Fitness'tan Boks'a Geçiş

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve cetin.karakaya tarafından 22 Mart 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. cetin.karakaya

cetin.karakaya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar. Ben 16 yaşındayım. Ocak ayında fitness a başladım ve yaklaşık 2. Ay'ı bitireceğim. Şimdiye kadar düzenli bir şekilde 30 antreman yaptım. 1.77 cm boyum var ve 60 kg'yim. Haziran ayında kilo aldırıcı supplement kullanmaya başlayacağım ve 3 ay da kullanmaya decam edeceğim, kilo eksiğimi kapatmak için. Ben aslında hep savunma sanatları öğrenmek istemişimdir zayıflıktan gelen psikolojiyle yapamamışımdır. Şimdi fitness'ta 1. Yılımı doldurduktan sonra(iyi bir vücut ve iyi bir kiloya o zaman ulaşacağımı düşündüğün için) boks'a başlamak istiyorum. Sizce uygun olur mu? Boks'a başlayınca fitness'ı bırakmalı mıyım? Boks için uygun olur muyum? Şimdiden teşekkürler

2. Prekils

Prekils Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Eğer geçmek istiyorsan fitness ı bırakmalısın fazla kas dövüş sporları için bir dezavantajdır. Hem daha 2. ayın dolmuş çokta geç değil bana fikrimi soracak olursan fitness'a devam et ancak boks a da bir kaç ay git lakin bu süreçte fitness ta kendine çok yüklenme birkaç ay sonra zaten dövüş sporundan sıkılırsın (tecrubemden biliyorum) devam edip dahada yükselmek istersen devam edersin. Bende thai boks yapıyordum uzun zamandır simdi dovus sporundan fitness a gecmek istiyorum.

cetin.karakaya bunu beğendi.
  3. cetin.karakaya

cetin.karakaya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Şöyle ki benim fitness'taki amacım havalı bir vücut sahibi olmak ya da bu spor için yaşamak değil. Yaşım için uygun bir kas kütlem olduktan sonra daha da gelişmek değil o kütleyi korumak. Boks'a da henüz bir vücudum olmadığı için başlamıyorum.

4. Prekils

Prekils Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Boksta 2 çeşit boksör tipi vardır. Biri hızlı, çevik ve agresif ler. Diğeri ağır,kaslı, dayanıklı ve defansif ler. Onlar rakibin hareketini kollarlar ve hiçbir zaman gard larını bozmazlar. Rakip ne zaman gard bozsa tek yumruklarına bağlıdır o boks maçı. Zevk için yapıcaksan ayrı. Karar senin nasıl bir vücuda sahip olmak istersen öyle ol, şimdiden başarılar dilerim hocam. Senin yerinde olsam hafif bir hacim kazanıp boksa başlardım.

5. cetin.karakaya

cetin.karakaya Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Eyvallah, sağolasın. Boks'u da spor için yapmak istiyorum. Yani maç falan aklımdaki şeylerden değil.

6. Prekils

Prekils Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    İlk başlarda böyle söyleyen en az 30-40 kişi görmüşümdür ve onların yüzde 95 i hocalarının, çevrenin baskısıyla maç yapmış kişiler. Bir süre sonra zaten insan kendini kanıtlamak için maç yapmak istiyor bu arada boksa yazıldıktan sonra antrenmanlardan önce burun, kaş gibi yerlerine ufak vazelin sürmen çok yararlı olacaktır. :) O gün antrenmanda karşılıklı müsabaka antrenmanı olabilir. Bir öneri daha vereyim hemen, Kum torbasına bütün gücünle dalmak yerine aklında bir kaç kombinasyon yaratıp (2 yumruk alt tarafa, 1 sağ kroşe ardından high kick gibi) bunu onun üzerinde hızlı bir şekilde uygulaman çok çok daha yararına bir davranış olacaktır. İnan bana 2 ay git, en ufak kavgada tek yumruğuna bağlıdır.

7. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    çok kas demek değildir ki hantal olacaksın,çevik ve hızlı olamayacaksın,yada aşırı dezavantajdır.bu eskide kalmış bir bakış açısı.örneğin mma ile ilgileniyorsan yada en azından izliyorsan böyle olmadıgını bilirsin.çalışabildiğin kadar ağırlık da çalış,zamanla hem en iri hem de atletik açıdan performansının en yüksek oldugu kiloyu belirleyip o civarda kalırsın.

8. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Cok kas hantallik saglasa Usain Bolt olmazdi degil mi? Onemli olan esnemeye ve boks antrenmanlarina onem vermen. Bunlara onem verdigin surece kas cok isine yarar...

9. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Boks kendi vücut tipini oluşturan bir spor, tabi eğer başka bir uğraşı ile desteklenmiyorsa. Ne 50 kiloluk adamlar var, torbaya vurduğu zaman katır tepti zannedersin. Yani spor olarak başlı başına yeterlidir, lakin fazla kas hantallık demek değil. Boks + kuvvet anrenmanı ideal.

10. Katarina

Katarina Üye

Beğenileri:
    238
    Ödül Puanları:
    53
    Ben boks yanina stronglifts 5x5 oneririm :)

columbu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş