Görevimiz Ağırsağlam projesine katılanlar

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve 2pacist tarafından 30 Eylül 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 23 üye.
  1. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Videonun linkini atabilir misin?

2. Ömer F.

Ömer F. Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Türkiye
    Stronglifts pekte acemi işi sayılmaz. Acemiler için kolay olabilir fakat orta seviye olduğunu sanan çoğu kişi vücut ağırlığının 2 katı squat yapamıyor. Sonuçta programın kimi ne seviyeye taşıyacağı tartışılır. Ardından madcow programları geliyor. 500 kg kaldırmak gibi bir derdin yoksa teorik olarak sonsuza kadar yolu var .

3. MC92

MC92 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3

Dakika 1:14'te alırsanız bir kaç saniye sonra söylüyor.
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Nisan 2016 ---
    Aynen dediğiniz gibi orta seviye olarak göremiyorum kendimi, yeni yeni toparlıyorum aradan sonra.Belki stronglift antreman ile çalışsam 4-6 hafta falan çok sıkıntı olmayacak ama belli bir seviyeden sonra ağırlıklar iyice artınca çıkabilir miyim endişeleniyorum.

doxux bunu beğendi.
  4. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Ben endişelendiğin kısmı anlamadım. Zaten sürekli lineer artması imkansız. Baktın çıkmıyor öbür hafta aynı ağırlık devam edeceksin bu kadar basit

abseto bunu beğendi.
  5. MC92

MC92 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Bu kadar basit haklısınız da ne bileyim ben sürekli artsın sürekli daha fazla daha fazla ağırlık çıkayım diye düşünüyordum.Sanki her seferinde ağırlığı arttıramazsam daha fazla güçlenemem(biliyorum saçma ama) sanıyorum.

6. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    O halde 1 yılın sonunda 0 dan başlayan adam 360 kg squat yapması gerekir.

Ömer F. ve abseto bunu beğendi.
  7. Ömer F.

Ömer F. Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Türkiye
    Sabırsızlık hızlıca sakatlanma dışında hiçbir işe yaramıyor. Aklında bulunsun.

NeverEnough, mali67, freeletics ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. yunafani

yunafani Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Benim programa baya ara girdi eğitim vs artık nasip se döneceğim . Squatım benchimden nasıl az ben de anlamıyorum :(
    Kardeşim hareket formların düzgünse kesinlikle başlamalısın. Ancak deadliftte falan sıkıntın büyükse önce formları düzelt sonra başla derim. Son gün artmayabiliyor recovery den dolayı ancak bidahaki hafta başı arttirdim ben agirliklarimi

9. MC92

MC92 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Hareket formlarında bir sıkıntım yok(deadlift hariç), yarın programı ve ilerleyişini salonda ki hocaya aktarıcam.Beni yeterli görürse başlarım büyük ihtimalle.Yorum için teşekkürler.

10. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    StrongLifts direkt olarak bir güç programı olmadığı gibi en temel egzersizlerden oluşur. Hareket formlarını öğrenip gayet tabi yeni başlayanda uygular. İleri veya orta seviye daha spesifik programlar var güç için. Furkan'ın o laftan kastı hareket formu için. Sonuçta içinde deadlift ve squat var. Zaten ileri seviye birine Strongliftss falan yemez. O kişi daha farklı programlara bakar.

MC92 bunu beğendi.
  11. eminhlhp

eminhlhp Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Agirsaglamin kas gelistirme programını deneyen oldu mu ? Ben 4 günlük rutini uygulamayı düşünüyorum sporda 1.ayım bitti zaten adapte oldum hareketlere. Korktugum nokta surekli furkanin programlarina güç programi deniyor. Nedir bu guc programi ? Ayni zamanda hacim kazandirmaz mi ortalama bir 9 aylık bulkta gerekli hacmi kazandirir mi sizce ?

12. kimyamuh

kimyamuh Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşlar artık ciddi ciddi bu programa geçeyim diyorum. 2 hafta sonra furkanın yağ yakım programını tamamlıyorum. 3 ay sonunda kilomda en ufak değişiklik olmadı. ne zayıfladım ne de kilo aldım.ama göğüs ve omuzlar başta olmak üzere gelişim kaydettim. kilo verme olayı sadece ağırlık antrenmanı ile olacak bişey değil onu anladım. kesinlikle kardiyo şart. bence haftada 3 kardiyo temizinden şart. neyse dağıttım konuyu. biliyorsunuzdur yağ yakım programında da bu temel hareketler var. en iyi gelişimi deadlift de kaydettim. 90 kg dan 130 kg ya çıktım. Squatta ise 55 kg dan 90 kg ya çıktım ( 4x5 yaparken, maximum denemedim ). benchte ise 35 kg ile başladığım yolculuğumda şu an ( 4x5 şekilde ) 60 kg ya çıktım. overhead press ise nerdeyse hiç değişmedi. 30 kg dan 35 kg ya çıktı.

5x5 bana ne katacak arkadaşlar. bunu soruyorum size. sadece güç mü kazanacağım yoksa vücudumda değişiklikler olacak mı ( fiziksel anlamda ). 5x5 i tamamlayanların yorumları nedir ?

13. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    5x5 in sana ne katacağı, sana bağlı açıkçası. Daha çok güç, ve form katacak diyebiliriz, ama hacim de kazanırsın elbet.

Ben mesela 5x5 ile düşük tekrar bench press yaptığımda çok memnun kalmıştım, gerçekten bana iyi gelmişti. Ağır Deadlift yaptığım dönem bütün hareketlerde kilo arttırmıştım, libidom coşmuş vaziyetteydi, gece uykumdan kahkahalarla uyanıyordum.

Özetle 5x5 tarzı powerlifting benzeri çalışmalardan çok memnun kalmıştım, kollarıma bile uyguladım. Ama sen belki aynı verimi alamayabilirsin, deneyip görmen lazım.

14. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    5X5 bir yere kadar hacim için katkı sağlar. Özellikle yeni başlayan ve zayıf yapılı kişilerde... Ancak bir noktadan sonra hacim için farklı tarz, farklı set ve tekrar sayılarının uygulandığı programlara geçmek gerekebilir.

Zira hacim için kullanılacak enstrüman sadece ağır kilo az tekrar (yani 5X5) değil. Bunun yanında pump, 10-15 tekrar aralığı, failureye gitmek yani setlerde tükeniş noktasına kadar zorlamak (her set değil, bir antrenman için her egzersizin ya da 1-2 egzersizin son setinde) da hacim için olumlu etki yapıyor. Araştırmalar böyle diyor.

5X5 nereye kadar yapılmalı? Bu programı insanlara yayan kişilere göre; artık her antrenman 2.5 kg koyamayacak seviyeye gelene kadar ya da squatta en az 100, deadliftte en az 130, 140, bench de 80 kg yapana kadar devam edilmelidir (kiloların miktarında yanılıyor olabilirim. Tam net hatırlamıyorum ama 3 aşağı 5 yukarı bu seviyelerdi).

Despa bunu beğendi.
  15. kimyamuh

kimyamuh Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    53

teşekkür ederim yorumunuz için. ya işte ben de tam aynı noktaya değinmek istiyorum. Düzenli olarak squat bench press ve deadlift yapmaya başladıktan sonra spora olan bağımlılığım daha arttı. antrenmanlar sıkıcı geçmiyor. amaç katıyor bana. bacaklarım kuvvetlendi. bel ağrısı yaşamıyorum , kendimi güçlü hissediyorum. ama işte tam bu noktada bir sorun ortaya çıkıyor , o da görünüş. 180 cm ve 97 kiloyum. güç artıyor ama görünüşte üst gövdenin büyümesi dışında pek fark yok gibi. en çok da kollardan yana şikayetçiyim. milim milim ilerliyor cidden.

bir başka konu da ağrılıklı dips ve barfiks. net bir şekilde ikisini de yapamıyorum. destekli makinada yapabiliyorum sadece. bu durumda ağırlıklı dips ve barfiks olayı yalan oluyor ben de. hele ki dips konusunda acayip korkuyorum. birkaç defa denedim. her seferinde keskin bir omuz acısı ile sonlandırdım. nefesimi kesen tarzda bir acı.

acaba bu bahsettiğim konularda yorum yapabilir misiniz ?

16. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Görünüm konusunda powerlifting tarzı çalışmak çok fayda sağlamayabilir, ama görünüm için asıl olan beslenme... Yağ oranınız muhtemelen yüksek, biraz da zamana ihtiyacınız var. Eksiklerinize göre biraz izole hareketler yapmak, zaman zaman yüksek tekrarları kullanmak mutlaka gerekecek. Ben mesela 5x5'i baz alıp kendim eklentiler yaparak kendi programımı oluşturuyordum, bazen tekrar sayılarını değiştirdim vs.

-Barfiks benim şimdiye kadar gördüğüme göre öğrenmesi ve alışması biraz zaman isteyen bir hareket, özen göstermek lazım.
    -Benim sol dirseğimde sıkıntı var, o yüzden dips yapmıyorum. Daha önce de pek yapmışlığım yok, o yüzden bir şey diyemeyeceğim.

17. batu78

batu78 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Başlangıç ağırlığını nasıl ayarlamamız gerekiyor? Stronglift 5x5 ağırlığının yarısıyla başla diyordu. Furkan kaç diyorsu onu bulamadım. Yazabilir misiniz?

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

18. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Kilo fazlaligi da dezavantaj yaratiyor. Sonucta kaldirman gereken agirlik da fazla olmus oluyor. Bundan 10-15 kilo zayof olsaydon daha rahat calisirdin ama zamanla gelisecek ve ideal kilona geleceksin.

Makinada yapilan destekli barfiksin bence hicbir faydasi yok. Sifir. Vakit kaybindan baska birsey degil. Bazi yerlerde barfiks tutuslu agir latpulldown oneriliyor ama hicbiri barfiksin dinamigini vermiyor.

Barfiks cekmek icin barfiks cekmeyi denemek lazim. Pullup progression videolari var. Onlari izleyip duzenli olarak calisirsan bence kisa zamanda tekrar cikarmaya baslarsin. Guc antremani da yapiyorsun zaten.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. Uğur uyan

Uğur uyan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    6. Haftama girdim 70kg squat =95,bench press 50kg =65kg deadlift 80=112.5, overheadpress 40=42.5,dips 0 =20kg,bendover 42.5=65, pullup 12kg, bench press imin öbürlerine oranla neden düşük kaldığını anlayamadım :/

20. Despa

Despa Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Fransa
    Kaldıramadığınız'da kabaca hareketin hangi noktasında kaldıramıyorsunuz ? Şu videoya bir göz atın bundan bahsediyor :

Özellikle omuz'dan dolayı kalkmıyorsa ve programı da fazla değiştirmek istemiyorsanız şunu önerebilirim, Overheadpress'i oturarak yapın, oturarak yaptığınızda ağırlığı 1 tık daha arttırabileceksiniz ve omuza daha iyi yoğunlaşacaksınız.

Bunun dışında Barbell ile yapmak yerine Dumbell ile yapabilirsiniz.

Sorun Triceps'te ise Triceps Pushdown'ı önerebilirim, bu hareket hem çok fazla efor gerektirmiyor hem de Triceps'i güzel bir şekilde çalıştırıyor.

Sayfayı Paylaş