En İyi Dövüş sanatı hangisi?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve furkan1354 tarafından 29 Ocak 2011 başlatılmıştır.

En İyi Dövüş sanatı hangisi?

1. Kick boks

oy sayısı 162
    15,6%
  2. muay thai

oy sayısı 154
    14,9%
  3. boks

oy sayısı 131
    12,6%
  4. taekwondo

oy sayısı 32
    3,1%
  5. karate

oy sayısı 17
    1,6%
  6. aikido

oy sayısı 25
    2,4%
  7. ju-jutsu

oy sayısı 33
    3,2%
  8. judo

oy sayısı 14
    1,4%
  9. kung-fu

oy sayısı 46
    4,4%
  10. güreş

oy sayısı 27
    2,6%
  11. Mma (mixed martial arts), free fight,ufc

oy sayısı 185
    17,8%
  12. wing-chun (tsun)

oy sayısı 129
    12,4%
  13. capoeıra

oy sayısı 15
    1,4%
  14. jeet kune do

oy sayısı 23
    2,2%
  15. sayokan

oy sayısı 9
    0,9%
  16. hapkido

oy sayısı 12
    1,2%
  17. diğer (belirtiniz)

oy sayısı 23
    2,2%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 157 üye.
  1. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    seninde yanlış söyledigin şeyler var. boksta ki yumruk kombinasyonları kickbokstaki ile kıyas edilemez.
    ayrıca boksörler ayaklarını sadece yürümek için kullanmazlar. boksörlerin bacaklarıda güçlüdür. iyi yumruk çıkarabilmek için dogru adım ve güçlü bacaklara ihtiyaç vardır. kickboksun boksa göre artısı bacaklarını kullanabilmelidir. boksörlerin artısı yumrukları daha güçlü olmasıdır. kickboksörlerin duruş stilleri boksörlerin duruşlarından farklıdır ve boksörlerin duruşları en iyi en sert yumrugu çıkartabilmek için en dogru duruştur.
    boksörlerin üst kısımları daha güçlüdür kickboksta her bölgeye eşit darbe alınır ama boksta çoğunlukla yüze darbe alınır.

ve hangisi daha agır bir spordur derseniz elbette ki boks derim. biraz bu sporlarla ugraşmıs her insan bunu bilmelidir.

R10 ve rampage bunu beğendi.
  2. SpawN1

SpawN1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kung-fu'nun üzerine bilmem :)
    hem teknikler gayet seri
    jeet kune do yada wing tsun öğrenmek nıyetındeyım :)

3. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Kung-Fu biliyorum bence Kickbox ve Box ile karşılaştırılamaz bir spor ama gayet güzel ve dediğin gibi çok seri ve iyi teknikler var ama çok kurallar üzerine bir dövüş sporu.

Boks ve Kickbox karşılaştırılırsa Kickboxcunun kasları serttir hacimli değildir sınıfımda herkesi döven çocuktan biliyorum boksta ise hacimlisindir üst bölgen süperdir ama kafana bir tekme yedin mi ya da kickboxcuya özel hareketler yapıldı mı düşersin hemen. aynı şey kickboxcunun da başına gelir. boksörün yumruklarının tadına bakan kickbokscu kayıplara karışır :D

4. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    nickin çok güzel "deniz68ruhu"
    ama
    bu konularda bir "nane" bilmiyorsun, o yüzden böyle saçma sapan şeyler yazma artık, YETER!
    git bir spor yap.
    ilk olarak da bulabilirsen Wushu San Da ile başla da gör bakalım nasıl Kung Fu'cular da var ortalıkta.

5. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    Kişisel atışmaları bırakalım!

6. wearyfeat

wearyfeat Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    şahsen wing tsun sporuyla ilgiliyim.sertifika sahibiyim.çok farklı her spor dalının saldırı pozisyonuna karşı bir savunma şekli var.çok yönlü.tavsiye edrim.saygılar

Emreksk bunu beğendi.
  7. Marcus Antonius

Marcus Antonius Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bana göre bu biraz da amaca göre değişir. mesela krav maga, mesela silat. dar alanlarda affetmem dersen muay thai. çok da şakası olmayan sporlar aslında. hatta bir makalede bunları en tehlikeli ve ölümcül dövüş sporları olarak gösteriyorlardı.

8. Gokhang

Gokhang Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Genç arkadaşlardaki en iyiyi arama merakı hiç bitmiyor.Herkes kendi yaptığını bildiğini veya duyduğunu "en iyi" diye isimlendiriyor.

En iyi diye bir sınıflandırma olsa dünyadaki bu kadar insan gerizekalımı en iyi sistemi bırakıpta başka şeyleri çalışsınlar bu kadar stil-sistem ne arıyor piyasada?

En iyi otomobil hangisidir? Bence jaguar... ama para varmı alacak? jaguar ın motor kaynatacağı yollarda işte bizim emektar Renault toros lar geziyor.Bir başkasına sorsan Lamborghini diyecek e lamborghini yide sürecek yol Türkiyede yok anca Tem otoyolunda sürebilirsin başka yerde at arabasından farkı yok...

Demem odurki en iyi kavramı diye birşey olamaz.

Sıkmayın kendinizi gidin bir-birkaç spor branşına başlayın.

Ha birde dövüş sanatı denmiş,Bu branşların sanatlık bir yanı yok olsa olsa sportif aktivite olarak yapılır.Yere düşen adamı tekmeleyen mma nın nesi sanat? yani mücadele sanatı denen olgunun mantığı farklıdır.Bizler olayın sadece sportif boyutundayız.

Mücadele sanatı dediğin anda "en iyi" diye bir kavramı dile alamazsınız sanat en iyiyi değil ruhsal güzelliği öne alırİki kişi kıran kırana dövüşecek bunun adıda sanat olacak:) Yok öyle birşey arkadaşlar.

Kavram kargaşalarında çok boğuluyorsunuz spor branşlarına kendinizce felsefeler uydurup allayıp pullayıp süslüyorsunuz,çok gereksiz bunlar üstelikte motivasyon bozucu.

Bir stil peydahlanıyor açıp bakıyorum o stilin yorumlarına, neymiş bu stil enerjisini fizik kimya gibi şeylerden alırmış,ruhani ve elementel güçlere dayandırırmış vs. vs. gibi bir sürü laf,okuyunca insanın kafasında bu stili yapanın Avatar filmindeki gibi hava bükücülük yeteneği varmış gibi bir hayal oluşuyor...Sonra açıp stilin müsabakasına bir bakıyorsun karşılıklı tekme yumruk birbirine girişen 2 kişi,bildiğimiz kyokushin!

Yani olayın felsefesini kim kimi döverini düşünürseniz başınız stresten kurtulamaz.Gidin bir spor salonuna izleyin hatta bir-birkaç derse girin beğendiyseniz size uyuyorsa yapışın,bırakmayın...yok içiniz ısınmadı ise başka bir salona gidip aynı işlemi tekrarlayın.En iyi branş kalbinizin seçtiğidir.Benim kalbimden geçeni benim kalbimin sevdiğini siz tayin edemezsiniz aynı şekilde sizin kalbinizdeki en iyiyi ne ben nede başkaları tayin edemez.. :)

serpico, Animasyon ve deniz68ruhu bunu beğendi.
  9. deniz68ruhu

deniz68ruhu Yeni Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Gazeteci, Araştırmacı
    Yer:
    İstanbul
    Evet haklı, bir insanı dövmenin neresi sanat allah aşkına!

10. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    benim orada sanattan kastım estetiklik ,barışçıllık yada centilmelik deildi dövüş sanatları ve yanında dövüş sporlarını kastetmek istemiştim.Eğer sanat spor tartışması yapıcaksak yukarıda boks,kick boks,muay thai,güreş de dövüş sanatı deildir dövüş sporudur spor biliminin sanatla ,spor arasındaki farklar santlarda hareketler estetik uygulanır kondüsyon çok az bir kısmı kaplar gerisi tekniktir ve nakavt denen bir şey yoktur vuruşlar tekniğe göre ve çok sert deildir fakat dövüş sporlarında ise teknik kadar konsdüyonda güçde önemlidir vuruşlar tekniğe göre ve sert uygulanır kıyasıya mücadele nakavt vardır

emre2806 bunu beğendi.
  11. can7cang

can7cang Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    I love karate :D

12. Gokhang

Gokhang Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0

Sanat ve spor karşılaştırması yapma amacım yok yukarıdada yazdığım gibi olayı kavram kargaşalarına boğuyorsunuz.

Burda başlık açık, En iyi dövüş sporu diyorsunuz nedir en iyi? nasıl tayin edeceksiniz en iyiyi?. Spor denen şeyde belli kurallar vardır mesela boksör tekme atamaz, ama karateci ve kickboksçu atar. Kickboksçu bazı süpürme hareketlerini yapamaz,taekwondo da da süpürme yoktur ama karatede vardır,karatede güreşmek boğmak yok ama güreşçide ve judocuda çekmek itmek boğmak var...vs. vs.. Kurallar böyle gider.
    Şimdi bunun en iyisini nasıl bulacaksınız!?

Sanat açılımı konusunda yazdıklarınızda tamamen yanlış.Siz sanat diye bale tarifi yapmışsınız. Sanat derken olayın estetiğine takılmışsınız.Karıştırmayalım sanatı spora ve dövüşe. :)

Yukarıda bir önceki yazımda da belirttiğim gibi en iyi spor diye birşey yoktur.En iyiyi sporcunun kendisi belirler. Böyle kargaşalarla kafanızı bulandırmayın en iyi diye bir sınıflandırma olsa herkes en iyi olanı yapmaya çalışır diğer stil veya sistemlerin varlığının sebebi kalmaz. Bu kadar çok stil ve sistem varsa demekki hiçbiri henüz "En iyi" değildir. :)

13. semihus

semihus Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    en iyi dövüş insanın kendi kendisiyle olan döğüştür. KAzansa da kaybetse de her zaman kazanan kendisidir :D

14. M.Liberation

M.Liberation Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    okul
    ser mücadele güvenlik tedbirleri bence en iyisi

15. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    türkiye için "muay thai "desek mi acaba?!...

nedeni, diğer "japon,çin" sistemler cart curt konuşurken bu adamlar kendi işlerine bakarlar,antrenmanlarını yaparlar, müsabakalarına çıkarlar...arada bi kızdırılırlar ve müsabaka yapmak üzere "siklet vb" bile verirler...

ama , diğerleri "sadece polemik yapar "durur...

mma, ismi üzerinde , bi "jenerik"...)))

16. Gokhang

Gokhang Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    muay thai nin Türkiyede en iyi olduğunu belirleyen bir literatür taraması yok, ve bu tür forumlarda bu tür "Geyik" muhabbetlerinide ortaya atanlar tam tersi iddia edildiği gibi "çin-japon" dövüş sanatı çalışanları değil..Muay thai yada kickbox gibi melez spor branşlarında çalışıp kendini ispatlama "yav ben en iyisini yapıyorum bak" deme gayesinde olanlardır. Örnek: Bir üstteki mesaj içeriği :)

Türkiyede en iyi olduğu gibi hayali bir söylem icat edilen branşın ve diğer örneklerin kendi başına kurmayı bırakalım kurabildiği bir federasyon bile mevcut değil, ekmek yediği branşı örgütleyip federe etmeyi dahi beceremeyen antrenörlerin, en iyiyi yetiştirdikleri gibi fantastik söylemlerden uzak durmak lazım.Niye lazım? Komik olmamak için. Madem en iyisiniz niye diğer branşlarda milyonlarca sporcu var? ömrünü bu sporlara harcamış insanlar doğru yolu bulup niye en iyi ye geçmemiş diye ben sormadım hadi,bari siz düşünün biraz.

Karadenizli temel fıkrası gibi olay:

Temelle dursun konuşuyor,
    -Ula temel bileymisin trenler kaza yapınca en çok zararı hep öndeki vagonlar alayi..
    -Haçan uşağum o zaman ön vagonları niye koyayiler daaa...

-En iyi branş benimki
    -E o zaman niye herkes en iyiyi yapmıyorda diğer branşları çalışıyor?

-Dile getirilmeyen ama akıldan geçen hayali yanıt: Herkes aptal doğru yolu nasıl bulacaklarını bilmiyolar ama biz zekiyiz,akıllıyız,eşimiz emsalimiz milyonda bir görülür o milyonlarıda işte diğer branşlar oluşturuyor..! ( Tabi tabi .. )

:)

Bol geyikli muhabbetler dilerim.

Zer0 bunu beğendi.
  17. thechosenone

thechosenone Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Merhabalar ;
    Ben ilk okulda judo yaptım ve çok degerli ınsanlardı hocalarım.Judo kesinlikle savunma için. Judo da kol kırkma bogma gibi hareketlerden baska tehlikeli bir şey yok genellikle rakibin veya saldırganın zayıf yanından yararlanıyorsunuz. İlkokul 3 te bıraktım ve mavi kusaktım...Dirençli ve kuvvetlı oluyorsunuz yaparken ama artı olarak kas calısmanız gerekıyor.

Kickbox lise 1 de başladım.Şuan Lise 4 deyim ve kahverengi kuşaktayım.Bu spor karşınızdakıne zarar verir ve rahat olursunuz çunku ayak ve eller ı kullanabılıyorsunuz.Bu sporda ben reflekslerim gelişti(eski kaleciyim belki bunun etkısıde var), az da olsa güçlendim. Kickboxda dumbell larla calışırsanız kaslarınız daha da artıyor(mantıkende oyle olması lazım :D ).Neyse sonuç olarak Kickbox daha cok sokakda kendınızı koruyabılcegınız bır spor.

Karate ye başlamıştım ve yapan arkadaşlardan da duydugum ve gordugum kadarıyla kısıtlı bir spor.

Eğer lisanslı sporcuysanız bu dövüş sporlarında dışarda kendınızı korumak dısında kullanırsanız yanı adam doversenız hapis cezası var dıyor hocalarımız.

deniz68ruhu bunu beğendi.
  18. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    thums:en iyi kavramı her zaman vardırthums: bunu unutmayalım en iyi neye göre belirlenir şöyle söyliyeyim arabalar niçin vardır ulaşımı hızlandırmak için değilmi? o zaman en hızlı araba en iyisidir
    silah niçin vardır öldürmek için o zaman en güçlü silah en iyisidir ayakkabı niçin? yürürken ayağın korunması için ozaman rahat ayakkabı en iyisidir
    döüvüş sanatları/sporları niçin vardır? kendini her durumda koruyabilmek için işte bende objektif olarak bunu belirlemek için bu anketi açtım amacım sadece geyik/muhabbet yapmak deil..:) en iyiyi sporcunun kendisi belirler demişsin sporcu en iyiyi belirlemez en çok hoşuna gideni belirler ama o sözden kastın şuysa önemli olan sanat deil sporcunun kendisi o zaman doğru bir söz olur

emre2806 bunu beğendi.
  19. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    en iyiden sanırım, temsalı, imajiner olmayan, en reel, etkin olan kastediliyor?!...

durum böyle ise , tabi ki "muay thai " !!!...

bunun tartışması dahi olmaz...

bazı noktalar:

**mma, adı üzerinde "karma, karışık sistemler"...içinde "muay thai, jiu jutsu, güreş "barındıran

**diğer sistemler "kickboxing, san shou "vb hepsi eklektik olan ve muay thai den türetilen modern konseptlerdir...)))

20. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    muay thai en iyisi diyorsunuz. bende muay thai ye ozaman yarım yamalak bir spor yakıştırması yapabilirim. muay thai en iyisi olamaz.
    ben hiç bi spor en iyisi bu demem.
    mesela boks bütünüyle en iyi degildir. ama yumruk konusunda en iyi oldugunun tartışması bile yapılamaz.
    peki muay thai hangi konuda en iyi tekme mi yumruk mu?

Sayfayı Paylaş