Fullbody programım uygun mu

Konusu 'Antrenman Günlüğü' forumundadır ve Pilott tarafından 28 Eylül 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Pilott

Pilott Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar spora başlayalı 3 ay oldu ve son 1 ay split yapmıştım şimdi tekrar fullbody programı hazırladım kendime. Şuan amacım kilomu korumak ve kas gelişimi sağlamak yaşım daha 16 olduğu için çok yoğun antrenmanlar yapmak istemiyorum programı ona göre değerlendirirseniz sevinirim.

ILK GÜN
    Bench press flat = 4x10
    Pullover = 4x10
    Cable row = 4x10
    Chin up = çıktığı kadar
    Smith machine press = 4x8
    Barbell curl 3x10

IKINCI GÜN

bench press incline = 4x10
    Şınav = 4x15
    Lat pull-down = 4x13
    Bent over row = 4x12
    Lateral raise = 4x12
    Pushdowns = 4x15

ÜÇÜNCÜ GÜN
    Flat bench press = 4x10
    Dumbell fly = 4x8
    Chin up = çıktığı kadar
    Cable row = 4x12
    Smith machine press =4x10
    Triceps hareketi = 4x15

Set ve tekrar sayıları normalmidir ? ve her hafta izole egzersizleri değiştirerek ilerleyeceğim. Önerileriniz olursa programda değişiklik yapabilirim

2. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Programda bacak yok ve çok fazla izole var. Bacak, göğüs, omuz, sırt için birer adet bileşik (compound) hareket yapıp, kalan bölgelere birer izole eklemen yeterli. En basit hali ile
    -Squat
    -Deadlift
    -Bench press
    -Bent over barbell row
    -Overhead press (ayakta)
    -Kol hareketi
    haftada 3 gün bunları yapman yeter de artar bile. Birde sürekli hareket değiştirme bir programa başladığında tam verim almak istersen en az 3 ay devam et. Hareket değişsin kas şaşırsın diye bir mevzu yok :) Kası şaşırtmak istersen ağırlık yada tekrar/set sayıları ile oyna.

3. Pilott

Pilott Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Daha ergenlikte olduğum için deadlift ve squat uzamami engeller diye programa eklememiştim ama eklemem uygun olur mu sizce büyümemi sekteye uğratır mi ? Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim

4. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    O konuda çok şehir efsanesi var ama farzedelim uzamayı engelliyor zorlanmayacağın ağırlıkta girersin olur biter (ki bu mantıkla tüm itme hareketlerinin aktif olduğu bölgedeki kemiklerin uzamasını engellemesi lazım misal bench/omuz press için kollar). Eklemleri güçlendirmek için yapılması gereken hareketler. Birde büyüme konusunda da sadece üst vücut çalışıp çırpı bacak olmak istiyorsan ona birşey diyemem. Hatta şöyle diyeyim bu iki hareket vücutta belki de fonksyonel olarak en önemli 2 gruba odaklanıyor, bacak ve core (bel, karın). Bu iki bölge zayıf olduktan sonra istersen 80 cm kol 200 cm göğüs yap çok anlamlı gelmiyor bana. Tabi bu benim düşüncem doğruluğu yanlışlığı tartışmaya açık.

5. Pilott

Pilott Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Haklısınız, ben de bu hareketleri yapmak istiyorum zaten ama boy konusunda endişelerim olduğu için uzak durdum. İyi bir araştırma yapmam gerek. Teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş