Göğüs için en fazla kaç set girilmeli

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve barfiksPro tarafından 11 Nisan 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    arkadaşlar forumda bu konu hakkında açılmış bazı konular var ama çok eski oldukları için o zamandan bu zaman insanların bilgiside ilerlediği yeni şeyler öğrendiğimiz için o zaman bililenlerle şuan bilinenler arasında büyük farklar var. o yüzden bir daha bu konuyu açıp kesin bir cevap istiyorum. göğüs kası en fazla kaç hareket ve toplam kaç set girilmeli ?

2. zeus66

zeus66 Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Kime gore neye gore kesin ?

3. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    bana göre

4. zeus66

zeus66 Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Sen sorunun cevabini bilmiyorsun ki :)

5. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    bu sorunun kesin bir cevabı olmaz.bu sorunun kesin cevabı sende biter genelleme cevaplar istersen buyuk bölge oldugu için 4-6 hareket 4er setten girilebilir.yok benim çekerim çok fazla dersen 10*10 alman hacim sistemi bile yapabilirsin.
    cevap kişinin beslenme,antreman,dinlenme şekline göre değişiklik gösterir.kimi vardır 3 hareketle göğüslerin çalıştığını hisseder, randıman alır. kimisi vardır 6 hareket yapar göğüsleri çalıştıgını hisseder.antreman performansına göre bunu kendin bulacaksın.bakım ve onarımını yapamadıgın kasları idmanda çok çalıştım zannedip boşu boşuna yormanın manası yok.antremanın hakkı verildiği gibi beslenme ve dinlenmede onla orantılı bir şekilde hakkı verilmeli bence.

Thesyseng bunu beğendi.
  6. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    sen biliyorsan ver işte boş mesaj atma.
    --- Mesaj birleştirildi, 11 Nisan 2016 ---
    ben 3 sette girsem hakkını vererek, ertesi gün hertürlü ağrı oluyor bende.hangi şekilde daha çok verim alacağım konusunda kararsızım

7. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    ertesi gun ağrısı oluyorsa idman esnasında pumpuda yakalıyorsan yeterlidir benim kanımca.fazlasını antremanı sertleştirerek elde edebilirsin.

barfiksPro bunu beğendi.
  8. unknown00

unknown00 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Herkese göre değişmekte . Ben set ve tekrar sayılarına pek fazla takılmıyorum ama genellikle piramit sistem şeklinde gidiyorum . Göğüs değil tüm bölgeler için piramit sistem en etkili diyebiliriz . Bench press 1 ısınma + 5 set 6 sey yaptıgımı bilirim kası hissetmessem hareketi bırakmam devam ederim . veya örnek 90 kg da 8 tekrar rahat çıktı diyelim bırakmam ağırlıgı 3-4 tane daha yapmaya çalışırım veya 110 kg da 6 tekrar çıktı 1 veya 2 tane daha eklerim .. Önemli olan doğru hareketler ile kasa yeterli stressi verebilmek ...

barfiksPro bunu beğendi.
  9. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    ağrı oluyorda gelişme olmuyor sıkıntı orda.
    --- Mesaj birleştirildi, 11 Nisan 2016 ---
    ben işte hacim idmanları 5-8 tekrar arası oluyor diye bazı hareketlerde yorulmasada 8 de bırakıyorum bu birkaç aydır hiç 12 ye falan çıkmıyorum acaba yanlış mı yapıyorum ?

10. unknown00

unknown00 Üye

Beğenileri:
    217
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Dediğim gibi kişiden kişiye değişir ama girdiğiniz setin veya hareketin hakkını vererek yapın derim . 8 yapıp yorulmuyorsanız 3-4 tane daha tekrar yapmaya çalışın bakın nasıl lifler gerilip zorlanmaya başlıyorsunuz .

barfiksPro bunu beğendi.
  11. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    öyle bir ağırlık seçmelisin ki son iki tekrarı zor çıkarmalısın seni zorlamalı.seni zorlamayan ağırlıkla çalışmak şu şartlarda sana birşey kazandırmaz.

barfiksPro bunu beğendi.
  12. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    peki kaç setin yeterli olacağını nereden bileceğiz

13. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    tukenmenden anlarsın zaten.kendi adıma az önce göğüs önkol idmanından geldim.
    flat bench press 7 set girdim temel hareket neticede diğerlerini 4 er set girdim toplam 5 hareket yetti bana göğüsde.şu an yorgunlukdan ayakda uyuyom ve göğüslerimin sızladıgını hissediyorum.

14. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    yani toplamda 22 set girdin ? bu biraz fazla değil mi? ben mesela girsem antremanda bi 7-8 set daha girerim ağırlığı düşürerek ama o fazladan 7-8 seti girmediğim halde ertesi gün hertürlü ağrılar oluşuyor.kası tam yormasamda ağrı oluyor bende bu sefer biraz daha fazla yorarsam overtraining olur diye düşünüyorum ki overtraining olmak öyle kolay birşeyde değil tabi.bilimsel olarak kanıtlanabilmiş birşeyde değil. diğer türlü tam zorlasam 1 tekrar bile kaldıramayacak hale gelsem sanırım 1 hafta falan ağrı çekerim herhalde.

15. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    bu senin vucudunu tanımanla iligli birazda.deneyerek senin için en verimlisini bulacaksın.1 hafta ağrı olacagını sanmam ben en sert idman sonrası bile 3 gunde normale dönüyorum.overtrainnig falan derlerdi 4 hareket 4 er set girer bırakırdım zorlamazdım.çok uzun bir spor geçmişim yok bu arada.1 yıl oldu başlayalı aşağı yukarı.son 6 aydır overtraining falan işlerine takılmıyorum.salonda bir arkadaş temel hareketlerde hep eziyor bölgeyi 7-8 set giriyor bench pressde.beslenme dinlenme sağlamsa korkma dedi hep sert takılıyom faydasınıda gördüm bu şekilde çalışmakdan memnunum.gunluk 150-200gr protein alıyorum.idman öncesi bcaa kreatin kullanıyorum idman sonrası yumurta falan yiyorum.overtranin olacak olsada o fırsatı vermiyorum ona diye düşünüyorum.zaten beslenme ve dinlenme yoksa ne yaparsan yap gelişemezsin boşu boşuna kendini yormuş olursun.kaldırdıgın ağırlıklar bile artmaz artsada çok yavaş artarlar buda gelişip gelişmediğinin gostergesidir.şunu söyleyenelrde var mesela bende yeni öğrendim :)
    bacak idmanında kas buyuklugunden ötürü vucut en çok buyume hormonunu salgılar bacak sonrası gunde göğüs çalışırsan göğüsler daha hızlı gelişir diye mantıklı geldi ama ben denemedim daha.tecrubeli arkadaşlar daha net şeyler yazarlar muhakak bunlar sadece naçizane tecrubelerimdir kısa spor hayatımda.

Sayfayı Paylaş