Gündelik yaşamda güç kaybı

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve Aytacdirek tarafından 31 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Aytacdirek

Aytacdirek Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Selamlar arkadaşlar, yaklaşık 8 aydır programlı ve aksatmadan vücut geliştirme antrenmanı yapıyorum. Yaşım 46 ve vücudum 8 ay öncesine gere belirgin olarak şekillendi diyebilirim. Her gün bir bölge esasına dayalı antrenmanlarımı haftada 6 gün olacak şekilde uapıyorum. Günde 8 hareket ve her bir hareket 4 set 14 tekrar şeklinde. Benim sorunum şu; salonda 8 ay öncesine göre hayal bile edemediğim ağırlıklarla 4X14 set/tekrar yapan ben, günlük yaşantımda, mesela arabanın bagajından 18 kg.lık damacana suyu eve çıkartırken zorlanıyorum. Yani o damacanayı tutarken kullandığım tüm kaslarım ağrıyor. 19 kilo ağırlığındaki kızımı kucağıma aldığımda biseps ve ön kol kaslarım aürıyor. Oysa ki görüntüm (abartıyorum burada tabii ki) Fiat Uno'yu arka tampon altından tutup kaldıracak gibi fakat gündelik hayatımda bir güç kaybı ve sürekli devam eden kaz ağrısı durumum var. Beslenmeme dikkat ediyorum, asla öğün atlamıyorum, protein alım miktarımı sürekli kontrol ediyor ve protein tozu da kullanıyorum. Bu bağlamda bir sorunum olduğunu düşünmüyorum açıkcası. Sizce haftada 6 gün antrenman fazla mı geliyor vücuduma. Fikirleriniz benim için çnemli. Teşekkürler.

2. bordo14

bordo14 Üye

Beğenileri:
    143
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    bolu
    spor da hareketlerin birer hareket yönleri oluyor.devamlı yapıncada o 20 kg hafif geliyor ama siz kızınızı sürekli kaldırıp indirmediğiniz için zor geliyor.inanın aynısı bende daha fena.benchte 1 tekrar 135 kg basan ben suyu şişesini sallar iken omzum incitmiştim.sporda 30 kg ile barb curl yapıyorum.5 kg lik 2 su şişesini 500m götüremiyorum kollar yanıyor.

Aytacdirek bunu beğendi.
  3. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    sorun programda çok fazla hareket ve volume olması,haftada sadece bir gün çalışmanız.bu iki etken birleşince eminim idmandan sonra çalıştığınız kas grubu günlerce ağrıyordur.bu doms dediğimiz kas ağrıları gelişime eşit değildir,doms varsa kas gelişimi fazladır diye bir şey yanlış yani.bunlar sadece mekanik tahribat yarattığınız anlamına gelir.ve literatürde;çok fazla seviyedeki mekanik tahribatın,biz doğal sporcularda zaten kısa bir süre olan protein sentezi aralığını yeterince kullanmayı engelliyor olabileceğini işaret eden bilgiler var.

8 hareket,4er tekrar,14er set.toplamda bir idmanda 32 set 450 tekrar var ve bunları hemen hemen aynı eklemleri kullanarak yapıyorsunuz.yaşınız 46,yani dürüst olalım 20li yaşlarınızda değilsiniz.özellikle eklem ve bağlarınız genç insanlara göre daha dezavantajlı pozisyonda.bu yaşta eklemlere bir idmanda bu kadar tekrar yaptırmak kesinlikle doğru değil.her gün 1 bölge çalışmak idealden çok uzak bir yöntem,hele sizin çalışma şekliniz ve yaşınızı göz önüne alırsak hiç doğru yol değil,en azından uzun süreçte.

galiba sizin de kas gruplarının daha yüksek sıklık ile çalıştırıldığı ve güce daha çok odaklanılan(sizin de anlamış olduğunuz üzere daha fazla güç=daha fazla kas)programlar ile buluşma vaktiniz gelmiş.

Aytacdirek bunu beğendi.
  4. Aytacdirek

Aytacdirek Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Teşekkürler yorumunuz için. Antrenman programımı gözden geçireceğim.

zeo64 bunu beğendi.
  5. ftck

ftck Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Antreman programı hedefinize uygun mu acaba? İyi bir rehberin sizinle ilgilenmesi lazım.

Sayfayı Paylaş