Gözle Görünür Bir Değişimin Olmaması

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve MuratBaycan tarafından 26 Ocak 2021 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. MuratBaycan

MuratBaycan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Balıkesir
    Merhaba değerli forum okurları. Yaşım 19, boyum 172 cm, kilom 66. Yaklaşık 7 aydır fitness sporu ile ilgileniyorum ve bu süreçte çok disiplinli aynı zamanda programlı ilerliyorum. Spor yapmadan önce de 5 sene kadar mutfak tartısı ile kalori ve makro sayarak, 1.600 kalori ile %9-10 yağ oranlarında ve 53-54 kilo civarında uzun bir süre kaldım. Spora başladıktan sonra aldığım kalori miktarını artırdım ve makroları yüksekttim, makro dağılımımı mevcut kilom X2 protein, kalan kalorilerin de %60'ı karbonhidrat, %40'ı ise yağlardan gelecek şekilde ayarladım. uzun bir süre 2.000 kalori ile beslendim, en başta da belirttiğim gibi mevcut kilom 66 oldu fakat yağ oranım %15'e çıktı. İnternetteki değişimlere baktığım zaman 7 aylık bir süreçte ciddi gelişmeler olduğunu gördüm, bende maalesef elle tutulur bir gelişme olmadı. Beslenmemde kesinlikle esnek davranmadım, örnek veriyorum o gün 100 gr bulgur tüketeceksem bu 101 gr olmazdı kesinlikle 100gr tüketirdim ve kesinlikle beyaz şeker, beyaz un, kızartma, işlem görmüş ürün tüketmezdim. Hergün farklı bir sebze olmak şartıyla günlük 400gr sebze ile soğanlı salçalı bildiğimiz ev yemeği şeklinde kalori ve makrolarını ayarlayarak sebze yemeği yanında o günkü ihtiyacıma göre tavuk, kırmızı et yada balık, yağ ihtiyacım için de çiğ kuruyemiş, hindistan cevizi yağı, zeytin yağı ve tereyağ tüketiyorum. Tatlı ihtiyacımı da en fazla 10gr şeker gelecek kadar meyveden gideriyordum hatta bu meyveyi de haftada 3-4 defa tüketiyordum. Bunun yanında sabah yumurtam, yulafım vs. yani kısaca en temiz şekilde nasıl beslenilebilirse öyle besleniyorum fakat vücudumda belirgin bir gelişme yok. Kalorileri artırdığım zaman yağlanıyorum. Antrenman düzenimde de haftada 2 gün spora gitme imkanım oluyor onda da fullbody olarak 1-1.30 saat ağırlık antrenmanı, ağırlık antrenmanından sonra da 80-85 dk 160-170 arası nabızda kardiyo yapıyorum. Çevremdekiler çok fazla kardiyo yapıyosun zaten vücudunda fazla kas yok kardiyo yapma diyor fakat kardiyo yapmazsam yağlanmamak için daha az kalori almak zorunda kalıyorum. Sizce yanlış yaptığım nokta nedir ? Uzun süredir takip ettiğim sporculardan yola çıkarsam bence aldığım karbonhidrat miktarı % olarak az ve hergün tükettiğim 400 gr çiğ sebzeden yapılmış ev yemeği gibi salçalı, soğanlı vs. olan sebze yemeği yerine biraz daha tahıl eklemem gerekiyor gibi. Örnek veriyorum günlük olarak 200 gr karb alıyorum diyelim bunun 30-40 gr'ı sebze yemeğine gidiyor, bunun yerine 10-15 gr daha bulgur vs. eklenebilir. Sizin düşünceniz, öneriniz nedir ?

2. asrin78

asrin78 Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    MUHASEBE
    Yer:
    İSTANBUL
    Haftada 2 gün çok az
    4 hatta 5 e çıkarmaya calis _split programı uygula (her gün tek bölge -bacagi ihmal etme sakın)
    Salona gidemiyorsan evde küçük kaslari çalış
    Birde beslenmeyi bu kadar Gr Gr düşünme
    Uzun vadede sikilacaksin
    Sürdürülebilir beslenme uygula arada 15 günde tatlı ye
    Kardiyoyuda kes yüksek yağ oranından inince ama mutlaka haftada idman öncesi 15 dk abs karın çalış
    Kolay gelsin

GM 8 d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MuratBaycan bunu beğendi.
  3. MuratBaycan

MuratBaycan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Balıkesir
    Güzel görüşün için teşekkür ederim dostum.

4. Logannn

Logannn Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    53
    Split dışında katılıyorum yazdıklarına. Ama doğal bir sporcunun hele de ileri seviye değilse bir kas grubunu haftada birden fazla kez çalışması gerektiğini düşünüyorum, bütün bilimsel araştırmalar da bunu destekliyor. Kol, omuz, kalf, trapez gibi kendini hızlı toparlayan kas grupları haftada +2 kere bile çalışılabiliyorken sadece bir kez çalışmak gelişimi minimuma çeker.

Skinnyfat ve MuratBaycan bunu beğendi.
  5. bodykazm

bodykazm Üye

Beğenileri:
    286
    Ödül Puanları:
    73
  6. Skinnyfat

Skinnyfat Üye

Beğenileri:
    206
    Ödül Puanları: