En İyi Dövüş sanatı hangisi?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve furkan1354 tarafından 29 Ocak 2011 başlatılmıştır.

En İyi Dövüş sanatı hangisi?

1. Kick boks

oy sayısı 162
    15,6%
  2. muay thai

oy sayısı 154
    14,9%
  3. boks

oy sayısı 131
    12,6%
  4. taekwondo

oy sayısı 32
    3,1%
  5. karate

oy sayısı 17
    1,6%
  6. aikido

oy sayısı 25
    2,4%
  7. ju-jutsu

oy sayısı 33
    3,2%
  8. judo

oy sayısı 14
    1,4%
  9. kung-fu

oy sayısı 46
    4,4%
  10. güreş

oy sayısı 27
    2,6%
  11. Mma (mixed martial arts), free fight,ufc

oy sayısı 185
    17,8%
  12. wing-chun (tsun)

oy sayısı 129
    12,4%
  13. capoeıra

oy sayısı 15
    1,4%
  14. jeet kune do

oy sayısı 23
    2,2%
  15. sayokan

oy sayısı 9
    0,9%
  16. hapkido

oy sayısı 12
    1,2%
  17. diğer (belirtiniz)

oy sayısı 23
    2,2%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 157 üye.
  1. yigit64

yigit64 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara.
    bir kick boksçu olarak bence en iyi dövüş sanatı kick boks hız,güç,çeviklik,cesaret,dayanıklılık.güven ,azim

2. karluk

karluk Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Muay thai + güreş gerisi hikaye.

3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    muay thai en iyisi diyorsunuz. bende muay thai ye ozaman yarım yamalak bir spor yakıştırması yapabilirim. muay thai en iyisi olamaz.
    ben hiç bi spor en iyisi bu demem.
    mesela boks bütünüyle en iyi degildir. ama yumruk konusunda en iyi oldugunun tartışması bile yapılamaz.
    peki muay thai hangi konuda en iyi tekme mi yumruk mu?

-----------------

denmiş?!..))

mt şu açılardan üst noktadadır:

-stadlarda denenmiş, gelişimi tamamlamış reel bir dövüş disiplini...boksun bile bu konuda kendisine has olarak dünyada 1 tek salt boks satdı mevcut..imajiner değil, reel..
    -mt, de "yumruk, tekme, diz, dirsek, tutuş, fırlatma, clinch, güreş vb" tüm teknikler kullanılır...orijinalinde kafa vuruşları da dahil..boks, kick boks ile mukayese dahi edilemez...
    -mt, dövüş kontakt sistemleri içinde en üst noktadadır...kick boks (fc hariç) kendisinden,san shou(eklektik) türetildiği gibi ,mma nın da olmazsa olmazlardından artık...

neden olduğuna gelince, her iki sporun da ilk çalışmalarını ülkede ilk başlatanlardan olan birisi olarak bırakın da biraz bildiğimii sanıyoruz..))

themertyildiz ve j.claude.er bunu beğendi.
  4. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    bende boks ile ilgiliyim muay thai kickboks gibi sporlarıda az çok takip etmeye çalışıyorum.
    muay thaide herşeyden biraz var. diz dirsek tekme yumruk güreş herşeyden biraz olunca taktir edersiniz ki boksörler kadar iyi yumruk atamıyorlar. veya güreşme konusunda pek iyi değiller.
    ama bu diz dirsek yumruk tekme iyi kombine edildiginde etkilide olabiliyor ...

5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    şampiyonalarda dövüşen sporcuların çoğu bazıları aynı zamanda boksör...

anlıyorum, ama tabi ki her yiğidin yoğurt yeyişi farlıdır...boks boks tur, )))ama konu disiplinin etkinliği mukayeseli etkinlik ise muay thai " en üst noktadadır...

boks bilgisi ile "kickboks, muay thai,mma "müsabakalrına girmek en yapılmayacak bir şeydir...nedeni, boksun kapsamının son derece dar olması, hareket çeşitliliğine izin vermeyişi...)))

6. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    En iyi sıralaması yaparsak, en iyi yumruk boksta, en iyi tekme kickboxta.. Devamını siz getirin.

7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    Teşekkür ederim cevabın için ama kasları gelişmemiş bir dövüşçü ne kadar kendini savunabilir ki? Ya da kısaca savunamaz diyelim buna. Omuz, göğüs, triceps ve biceps yoksa iyi yumruk atamaz. Bacakta kas yoksa kaçamaz ya da biri onu ittirirse hemen yorulur. Karnına biri vurunca muhtemelen eliyle geri savurur ama diğelim ki beceremedi yere yatar hemen. Yani bir insan hem vücutcu hem de dövüşçü olursa bence rakibi yoktur. Hem kondisyonu iyi olur hem de vuruş teknikleri, savunma taktikleri vs... Haksız mıyım sizce?

------------------

denmiş...)))

tabi ki her insanda kas vardır...ama "tipi, içeriği, boyutları, yarattığı güçler vb" hepsi farklıdır...

vg- tamamen "hipertrofi -yani kas büyütme yönünde " kenidine has metodlojiler ile çalışılan bir sistemdir...oysa , dövüşcü olmak için gereken kas tipi farkldır...

dövüşcünün kaslarından beklenen bazı şeyleri gündeme getirelim:

-patlayıcı güç
    -kuvette dayanıklılık
    -kuvette sürat
    -egzantrik ,kompleks güçler karşısında ,torsiyon, çekme, itme vb direnebilmek

bunlar bazıları...

bunları "vg metodlojisi "ile çalışarak sağlayamazsınız..))

8. thechosenone

thechosenone Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Hiç kimse spor yaparak vucut yapamaz, evet yaglar erıyebılır az da olsa kas çıkabilir ama çok az. Bu sporların yanında fitness çalışılması lazım.

9. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    boksun yumruklarını tartışamayız zaten en iyi kombine sert yumruklar onda fakat en sert tekme vuruşu derseniz kickboks derim ben kick boks yapıyorum muay thai den çıkan ve zararları sakatlık çıkarabilecek kısımlar( diz,dirsek) çıkarılmıştır aslında iki sporada aynı gözle bakabiliriz baba oğul gibiler fakat kick boks ta diz ve dirsek olmadığı için ayak vuruşlarına daha çok eylim gösterilir ve bu yüzden en sert ayak curuşları kickboksta udurma deil spor biliminde bunun 5 dalda test ettiler karete mma taekwondo kickboks ve muay thai sonucu kick boks çıktı ayak vuruşlarında en kombine hızlı olan spor ise taekwondo dur

emre2806 bunu beğendi.
  10. hknmtn

hknmtn Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İnşaat Mühendisi
    Yer:
    Balıkesir
    En iyi dövüş sporu "Allah ne verdiyse"

Yazmayı unutmuşsun :)

Şaka bir yana... Allah kimseyi kavga etmek zorunda bırakmasın. Kime ne olacağı belli olmaz.

11. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    en iyiyi sporcunun kendisi belirler demişsin sporcu en iyiyi belirlemez en çok hoşuna gideni belirler

----------------------------------------

denmiş!!..))) çok doğru ksım...

son soruya gelince , muay thai de stiller, ekoller vardır...bueskiden çok daha beligindi...örneğin bir kamp "dirsekte "iyi iken "diğer kamp "diz "de , bir diğeri " tekmelde", bir diğeri "clich-güreş "te...

eğer konumuz kısaca "serbesiyet kapsamında kim kimi rahat yener "ise ,bu konuda "boksörlerin" en ufak bi şansı dahi yoktur...neticede ,şampiyonalara arada sırada denemek için katılan "iyi boksörler "de bolcadır!...

muay thai den arada bi boks çalışıp çıkan onlarca "şampiyon boksör vardır" ...ama , salt boks yaparak çıkan bir muay thai şampiyonu mevcut değil...

neyse , polemiğe fala da girmek istemiyorum,ama :

"konu en serbestisi olan bir dalda boksör ,salt boks bilgisi ile olaya girerse betona çarpmış gibi olur!..."

nedeni, "boksun dar çerçevede "yapılması!..)))

12. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    boks aslında o kadarda dar deil biz dar görüyozruz kuralları dar fakat bir boksör tamamen kollarının kullanarak çok güzel tekme savunmaları yapabilir kendi üstüne geleni hızlı bir şekilde uzaklaştırabilir üst vücudunu kafasını karnını çok güzel kapatıp sağlam guardlar alabilir fakat güreş birazda yetenek işi
    bu yenilmez 3 filminden amerikalı zenci boksörün bir sahnesi bilekleriyle yaptığı savunmalar müthiş
    https://www.youtube.com/watch?v=OpOgxswobm0 ve buda serbest bir dövüş sahnesinden serbestte pek birşey yapamıyor... https://www.youtube.com/watch?v=YxDOOcRAYcw&feature=related
    tabiki değerlendirmeler sadece buna göre olmaz fakat bunlarda güzel birer örnekler

Son düzenleme: 10 Mart 2011
    R10, emre2806 ve j.claude.er bunu beğendi.
  13. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    ilk videodaki spor mu snat mı hiçbiri değil insancıl da değil bu nedir allah aşkına ya amaç nedir çok saçma ama dövüşe gelicek olursak bence abdli olan mükemmel savunma yaptı tekmelere karşı ve son yumruğu muhteşemdi.

ikinci video ise daha güzel bu spor amaçlı olduğunu iddia edenlerin yaptığı dövüş değildi tam bir delikanlılıktı süperdi yani izlemesi zenci olan rezil oldu artisliğinin bedelini ödedi bence tekmeler savuran adam kickboxcuydu ve burda kas yapmanın önemini de görüyoruz işte

14. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    deniz68ruhu filmi seyrettiğini sanıyorum zaten filmde spor yada sanat diye birşeyden bahsedilmiyor :) hayatı için dövüşen mahkumlardan bahsediliyor biz kasın önemi yok diye bir şeyde demedik zaten vücut geliştirme ve cimnastik tüm sporların ihtiyacı olan dallardır

emre2806 bunu beğendi.
  15. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    ercan gürgöze iyi bir boksör kolay kolay kendi alanından çıkıpta zaten muay thai yapmaz. boksta başarılı olmuş bir insan böyle maceralar aramaz. sizin dediginiz gibi boks yapıp muay thai maçlarına çıkmış insanlar bence bokstada pek başarılı olmamış insanlardır.
    boksu basit bi spor olarak görmüşsünüz boksölerin çeneleri muay thaicilere göre daha saglam oldugu gibi vucutlarıda zannettiginiz kadar darbeye dayanıksız degildir. muay thaide tekme atmaya dayalı duruş şekli vardır bokstada tamamen en iyi yumrugu atmaya dayalıdır ayakların duruşu.

16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    türkiey'nin çıkardığı en iyi boksörlerinin çoğu "kickboks "kökenlidir...1994 de spor dalı olarak kurulup ta "boks federasyonuna "bağlanılmasaydı,bugün boks federasyonu oldukca kötü bir durumda olurdu!...gerçi, snob boks antrenörleri naşlarda ikinci sınıf vatandaş olarak gördükleri bu sporcuların bokstaki başarıları sayesinde bugün boks iyi kötü tutunabilyor bu ülkede...

konumuz ,eğer serbest dövüş ise "iyi bir muay thai ci, iyi bir boksöre ringi "dar eder!...

örneğin, türkiye boks şampiyonası karşılaşmasına katılan eski talebem "ahmet kayretli" , ünlü "onur spar" tarafından ancak sayı ile yenilebildi...konu "muay thai veya mma "olsa spar'a ring dar gelirdi...v

lütfen,reel serbesti dövüş konusunda boksun limitlerinin ne olduğunu kimseler abartmasın...boks , boks'tur ve ancak "boks "çerçeveisnde kalır...

buna en basit örnek : "muhammed ali'nin inoki ile yaptığı saçma sapan müsabakada bile ali'nin ring iplerine tırmanmasını tabi ki çoğu kimse bilmez!...maçtan sonra zavallım bi hafta topallamıştı...)))

"tyson " , "k-1 ile "letter of intent "imzaladı...neden girmedi acaba?!...

basit, hiç de hatırı sayılır olmayacak bir sürü boksörün "modifiye muay thai" kurallarında bile haşat oluşunuseyrettikten sonra kendi alanında kaldı!...))))

17. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    sizin boksa biraz takıntınız var ben bunu anlıyorum ama şunuda söyliyebilirim türkiyede gördükleriniz çerçevesinde haklıda olabilirsiniz. turkiye bi çok sporda oldugu gibi bokstada geride ... iyi isimler az çıkıyor.
    bu durumda iyi eğitmenlerde az demektir. genellikle herkesi bi kalıba sokmuşlar gibi. çoğu sporcu birbirinin benzeri dövüşüyor bu yüzdende boksta yapılanlar kısıtlıymış gibi görünüyor .turkiyede amator boks maçları izliyorum hiç bir tat alamıyorum.çünkü bizde aynı şeyi öğretiyorlar guardlar her daim yukarda olmak zorundaymış böylede olunca sporcu düz bi sporcu oluyor kapalı dövüşen tat vermeyen maçlar görüyoruz amatorde. ben imkanlarım doğrultusunda bunun dışına çıkmak istiyorum. temel eğitimim saglam ama önemli olan üste eklemektir bu yüzdende salonda öğretilenler yetmiyor bol bol eski boskörlerin maçlarını izliyorum her sikletten... ülkemizde ki sporcular kendileri öğrentilenlerin üstüne fazla birşey ekliyemedikleri için hem sizin gibi fikirleri olanlar artıyor... hemde olimpiyatlarda başarı yakalanamıyor...
    mike tyson ,joe frazier,george foreman benim çok begendigim agır siklet boksörler hepsinin farklı ve çok etkili dövüş stilleri var.bu sporcuları herkesin internet vasıtasıyla izlemesini tavsiye ederim. çok iyi eğitim almışlar ama kendileride öğrendiklerinin üzerine eklemiş sporcular düz mantıga tabi tutulmamış sporcular...

18. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    dediklerinde hakısın boks sporu türkiye de falzla gelişmediği için bize pek hoş gelmiyor oysa ben bokstaki ayak yunlarını hiçbir sporda görmedim bunaa size amerikadan bir örnekk https://www.youtube.com/watch?v=OpOgxswobm0

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 10:21 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 10:12 ----------

tysonu bilmem fakat antronörüne bağlı kalmak istemiş olabilir antrönörü k1 in en iyilerinden olan badr hari yi eğitiyor

emre2806 bunu beğendi.
  19. vampi5

vampi5 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    1.mma tek dövüş değildir muay thai-jiu jiutsu-güreş-taek van do-karate-kung fu-kickboks -amerikan güreşi vb.içerir
    2.bence boks

20. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    boksa takıntım falan yok...)alakası da yok...sadece ,konu en etkili ,reel dövüş sistemi "nedir diye gördüğümden dolayı değinmek istedim...bizdeki boks camiası bi alemdir...)))son derece "snob, kibir,aymazlık" ile vakit geçirirlerdi...hala da öyle sanıyorum...

şu örnekleri kolayca verebilirim:

-bir adamın 17 yıl başta kalması...federasyon başkanı olarak...gerçi, bu türkiye de fazla da abzürt bi olay değil, süleyman demirel ile mukayese edildiğinde?!...)))

-bundan 3 sene evvel, burhan felek'e gittiğimde bi sürü "kb ci" arkadaşı 2nci kademe boks antrenörlük kursunda gördüm...atletlerin halter salonunda ağırlıklar altında inliyorlar...))

ne oluyor yahu diye hocaların, kurs antrenörlerinin programa bi baktığımda şaırmadan edemedim...zira, ellerindeki program "hardcore power lifting programı" ...setler,ağırlıklar, tekraralar vb..."bu programı nerden edindiniz ?" diye sorduğumuzda , bu prototip programın "sesam " tarafından verildiğini söyediler...meğerse , farklı branşlara da aynı program veriliyormuş!!!...yahu, bu boks ,spesifik ihtiyaçları olan ,programların ona göre verilmesi gereken bi dal olduğunu dahi düşünmeden "prototip program "vermek nasıl olur dendiğinde hocalar "yapacak bi şey yok ",bize bu verildi derler...

bilmem , sporun ne durumda olduğuna ilişkin bazı noktalar açık oldu mu?...))

-----------------------------------

konuya dönersek , türkiye dışına da çıktığımızda "boksun " yine "serbesti yetileri "verilen müsabakalarda çok fazla bi katmadeğeri olmaz...nedeni ,basittir ayak oyunlarının hiçbir şe yaramamsından ,tutun boksörün almış olduğu "stamina, güç,kondüsyon "vb hiçbir şey yeterli olmayacaktır...çünkü, kazandığı kabiliyetler sporun spesifik ihtiyaçları ile sınırlandırılmıştır, ve bu alan çok sınırlıdır...
    sözü şu şekilde sonlandırayım:

"k-1 " a bi sürü ünlü "boksör " iyi para dolayısıyla, şanslarını denemek için girdi...ama sonuç ,hüsran ile bitti...

konu kısaca, yurtiçi ve yurtdışı hiçbir farkı olmayan durum arzeder...boks ,serbesti içeren alanlarda yetersizdir...))

Sayfayı Paylaş