fitnisa 1 ay ara verip gomada başlasam...?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve derekhale99 tarafından 20 Ekim 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. derekhale99

derekhale99 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    Günde 1 lt sütle basliycam zamanla artircam ve para yetmio...o yüzden fitnisa ara vermeyi düşünüyorum
    Yaşm 15 fitnisa 2 aydir gidiyorum basladimda 40 dim şuan 44 dum ama yetmio vallaha 1 ay ara versem vucudumun tepkisi ne olur muhmetemelen gomad ortalama 5 kilo aldiracak 50 olunca tam gaz baslarim?
    --- Mesaj birleştirildi, 20 Ekim 2014 ---

Son düzenleme: 20 Ekim 2014
  2. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Gomad ne?

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

3. Pulbiber072

Pulbiber072 Üye

Beğenileri:
    501
    Ödül Puanları:
    103
    Bende ilk kez duydum şöyle birşey çıkıyor Tıkla:)

4. telepati

telepati Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Sacmaligin daniskasi..gunde 4lt sut icerek kilo alma yontemi..

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Galon of milk a day.
    Ağırlık çalışmakla birlikte yapmayacaksan aldığın kiloların çoğu yağ olur. İkisine birden paran yetmiyorsa annenin yaptığı yemekleri ye, normalde yediğinden daha fazla ye. 15 yaşında kafana çok takma bunları. Sağlıklı beslen, iyi uyu ve eğlenmene bak sadece.

6. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    O kadar süt içilirmi :S ben 500ml sut iciyorum,bagirsaklar gürül gürül oluyor. Eger 4lt süt icersen evin dogal gaz ihtiyacini sen giderirsin.

alvel bunu beğendi.
  7. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Ben de içemiyorum ama bazıları sorunsuz içiyor. Sindirim enzimleriyle alakalı.

8. GECMİSH

GECMİSH Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    28
    Laktozsuz sut var ama şeker oranı ve fiyatı yüksek.

9. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Ben wheyi 500ml sutle karistirip iciyorum. Laktozsuz sut bende cok gaz yapti,halbuki gaz yapmaz diye almistim :D cidden fiyatida cok pahali.

10. Lorethlorien

Lorethlorien Üye

Beğenileri:
    401
    Ödül Puanları:
    63
    ben farkinda olmadan bu yontemi kullaniyormuşum ya :D her öğün sonunda bir bardak içerim günde 2 litreden fazla :) nedense sıkıntı olmuyor bende :)

11. telepati

telepati Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    43
    Buyrun burdan yakin kaynak vikipedia ...Kemik erimesi vakaları en çok görülen ülkeler aynı zamanda süt tüketimi ve günlük kalsiyum tüketimi en fazla olan ülkelerdir. Kalsiyum tüketimi ile kemik sağlığı arasındaki bağ çok zayıftır, süt tüketimi ve kemik sağlığı arasında ise yok denilebilecek seviyededir." (Alıntı: Amy Lanou Ph.D., Physicians Committee for Responsible Medicine, Washington D.C.)Diğer tüm hayvansal protein gibi, süt vücüdün pH dengesini bozar ve asidik yapar. Bu vücütta zararlı asidin böbreklere ulaşmadan nötralize edilmesi için bir biyolojik reaksiyon başlatır. En hazır bulunan, asit nötralleştirici kalsiyum kayağı kemiklerdir. Vücüdün temel amacı hayatta kalmak olduğu için böbrekleri ve idrar yollarını korumak için kemik yoğunluğundan fedakarlık edilir. Bu nedenle süt kalsiyum içerse de net kazanç negatif olacaktır.[4]Günümüzde süt ineklerine süt üretimini arttırmak için genetiği değiştirilmiş büyüme hormonu (rBGH) verilir.Bu hormon içenlerin kanında insülin-büyüme faktörü 1 (IGF-1) oranını arttırır. Yüksek IGF-1 seviyeleri başta meme kanseri olmak üzere pek çok kanser türü ile ilişkilendirilmektedir.Her canlının sütü özel olarak onun ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır. İnek sütü, insan sütünden 3 kat daha fazla protein içerir. Bu nedenle insanlar tarafından tüketimi halinde metabolizma bozukluklarına ve kemik sağlığına zararlara neden olacaktır.Aynı şekilde inek sütü, insan sütüne göre çok daha fazla yağ içerir, ki bunu içen küçük bir buzağının ne kadar büyüdüğü göz önüne alınırsa bu fark daha iyi anlaşılacaktır. İnsanlar, insan harici bir hayvanın sütünü tüketmek için uygun bir metabolizmaya sahip değildirler.Küçük bir yaşta süt tüketimine başlamak kemiklerde kırık riskini azaltmadığı gibi bu riski arttırır. 12 yıllık Harvard Nurses' Health Study verilerine göre kalsiyum ihtiyaçlarının büyük kısmını süt ve süt ürünlerinden karşılayan kişilerde, nadiren süt tüketenlere göre daha çok kemik kırığı vakası gözlemlenmiştir. Bu geniş çalışma 34-54 yaş aralığındaki 77.761 kadın üzerinde yapılmıştır.[5]

12. derekhale99

derekhale99 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    Günde 4 litre icmiycem abilerim?
    1lt ile basliycam 2 de devam etcem?
    4lt içecek kadar da deil yani yağ alsamda sorun yok 1 ay sonra basliycam. Hem insan sıkılıyo ara vermek güzel olur

13. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Korelasyon nedensellik anlamına gelmez. Bu altın kuraldır. Bu korelasyonu ortaya çıkartan sebepleri bilmek önemli. Süt tüketimi ve günlük kalsiyum tüketimi en fazla olan ülkeler aynı zamanda gelişmiş ülkelerdir. Gelişmiş ülkeler aynı zamanda insanların en hareketsiz yaşadıkları ülkelerdir. Hareketsizliğin ise kemik erimesini arttırdığı ispatlanmıştır. Astronotlardaki kemik erimesini düşünün.

Devamına baktım, [4] diye verdikleri linke göz gezdirdim. Orada kaynak olarak iki tane araştırma vardı. Belki daha çoktur ama ben sadece göz gezdirdim, her iddiaya tek tek bakacak vaktim yok. İsteğim de yok aslında ama neyse. Vikipedia'da kaynak diye verdikleri adreste (ki kitap falan satmaya çalışan bir adres) kaynak olarak verdikleri çalışmaların birisi şu: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8154473 Çalışma sonucunda daha çok süt tüketen kadınlarda kemik kırığı riski daha yüksek bulunmuş. O zaman süt içmenin zararlı olduğu ispatlanmış oluyor değil mi? Değil. Özetten alıntılıyorum: "Some of the results of this study were unanticipated and may be due to chance or bias. If confirmed by other studies, these results would challenge some current approaches to hip fracture prevention." Özetle demiş ki, bu çalışmadaki bazı sonuçlar şansa veya önyargıya bağlı olabilir. Başka çalışmalar tarafından da desteklenmelidir. Peki başka çalışmalar tarafından desteklenmiş mi? Bütün literatürü tarayacak vaktim yok ama yeni tarihli ve geniş kapsamlı bir çalışma şu: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?cmd=historysearch&querykey=1 20 yıllık bir çalışma sonucunda orta/yüksek süt tüketen kişilerin düşük süt tüketenlere göre %40 daha düşük kemik kırığı riski yaşadıkları saptanmış. Önceki çalışma doğrulanmamış.

Vikipedia'da verilen kitap satıcısı kaynağın verdiği diğer kaynak şu: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9224182 Bu aynı zamanda [5] ile gösterilen çalışma sanırım. Daha çok sütle kalça kemiği kırığında artış olmuş, kolda önemli fark yok. Ancak deneklerin tamamı kadın ve veri toplama yöntemi anektodal. Bu durumda ilk etapta bizi ilgilendirmese de araştırmanın tamamına internetten ulaşılabiliyor ve kenara not ettim, vakit bulunca okuyacağım. Ancak yukarıda verdiğim çalışmayla çeliştiği muhakkak. Böyle çelişik durumları çözmek için konu hakkında yapılmış araştırmaların toplu değerlendirmelere bakmak gerekir. ABD için yapılmış çalışmalar için şöyle bir değerlendirme yapılmış: http://ajcn.nutrition.org/content/72/3/681.full Özet: Süt ürünleriyle kemik sağlığı arasındaki ilişkiyi konu alan araştırmaların %53'ünde belirgin fark bulunamamış, %42 olumlu, %5 olumsuz sonuç veren çalışma olmuş. Kuvvetli delillere sahip araştırmalarda da %29 olumlu, %14 olumsuz etki bulunmuş. Genel kanı olarak süt ve yoğurt faydalı bulunurken peynirin zararlı olabileceği sonucuna varılmış.

Bu arada GOMAD'ın kısa süreli, sadece zayıflıktan kurtulana kadar kullanılacağını, daha sonra bırakılması gerektiğini unutmayın. Bu çalışmalar ise yıllar süren tüketimlerin sonuçlarını konu alıyor. Yani sonuçlar olumsuz bulunsaydı bile GOMAD'la alakası olmayacaktı. Mark Rippetoe'nun önerisi: http://startingstrength.com/articles/clarification_rippetoe.pdf Starting Strength programıyla ilgili kısımları geçebilirsiniz. Neyse, o makale senin bu makale benim gezmekten yorulduğum için yazının devamına bakmıyorum. Bilgiye ulaşmak için her zaman için bir yazıyı okurken kaynağa bakın yoksa internet denilen bilgi çöplüğü insanı yanlış yönlendirebilir. Eskiden internetin bilginin yayılmasını kolaylaştıracağını zannederdim ama yöntemi bilmediğiniz sürece internet sadece yalanın yayılmasını sağlar. İngilizce muhakkak öğrenilmeli, dünyada bilim dili İngilizce olduğu için çoğu durumda kaynağa ulaşmanın İngilizce bilmekten başka yolu yok. Bunları tek tek çeviremeyeceğim için üzgünüm. Zaten oturup bunu yapsam da 3-5 kişi okur, haftaya gene birisi "süt kemik eritiyormuş" diye başlık açar, bizim sıska ergenler de o başlığa inanır.

44 kilosun, rüzgar çıksa uçacak haldesin. Rippetoe bu durumlar için aşağı yukarı şöyle der: "Bebek memeliler büyümek için süt içerler. Sen de bir bebek memelisin."

Son düzenleme: 21 Ekim 2014
    Lorethlorien ve alvel bunu beğendi.
  14. derekhale99

derekhale99 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    28
    Benim için en iyisi bu ozaman ama fitnisla bir gitmez?

Sayfayı Paylaş