Fırat Balkaya BodyForumTR'de!

Konusu 'Güç Sporları (Powerlifting, Halter, Bilek Güreşi)' forumundadır ve Fırat Balkaya tarafından 22 Aralık 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. Fırat Balkaya

Fırat Balkaya Özel Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    43
    Selamlar arkadaşlar,

Türkiye'deki en büyük forum içeriği BodyForumTR'de Powerlifting konusunda içerikler olduğuna denk gelince burada yer almam gerektiğini düşündüm. İstediğiniz konularla ilgili yazılı bilgi de paylaşıyor olurum. Ek olarak kötü üslup, küfür, saygısızlık vb. içeren postlar ile de etkileşimde bulunmayacağımı söylemek isterim.

Sevgilerimle ve saygılarımla,

Fırat Balkaya

xxbar10xx, ohnofor, aberat ve diğer 26 kişi bunu beğendi.
  2. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    Hoşgeldin abi.

berkay7743 ve Fırat Balkaya bunu beğendi.
  3. Polat4568

Polat4568 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    8
    Hoşgeldin abi.Gelir gelmez bi soru sorayım izininle. Ben deadlift yaparken formuma baya dikkat ediyorum agırsaglam ve senin videolarınıda baya izledim boş bar ile baya alıştırmada yaptım salondaki hocamada sordum formda bi yalnışlık yok ama yaparken belim agrıyor. bu agırlık arttırdıgımda oluyor sebebi belimin güçsüzlügü mü ? Cevaplarsan Teşekkür Ederim

4. Fırat Balkaya

Fırat Balkaya Özel Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    43
    Hoşbulduk herkese!

Formun konusunda bu kadar kendinden eminsen ya bazı kasları iyi aktive edemiyorsundur (kalça, karın vb.), ya da belin cidden güçsüz olabilir. Bunun için de Good Morning, Stiff Legged Deadlift, Back Extension gibi egzersizler faydalı olabilir.

Polat4568 bunu beğendi.
  5. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Evet bunu ben de sormak isterim, form %100 dogru olsa bile neden ayaktayken pelvisimi one ittirince bir agri yasiyorum ?

6. byte

byte Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Uzun zamandır takip ediyordum zaten, hoşgeldin üstad.

Fırat Balkaya bunu beğendi.
  7. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Merhaba kardeşim. Hoş geldin.
    Ben çok uzun yıllardır(20 yıldan fazla süredir) Kick Boks,Karate ve Judo ile ilgileniyorum. Son yıllarda powerlifting i de dövüş antremanlarıma ekledim.
    Sormak istediğim soru şu: Ben, powerlifting yaparken, 1RM e çıkmıyorum. Kaldırabileceğim maksimum ağırlığı 1 seferde kaldırmak yerine, ağırlığı biraz düşürüp 3-4 tekrar yapıyorum.
    Ders verdiğim öğrencilerime de, bunu yaptırıyorum.
    Sebebi ise, birkaç yıl önce bu tarz eğitmenlik yapan(yurtdışındaki yabancı )bir hocanın tavsiyesi. Bana demişti ki, bir dövüşçü, eğer powerlifting yaparken, 1 RM e eçıkarsa, merkezi sinir sistemini felç eder. Bu ise, antremanlarımıza olumsuz yansır.
    Ben de , onun bu sözüne dayanarak yıllardır 1 RM e çıkmıyorum.

Sence yaptığımız doğru mu?

8. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Hosgeldin hocam agirsaglam kanalindan tanidim sizi ve anlatim uslubunuzu cok seviyorum. Ben BodyBuildingciyim.
    Sormak istedigim soru,
    Squat videonuzu izledim egilirken belinizi one dogru cok dusurmuyor musunuz ? Hareketin dogrusu bel yaptiginiz gibi mi olmasi lazim ?
    Bilgi verirmisiniz videonuzu bulamadim gecen izlemistim. Bir spor salonuna gidiyordunuz yanlis hatirlamiyorsam Agirsaglam siz bitane daha arakadas vardi. Videoda agirsamlamin smetri hastaligindan bahsediyordunuz.

9. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    sizleri burada görmek çok güzel, hoşgeldiniz.

10. sergen turaman

sergen turaman Üye

Beğenileri:
    268
    Ödül Puanları:
    73
    Fırat abi kesinlikle doğrusunu biliyordur ancak ben de araştırmıştım 1rm max zaten 2 3 ayda bir yapılır dedigin gibi çok yıkıcı,yorucudur.3 4 ile idman yapılıyor zaten.

11. Fırat Balkaya

Fırat Balkaya Özel Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    43
    Bence doğru kesinlikle. 1RM merkezi sinir sistemini kilitleyen bir ağırlık olur. Ben de bu sıralar Krav Maga ile ilgileniyorum ve 1RM'e yaklaşmıyorum bile, yaklaşsam kesinlikle etkilenirim.
    --- Mesaj birleştirildi, 26 Aralık 2016 ---
    O video epey eski. İlk videomuzdu Ağırsağlam ile. Evet orada ciddi lumbar stability sorunlarım vardı. Yine de çok yanlış değil, fakat sakatlık riski kesinlikle taşıyordu. Yeni videolarıma bakarsan özellikle Instagram'dan, bunu hallettiğimi görürsün.
    Hoşbulduk!
    Belki çok gergindir o bölge? Belki anatomik veya fiziksel bir sorun vardır? Görmeden çok yorum yapamam, hatta görmeden %100 doğru dediğin formu da bilemeyeceğim için ne desem yanlış aslında.
    Çok teşekkür ediyorum. Hoşbulduk!

12. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Simdi baktim. Squatta ki olay basladigimiz noktaya mumkun oldugunca beli sabit getirmek mi ?
    Yoksa beli olabildigince duz bir sekilde indirip kaldirmak mi ?
    Beliniz onde basliyor.

13. Fırat Balkaya

Fırat Balkaya Özel Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    43
    Öne eğilme durumundan bahsediyorsan eğer, o benim boyumda ve benim vücut orantılarımda biri için neredeyse kaçınılmaz. Halterci kısa boylu kısa bacaklı sporcular ile benim squat stilimi kıyaslamak açıkçası pek mantıklı değil. Güzel görünen ve optimum duran o fakat maalesef bizlerin bir eğilme ile başlaması mecburi. Ek olarak benim squatım LOW BAR SQUAT. Yani zaten düz inebileceğim bir stil de değil, powerlifting sporunda yaygın bir squat stili. Barı trapezlere değil arka omuza koyduğumuz için epey öne eğilme oluyor fakat tork avantajı, daha sıkı sırt avantajı mevcut.

stefan35 bunu beğendi.
  14. Zizxy

Zizxy Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Mobilya Makina Operatoru
    Yer:
    istanbul
    Simdi konu cozuldu hocam ben kiyaslamayi High bar squat ile goz onunde bulundurdum. Farkli hareketler ikiside.
    Arasinda ki fark nedir bu 2 hareketin ? Avantajlari hangisinin fazla. Neden Low bar squati sectin bizim ile paylasir misin?

15. Fırat Balkaya

Fırat Balkaya Özel Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    43
    Yani temel sebep o değil. Uzun bacaklar ve uzun gövdeye sahip olmam aslında. Dümdüz inemez benim orantılarımda kimse. Bkz. Omar Isuf, Layne Norton vb. adamlar High Bar'da da öne gidiyorlar. Low bar squat hareketinde insanların yüzde 95'i daha fazla kaldırabiliyor, Powerlifting de fazla squat yapma sporu olduğu için onu seçtim. Tabii uzun boylu insanlara da önerilen bir stil. Powerlifting'de çok çok az görürsün High Bar.

Detay için:

mali67 ve S.Mirzabeyoğlu bunu beğendi.
  16. S.Mirzabeyoğlu

S.Mirzabeyoğlu Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    28
    Takipteyiz hocam. Şahsen bende bilek güreşi ve güç üzerine mesai harcamak istiyorum.

17. berkay7743

berkay7743 Özel Üye

Beğenileri:
    705
    Ödül Puanları:
    123
    arkadaşlar lisanslı bilek güreşi için teklif geldi bana ama düşünmüyorum önceliğim 29 ocaktaki yarışma 29 ocaktaki yarışma geçtikten sonra inşallah

18. kimyamuh

kimyamuh Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    53
    fırat hocam , sen geldin ya bu forum sitesine , acayip mutlu oldum. bugüne kadar sorduğum her soruyu cevapladın ve sayende ciddi kazanımlar elde ettim. furkan bize bu sporu sevdirdi , bir sürü şey öğretti. ama bazen onun videoları çok genel oluyor. senden öğrendiğim birkaç taktik ile ağırlıklarım ciddi derecede arttı. sevgi ve saygılarımla..

19. zzzxxz

zzzxxz Üye

Beğenileri:
    587
    Ödül Puanları:
    103
    öyle bir şey varsa bence kabul et powerlifting de Türkiyenin federasyonu yok zaten,elde edilen başarılar önemli ama kişiyi fazla ileri götürmeyeceği ortada
    bilek güreşinin ise federasyonu var

berkay7743 bunu beğendi.
  20. Fırat Balkaya

Fırat Balkaya Özel Üye

Beğenileri:
    149
    Ödül Puanları:
    43
    çok teşekkür ederim kardeşim bu mesajın için. çok mutlu ettin. umarım daha da bilgilendireceğim sizleri.

Sayfayı Paylaş