seri olabilirsin birazda sert yumruklar işini görür hem özgüvenin gelir.

6. Toma Muzahfer

Toma Muzahfer Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Güreş elbetde çok etkili bir spordur ama boyu kısaltdığı gerçeğini değişdirmiyor 1.80+ güreşçi zor görebilirsin çünkü çoğu zaman dengesiz ağırlıkların altına giriyorlar ve vücuda omurgaya dengesiz ağırlık biniyo.Ayrıca aikido hakkında ne kadar biliyorsunki böyle emin konuşuyosun? Kikboks a gelirsek boksun bir üst levelidir kikboks yapan boksu bilir ama boks yapan tekme atamaz tekmedende kaçamaz. Genel bakacak olursak ben insan vücuduna zarar veren sporların yalnız küçük bir hobi gibi yapılması taraftarıyım örneğin insan bir yumruk yediğinde 100den fazla hüceyre, mikroorganizma ölüyor tabiki onarılıyor ama hiçbi zaman tam onarılma olmuyor.

Son düzenleme: 13 Ekim 2018
  7. fatihbey.0100

fatihbey.0100 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Ne alakası var? Güreş powerlifting mi yapıyor yoksa vucüt geliştirmemi? Vücut geliştirme boya olumsuz olacağını pek sanmam ama powerlifting olabilir çok ağır kaldırıldığından.

8. Toma Muzahfer

Toma Muzahfer Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Güreş yapıyormusun dostum sen? İnsan ağırlığını kaldırıyorlar hemde dengesiz omurgaylamı kaldırıyosun, kolunlamı, poponlamı kaldırıyorsun belli değil hem sürekli eğik duruyorlar iyi güreşe bilmek hareketlerden kaçmak yada bacağa girmek için e tabi buda boyun gelişimine azda olsa etki ediyor.hem powerlifting güreşden daha az etki ediyor boya çünkü hem dengeli kaldırıyosun hemde kaldırabildiğin ağırlığı kaldırıyorsun ama güreşte başladığın gün bile minimum 50 kiloluk adamı kaldırmanı istiyor hoca yaşları büyük olanlardada bu rakam 65+ oluyor

fatihbey.0100 bunu beğendi.
  9. fatihbey.0100

fatihbey.0100 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Allah razı olsun bilgiler için ama Rıza Kayaalp Avrupa Şampiyonası final maçındaki rakibini biliyor musun? 195 boyunda. Rıza Kayaalp abi de kısa değil yani :). Allah Rıza Kayaalp abimize yardım etsin. Ülkemizin gururu Rıza Kayaalp.

ftck bunu beğendi.
  10. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    güreşin boyu kısalttığına inanmıyorum,ağırlık kaldırmanın da aynı şekilde boyu kısalttığına inanmıyorum.fakat konuyla ilgili bulup çevirip buraya koyabileceğim araştırma yok.fakat yukarıdaki üye gibi kişisel görüşlerimi kesinmiş doğruymuş gibi anlatıp aynı hataya düşmek istemiyorum.o yüzden sadece anecdotal evidence'a(bilime ya da kesinliğe dayandıramayacağımız kişisel görüşlerden yola çıkmış ifade ya da örnekler)dayalı konuşmamak için şöyle bir şey deneyeceğim.

öncelikle hemen hemen her profesyonel sporda kilo sikletleri vardır.ve bu kilo sikletlerinin ortalama bir boy uzunluğu vardır.neden?çünkü insan vücudunun belli bir uzunlukta atletiklikten uzaklaşmadan koyabileceği aşağı yukarı belli bir kas kütlesi ve vücut ağırlığı vardır.bu yüzden 60 kilo sikletindeki güreşçiler kısa olacaktır,80 kilo sikletindeki güreşçiler daha uzun olacaktır,100kg sikletindeki güreşçiler de daha da uzun olacaktır,ortalama olarak.bu yüzden her güreşçi kısa değildir.rıza kayaalp örneği de bundan mesela,170 boyundaki bir adam o çerçevesine 120-130kglık bir kütle sığdıramaz.ne kadar ilaç kullanırsa kullansın genetiği nasıl iyi olursa olsun sığdıramaz.120-130 kilo olabilir,ama yağ oranı rıza kayaalpten çok daha fazla olacaktır,kas kütlesi çok daha az olacaktır.kısacası atletiklikten uzak olacaktır.

bu yüzden kısacası,boyu kısa güreşçi görüp boy uzamasını güreş engelledi diyemeyiz,BOYU KISA OLDUĞU IÇIN O SIKLETTE GUREŞÇI OLDU diyebiliriz.yani aralarında bir ilişki olması,illa birinin ötekinin nedeni olduğu anlamına gelmez.correlation does not imply causation.

o yüzden şöyle 2 örnek vermek istiyorum.tek başlarına tabii ki bilimsel bir şey ifade etmiyorlar ama bence güreş boyu kısaltır deyip çekilmekten daha iyidir.rakamlar yalan söylemez.

https://osubeavers.com/roster.aspx?roster=146&path=wrestling
    yukarıdaki link amerikadaki bir üniversitenin güreş takımının üyelerinin bilgilerini içeriyor.amerikada güreşin ne kadar rekabetçi bir spor olduğunu hesaba katarsak ve bu kişilerin bu üniversitede binlerce kişiden sıyrılıp burslu okuduğunu hesaba katarsak bu kişilerin muhtemelen çocukluğundan beri güreş yapan başarılı sporcular olduğu sonucuna varabiliriz.
    boy bilgisi içeren 29 adet sporcu var ve bu 29 kişinin içinde en kısa boylu olan 162.5 cm en uzun olan ise 190 cm.boy ortalamaları ise 178 cm.çok kısa olduklarını söyleyemem,üstelik çoğunluğu düşük siklet olmasına rağmen.farklı takımlara bakarsanız da benzer rakamları göreceksiniz.bu birinci dayanağım.

ikinci dayanağım ise daha geniş bir karşılaştırma.
    https://www.theguardian.com/sport/datablog/2012/aug/07/olympics-2012-athletes-age-weight-height#data
    bu linkte 2012 londra olimpiyatlarındaki sporcuların yaş,boy ve kilo dağılımları var.biraz aşağı indiğinizde ilk tabloda sporlara göre boy ve kilo ortalamalarını görebilirsiniz.burada güreş de var.güreş sporcularının tamamının boy ortalaması 172.5 cm.yukarıda sikletin boydaki öneminden bahsetmiştim.bu olimpiyatlarda belki daha fazla düşük siklet sporcu var belki de daha az,ayrıntıya inmedim.yani buradan güreş sporcularının ortalama boy oranını çıkarmak mümkün değil.FAKAT mümkün olan güreş sporcularının ve diğer sporlarla uğraşan sporcuların ortalama boy oranlarının karşılaştırılması.güreş sporcuları ne en kısaları ne de en uzunları.

tekrar belirtiyorum bunlar sadece çıkarımlar,tabii ki hesaplamalara açıklama getirebilecek ya da şaşırtabilecek bir çok başka olasılık var.fakat en azından bu bilgilerden yola çıkarak güreş boy kısaltıyor diyemeyiz.çünkü eğer diyebilseydik,tüm sporlar en azından bir çoğu boy kısaltıyor sonucuna varacaktık.çünkü güreş diğer sporlarla karşılaştırıldığında sporcu boy uzunluğu konusunda ortalama aralıklarda.tüm spor faaliyetlerinin boyu kısalttığına inanabilir miyiz?aksine elimizde düzenli sporun vücut gelişimine katkıları olduğunu söyleyen bilimsel verimler var.

bu ne varlığını ne yokluğunu ispatlayabileceğimiz bir konu.net çalışma yok elimizde,çalışmanın olması da zor.çünkü bir bebeğin büyüdüğünde ne kadar uzun olacağını sadece tahmin edebiliriz,kesin bir rakam veremeyiz.uzama plaklarının kapanıp kapanmadığına bakabiliriz,fakat hayatı boyunca güreş yapan bir deney grubu bulabilseydik bile karşılaştırma yapabilmek için güreş yapmayan normal bireylere ihtiyacımız olacaktı.boyları ne uzunluğa ulaşacak bilemediğimiz kontrol gruplarını birebir karşılaştıramayız.plaklarının kapanıp kapanmadığına da bakabiliriz belki ama bunun da farklı sebepleri olabilir.20 yıl boyunca insanların beslenmesini dinlenmesini aktivitelerini kısacası tüm hayatını bir kalıba oturtamazsınız.böyle bir çalışmadan sonuç alınabilmesi için de bu gerekiyor.kısacası hesap edilmesi gereken çok fazla değişken var ve bu yapılması pek mümkün bir şey değil.

bu yüzden yukarıda bahsettiğim gibi kişisel anekdotlar kalıyor elimizde.ve ben de sadece güreşin boy uzamasını engellemediğine dair olan kişisel anekdotumu birkaç sayıyla güçlendirmeye çalıştım.eminim boyu uzun güreşçilere sorarsan onlar da aynısın söyleyecektir :)

Son düzenleme: 17 Ekim 2018
    fatihbey.0100, hermit ve boksbody bunu beğendi.
  11. ftck

ftck Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Vaktiyle grekoromen güreş yapmıştım. Savunma konusunda çok iyi bir spor, bununla yakın dövüş tekniklerini birleştirirseniz makineye dönüşürsünüz. Bugün kimsenin dilinden düşmeyen Khabib bile güreşçidir. Babasının kurduğu imkanları kısıtlı olan bir salonda kendini geliştirmiştir.
    --- Mesaj birleştirildi, 17 Ekim 2018 ---
    Ayırca güreş boyu kısaltmıyor, kısalar güreşi tercih ediyor. :)
    Basketbol boy uzatıyor saçmalığı gibi bir şey bu.

12. Toma Muzahfer

Toma Muzahfer Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    En başta zaten belirtdim ben kanıtlanmış bir bilgi olmadığını sizin
    sizin bunun üstüne "fakat yukarıdaki üye gibi kişisel görüşlerimi kesinmiş doğruymuş gibi anlatıp aynı hataya düşmek istemiyorum." bunun gibi bir yorum yapmanız doğru değil. 1ci araştırmada kaynak olarak gösterdiğiniz araştırmanın yapıldığı ülke erkek boy ortalaması 1.78-1.80 türkiyede ise bu boy uzun boy sayılıyor. Katılıyorum size 2-3 faktöre göre bir sonuca varılmıyor.genetik, yaşam tarzı, beslenme, dinlenme, egzersizler ve bundan birçok faktör işin içinde.basketbolcuların boyunun uzun olmasının sebebide muhtemelen önceden uzun boylu oldukları için değil yapılan bacak antremanlarıdır bacak kasları esneyip uzuyor.Ki zaten konumuz boy bile değil küçük bi dokunuş yapmak istedim sadece.

zeo64 bunu beğendi.
  13. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    ne boş yapmışsın be kardeş... Kick boks boksun üst levelidir dedi... O yüzden Boks olimpik bir spor ve kick boks kimsenin umrunda değil... İşte boksu bilsen böyle cahil bir yorum yapmazdın. Aynı kilo tecrübe yetenek ve her konuda eşit olan bir boksör ve kick boks dövüşçüsü dövüşürse kick boks yapan arkadaşı pipetle beslerler bi 3 ay... Karateden çakma (git tarihini araştır kickboksun) sadece 3-4 tekme kullanan doğru düzgün yumruğu ve gardı olmayan adeta merdiven altında üretilmiş bir spor(!) ile boks gibi efsanevi bir alanı karşılaştırması yetmezmiş gibi Boksun daha alt seviye olduğunu söyledi... Garip insanlar çok garip... Peek A Boo desem çocuk eğlencesi der Phily Shell desem petrol ofisi , Dempsey Roll desem şarkı adı sanacak adamlar Boksu küçümsüyor... Ha bu arada ben 5 aylık boksörüm (3 aydır yapıyorum 2 ay da 2 yıl önce yapıp ara vermiştim toplam 5 yani) ve salonda sparring yaptığım bir üst level kick boks dövüşçüleri var ya. Onlarla sadece yumruk kullanarak dövüştüğümde kaybetmiyorum (rakiplerim türkiye birincisi olmuş kickboks dövüşçüleri) tekrar düşün bakalım hangisi üst level sen high kick kaldırana kadar Liver Punch ile seni acile yollarım :D

Darksafir2 bunu beğendi.
  14. Darksafir2

Darksafir2 Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bahçelievler
    Dostum kickboksu öldürmüşsün ama doğru söyledin. Ben bizzat 9 aydır ilgileniyorum. Gard sürekli düşük çünkü tekmeler vs geliyor vücudu korumak lazım. Tabikide boks çok daha iyidir bizzat ben boks ve kickboks idmanlarına girdim ve boksa girdiğim ilk ders 9 aylık kboks kondüsyonuyla bacaklarım o kadar ağrıdı ki 3 gün zor kullandım bacaklarımı. Ayrıca boksör deki çeviklik güç hız ve refleksler çok iyidir sonuçta işi budur. Biz eskiv bile atmıyoruz arada bir kickboks şöyle yaparsan çok iyidir her yerini çalıştırırsın çok iyi kullanırsın gardı düşürmezsin yumruktan sonra tekme kombinasyon yaparsın o zaman kboks iyidir ama boks ile kıyaslamayın bizzat gördüm :)

PapillonV bunu beğendi.
  15. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    bende Wushu - Boks - Karate yaptım ve (Japonya'da orijinal karateyi öğrenmiyorsan) Boks açık ara daha iyidir

16. Darksafir2

Darksafir2 Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bahçelievler
    Dediğim gibi açık ara en iyisi bokstur. Kickboksu en iyi yerinde öğrenmelisin. Ama boks mu muay thai mi dersen tayland da öğrenilirse muay thai en zevkli ve acı verici ama mükemmel bir spordur daha doğrusu savaşçı olursun :) Her spor yerinde öğrenilirse orjinal salt hali en iyisidir. Ama türkiyede boks yapılabilir çok iyi antrenörler mevcut ve boksu hiçbirine değişmem.

fatihbey.0100 ve PapillonV bunu beğendi.
  17. Toma Muzahfer

Toma Muzahfer Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    3
    Kikboks sırf olimpik olmadığı içinmi değersiz oluyo? Size ne içiriyolarda böyle konuşuyonuz o zaman mma da dandik bir spordur senin açından bakarsak? Kikboks boksun bir üst levelidir çünkü kikboksda yumruklardan ilave tekmelerde savuruyosun. tabiki kikboksda temel olarak boks şart elini kullanmayı bileceksin. Bokscu kikbokscu karşılaşmasına gelirsek 1.bokscunun gardı kikboks için uygun değil kafaya yumruk beklerken mideye tekme yersin o kadar aşağıyı koruyamazsın korumaya çalışsanda kafaya tekmeyi balyoz gibi yersin sistem hatası verir beynin. 2.kikboksçu boksçuyu kendi istemediği sürece kendisine yaklaştırmaz. Türkiye şampiyonu rakiplerile dövüşüyorum diyorsun ama seni kandırmışlar çocuk. Genel olarak her sporun kendine göre gardı var o iyi bu kötü diyemez sana göre 6 rakamı senin karşındakı insan için 9 olabilir yani kikboksun gardı boksunkundan farklı diye kötü olmuyor ikiside farklı farklı darbelerden korunmak için.tekme atarken gardın düşmesi normaldir insan anatomisi hem gard koruyup hem tekme atmaya izin vermiyor. Sonda demişsinki high kick kaldırana kadar liver punch ile seni acile yollarım falan bu işler klavye delikanlılığı yapmakla yürümüyor hem rakibin liver punch atabilecek kadar yakın mesafeden high kick kaldırılmıyor. Kaldıranda gerizekalıdır zaten. Bunuda ilave edeyimki benim bahsetdiğim kikboks sporu alel acele merdiven altı salonlarda yapılan kikboks değil, minimum 2yıllık profesyonel boks yapıp sonrasında kikboksa geçmektir.

fatihbey.0100 bunu beğendi.
  18. PapillonV

PapillonV Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    o küçük beynini çok zorlamışsın bunları yazarken ama hala boş yapmışsın o mesafedeyken rakip high kick kaldırmazmış... At beyni , adam high kick kaldırdığında içeri girmekten bahsediyorum ilk adım hızı diye bir şey duydun mu ? Duymamışsındır çünkü sadece yumruk tekme atarak öğrenemezsin bunları tekmeye gard kaldıracak kadar da mal değilim senin attığın middle kick i boşa alır o hızla geri içeri girer yine yere gömerim seni , low kick atarsan da kaval kemiğin dizimle buluşur geberirsin acıdan high kickte zaten hafif bir eskiv yeterli hadi oda olmadı elbow block ile yine kaval kemiğini kırarım yine ve yine maç biter o tek hücreli beyninin anlamadığı şey şu dövüşte birinci önem sırasında hız vardır ve yumruk her zaman tekmeden en en az 4 kat daha hızlıdır. Dövüşte sana tekme attıracak zaman tanıyacağımı mı sanıyorsun ? Zaten yumruk mesafesinde dövüşemeyiz bile çünkü dövüş iki kişinin de kazanabileceği anlamına gelir antrenman boyunca tekme çalışan biri ile yumruk çalışan biri arasında bir yumruk karşılaşması nasıl sonuçlanır dersin ? Tek bir yumruk atabilir misin sanıyorsun bir boksöre? Siz sanıyorsunuz ki biz kick boksta yumruk artı tekme çalışıyoruz boksörler sadece yumruk bizim daha fazla silahımız var kazanırız... Anlamadığınız şey ise yumruklarımızın arasındaki hız keskinlik ve güç farkı. Bu arada ne kandırılması sokuk ? Şampiyonların videolarını kendim gördüm gelde kendin de dövüş bizim salondakilerle bi. Bunlar hep aynı mal arkadaş... Yenilmezde boykayı görüp kick boksa başlıyor sonra kendilerini bi bok sanıyorlar...
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Ekim 2018 ---
    ki boks vs kick boks konusunu 6 yıl boks yapmış 3 yıldır da kick boks yapmış biriyle bizzat konuştum. Neden boksu bıraktın dedim boks zordur boks zeka ister olimpik spordur seviyesi yüksektir tekniktir dedi kick boks peki dedim . Kick boksta sadece güç önemlidir o yüzden her yıl 20 tane şampiyon çıkıyor bir etrafına bak bakalım kaç boks kaç kickboks şampiyonu var kolay olan bol bulunur... Ki bunlara ek olarak bir boksör ve kick boks dövüşçüsü ancak sokakta dövüşür ve ayağında dar kot varken belden yukarı bile tekme atamazsın o yüzden kick boks bir boka yaramaz bırak git voleybol oyna

19. Gorillaxxx

Gorillaxxx Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    73
    callum smith dünya boks şampiyonu dünya kickboks şampiyonu olan nieky holzkenle boks maçına çıktı nakavt etmeyi bırak nieky holzkeni grogi bile edemedi holzken maça sadece 1 hafta çalıştı(çünkü callumun rakibi hastalandı) 1 haftada callumdan 4 raund aldı eğer çalışsa belki dünya şampiyonunu yenecektir ayrıca callum 191 nieky 178 civarı nieky callumu bir çok kez yakaladı bu 1 ayrıca nieky 14 tane boksörle maça çıkıp 14 ünü de yendi bu da kanıtı http://boxrec.com/en/boxer/640938 bu arada callum bir sürü dünya şampiyonunu nakavt etti son maçında dünya şampiyonu george grovesu nakavt edip kemerin sahibi oldu bu da tyrone spong http://boxrec.com/en/boxer/713216 gökhan saki ayağını kırınca boksa geçti 12 boksörün 12 sinide nakavt etti dünya sıralamasında wbo federasyonunda 7. tüm federasyonlar genel sıralamada 69. alexander povetkin rus olimpiyat ve dünya şampiyonu boksör kickbokstan gelme http://boxrec.com/en/boxer/498837 jarrel miller dünya sıralamasında 4. namağlup 23 maç 22 galibiyet 1 beraberlik 19 nakavt http://boxrec.com/en/boxer/569964 dillian whyte 25 maç 24 galibiyet 1 yenilgi 17 nakavtı var dünya sıralamasında 6 . tek yenilgisi antony joshuaya karşı başka bir örnek yoan kongolo 11 galibiyet 1 yenilgi kickboksta başarısızdı http://boxrec.com/en/boxer/704721 muay thainin efsanesi saenchai 5 maç 5 galibiyet http://boxrec.com/en/boxer/547089 http://boxrec.com/en/boxer/767594 zamiq atakişhiyev 6 maç 5 gailibyet 1 beraberlik kickbokstan boksa geçip boksörleri ezen dünya şampiyonu olan olimpiyat şampiyonu olan bir sürü isim var hepsininde argümanını verdim sana ama bir boksör kickbokscuyla asla başa çıkamaz zaten bir kickbokscu boksörle rahat rahat kırışır bunu bir kickbokscu olarak söylüyorum ayrıca boksör hiç tekme yemediği için low kicklere dayanamaz ayrıca boksör gelene kadar kcikbokscu front kick axe kick çok rahat çıkarır ki bunlar yumruk mesafesinde değildir ve adımlamaylada gelemessin çünkü bu tekmeler atılırken bel geriye verilir yumruk yetişmez low kick de di ayrıca kot varken de tekme atılır misal ben 2 metre civarı kot pantolanlada vuruyorum bir sürü boksörle boks sparringi yaptım normal kırıştım güç olarak benden güçsüzlerdi hatta sadece eskiv fent anlamında üstünlerdi ama bir boksör benle kickboks sparringine dayanamaz diz ve high kick manyağı olur. Ekleme yapayım elbow blockla yani dirsek bloğuyla hiç bir şey yapamazsın örnek olarak robin van roosmalen-Sitthichai Sitsongpeenong adamın kolları tekme yemekten pert oldu 2. örnek hasan toy-jo nuttawut

20. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    İşi yarısa dokmeye gerek yok bos yere tartismaya kavga etmeye gerek yok.
    Daha onceki mesajimdada dedigim gibi turkiyede Boks ve gures ustune mucadele sporu yoktur. Hocani bulabilirse bjj de cok iyidir.
    Eskiden kickboks yapmis halende boks yapmakta biri olarak diyebilirimki kickboks daha havali artsistik hareketler var. Ama boks daha saglam ve serttir. Bir boksoru surekli yerde goremezsiniz ama kicboksorler cok sik devrilir yere duserler.
    Surekli yumruk ustune calistigindsn yumruklarin cok tehlikeli olumcul olur.
    Ha tekwandoo cu olsan onlarinda tekmeleri cok tehlikeli ve olumcul olabiliyor ama birebirde tekmeden kacmak yumruktan kacmaktan daha kolay.
    Boksorle kickboksorun ringde karsilastirilmasida yanlis cunku eldiven takinca etki azalir.
    Ciplak elle ringe ciksalar buyuk ihtimal birkac saniyede kickboksorun sonu gelir.
    Son olarak Onemli olan hangi sporu yapiyorsaniz onda uzmanlasmanizdir.

Sayfayı Paylaş