En İyi Dövüş sanatı hangisi?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve furkan1354 tarafından 29 Ocak 2011 başlatılmıştır.

En İyi Dövüş sanatı hangisi?

1. Kick boks

oy sayısı 162
    15,6%
  2. muay thai

oy sayısı 154
    14,9%
  3. boks

oy sayısı 131
    12,6%
  4. taekwondo

oy sayısı 32
    3,1%
  5. karate

oy sayısı 17
    1,6%
  6. aikido

oy sayısı 25
    2,4%
  7. ju-jutsu

oy sayısı 33
    3,2%
  8. judo

oy sayısı 14
    1,4%
  9. kung-fu

oy sayısı 46
    4,4%
  10. güreş

oy sayısı 27
    2,6%
  11. Mma (mixed martial arts), free fight,ufc

oy sayısı 185
    17,8%
  12. wing-chun (tsun)

oy sayısı 129
    12,4%
  13. capoeıra

oy sayısı 15
    1,4%
  14. jeet kune do

oy sayısı 23
    2,2%
  15. sayokan

oy sayısı 9
    0,9%
  16. hapkido

oy sayısı 12
    1,2%
  17. diğer (belirtiniz)

oy sayısı 23
    2,2%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 157 üye.
  1. aliburak43

aliburak43 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bir boksörden yumruk ye bakalım gülecek dişin kalır mı

neverbackdown., Sporcu35 ve FitFighter bunu beğendi.
  2. Cigabyte4

Cigabyte4 Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Bana göre 3-4 sanat hariç hepsi saçma sapan şeyler. (Yok wing chunmuşta, hapkidomuşta)

Ya adam gibi boks yada adam gibi kick boks yapacaksın. Nokta.

3. lMarquez

lMarquez Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Mma (mixed martial arts) çok güzel fakat uzakdoğu sanatı wing chun stilide çok hoşuma gidiyor :D

4. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
  5. lMarquez

lMarquez Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara

street fighter :D Allah ne verdiyse artık :D

6. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
  7. Kursat38

Kursat38 Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    bence "MMA" diğerlerine göre daha üstün.

8. Muafız

Muafız Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bence insan yaptığı dövüş sanatıyla özdeşleşmişse en iyisi odur onun için. Bende Ufaklıktan beri bir çok savaş sanatını öğrenmeye çalıştım ama Sayokan vazgeçilmezim oldu.

9. Matsumura

Matsumura Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Her ustanın üstünde bi daha usta olanı vardır ve diğer usta olanı o spor dalından değilse bu hiçbir spor diğerinden üstün değildir diyebileceğimiz anlamında gelir

Sent from my iPhone using Tapatalk

10. savas_yok

savas_yok Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Acı yok rocky
    Yer:
    izmir
    En iyi dovus sanati yok iyi ogrenci vardir.kapsamli olsun diye dusunuyorsaniz mma fizik olarak normal zayifsaniz wing chun veua jeet kune do iki uc ay yapip birakmayn.senelerimizi veriyoru

11. Ümit KOÇ

Ümit KOÇ Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Bilgisayar bilmem nesi
    Yer:
    İstanbul
    Merhabalar.
    Uzun bir süre wing tsun yaptım. Bilimum sporcu arkadaşlarla da salon ortamında centilmence kapıştım. Sandığınız gibi hafif ve öğrenilmesi kolay bir dövüş sanatı değil wing tsun. Zaten spor demiyorum. Yapısı gereği sürekli gelişir. Yani 50 yıl önceki ile şimdiki arasında dağlar kadar fark var. Size en büyük faydası reflekslerinizi değiştirmesidir. Gayri ihtiyari savunur ve saldırırsınız. Kısa olduğunu düşündüğünüz yumruk çok etkilidir. Keza 90 küsür kiloluk kickboxcudan 60 küsür kiloluk bir adam olarak kum torbasını çok daha fena savurabilirsiniz. Yumruk için en önemli kas triceps, göğüs ve eğer boksörseniz sırt karındır.
    Sportmen müsabaka bazında beni en çok hırpalayanlar kareteciler olmuştur. Aşırı kontrollü ve disiplinliler. Hareketleri kısa ve yine kısa mesafede çok iyi dövüşebiliyorlar. Yumrukları kısa mesafede de oldukça etkili / sarsıcı.
    Diğer taraftan boksörden yumruk yemek hiç hoş olmuyor. Duruş gereği kolay kolay yıkılmıyorsunuz. Genelde etkisi büyük yumrukları çok nadiren yiyorsunuz ama yediğinizde bir hayli sarsıyor. Ağırlıklı olarak size atabildiği yumruklar ise önden çıkan kısa yumruklar. Bunlarda sizinkiler kadar etkili olmuyor. Zaten wingchunun amacı olabilecek en kısa sürede rakibi dövüşemez hale getirmek. Sokaktaki kavganız 10snden uzun sürmez. Kimse o kadar kombine ve acımasız saldırıya karşı uzun süre dayanamaz. Kendi adıma ilk yumruktan sonra saldırdığım yerler gırtlak ve burun oluyor. Yanlış anlaşılmasın kavgayı seven biri değilim. Acı ve nefes alamama, yere düştüğündeki sarsıntı zaten bitiriyor kavgayı.
    Ancak altını çiziyorum. Yanlışlıkla kuzenin burnunu kırdım, asker de arkadaşın burnunu kırıp bileğini incittim. Her ikiside şaka maksatlı saldırmıştı. Refleksleriniz geri dönüşü olmamak üzere değişmiş olur. Keza sert bir sifuya sahipseniz bunu size çok güzel öğretiyor. 3 ay göğüs kaslarının olduğu bölge mosmor gezdim. Kungfu sanatında usta bir kızkardeşimin salonuna gittiğimde bana direk dalar(şaka maksatlı). O daldığında gözlerimi kaparım. İstemsizce zarar vermek kötü olabilyor.

frodobagins000, Matsumura ve columbu bunu beğendi.
  12. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Bana göre en iyi dövüş sanatı şudur demek oldukça iddialı, yukarıda Matsumura güzel açıklamış bunu. Sanırım iyi durumda olabilmek için öğrenilmesi gereken güreş + boks + wing chun veya krav maga kombinasyonu.

Matsumura ve Ümit KOÇ bunu beğendi.
  13. Ümit KOÇ

Ümit KOÇ Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Bilgisayar bilmem nesi
    Yer:
    İstanbul
    Esasında aynen dediklerinize katılıyorum. Ufku açmak gerek. Kusursuz diye bir dövüş sanatı tarzı yok. Öğretiler içinde kalmayıp olası durum değerlendirmelerine göre, senaryolara göre gelişmek gerek. Tüm yukarıda yazdıklarımın yanında bence en etkili darbelerden biri buruna kafa atmaktır. Bu hangi dövüş sporunda var? Zaten dövüş içeren birşeyin sanat yada spor olabileceğine hiçbir zaman inanmadım. Evcilik oynayan çocuklar gibiyiz. Sanat / spor olduğunu düşünerek kendimizi ileride olabilecek ters durumlara hazırlıyoruz. Hepsi bu kadar.

columbu bunu beğendi.
  14. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Altına imzamı atabilirim, deneyimli bir sporcudan güzel bir özeleştiri :) latifeyi bir yana bırakırsak sonuna kadar haklısınız, ama biz yinede kendimizi hazır tutmaya devam edelim, kimbilir belki bir gün kendimize olmasa da iyi ve zayıf başka bir insana faydası dokunur, kaslarımız ve reflekslerimizin. Ayrıca konuyla direk ilgisi olmasada şunu eklemek istiyorum yerini bulmuşken, arkadaşlar sporcu insanlar olarak pek çoğumuz görsel olarak caydırıcı durumdayız, işin kassal boyutu değil de savunma prensipleri ile ilgilenen arkadaşlar ise bizden çok çok daha risk oluşturuyor standart insan için. Bazen orada burada rastlıyorum ve kendi adıma üzülüyorum, kendini aşmış, vücudu kuvvetli adamların veya kendine güveni tam bir disiplin sahibinin normal insana kıyasla çok daha sabırlı ve güler yüzlü olması gerekiyor, eski pehlivanlar gibi öfkeyi yok etmek yerine milletin sırasını / yolunu gasp eden squatcı arkadaşlar görmek hoş değil orda burda, sözüm meclisten dışarı. Varsa böyle tanıdıklarımız uyaralım, hepimizin adı da kötüye çıkmasın.

tanyeri ve Ümit KOÇ bunu beğendi.
  15. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    senin sevdiğindir sevdiğin işte ilerlersin

16. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    Yıllardır MMA yaptığım için söylüyorum MMA başlı başına bir dövüş sanatı değildir çeşitli sanatları kullanarak karma yapılan dövüşlere verilen isimdir yani MMA dövüş sanatı kişiden kişiye değiştiği için şıklarda olması durumu değiştirebilir. MMA için en gerekli sporlar nedir derseniz Muay Thai Brazilian Jiu Jitsu temeli oluşturandır tabiki herkesin kombinesi bunlar değildir ama en sağlam kombine bence budur kişiye göre değişir bunlar en gerekli ikisi ama yinede yeterli değil şuanki organizasyonlar için.

17. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    aikido veya krav maga derim artık çünkü bu iki spor sokaktada işe yarar yakından çekilen silah veya bıçaklı adamı bile etkisiz duruma getirebilirsiniz

18. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    bıçak bir yere kadar o bile gerçek bir durumda tecrübe ister şaka değil kimse dojodaki gibi bıçak kullanmaz gerçek bir senaryo öğrendiğinizi zannedip sokakta uygulamaya kalkmayın sakın silah ondan da beter sakın ha 3.-4. dan olmadan tavsiye etmem o da 7-8 sene demek. öyle 3-5 aylık 1 yıllık aikdonuzu biliyorum deyip kimsein karşısına çıkmayın tekme yumruk atmayı hatta en iyisi orada olmamayı öğrenin.

19. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    zaten bende 6 ayda yada 1 yılda aikido öğrenin bıçaklı silahlı adamı etkisiz hale getirebilirsiniz demedim bu işler öyle seagal filmlerindeki gibi değil uzun yıllar ister savunmayı yapmak için hatta sokak kavgası tecrübeside ister çünkü ring ayrı sokak ayrıdır tabiki kavga son çare olmalı ama başka seçenek yoksa artık var gücünüzle kendinizi savunucaksınız

neverbackdown. bunu beğendi.
  20. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    kavga can pazarıdır o anda hayatta kalmayı düşünürsün. buralarda tartışılacak konu değil. şanslı ve hayatta kalma güdüsü yüsek birisi eğitimi de olmasa o kavgayı alata bilir ama bir dahakina davetli olduğunu kesinleştirir.

Sayfayı Paylaş