FUL BODY'DE 3TANE OMUZ HAREKETİ FAZLA MI ?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve 2pac. tarafından 19 Eylül 2018 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. 2pac.

2pac. Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    FİTNESSA BAŞLAYALI 3 AY DOLUCAK 2HAFTANIN HARİCİNDE HEP FULLBODY PROGRAMIYLA ÇALIŞTIM

omuz hareketlerim
    Dumbel shoulder pres ve Lateral yani yana açış yanlış yazmadıysam. Bu 2 hareketin yanında arka omuzda çalışsam zararı olurmu yoksa 2 hareketten devammı etmeliyim ?

ful body programım: 2 gögüs / 2 omuz / 2 bacak / 2 sırt /1 biceps / 1 triceps buna ilavede demin dedigim gibi 1tane arka omuz hareketi gelişimi engellermi

2. Taylan3

Taylan3 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    engellemez

3. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Fullbody'i yüksek ve tam verimle yaptığını düşünmüyorum. 3 aylık bir sporcu için fullbodyde 1 er hareket bile çok yorucu olabilirken, büyük bölgeler için 2 egzersiz uygulayıp, 3 e çıkarabilir miyim demişsin. 1 yılın sonunda splitteki 4-5 harekete kadar çıkar sanırım hareket sayısı :)
    Şaka bir yana, Asistan eklemek için acele etmişsin. Arka omuz gibi bir bölgeyi zaten row ile çalıştırıyorsun, ekstra egzersize gerek yok. Lateral gibi asistan egzersizlere de gerek yok(3 ay spor geçmişi için). Programını revize etmeni öneririm. İlerleyen süreçte süpersetlee veya asistan egzersizler eklemen daha uygun olur.

zeo64 ve Lie bunu beğendi.
  4. Mennisiah

Mennisiah Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Bende full body yapıyorum . Her bölge 2 hareket bacak dahil , Biceps, Triceps, Shoulder 3 hareket .. Ama Triceps son 2 hareketi Süper Set şeklinde çalışıyorum. Hangi bölgen zayıf ise orayı 3 harekete çıkarabilirsin diye düşünüyorum.

5. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Fullbody yaptığım dönemde aynı bölgeye 2. harekete halim kalmıyordu. nasıl 2. 3. hareketi ekliyorsunuz valla merak ettim :D

Dracarys17 bunu beğendi.
  6. 2pac.

2pac. Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13

Arkadaşlar bilgehan hocanın ful body programını yapıyorum bence abartmışsınız cevap niteliginde hepinizi etiketledim, 2hareket bence tam kararı spor salonundanda zaten 1 saat içinde çıkıyorum.
    Omuzlarıma çok önem veriyorum diye bunun için bitek o bölgeyi 3eçıkarmayı düşünüyordum zaten vazgeçtim dediğiniz gibi row ile çalışıyor yoksa split gibi bi prgram uygulama niyetim yok.Zaten ilk 1.5ay yana açık falan yoktu çogunluklu makine agırlıklı vardı bende son 1.5aydır ekstra 1 2 hareket ekledim, biceps triceps zaten 1er hareket giriyorum

2. arkadaşımda 3harekete çıkarabilirsin demiş ben şöyle düşündüm haftada 3gün yapıyorum 2gün üst üste off oluyo yani cuma son ful bodyi yapıp 2gün dinleniyorum bence o cuma günü 1bölge 3 harekete çıkabilir
    2.harekete halim kalmıyo demiş benim spor geçmişim 3ay ama agırlıklara küçüklügümden beri alışkınım uğraştıgım işten dolayı, hadi ben alışkınım öbür arkadaşımızda yazmış her bölgeye 2 hareket uyguluyorum diye bence sizin beslenmeniz veya dinlenmeniz yanlış.
    --- Mesaj birleştirildi, 20 Eylül 2018 ---
    Belki gözünüzden kaçar 3 arkadaşı etiketleyip cevap yazdım birdaha yazayım hocam internette youtubeda bilgehan hocanın fulbody programını uyguluyorum.İsterseniz ordan bakabilirsiniz hangi hareketleri falan yaptıgıma, salondan çıkarken çok güzel bi pumpta yakalıyorum

7. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    "Resistance training" diye geçen gruplar üzerinde yapılan çalışmaların metodunda yapılan egzersizler ve antrenman programları belirtilir. Fullbody için hiç 2 hareketten oluşan bir programa denk gelmedim çalışmalarda. Bu şekilde yapılabilir mi? Evet bence yapılabilir ama ne kadar verimli geçer tartışılır. Sen verimli olduğunu söylemişsin, biz ise verimli olmayacağı görüşündeyiz @ulaire ile birlikte :)
    Eğer bu şekilde 2 hareket ile devam edeceksen compound egzersizi ağır, izole egzersizi hafif ve yüksek tekrar 12-15 gibi yapmanı tavsiye ederim. İzolelerde dahil bütün hareketlerde zorlarsan kendini, recovery(toparlanma) sorunu yaşayabilirsin.

8. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    Benim rutin şöyleydi squat, stiff leg deadlift, bench, barbell row, military press, biceps/triceps, calf. Her hareket 8*4 başlıyor ve haftalık birer tekrar artıyor 9-10-11-12*4 şeklinde 12 tekrar haftasından sonra ağırlık %10-15 artarak tekrar 8*4 oluyordu. Bu düzende 6 ay çalıştım ve hiçbir antremanda aynı kas grubuna ikinci bir hareket yapacak halim kalmamıştı.

Omuz tek başına küçük bir grup ama hareket mekanikleri dolayısı ile çok fazla kas aktif oluyor. Fullbody rutininde 2-3 hareket yapacak durumun oluyorsa ağırlıkları, formunu, sistemini gözden geçirmende fayda var.

9. Mennisiah

Mennisiah Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Sen kimsin ki bunu söyleyebiliyorsun ? Bir Başarın , madalyan , kupaların , spor salonun , antrenörlük belgen ve en önemlisi kaç senelik spor geçmişin var ? Bilgehan Hocanın veya normal 2 hareketlik Full body programlarına laf ediyor birde hah.. Adam yıllarını vermiş bu spora. Full body için yanlış program ve bilgiler vericek öylemi ? Full body ve Split ne için yapılır bence bunu bilmiyorsunuz heralde. Yeni başlıyan bir kişiye ilk 1 sene Split önerilmez. Adamda kas yok Split yapacak ahahaha :D Ama Salonlar andaval dolu takmış kendini herkez Splite bi gelişim gösterdikleride yok :D 1 saat göğüs çalışıyor adam böyle bodymi olur ahaha :D Sanki yarışmalarda derece elde edicek. Beslenmeniz ve dinlenme iyi olduktan sonra çokta rahat 3.hareket bile yapılıyor arkadaşın dediği gibi. Hadi iyi forumlar :D
    SEnde bir sıkıntı varmış ozaman belli ki. 1 Hareket nedir qweqe

10. Dracarys17

Dracarys17 Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    burda kimse bilgehan koç'a bilgisiz, cahil demedi...
    verimli fullbody programlar progressive overloada dayanır ve @ulaire 'ın dediği gibi 1 hareket en mantıklısı. zaten hakkını vererek yaptığın zaman halinin kalmaması lazım. eve kaçmak için can atıyordum fullbody uygularken.

11. Shiacuon

Shiacuon Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Fullbody Programı Şöyle Olmalı
    Squat 4*8-10 % 70
    Deadlift 3*8-10
    Bech Press 4*10
    Bent To Row 4*10
    Military Press 3*10
    Biceps Curl 3*10
    Tricpes Dips 3*Max

12. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Okuduğunu anlamayı öğren önce. Sonrasında kendinin ne olduğunu sorgula. Belki sonra çevreni sorgulayabilirsin ;)

ulaire bunu beğendi.
  13. ulaire

ulaire Üye

Beğenileri:
    1.190
    Ödül Puanları:
    123
    kaale alınmaması gerekenler listesine bir kişi daha eklendi ne güzel :)

respect2us.23 bunu beğendi.
  14. 2pac.

2pac. Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Herkes kendi fikrini belirtmiş tavsiye vermeye çalışmış herkese teşekkür ediyorum ama benim görüşüm tamamen sizinle aynı diğer arkadaş halim kalmıyor flaan yazmış 2dir sanki biz güle eglene çıkıyoruz salondan :joy: 2.ayın sonunda ben 2hafta split yaptım ve verim alamadım tekrar full body'e yöneldim o program yanlışsa yani gelişimi tartışılabilecekse burda flexor hocada aynı programı vermiş youtubeda bilgehan hocada aynı programı vermiş bu spor araştırma sürekli ögrenme sporu ama çokta kirli bilgi dolu kime inanacagını şaşırıyor insan.Ben bu fullbody'i zaten 1yıla yakın yapıcam bilgehan hocada aynısını öneriyor.
    tekrardan herkese cevapları için teşekkürler.

15. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Sonradan bir kişi daha eklendi hocam :)

16. Mennisiah

Mennisiah Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Katılıyorum. 1 sene bende böyle devam etmeyi düşünüyorum. Supplement kullanıyormusun ? BCAA + kompleks amino kullanıyorum. Bir dahaki ay kreatinle bir kombin oluşturmayı düşünüyorum. Neyse Programın güzel bozma.. Ben sadece sırt ve tricepsi 3 harekete çıkardım diğerleri sabit 2 şer hareket bacak dahil. Kalça çalışmayı unutma bu arada :) Sanada bol şans spor hayatında.

17. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    konuşulan ve kabaca bir ölçü olan 80/20 kuralından bahsedeyim.tükenişe yakın seviyelere kadar yapılan bir compound egzersiz birincil olarak kullanılan kas gruplarını maksimum uyarmak için gerekli etkinin(stimulant)%80ini karşılar derler.yani maksimum verimin %80ini o bir hareketten hatta intensity seviyesine göre o bir setten alabilirsiniz.back-off setler ya da ekstra hareketler geri kalan diğer %20 uyarıyı yaratmak için kullanılır.rakamlar değişebilir ama güzel bir örnek veriyor bize.aynı zamanda bilimsel araştırmalarda tek hareket hatta bazen tek set kullanılmasının sebeplerinden biri de bu diyebiliriz.

geri kalan %20 için eger çok fazla vakit ve enerji harcarsanız bu sefer recovery sürenizi gereksiz uzatabilirsiniz.işte bunun dengesini bulmak gerekli.bu kimi için 1 hareket kimi için 2 hareket kimi için 3 hareket olabilir,bilemeyiz workload kapasitenizi.geri kalan %20yi kovalarken aklınızda şu olsun:

ilk örnekte 1 setten %80i aldın.antrenmanı o an bıraksan belki 48 saat sonra tam recovery olmuş bir şekilde tekrar aynı hareketi çalışabilirsin.
    ikinci örnekte compoundun dışında geri kalan %20yi elde edebilmek için 2 hareket daha girdin.ama 48 saat sonra hala sore durumdasın.1 gün daha dinlendin.

ne oldu şimdi?ikinci örnekte haftalık frekans neredeyse yarıya indi.%20 ek uyarıcı etkiyi yakalamak için frekansı çok düşürdün totalde zarardasın.

işte bunu iyi ayarlamak gerek yardımcı hareketleri yaparken.frekansınız düşüyorsa fazla volume ile çalışıyorsunuz demektir.

Dracarys17, respect2us.23 ve ulaire bunu beğendi.
  18. 2pac.

2pac. Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam sırt büyük bi kas grubu tricepste tam tersi küçük bi kas grubu sırta 2 hareket yeterli ama tabiki siz bilirsiniz tricepsede 3 hareket bence fazla ama tekrar diyorum tabiki siz bilirsiniz :)

herhangi bi sıpplement kullanmıyorum 1 2 ay sonra protein tozu kullanmayı düşünüyorum. Sizece başarılar spor hayatında. :)
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Eylül 2018 ---
    Güzel bi açıklama olmuş ellerinize sağlık.

zeo64 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş