Görevimiz Ağırsağlam projesine katılanlar

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve 2pacist tarafından 30 Eylül 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 23 üye.
  1. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Program balon falan değil daha önce yeni başlarken stronglifts yapmıştım hemen hemen aynı gibi zaten hatta bu biraz daha modifiye edilmiş hali. Her türlü ileriye götürür. bu programa tamamen güç yada tamamen bodybuilding programı diyemeyiz. İkisinden de getirisi olur, yeni başlayanlar için en iyi seçeneklerden diyebilirim. İleri seviye isen başka programlara bakabilirsin, ki sanmıyorum. iyi bir temel oturtmak için hemen başlayabilirsin.

Pink Zeppelin, stefan35 ve abseto bunu beğendi.
  2. Darkmoon53

Darkmoon53 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    Kardeş bana ek ağirlikli barfiks programi lazim. Bu program bunun icin uygun mudur onu merak ediyorum. Barfikste istenilen hedeflere ulaşan olmadi sanirim bu programla?

HTC One mini 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    ek ağırlıklı barfiks programı nedir ki onu anlamadım. kas geliştirdikçe ve de yağ kütlen azaldıkça zaten barfiks sayın artar. özellikle şu hareket barfiksi geliştirir diye bir şey yok. barfiks çektikçe gelişeceksin

mali67 ve abseto bunu beğendi.
  4. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    bunun için komple programa ihtiyacın yok. her idmanda biraz ağırlık arttırırsan barfiksin artar. Şöyle bir taktik verebilirim; barı parmaklarınla kavramadan ellerini kanca şeklinde kullanıp kendini yukarı çekmeye çalışırsan lat bölgesinde yoğunluk artar, daha iyi barfiks yapmana yardımcı olur. (dağcılar bu şekilde çalışır)

5. Ömer F.

Ömer F. Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Türkiye
    Ağırlıkla pek denemedim kemere 10 kilo bağlayıp rahatlıkla 10 tekrar yapmıştım ama en fazla ne olur bilmiyorum. Stronglifts programının orjinalini kullanıyorum içinde barfiks yok. Özetle barfiks ilgi alanımda değil

6. Anatolian

Anatolian Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Selamlar,
    stronglifts'i mi önerirsin, bunu mu peki?

7. salihb1980

salihb1980 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam goblet squatı kaç kiloyla çalıştın?

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. yunafani

yunafani Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba arkadaşlar hayırlısıyla programa başladım bu başlık altında ağırlıklarımı paylaşmayı düşünüyorum ve aklıma takılan sorulara cevap arıyorum.

Öncelikle programı definasyonda uygulamaya başladım. Herhangi bir supplement almıyorum. Ağırlıkları bir yazayım ve soruları sorayım. Ağırlıkların hepsi bar dahil. Salonumda libre var genelde ağırlıkları 2kg arttıracağım def te olduğum için sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ayrıca definasyonda kas gelişmez fikrine karşıyım pro bir sporcu değilim sonuçta. Bu Sporda amacım güzelce güçlenip define bir vücutla calisthenics e geçmek.

Boy 1.80
    Kilo 83 yağ oranım makinenin birinde %17 çıktı
    Yaş 22

1.Hafta Sonu
    Squat 40kg (Artmıyor canına yandığım dizlerimde sıkıntı var paralelin altına indimi çıtırdıyor el çıtlatmak gibi özellikle bu konuda tavsiye bekliyorum)
    Bench Press 53 kg(15kg+40 lbs)
    Overhead Press 26 kg
    BB Row 50 kg
    Dips ve barfiks normal çıkıyor ağırlık eklemeyeceğim.
    Deadlift 50 kg(Sumo yapıyorum daha önce adam gibi deadlift yapmadım o yüzden hafif gireceğim)

Şu an bu yazıyı yazarken fazla ağırlıkla başladığımı düşünmeye başladım bakalım 2-3. hafta dan sıkıntı çıkarsa ağırlık azaltıp gireceğim.

Squat 5x5 çıkıyor ama benim bacaklar bi değişik leg press 5x5 120kg anca çıkıyor bir dahaki antrenmanda ya azaltıcağım ya da aynı ağırlıkta gireceğim aslında bacaklarım baya parçalı özellikle kalflarımı Ağırsağlam a göstersem içi gider efsane şekilli kalflarım var :)

Bench press 48-50 kg ile 8-10 tekrar çıkıyor idi belki onu da azaltabilirim bazen psikolojik midir anlamıyorum pamuk gibi çıkarttığım ağırlık bir antrenmanda zorluyor.

Overhead Press en ufak bir zorlama yapmadı. Omuzlarımı hissetmedim bile belki ağırlık arttırma yapabilirim.

BB Row bu da pek zorlamadı sanki

Deadlift sumo yapacağım ilk etapta hafif gireceğim.

Barfiks ağırlık eklemeyeceğim zaten yağlı olduğum için zorluyor deadhang barfiks yapabilmeye çalışacağım ilk etapta.

Dips arkadaşlar dips en büyük sıkıntım. Dips yaparken göğsümün ortasındaki acı beni bitiriyor halbuki hafif öne falan da eğiliyorum neden oluyor bir fikrim yok.

Tricepslerim ve göğüslerim ateş atıyor bicepslerim küçük kalıyor antrenman sonları kol ekliyorum ama zorlamıyorum örn 1 superset biceps ve triceps giriyorum bazen dropset falan yapıyorum zaten hacim kazanmadığını düşünürsem çıkartacağım. Haftada bir gün de kafam eserse ya interval kardiyo ya da 20-25 dk ip atlıyorum.

Beslenmeye gelirsek üni öğrencisiyim yurtta genelde protein kaynakları olursa besinlerin arasında abanıyorum ekmek çok az kullanıyorum. Her gün mutlaka en az 100 gr tuzlu fıstık yarım litreye yakın süt imkanım olursa 4-5 yumurta sarısıyla birlikte olmazsa ton balığı 100 gr bir de dil peyniri yiyorum 100 gr ında 28 gr protein var kalitesi hakkında bir fikrim yok ama protein sonuçta :). Kalori tamamlamak benim için çok büyük sıkıntı afedersiniz dana gibi yiyorum fatsecret e yazıyorum daha almam gereken dünyanın kalorisi çıkıyor piyasaya ama midem full dolu. Bazen kaloriyi tamamlayamazsam gece 12 de yemek bile yiyorum fıstık falan. Zaten imkanlarım dolayısıyla en erken yemek işi benim için 10 da bitiyor. Meyve de yiyorum genelde zaten üni kredimin geneli beslenmeye gidiyor. Bir de kötü bir alışkanlığım var definasyondayım ama baya garnitürlü çiğ köfte yiyorum haftada en az 3 :(. Tabi kaloriyi alamadığımdan emin olduysam yiyorum. kalori ihtiyacım 2500 falan çıkıyor.

2014 Mart ayında 83 kilo baya baya baya göbekli yağlı bir arkadaş olarak spora başladım tabi bilgisizlik izole hareketlerle tüm vücudu çalıştırıyordum deli gibi koşuyordum yemek de yiyordum tabi ama sadece antrenman yaptığım günler proteine dikkat ediyordum kaloriye pek bakmazdım o sıra bile kas geliştirdim 2014 eylülde 12 kilo vermiş baya küçülmüştüm pantolon bedenlerim falan efsane küçülmüştü. Ağırlık antrenmanım yalnızca 2 ay sürdü geri kalan evde kendi çabalarımla kardiyo yapmak.

Sonra sporu tek tük yaparken fazla zayıfladığımı fark ettim halbuki göbeğim de duruyordu sonra dedim yunafani sen bişeyleri yanlış yaptın sürekli araştırdım buradaki yazıları falan okudum youtuberları falan dinledim sonra 2015 eylülde bulka girdim brosplit izole antenman+squat overhead press barfiks bb row falan vardı antrenmanımda 3 ayda 12 kilo daha aldım 72 kg halime göre devleştim yaklaşık yağ oranım % 13 ten %17 ye çıktı ama halen %13 iken aldığım pantolonları giyiyorum ama gömleklerimin hepsi dar gelmeye başladı. İnşAllah şu 6 aylık süreçte yağ oranımı azaltıp(%10 lara ne zaman çekebilirsem) calisthenics e geçeceğim.

Arkadaşlar baya uzun bir yazı oldu umarım sıkılmadan okursunuz herkeze iyi çalışmalar :)

9. Anatolian

Anatolian Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8

Hocam zaten program uzun bir program. Artıramadığın ağırlıkları aynı yapmaktansa ağırlığı azalt ve sonraki günler tekrar çıkmaya çalış. Öyle yapabileceğini düşünüyorum. Aynı ağırlıkta gitme eğer artıramıyorsan.

Eğer hareketi yaparken çok ciddi ağrıların varsa hareketi düzgün formda yaptığına emin olmalısın. Eğer onda da tamamsan o bölgeni ısıtıp tekrar dene derim ben. Belki de tembel bi kas grubudur ya da ciddi bir sakatlığın işaretidir. Düşük ağırlıklara girmekten çekinmemelisin diye düşünüyorum.

Overhead press için de yine aynı şekilde hareketi düzgün formda yaptığına emin misin? Bir de bu programda zaten Furkan pump olmayabilirsiniz demişti. Aynısını hamlama konusu için de demişti. Ama hissetmen gerektiğini düşünüyorum şahsen ben. Ufaktan ağırlık arttırmayı ya da harekete güç uygularken doğru yeri hissettiğine emin ol. Mesela ben uzun bi süre göğüs çalışırken göğüs yaptığımı hissetmiyordum. Sonradan hareketin pozitif ve negatifini yaparken yanlış yaptığımı anladım. Şu an gayet iyi verim alıyorum.

Ben de bir ay vermek zorunda kalmıştım. Şimdi buna mı başlasam, stronglifts 5x5'e mi yoksa ağırsağlam yağ yakmaya mı başlasam çok kararsızım. Çünkü ufaktan bi göbeğim var şurada görebileceğin gibi.

https://www.bodyforumtr.com/threads/supplementsiz-3-aylık-ufak-değişim.123763/#post-1062247

Senin de önerilerini alabilirim program konusunda. :)

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

10. yunafani

yunafani Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11

Ağırlık konusuna tekrardan girip ağırlıklarımı değiştireceğim 2.hafta. Biraz kendimi kobay yapacağım supplementsiz hem yağ yakıp hem güç kazanabiliyor muyum kendi üzerimde deneyeceğim :) İnşAllah olumlu sonuç alırım. Şu supplement i denedim süper sonuç aldım diyen olursa supplement de alabilirim bu arada :) Definasyon dönemi için supplement önerilerine de açığım.
    Dips olayını baya araştırıyorum bakalım birşeyler bulursam burdan da paylaşabilirim.
    Hareket formlarımın düzgün olduğunu düşünüyorum sumo deadliftte sırtım efsane ağrıdı sonraki gün belimde falan bir sıkıntı yaşamadım tabiki mükemmel form değiller ama iyiler. Overhead press imde ağırlık az diye düşünüyorum ama erkenden de zorlamak ta istemiyorum.

Furkanın yağ yakma programı benim canımı sıkıyor o yüzden yapmayacağım program hakkında birşey demiyorum ama 8 set deadlift 8 set squat antrenmandan soğutuyor adamı canım sıkılır benim onları yaparken içimdeki bro tatmin olmuyor :)
    Sen bence güzel bir definasyondan sonra sağlam bir bulk ile işi çözebilirsin ya da benim gibi deneme de yapabilirsin. Ben neden deneyeceğim diye sorarsan bakıyorum adamlar hem yağ yakıp efsane kas kütlesi kazanıyorlar biz neden yapamayalım. Ben de stronglifts 5x5 mi bu mu arasında kalmıştım ama calisthenics düşündüğüm için bu programı seçtim. Zaten az modifiyeli versiyonu bu. Zaten birkaç ay sonra kendimdeki değişimi öncesi sonrası diye paylaşırım. Benim sorunum dinlenme 7 saat uyusam günde araya 1 saat giriyor kesin uyku sorunum var baya.

11. Anatolian

Anatolian Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Evet hocam ben de denemek istiyorum ve dediğin gibi yağ yakma programı beni de korkutuyor biraz. Ben de stronglifts'i denemeyi düşünüyorum. Zaten ek olarak kardiyo da yapacağım için definasyona yardımcı olur diye düşünüyorum. Onun dışında kalori açığı da oluşturacağım.

Yağ yakıp kas kütlesi yapmak diye bir şey var gerçekten de. Ben de bunu yapabileceğimize inanıyorum.

Ama dinlenme olayı gerçekten çok önemli. Onu düzene sokmadan başarıya ulaşmak sadece gittiğin yolu uzatıyor.

Umarım istediğin sonuca ulaşırsın en kısa zamanda. Ha bu arada supplement olarak ben xpro kreatin ve whey aldım ama daha kullanma şansım olmadı. Etkilerini bir süre geçtikten sonra yazarım zaten. Ama araştırmalarıma göre kreatin alabilirsin. Zararından ziyade faydalı olduğu kanaatindeyim.

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

12. yunafani

yunafani Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    2.Haftam bitti ağırlıkları yazıyorum.
    Squat 46 ya da 48 kg tam hatırlamıyorum
    Bench Press 56 olması gerekirken libreyi yanlış sayıp 62.5 taktım sonra 60 a düşürdüm 5 seti çıkardım set bittikten sonra fark ettim fazla taktığımı ama sol bileğimi sakatlamış olma ihtimalim var yarın doktora gideceğim
    Overhead Press 30 kg
    BB Row 52.5 kg pek zorlamıyor
    Deadlift normal deadlift yapıyorum 55 kg bu da pek zorlamıyor Program sonunda 110-120 leri görürüm inşAllah
    Dips ve barfiks ağırlıksız devam

Kilom artmıyor da adam gibi azalmıyorda ama memnunum dünyayı yiyip yağ yakıyorum hem de ağırlıklarım artıyor bileğim çok korkutuyor bakalım bişey çıkmaz inşAllah sporu bitiricek yoksa kilom 82.5 - 83 arası gidip geliyor

13. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    reis anlamadığım squat nasıl bench den düşük oluyor ya :D benim squat 1 rm 100 olur heralde ama bench 60 anca :D programda 6. haftadayım 75 squat 55 bench yaptım en son :D

14. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    benchte ağırlık arttırmak istiyorsan
    grenade 50 calibre
    animal stak
    hardline creatine creapure
    bu üçlüyü kombine et 1 ay sonra farkı gör

abseto bunu beğendi.
  15. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    sağol reisde şimdilik suplement kullanmıyorum :D yani seneye üni sınavına hazırlancağımdan yurda gidebilirim şimdi o arada spora devam etmem zor olur yurtta. bu yüzden boşa gitmesin üniversitede besyo seççem (beden bölümü) orda 4 yıl mis gibi sporumu yaparım :D yinede teşekkürler :D bide reis senin diyet ne oldu nasıl oldun bir ara bi resim at ya :D

berkay7743 bunu beğendi.
  16. MC92

MC92 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba arkadaşlar,
    Stronglift programı hakkında bir sorum var, deneyimli arkadaşlar yorumlarsa memnun olurum.
    2 yıl öncesine kadar düzenli antreman yapıyordum(yaklaşık 6-7 ay), son 1.5 senedir ağırlık çalışması yapmadım/yapamadım(eğitim ve sürekli şehir değiştirmemden dolayı) ama şuan tekrar başladım ve adaptasyon programıyla 1 aydır çalışıyorum.Stronglift programını hiç uygulamadım fakat şuan ki durumum için uygun mudur karar veremedim.Yeni başlayanlar için uygun değil diyorlar yaklaşık 6 ay - 1 senelik yeni/orta seviyeli sporcular için uygun deniliyor fakat azda olsa geçmişte çalıştığım için bu programı uygulamam doğru olur mu sizce ?

Boyum: 1.73
    Kilom: 70

Adaptasyon Programım ;

Bench Press (40 kg)
    Incline Bench Press (40 kg)
    Dumbell Pullover (35 kg)
    Butterfly (40 kg)
    Lat Pull Down Back (35 kg)
    Shoulder Press (40 kg)
    EZ Bar Curl (7.5 kg)
    (Karın egzersizleri ile bitiriyorum)

Hepsinin setleri : 3x10 ve en son antrenmanda çıktığım ağırlıklar bunlar.

Teşekkür ederim, iyi günler.

17. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Niye olmasın. Önerilen orta seviye-baslangic arası sporculara. Başlangıç derken 0 anlamında değil tabi :D ben yinede salona gittiğim ilk gün programa başladım çok da verimli geçti :D

18. MC92

MC92 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    mesajda belirttiğim gibi ; alt yapım var fakat 1.5 sene falan ara vermiş bulundum.ilk gün falan sıkıntı olmaz tabi ama 4-5 hafta sonra ağırlıkları iyice arttırınca ağırlıklar çıkabilir miyim çıkamaz mıyım bu düşündürüyor beni.

19. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Kim diyor bunu? Stronglifts hayatında eline ağırlık almamış, hayatında ilk defa salondan girenler için kullanılan programlardandır, Starting Strength'in bir versiyonudur.

abseto bunu beğendi.
  20. MC92

MC92 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Ağırsağlam'ın bir videosunu izlerken söylemişti videoda ki kişi.Sadece daha çok güçlenmek ve daha fazla ağırlık çıkabilmek için bir program arıyorum.Daha önce(1.5 sene önce 8 ay kadar devam etmiştim) bro split program uygulamıştım.Gelişim var gibiydi ama çok fazla ağırlık arttıramıyordum.

Sayfayı Paylaş