Full Body Çalışırken Super-Set

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Stanley342 tarafından 25 Nisan 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Stanley342

Stanley342 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Salonda bir arkadaş vardı bir günde bütün vücudu çalışıyordu. Diyelim ayakta kabloyla ön kol çalışıyor hemen arkasından dinlenmeden yine ayakta Standing Cable Push Down yapıyordu. Sanırım buna süper-set deniliyor. Sadece kol için değil tabi diğer bölgeler içinde aynı şey geçerliydi. Aynı zamanda deadlift, squat gibi hareketleri aksatmıyordu. Bahsettiğim super-set'li ve içerisinde deadlift, squat gibi hareketlerinde olduğu bir program var mı forumumuzda? Bu konuda yeşillendirirseniz sevinirim.

2. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    olur gayet de güzel olur,vardır örnek yoksa da bir örnek çıkarabilirim bir araştırın forumu.gördüğünüz kişi muhtemelen ana hareketleri belli ağırlık/tekrar hedefi tutturmak için ayrı ayrı giriyor,yardımcı hareketleri ve izolasyon hareketlerini de antrenmana toplam volume eklemek ve pump almak için superset/dropset şeklinde giriyor.aynı yöntemi ben de kullanırım,hatta tavsiye ederim.antrenmanları da kısa ama yoğun tutar.

Stanley342 bunu beğendi.
  3. Stanley342

Stanley342 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Evet, kendisiyle vücut tiplerimiz çok benziyor ve son zamanlarda baya sağlam gelişti kendisi. Belki paylaşmışlardır ama bu anşattığımıza yönelik bir program bulamadım ben. Sen yardımcı olur musun

4. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    şuankı programını paylaşabılırsen ufak değışıklıklerle bahsettığımız şeylerı ekleyebılırız.

5. Stanley342

Stanley342 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Ben şuanda iki bölge çalışıyorum. Bugün programı tamamlarsam bugün başlayacağım.

Ama programda Deadlift, Squat gibi hareketler olacak. Bacak da çalışacağım yani aksatmadan. Bir günde nasıl yapılıyor o kadar hareket onu da anlamadım ama bilmiyorum.

6. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    forumdaki fullbody başlığını inceleyin,aklınıza yatan bir programı paylaşın,ufak değişiklikler yapalım.bir de güncel programda ne hareketleri yapıyorsunuz,hangilerini yapmayı seviyorsunuz belirtirseniz iyi olur.

7. Stanley342

Stanley342 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Şuanki programım şu şekilde. Ama doğrusu bu hep bunları yapıyorum diye yazmıyorum. Daha etkili bir hareket önerin varsa değiştirirsen sevinirim. Her antremandan önce 10x4'den şınav ve barfiks çekiyorum.

Pazartesi:
    Göğüs:
    - Dumbell Fly
    - Dumbell Press
    - Bench Press
    - Butterfly
    - Cable Crossover
    Ön Kol:
    - Dumbell Curl
    - Hammer Curl
    - Z-Bar Curl
    - Standing Cable Push Up

Salı:
    Omuz:
    - Front Dumbell Raise
    - Shoulder Dumbell Raises
    - Machine Shoulder Press
    - Overhead Press
    - Shrug
    Arka Kol:
    - Standing Cable Pushdown
    - Standing Cable Pushdown Rope
    - Dips
    - Seated Dumbbell Overhead

Çarşamba:
    Bacak:
    - Leg Extensions
    - Leg Curl
    - Seated Leg Press
    - Calf Raise
    - Lunge
    - Squad
    - Hip Thrust
    Karın:
    - İnternetten bulduğum birkaç karın hareketleri...

Perşembe:
    Sırt:
    - Seated Cable Row
    - Enseye ve Göğüse Çekiş
    - Barbell Deadlift
    - Standing T-Bar Row
    - Straight-arm lat pulldown

8. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Split idmanları önermiyorum, ayrıca programın çok kötü bol keseden sallanmış. Tavsiyem Fullbody yada itiş çekiş olarak bölmen olur. Detaylı yazmaya üşeniyorum kusura bakma :) Sana direkt olarak bir programda verebiliriz ama kaç gün gidebilirsin, hangi günler gidebilirsin bilemiyoruz.

9. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    son olarak bench press,squat,deadlift,chest db press,shoulder db press,seated cable row hareketlerindeki girdiğiniz rakamları soracağım.kaç tekrar kaç set bir düzeniniz var,her set hangi ağırlığı kaçar tekrar girmektesiniz?

10. Stanley342

Stanley342 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Evet, full body olarak devam edeceğim. Programımın kötü olduğunu biliyordum. O yüzden size sormak istedim. :)

Çoğu hareketi piramit şeklinde yapıyorum. 12-10-8-8 şeklinde gidiyor genelde. Squat, deadlift gibi hareketleri yazdım ama çok girdiğim söylenemez. Çünkü lordozum var hafif derece. Daha kötü olabileceğini düşünmüştüm ama artık girebilirim çünkü egzersizlerle atlattım sayılır. Bench Press 17.5-17.5 takıyorum genelde. Şu vücudumun 1 ay önceki hali:

Ekli Dosyalar:

Cesurbey bunu beğendi.
  11. Stanley342

Stanley342 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    @zeo64 hocam var mı bir programınız?

12. Gokkker86

Gokkker86 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Altın vuruş gibi bir şey olur bu heralde :D

13. Stanley342

Stanley342 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Nasıl yani? Anlamadım demek istediğini :D

14. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Yıllardır uyguladığım sistem, çok memnunum. Zamandan tasarruf için uygulamaya başlamıştım.
    Gerçi ben haftada 2 gün full body+ süper set yapıyorum, diğer günler (Haftanın 3 günü) sadece kick boks çalışıyorum.

15. Stanley342

Stanley342 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Anladım da yok mu öneriniz şu sıraya göre yap, şu şekilde yap, şu programa göre yap falan diye. Onu bekliyorum. :D

16. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    aşağıya örnek bir program yazacağım.programa direk atlamadan mantığını açıklamaya çalıştığım kısmı mutlaka okuyun.
    öncelikle böyle bi idman stilinin bence şöyle temel şartları olması gerekli:

1-bir itiş hareketi,bir çekiş hareketi,squat ve deadlift.bu 4lüde ağırlık artırılmaya mutlaka çalışılmalı.bunları ben powerlifter değilim deseniz bile powerlifter stilinde çalışmayı öneriyorum çünkü büyük compound hareketlerde devamlı ağırlık/volume artırmak kas gelişiminin bir numaralı kuralıdır,unutmayalım güçlü kas ve iri kas arasında çift yönlü bir bağlantı var.sadece correlation değil,direkt olarak causation diyebiliriz.o yüzden bu hareketlerde set tekrar ve yüzde takibi yapılmalı,setler arasında gerektiği kadar dinlenilmeli,yüzde ile çalışarak vs çok ayrıntıya girmeyeceğim diyorsanız da en basitinden de olsa bir progressive overload yöntemi izlenmeli.

2-birinci seviye yardımcı hareketler.bunlarda 1 numarada yazdığım 4lü kadar agresif olmasa da bir progressive overload yöntemi izlenmeli.ve bu hareketleri ya yukarıdaki 4lüye yardımcı olacak hareketler olarak seçmenizi ya da vücudunuzdaki zayıf noktaları güçlendirecek hareketler olarak seçmenizi öneririm.
    mesela ana hareket olarak bench press yapıyorsanız ohp olabilir,close grip bench press olabilir,dips olabilir,ağırlıklı şınav olabilir.
    ilk maddede bahsettiğim ana çekiş hareketiniz eğer horizontal(yatay)bir çekiş hareketiyse bu 2. seviyede seçeceğiniz çekiş hareketinizin mutlaka vertical(dikey) olmasını tavsiye ederim,ya da ana hareketiniz dikeyse bu 2. seviye hareketiniz yatay olmalı.
    benim favori yatay çekiş hareketim çok yük yükleyebileceğiniz bir barbell row çeşidi ya da t-bar row belki ağır bir dumbell row,dikey çeşit hareketim de hangi tutuş şeklini içerdiği çok önemli olmadan sadece boş boş tekrar artırmaktan ziyade belinize ağırlık takıp bunu artırmaya çalışacağınız bir pull-up çeşidi.wide grip pull-up,neutral grip pull-up,chin-up üçlüsünden biri.
    itiş ve çekişten bahsettik,geldik squat ve deadliftin 2. madde için önereceğim yardımcı hareketlerine.genelde fullbody programlar için şunu söyleyebilirim,eğer ağır squat ve deadlift giriyorsanız ve bu hareketlerin herhangi bir safhasında bariz bir zayıflığınız yoksa yardımcı hareket eklemenize gerek olmayacak.ağır girilen haftada 3 gün squat ya da 2 gün squat 1 gün deadlift zaten fazla.bu yüzden ek bir yardımcı hareket önermiyorum.
    ama bir zayıflığınız varsa ve sadece sq dl yaparak bunu gideremiyorsanız yardımcı hareket olarak eklenebilir bir şeyler.mesela deadliftte yerden koparmakta sıkıntı yaşıyorsunuz,leg drive mantığının kafanıza oturması için deficit deadlift yardımcı hareketiniz olabilir 1 gün.ya da mesela low bar squat yapıyorsunuz ve ağırlık artırmak zorlaşmaya başladı,high bar ya da front squat yardımcı hareketiniz olabilir gibi.

3-şimdi ne yaptık,bir ve ikinci maddelerde hep ana hareketlere ve güce odaklandık.işte bu 3. seviye hareketleri de,eğer mevcut hareketleri KALDIRABILIYORSANIZ yani toplam kapasiteniz buna yetiyorsa yani 2 idman arası sorunsuz recovery olabiliyorsanız idmanlarınıza daha fazla volume ve workload eklemek için koyma taraftarıyım.kısacası kasları biraz daha yormak,daha fazla pump kovalamak,idman sisteminde kısmen eksik kalan time under tension gibi şeyleri düzeltmek için eklenecek hareketler.
    bu hareketlerde pump kovalayacağız,çok ağır girme peşinde olmayacağız,tekrarları biraz yüksek tutacağız ve superset/dropset gibi şeyleri kullanabileceğiz.buraya bildiğimiz bir çok izole hareketi dahil edebiliriz büyük kaslar için ya da küçük kaslar olan kol,kalf,boyun vs. hareketlerini ekleyebiliriz.

genel mantıklar bunlar.gelelim superset/dropseti kullanma olayına.
    1.seviye hareketlerde tavsiye etmiyorum çünkü kaldırdığınız ağırlıklar önemli.üçüncü seviye hareketlerde superset/dropsetleri idmana zaten dahil edebilirsiniz,vakit kazanmış olursunuz.ikinci seviye hareketlerde de superset/dropsetler dahil edilebilir ama bunun tercihini yapacak olan sizsiniz.ilk seviye hareketlerde çok bir zayıf yönünüz yoksa sadece volume eklemek için ikinci seviye hareketleri yapıyorsanız,superset/dropsetler kullanılabilir.

gelelim yukarıda verdiğim bilgilerin basitçe bi idman iskeletine oturmuş hali.

Gün1
    OFF
    Gün2
    OFF
    Gün3
    OFF
    OFF

Gün1
    Squat - 1. seviye hareket
    Bench Press - 1. seviye hareket
    Barbell Row - 1. seviye hareket
    Close Grip Bench Press & Pull up Superseti - 2. seviye hareketler,tükenişe yaklaşmak için dropset de ekleyebilirsiniz sonlara.
    Bir triceps bir biceps hareketi superset - 3. seviye hareketler.tükenişe yaklaşmak için dropset de ekleyebilirsiniz sonlara.

Gün2
    Squat - 1.seviye hareket
    Bench Press - 1. seviye hareket
    Weighted Pull-Up - 1. seviye hareket
    Incline Barbell/Dumbell Press & Barbell Row Superseti - 2. seviye hareketler,tükenişe yaklaşmak için dropset de ekleyebilirsiniz sonlara.
    Bir triceps bir biceps hareketi superset - 3. seviye hareketler.tükenişe yaklaşmak için dropset de ekleyebilirsiniz sonlara.

Gün3
    Deadlift - 1. seviye hareket
    Overhead Press - 1. seviye hareket
    Dumbell Chest Press & Barbell Row - 2. seviye hareketler,tükenişe yaklaşmak için dropset de ekleyebilirsiniz sonlara.
    Dumbell Chest Flies & Lateral/Back Shoulder Raises & Pull-Up Tripleset - 2. seviye hareketler.

bp sq ve dl'nin 1. seviye hareket olarak kullanıldığı günlerde set,tekrar ve yüzdeleri 5x5 bir programdan alabilirsiniz çünkü söylediğinize göre rakamlarınız çok fazla değil.linear bir progression kullanılan 5x5 bir program iş görecektir.ikinci seviye hareketler için piramit yöntemi uygulayabilirsiniz,başta çok fazla set yapmayın 4er set idealdir mesela,eğer zamanla iki idman arası rahat recovery olabildiğinizi düşünüyorsanız ve haftalık volume'nizi artırmak istiyorsanız ya 2. seviye hareketlere set ekleyin ya da 1çift daha ikinci seviye hareket ekleyin.atıyorum 4 setle başladınız,1 ay geçti 5 set yaptınız ikinci seviye hareketi,birkaç ay daha geçti gene artırmak istiyorsunuz yeni bir 2. seviye superseti ekleyip ilk ikinci seviye hareketi 3 set,yeni eklediğiniz ikinci seviye hareketi de 3 set yapabilirsiniz.
    üçüncü seviye hareketlerde set ve tekrar seçimini tamamen uygulayan sporcuya bırakıyorum fakat ana kural geçerli,SONRAKI IDMANA KADAR RECOVERY OLABILECEĞINIZ kadar set ve tekrar yapın.

son olarak şunu söyleyeyim,bu idman sisteminin genel amacı haftadan haftaya aydan aya toplam volume ve workload'u artırmak.
    bu programı late novice/early-mid intermediate sporculara öneriyorum.çünkü sporcunun biraz kendini tanıması gerekli.auto-regulated bir program çünkü.
    eğer ana hareketlerde 2 hafta kadar ağırlık ya da tekrar artıramıyorsanız ana hareketi değiştirin.mesela bench press yerinde sayıyorsa close grip bench pressi ana hareket olarak değerlendirip o mentalitede üstüne ağırlık eklemeye çalışarak ilerleyin.bu hareket değiştirme safhası ya da hangi hareketin değiştirileceği sporcudan sporcuya değişir,bench pressiniz neden artmıyor bunu düşünün,zayıf olduğunuzu düşündüğünüz kısmı geliştiricek bir varyasyonu bench ile değiştirin.

bu program benim de iskeletini değiştirmeden birkaç yıl uyguladığım bir program,hem güç hem kas gelişimine önem veren bir program.daha önce powerbuilding gibi isimler veren oldu,yurtdışında kullanılan bir tabirdir zaten.direk önerdiğim 1 düzinenin üstünde kişi de oldu.basit ve en temel prensiplere dayandığı için bir çok kişinin fayda görebileceğini düşünüyorum.önümüzdeki günlerde daha ayrıntılı ve açıklamalı haliyle ayrı bir ücretsiz program olarak forumda yayınlayabilirim,denemek isteyen dener.soru işaretiniz varsa belirtin cevaplayayım.

Son düzenleme: 27 Nisan 2018
    Dracarys17, abseto, aslangur ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  17. Stanley342

Stanley342 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam ne yaptın sen? :D Her şey çok güzel tamam ama 2 gün gidip 1 gün tatil versem benim ders programıma daha iyi oturuyor. Böyle yapabilir miyim? Bir de gün başına 7 hareket falan düşüyor bu gelişimim için yavaş sayılmaz mı? Artı olarak bu programa calf ve karın egzersizleri gibi ufak kas gruplarını nasıl ekleyebilirim? Bu programa göre enseye çekiş gibi sırt hareketlerine veya Leg Extensions gibi hareketlere ihtiyaç yok mu?

18. zeo64

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    hayır 2 gün gidip 1 gün gitmek fullbodyde pek mümkün değil,yani mümkün olabilir evet ama çok farklı ve doğru bi programlama yapmak gerek,benim yazdığımdan baya farklı şekilde.1 on 1 off denk gelmiyorsa denk geldiği şekilde yapın.mesela 7 günde 3 idman yapılıyor ya bu programda,6 günde ya da 8 günde hatta zaman zaman 9 günde 3 idman bile yapsan olabilir.calf ve karını 3. seviye hareketler mantıgında koyabilirsin,set tekrarına karışmıyorum.yazdım zaten 3. seviye hareketleri açıkladığım yerde,tekrar okusan iyi olur.

enseye çekiş ILLA yapmak istiyorsan 2. seviye hareketlerin biriyle değiştirebilirsin.ben onları kendi etkili buldugum hareketlere göre ayarladım,2 ve 3. seviye hareketleri biraz değiştirebilirsin çok istiyorsan,ikinci seviye hareketlerin ne işe yaraması gerektiği mantığını yazdım mesela ona uygun olacak şekilde ille değiştirmek istiyorsan değiştirebilirsin ama 1. seviye hareketleri değiştirmesen iyi olur çok aşırı bir engel yoksa.yalnız şunu söyleyeyim enseye çekiş yerine herhangi bir ağırlıklı pull-up varyasyonunu gözüm kapalı tercih ederim.

leg extension vs gereksiz bir hareket,sq ve dl yi hakkıyla gir hiçbir alt vücut hareketinin boy ölçüşemeyeceğini anlayacaksın.

19. Stanley342

Stanley342 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Anladım hocam. Sağolun yardımlarınız için. Bunları ücret karşılığında bile yazmıyorlar.

zeo64 bunu beğendi.
  20. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    En bilgili, bomba yazilardan biri olmus. Sagolun zeo hocam.

Sayfayı Paylaş