full bodye programın nasil

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Muhammet akyol tarafından 17 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Farklı bir bakış açısı vermişsin, durumu bu şekilde düşünmemiştim açıkçası. Teşekkürler.

Moto G (4) cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. RagnarLoRdbrok

RagnarLoRdbrok Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Ahahahaha senin gözünde 2-3 brodan biri olmak açıkçası umurumda değil. Ege konusuna gelicek olursak : ege hep fullbody iyi diyo ama kendi bütün yıl boyunca split çalışıyo. Eğer sen kayıtsız şartsız ege ye itaat ediceksen git split çalış

Yellow.Canary ve Ackres bunu beğendi.
  3. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Ben size şunu söyleyeyim, şu an azıcık internette araştırma yapmış ve 2 sene spor geçmişi olan her insan Ege Fitness kadar spordan anlıyordur.

Yellow.Canary bunu beğendi.
  4. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Böyle diyorsan niye buraya konu açma zahmetine giriyorsun ki? Başka bir konuda daha demiştim bunu iyice Nihat Hatipoğlu ile ramazan programlarına çevirdiniz forumu...

Yellow.Canary ve Ackres bunu beğendi.
  5. eehfe4

eehfe4 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yukarıda ki baroların söylediği şeylerin çoğunu okumadım.
    Ege Fitnessin çalışma sistemi süperset.
    Bir örnek yazayım bununla ilgili.
    1-Squat + Shurg
    2-Deadlift
    3-Bench Press + Row
    4-Barfiks+Dips
    5-Miltary Press
    6-Arnold Press + Bent Over Lateral
    7- Biceps Curl + Triceps Extension
    Şimdi borcuklar biliyorum işte günde 25 setten fazla yada 8 hareketi geçmeyin ee ? Burda kaç hareket var 7.
    Aynı zamanda over training diyorsunuz gerekli proteini beslenmeyi be uykuyu aldığınız sürece kas toparlanır.
    2.olarakta bir kasın recovery olma süresi 48-72 saattir.
    Her bölge için 1 ana hareket seçilir gerisi yapmak istediğindir.
    Bakın ben burada ben biliyorum felan demiyorum sadece bana ahkam kesen 3-5 arkadaşa olayı anlatıyorum.
    Son olarak 3-5 aydır spor yapan herkes ahkam kesiyor ben sadece Ege den okuduklarımı ağırsağlam dan okuduklarımı araştırmaları gösteriyorum.
    Bana mesaj atan arkadaşların hiç biri Amerika'da kas bilimi okumuyor veya Ege'nin ki kadar kas kütlesi yok.
    Bu över trainingi fazla abartıyorsunuz.
    Bu mesajdan sonra herhangi bir şey yazmayacağım.

Muhammet akyol bunu beğendi.
  6. RagnarLoRdbrok

RagnarLoRdbrok Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    7 hareket demişsin ama süpersetlerin 2. Hareketlerini saymamışsın. Onları da sayarsan 12 hareket olur. Ayrıca şu programı çıkartabilecek kadar iyi vücudun varsa bu forumda kendini harcamana gerek yok, daha iyi yerlere git. Bi de her önüne gelene "bro" yazmayı bırak, insanları bu şekilde küçük görme. Ve anlamadığın nokta şu ki Amerika da kas bilimi okuyan arkadaş size bu verdikleri programı uygulamiyo, kendisi split çalışıyo. Sizin önünüze atıyor bu programları. Yani çok güvenme ona :D

Ackres bunu beğendi.
  7. eehfe4

eehfe4 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Abi illa son şeyi yazayım mı ?
    Bak kardeşim ben Ege bunu diyor diye yapmıyorum ki ben araştırmaları da oluyorum çoğu araştırmada full body kas yapma oranı yüksek çıkmış bunun için.
    Hareketi nasıl düşünürsen öyle olur.
    Mesela muscle up diye bir hareket var bodyciler pek bilmez o hareket süper set barfiksten dipse ve 1 hareket olarak sayılıyor.
    Yani bu set mevzusunu pek takmamak lazım.

8. Jacques Reverdi

Jacques Reverdi Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Bu posta son mesajım olucak çünkü uzun uzun anlatmama rağmen bu konu 17 yaşındaki kızların fan sayfalarına dönmüş durumda. Kas gelişimi için prograssive overload diyoruz. Türkçesi lineer artan yük. Her antrenmanda, veya her hafta veya her ay - bu seviyene göre değişir - yük arttırmak için programınızın yoğunluğunu ve hacmini çok iyi ayarlamanız gerekir.

"Yoğunluk" (intensity) ve "hacim" (volume), bu 2 parametre antrenman sisteminin en önemli 2 parametresidir. Hacim, sarkoplazmik hipertrofi için çok önemlidir fakat çok daha önemli birşey varsa bu da prograssive overload'dur ve bu genel anlamda antrenman yoğunluğuyla akalıdır.Bu 2 arkadaşı ters orantı şeklinde düşünebilirsiniz. %lik bir pastayı ele alırsak %50 volume %50 intensity optimumken, bunu %70 volume %30 intensity yaparsanız olduğunuz yerde sayar veya en iyi ihtimalle çok yavaş gelişirsiniz.Göreceli olarak kas dayanıklığınız artar. Ha, hacmi düşük tutup yoğunluğu arttırırsanız bunun ne zararı olur? Hareketleri doğru formda yaptığınız sürece güçlenirsiniz.Sarkoplazmik hipertrofi yavaş olur belki, ama çok daha hızlı şekilde güçlenir ve temel alırsınız. Zira güç antrenmanlarının büyük bir kısmında hacimden kısılıp yoğunluk arttırılır bu da kısa vadede optimum güç artışıdır. Madcow'a stronglifts'e falan bakabilirsiniz bunun için. adam günde 11 set, 3 hareket önermiş. Bu adamların eksiği amerikada 2 yıllık kas bilimi okumamaları mı? Neden dünyada bu kadar itibar kazanıyorlar vlog falan da çekmeden, anlamak güç doğrusu...

Şimdi ege'ci arkadaşımız "10 hareket gireriz, overtraining'i abartmayın" gibi şeyler söylemiş. Sevgili arkadaşım istersen 3 saat ağırlık antrenmanı çalışırsın bu senin tercihindir. Overtraining derken, kasların hepsi eriyecek, öleceksin vs demiyor kimse. Ancak yukarıdaki programı uygulayarak lineer artış nasıl sağlayabilirsin? Ya da sağlasan bile bu optimum olur mu? Yani her antrenmanda artış sağlayabilecek kapasitedeyken belkide çok yavaş ilerleme sağlayacaksın.

Gidip sabaha kadar sağa açış sola açış dumbell fly falan yap, bench press'in artmadığı sürece bu güş ve kas gelişimi için neyi ifade ediyor? Rüştünü ispatlamış dünyaca ünlü insanlar var, bunları araştırmak veya okumak varken neden çakma hollywood yıldızlarını bu işin ehli olarak kabul edersiniz?

Kolay gelsin.

Bu arada şahsi hiçbir saldırı söz konusu değildir. Ege'yi ve vloglarını takip ediyorum. Eğlenceli ve güzel bir hayatı var. Ama Lütfen okuyun. O da size bunu tavsiye ederdi eminim :)

Son düzenleme: 18 Ağustos 2017
    Yellow.Canary, Ackres ve doxux bunu beğendi.
  9. RagnarLoRdbrok

RagnarLoRdbrok Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    2 saattir bunu söylemeye çalışıyorum. "Çok hareket çok gelişim demek değildir ". Güzel ve açıklayıcı yazı olmuş. Teşekkürler

10. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    eehfe4 Bende son kez yazıyorum. Jacques çok güzel cevabını vermiş zaten. Dostum Anlamıyorsun Full Body için 1 hareket seçilir. Jacques'in dediği gibi çok önemli bir noktayı söylemiş bunu birkaç yerde de görmüştüm. Atıyorum Göğüs kısmın eksik hissetiğini düşünüyorsan 3 set girmek zorunda değilsin. Daha fazla set girersin. Hepsini aynı setlerde girmessin mesela. Veya kol bölgeni eksik olduğunu düşünüyorsan daha fazla set girersin. Genel olarak Tüm Fitnesscıların onayladığı Full Body Antrenmanı için 1 hareket seçilir ve onu yaparsın.

11. eehfe4

eehfe4 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Hala anlatamadım ben burada ben doğruyum demedim sadece fikrimi söyledim ilk mesajıma bakarsanız hiç bir hakaret vs. yok ama MRM arkadaşımız yanlış olduğunu söylüyor
    Kardeşim progressive overload diyorsunuz tamam ama egenin programında da progressive overload söz konusu bu adam sadece 2 hareketi birleştirip 1 hareket yapmış olay bu.
    + olarak her bölge için 4 setlik 1 hareket koysan 4*3:12
    split yapanlardan ne farkın kalıyor o zaman ? hatta splitçiler daha iyi gelişir böyle bir yol izlersen
    Ben her bölge için 2 hareket yapmaya devam edeceğim ve bu güne kadar over training olmadım.Belkide vücut ağırlığım ile çalıştığım içindir.
    Neyse bu anlamsız tartışmayı sonlandırmak istiyorum.Herkesin vücudu farklı herkesin dayanıklılığı farklı ben full body yaparım gelişirim siz split , ben 2 hareket ile max verim alırım kimisi 3 yani mutlak doğru yok.

12. Muhammet akyol

Muhammet akyol Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    8
    Mrb abi galiba burda işi bilin az kisidensim bare 1 program önerebilirmisin

13. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    eehfe4 anlamıyormusun kardeşim jacquesin ve benim ve diğerlerin demek istediği sen Full Body antrenman altında istersen 3 hareket yap her bölge için buna kimse birşey diyemez. Niye soracak olursan çünkü sen kendi programını hazırlamışsın ve kendine göre yapmışsın. EgeFitness'da kendine uygun antrenman programını hazırlamış. Benim ve burdaki diğer arkadaşların demek istediği Genel olarak tüm fitnesscılar dediği Full Body Antrenmanı için 1 hareket seçersin ve onu yaparsın. Ve Full Body Antrenmanı için Her Kas Grubundan 1 hareket seçersin ve onu yaparsın. Bunu sende biliyorsun Full Body'nin 1 hareket seçip yapılmasını. Ama atıyorum senin kol bölgenmi eksik o zaman onu 2 hareket yap. veya kendi baktığın bölgelermi diğer bölgelere eksik 2 hareket yaparsın onu. Veya sen kendine göre en iyi gelişimin nasılsa öyle hazırlarsın programını yanlış mıyım? Benim demek istediğim ve bu genel olarak kanıtlanmış ve onaylanmış Full Body Antrenmanı, her kas grubu için 1 hareket seçersin onu yaparsın. Bu hareketlerde compound egzersizlerden oluşur. Saygılarımla.

eehfe4 bunu beğendi.
  14. Ackres

Ackres Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Forumda gördüğüm en mantıklı cevaplardan biri gayet güzel açıklamışsınız elinize sağlık.

eehfe4 ve Jacques Reverdi bunu beğendi.
  15. eehfe4

eehfe4 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Sanırım konuya yaklaşımım biraz garip oldu özür dileyerek sizi destekliyorum.
    @Jacques Reverdi @MRMFitnessx
    Tüm mesajları okumadım jacquesinkini okusaydım yazmazdım.
    Ben vücut ağırlığımı kullandığım için 2 hareket girmem şart.

16. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    eehfe4 özür dilenecek birşey yapmadın dostum dilemene gerek yok. Biz bir Aileyiz bu forumda. Ayrıca şunu sormak istiyorum Cluster Set hakkında bilgin varmı varsa bana bi yazarmısın? veya bu cluster hakkında net bilgisi olan varsa bana bi yazabilirmi?

17. eehfe4

eehfe4 Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    İlk defa duyuyorum hocam :D

18. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Cluster Ile ilgili daha önce açtığın konuda cevap almıştın. Yetersiz geldiyse hazreti gogıla sormanı tavsiye ederim.

19. MRMFitnessx

MRMFitnessx Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    ulaire aynen sormuştum cevaplayan sendin zatende googleda bakmışmıştım bodye sormadan önce. Genel olarak ülkemizde çok az duyulmuş büyük ihtimal. Ben bunun antrenman tarzını anlayamadım sence güçmü yoksa hipertrofimi ?

20. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Şuan bir yandan okuyup bir yandan yazıyorum 2 temel çeşidi var. Biri hipertrofi odaklı (hscs) diğerine jailhouse strong(jscs) olarak geçiyor. Hipertrofi odaklı da 10-15 tekrar yapacağın bir ağırlık seçiyorsun. 5 tekrar 15 sn dinlenme şeklinde 5 dakikalık zaman dilimini doldurmaya çalışıyorsun. 5 olmazsa 4, 4 olmazsa 3 tekrar en kötü durumda 20 sn dinlenme yapabilirsin. Kaldırırken formunu bozduğun seviyeye gelince bir sonraki harekete geçiliyor. Jailhouse da ise zaman limiti yok. 15 tekrar yapabileceğin bir ağırlık alıp, 5 tekrar 20 sn dinlenme şeklinde formu bozacak hale gelene kadar çalışıyorsun. (https://www.bodybuilding.com/fun/build-massive-arms-with-cluster-sets.html)

Bunun dışında birde şöyle bir kaynak buldum. "

Bir egzersiz seçin ve sonrasında da 15-20 tekrar yapabileceğiniz bir ağırlık seçin. İlk denemenizde tahmininizden biraz daha az bir ağırlık seçin ki setlerinizi tamamlayıp tamamlayamayacağınızı görün.

İlksetiniz için 2 tekrar ile başlayın ve sonrasında 10 saniye kadar dinlenin. Sonra 3 tekrar ve 15 saniye dinlenin. Sonra 5 tekrar ve çok abartmamak şartıyla biraz daha uzun dinlenin. Son olarak 10 tekrar ve kısa bir süre dinlenin,diğer setlere geçmeye hazır olun. Şimdiden 20 tekrar yapmış oldunuz ve eğer seçtiğiniz ağırlık sizi çok yormadıysa bir tükenmişlik hissi yaşamıyorsanız bir sonraki setleriniz için ağırlığınızı arttırabilirsiniz. Kısacası antrenman sistemi bu şekilde,tabii ki bunu her antrenmanınız için uygulamanız çok uygun olmaz,her bölgeniz için ayda 1 defa olarak 100 tekrar şeklinde uygulayabilirsiniz." (http://www.squart.net/cluster-set-nedir/)

Dipnot: araştırdım ama mantığını anlamadım demek için hiç okumamış olmak gerekiyor görüldüğü üzere son derece basit bir sistem.

Son düzenleme: 18 Ağustos 2017

Sayfayı Paylaş