Fazla Protein Tüketimi Ve Gut Hastalığı

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bonatschi tarafından 10 Ocak 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Arama yaptım fakat herhangi bir topic çıkmadı linkleri koyarsanız incelemek isterim.thums:

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
  3. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    su miktarının yüksek tutulmasının bu hastalıkla ilgisi varmı acaba?
    demek istediğim alınan protein arttıkça içilen su miktarıda atıyor.bu hastalıgı önler mi?

4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Tıp uzmanı değilim.
    Benim çevremden ve okuduklarımdan öğrendiğim fazla protein alındığında bol su tüketmenin çeşitli böbrek-karaciğer hastalıklarının ve diğer rahatsızlıkların (gut..) önüne geçmede faydalı olduğu..

Ancak dediğim gibi tıp uzmanı değilim ve bu konuyu bir doktora veya hocaya danışmanız hepimiz adına çok daha yararlı olacaktır.

zigbog bunu beğendi.
  5. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Benim çevremden ve okuduklarımdan öğrendiğim fazla protein alındığında bol su tüketmenin çeşitli böbrek-karaciğer hastalıklarının ve diğer rahatsızlıkların (gut..) önüne geçmede faydalı olduğu..

bu doğru fakat proteinden 30 dakika önce alınacak su faydalı olacaktır. besinlerdeki proteinler. hcı asit ile parçalandığı için su asit su dengesini bozacaktır. özellikle protein alırken şeker yağ gibi besinleri daha sonra tüketmemizde fayda var..

salvadore_xp bunu beğendi.
  6. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    fazla protein alımı için su kesinlikle şart..yoksa böbrekler cok zarar görür..protein alırkende karbonhidrat oranınızı dengelemeniz lazım çünkü protein miktarınızın kullanılması aynı şekilde karbo miktarına baglı...cook protein alıp ona göre nispeten daha düşük alıyorsanız, vücut, proteinlerin hepsini kullanamayabilir...vücuda aynı anda cok karbo sokulmamalı,aldıgınız protein kaynagının yanına daha hafif tok tutmayacak şekilde karbo miktarı alınmalı, böylece max verim alır ve gelişiminiz hızlanır..

gut hastalıgı cok kolay olan bir hastalık değil..bunun için vücut agırlıgınızın 5-6 katı pro almanız lazım, ki sporcu iseniz bu miktar bile sorun olmaz...bence bir sporcu günlük kg aşına en az 2.5 gr pro almalı..2 gr ın çok yetersiz oldugunu düşünüyorum ve kolay kolay gelişemezsiniz...

Cloud bunu beğendi.
  7. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    konuyla alakalı değil ama bu senin yorumun mu yoksa bildiğin birşey mi var anlayamadım. Ben işim gereği sürekli ankara istanbul ve izmire gidiyorum ve uzun bi zamandır bu tinerci olarak nitelendirilen sokak çocuklarında gözle görülür bi azalma söz konusu fakat bu kesinlikle israil in işi falan değil tamamiyle bir politika... Hatta ankara da çok katlı otoparkda yaptırılan sokak çocukları sıgınma merkezinde bu şahıslara iş imkanı sağlanıyor (bizzat kendim gördüm) ve bağımlılık tedavisi alıyorlar ve yatacak yer veriyorlar. Bundan dolayı sanki sokak çocukları birden gözden kaybolmuş gibi zannediyor insanlar ama onlar halen içimizde fakat artık bir tinerci değil onurlu parasını kazanan kişiler haline geliyorlar anlıyacanız bu sadece başarılı olmuş bir politika herşeyde suçladıgımız gibi israil değil.

saygılar...

8. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    sayın gray wolf ben olayın sahit olduğum kısmı gençken tinerci gördüğüm. hocalarından duyduğumu dile getirdim. yoksa önceleri tinercilere neden sokakta yardım edilmiyordu. şimdi sığınma evlerindeler. devletin haberi yokmuydu bu insanlardan. türkiyede en iyi böbrek nakli yapan ve doku uyum çalışmaları en iyi şekilde oluşturan hastane akdeniz üniversitesi dir. bu konuda bilimsel çalışmalar gerçekleştirmektedir.ler. hatta doku uyumuyla her böbreğin her insana uyması için çalışma yürütmektedirler.

israil dolaylı olarak olaya mühale etmektedir. bir arz tyaratmaktadır. bizim uyanık mafya ise böyle bir yöntem seçmiştir. para varsa böbreği yaratırım felsefesi ile.

9. Freedommm

Freedommm Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hell
    arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim
    ben 1 haftadır kilomun iki katı protein alıyorum ve 1 haftadır akşamları karnım ağrıyor ve aşırı gaz yapıyor (kilo 80 protein 160) internetten araştırdım bunları görüncede korktum açıkçası bazı arkadaşlar kilosunun 3-4 katı almasına rağmen böyle bişey olmuyor neden bende böyle oldu sağlığımda oldukça yerinde...

Son düzenleme: 26 Eylül 2009
  10. Cloud

Cloud Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    İstanbul
    blackman yavas yavas miden alısır ben 70kg'ım 200gram protein alıyorum günde aynen devam et ha ama bir doktora görün kafana cok takılıyorsa ve kesinlikle bol bol su tüket d.wolf'un yorumu içimi rahatlattı acıkcası biraz korktuydum fazlamı gidiyorum diye forum'a ve herkese bilgilendirleri için teşekkürler.

11. sofa

sofa Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Gut hastası olan birini görmüştüm.Elleri iğrençti.Parmakların eklem yerlerinden uzamıştı.Normalinden daha uzun ve çarpıktı.Sizin dediğiniz gibi şişme yoktu aksine uzunluğuna gitmişti.Kimse istemez böyle bir görüntüye kavuşmayı.Ancak ağırlık çalışanlar için fazla protein tüketiminin zararı olucağını sanmıyorum.Zira olsaydı profesyoneller ne hallerde olurdu kimbilir.

12. Freedommm

Freedommm Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hell
    ya iyide doktora görünsem kesin bana bu kadar protein alma diyecek.
    sizdede ilk başta kullanırken böyle şeyler oldu mu?

13. Mgg

Mgg Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Bakın arkadaşlar genç yaşlarda belki bir şey olmayabilir ama hayat hakkınızın bir kere olduğunu ve hayatın 20 li yaşlardan ibaret olmadığını unutmayın. Ben 33 yaşındayım bu sporu 2 seneden beri yapıyorum ve geçen hafta gut hastalığına yakalandığımı öğrendim. Ayak başparmağımda çok şiddetli bir ağrı meydana geldi ve bir haftadır sekerek yürüyorum. Nasıl olsa vg yapıyorum, proteini çok yüksek miktarlarda almam gerekir diye düşünmeyin (steroid kullanımından falan bahsetmiyorum bile)
    2 sene boyunca bu sporu yaparken sadece protein tozu kullandım ve fazla yumurta tükettim bunun yanında creatin bile kullanmadım. Benim size tavsiyem vücudunuzun bir dengesi olduğunu sakın unutmayın ve bu dengenin kişiden kişiye değiştiğini de.. Ben bu hastalığa yakalanmış ve çoğunuzun büyüğü olarak söylüyorum ki sakın doğal ve dengeli beslenme olayından vazgeçmeyin. Olmuyor gelişemiyorum diye birşey yok kesinlikle, sabırlı olmadıktan sonra hayatta sadece vg değil hiçbir işi başaramazsınız.
    Şimdi bana şiddetle karşı çıkacak olan arkadaşlar olacaktır ama bu tavsiye edilen vücut ağırlığınızın gramaj olarak 2 katı protein almalısınız iddiaları var ya hepsi yalan ve supplement piyasasının karlarını arttırmaya yönelik şartlamalarıdır. Başta da söylediğim gibi her bireyin protein sentezleme oranı farklıdır. Bazı arkadaşlarımız günde sadece bir yuymurta bile sentezleyebilir bu sizin gelişiminizi etkiliyecek olan ana unsurdur ama bu durum arkadaşımızın gelişemeyeceği anlamına gelmez.. süre uzar fakat etkili antrenman teknikleri ve yeterli beslenme ile istediği ölçülere sahip olabilir diye düşünüyorum. Bu arada sakın alınan fazla protein dışkı ile atılır bir zararı yoktur cinsinden düşünmeyin. Fazla alınan protein böbrekleriniz tarafından atılamadığı seviyede ürik asit oluşumuna bu da bende olan gut hastalığı başta olmak üzere başka hastalıklara da yol açabiliyor.
    Denge hayattaki en önemli unsurdur gerisi bilimsel görünen ama metobolizmanız içinde neler olduğunu asla bilemeyeceğiniz çok dizi kimyasal aksiyonlardır. İnternet içindeki bilgi kirliliğini bir tarafa bırakarak doğal yollaradan beslenip sabırlı ve disiplinli vg yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.

marcos35 bunu beğendi.
  14. peremeci

peremeci Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    spor yapmadığımız günler protein alımını kg başına 1 gram olarak alsak yeterli olurmu acaba?

15. f.w.nietzsche

f.w.nietzsche Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    0
    gut hastalığı genetiktir genlerinizde pasif halde var ise fazla protein tüketimi tetikler bunu eğer yok ise zaten istediğiniz kadar protein alın fazlası yağa dönüşür ötesi olmaz.

zumruduanka bunu beğendi.
  16. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    vallahi bende korkmaya başladım benim sağ ayak baş parmağımda eklemde bi ağrı var fakat rahatsız edecek derecede değil zorlamandır diye düşünüyorum sende başka hangi belirtiler vardı ?

17. Mgg

Mgg Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Ağrı gece seni uykundan uyandıracak dereceye gelirse hastaneye gitmen gerekir. Eğer ayağında çatlak falan yoksa kan tahlili yaptır ve ürik asit referanslardan fazla çıkarsa bu hastalığa yakalanmışsın demektir.

Arkadaşlar tekrar belirtmekte fayda var. Bu sadece gut hastalığı falanla da ilgili değil.. Beslenmenizde de sporunuzda da terazinin ayarını kaçırmayın. Gençken insan ilerisini çok fazla düşünmeden hareket eder ama ilerisi dediğiniz günler gelmeye başlayınca anya ile konya arası mesafenin ne kadar olduğunu anlamaya başlarsınız. Bir çok uzman, diyetisyen ve spor hocası fazla protein alımının dışkı ile atılacağını ya da kalori olarak yağ ve karbonhidrattan daha az değere sahip olduğunu söylerler.. Daha öncede söylediğim gibi her insan farklı genetik yapıya sahiptir fakat benim genetiğim fazla protein alımınaya da istediğim kadar şeker alımına müsaittir, istediğim kadar spor yaparım bana bişey olmaz diyemez. Siz en iyisi dengesizlik yapmayın.

marcos35 bunu beğendi.
  18. pastnova

pastnova Üye

Beğenileri:
    152
    Ödül Puanları:
    53
    Vücut dinlenirken büyür.O yüzden hergün aynı miktarı hatta dinlendiğiniz gün daha fazla protein alın.

Bizim konuştuğumuz miktarlar(kilo çarpı 1 ila 4 gr arası protein değerleri) her günü kapsamaktadır ;)

19. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Çalışmalarla vücudun nasıl şaşırtmaya ihtiyaç varsa beslenmede de bu gereklilik var, belki de daha çok...

Şahsen çalışmasız günlerde kilo başına x1 gram protein, dayanıklılık antrenmanlarının olduğu gün x1,3 gram protein, güç antrenmanlarının olduğu gün x2,25 gram protein alıyorum.

Guta yakalanmamak için su tüketiminnin yanı sıra yağlı kırmızı et ve kızartma gibi zararlılardan da uzak durulup çeşitli protein kaynaklarının gün içinde alınmasından yanayım...

Son düzenleme: 10 Mart 2010
  20. Leviathan

Leviathan Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Spora daha çok yeni başladım ve başlarken en endişelendiğim konu bu oldu. Çünkü ailemin hemen hepsi bu hastalığa yakalandı ve genetik bir hastalık olduğu için bende ileriki yaşlarım için endişeleniyorum.

Size bildiklerimi aktarmaya çalışayım, kandaki ürik asit miktarı fazla olduğu için ürik asit kristalleri birikme yapıyor ve bazı bölgelerde şişkinlik oluşuyor, bu nedenle oluşabilecek diğer bir hastalık türü ise ürik asit kristallerinden meydana gelen böbrek taşları.

Mesajları okudum, doktor değilim fakat ailemden çok kişinin başına geldiği için bilgi sahibiyim, genetik olarak yatkın değilseniz çok endişelenmenize gerek yok bence. Ailemde bu hastalığı yakalananlar çok fazla protein almıyor olmalarına rağmen bu hastalığa yakalandılar ve tedbiren protein miktarlarını normalin altına düşürdüler, eğerki yatkınlığınız var ise bu dieti yapmasanız dahi ortaya çıkabilir.

Yatkın olup olmadığınızı öğrenmek için kan tahlili yaptırabilirsiniz benim kanımda ki ürik asit miktarı normal değerlerin üzerinde ve bu benim yatkınlığımı gösteriyor, eğer ki çok protein alıyor ve bu durumdan şühe ediyorsanız, gitmiş olduğunuz doktor kontrollerinde bu endişenizden bahseder ve doktorunuzdan kan tahlili sonuclarınızı bu bakış açısıyla incelemesini rica ederseniz destek olacağını düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş