Ektomorf Olmak Bir Erkeğin...

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Ektomorfb tarafından 12 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. Ektomorfb

Ektomorfb Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ektomorf olmak bir erkeğin başına gelebilecek en kötü şey dostlarım ve abilerim :)

19 yaşımdayım 60 kiloyum. Boy 181...

Bu güne kadar hayatın hiç bir yönünden zevk alamadım. Neden? Çünkü zayıfım. 3 Hafta önce canıma tak etti ve spora başlamalıyım dedim. Çünkü başka türlü ne yersem yiyeyim kilo alamıyorum. Sabahları günde 3 yumurta yiyorum. Öğle yemeğinde ev yemeği ( et yahut tavuk ), ara öğünlerde sneakers, kuru üzüm, leblebi vb. akşam yemeğinde de iyi yiyorum, yatmadan önce yulaf ezmesi yiyorum.

Bu zayıflık öyle bir şey ki lise çağlarımda beni intahara kadar sürüklediği oldu. Hatırlamak bile istemediğim günler geçirdim. Günlerimi her gün kendime acıyarak geçirmektense bir şeyler yapmaya karar verdim. Çünkü daha fazla bu lanet şeye katlanamıyorum. Kendi bedeni ile barışık olmayan insan hiç bir şeyle mutlu olamıyor ve kimseyi mutlu edemiyor. İnanın kilolu bir insan olmayı ve onun gereksiz özgüvenine sahip olmayı yeğlerdim. Bana vereceğiniz tavsiteleri seve seve uygulamaya hazırım. Özellikle yemek konusunda yardımcı olmanızı dilerim. Herkese kolay gelsin, iyi forumlar...

2. derin_aker

derin_aker Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    bende aynı sorunları çok yaşadım cinsiyetlerimiz farklı ama seni anlıyorum.hep kiloma takıldı insanlar.biraz kilo alsan süper olacaksın dediler.yani süper olmam kilo almama bağlıydı.bacaklarım kalın görünsün diye 2 kat çorap giyerdim neden? çünkü zayıf olmak ayıp (!) 39 kilo olduğumu biliyorum spora başladığımda 40 kiloydum şuan 45'e gidiyorum.tabi bu kas alarak aldığım kilo.yağlanmadım.sporu sakın bırakma başladığın güne şükredeceksin azimli ol.insanları umursama bir süre lütfen çünkü bizim toplum kilosuna takıntılı ve insanların kilosuna laf etmeye bayılırlar.sporla beraber kendinle barışmayı öğreneceksin ektomorfsun diye şartlama kendini hiç belli olmaz daha 19 yaşındasın.tiroidine hormonlarına bir baktır önce.kalori hesabı yapabilirsin.2000 kaloriye ihtiyacın varsa bazal metabolizmanın dışında aktivitelerle beraber bunun üstüne çıkarsan kilo alırsın çok basit.spor yap ve yemek ye sonuca odaklanma sporuna odaklan.kilo alacağım diye saçma şeyler yeme.yulaf tam yağlı süt peynir tahin pekmez fındık ceviz..porsiyonu küçük kalorisi besin ve değeri yüksek şeyler ye.ufak eklemeler yap.süt yulaf yerken ceviz muz bal ekle mesela.

mehmet2576 ve 2pacist bunu beğendi.
  3. sarisinmodel

sarisinmodel Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Ben mezo-endo karisimi bir yapıya sahibim daha çok mezo ya yakın bir vücut yapım var .ektoyla ters bir durum yani.tamam hacım alırken sıkıntı olmuyor ama definasyon döneminde ağladığım günlerim i yoksa geçirdiğim krizlerimi anlatayım .her vücut tipinin kendine göre avantajı ve dezavantaj i vardır. Sen zor hacimlrniyorsun yağsız bir vücudun var ben kolay hacimleniyorum yağ yakar ken zorluklara göğüs geriyorum. Önemli olan burda vucut tipi değil azim sabır istek pes etmeme duygusu .

4. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Ben ilk spora basladigimda kollarim 26 cm'di 2 yil once 18 yasindayken. Hoca senin kollarin dogal olarak 34'u gecmez, yumurta gibi bicepsin olur demisti, simdi 39 cm. azimle basarirsin. Onemli nokta Ekto mezo vs degil yedigin kaloridir. Disiplin disiplin disiplin

I believe in Fitness

alizade, mehmet2576 ve derin_aker bunu beğendi.
  5. GurkanDln

GurkanDln Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Ekto enzo mezo ya fazla takılma arkadaşım , bildiğim kadarıyla bunun bir kesinliği yok.Genetik faktörler var tabiki ama bunu zorda olsa okuduğum yazından dolayı aşacağına inanıyorum , temiz ve çok beslen , köle gibi çalış ve bebek gibi uyu , başarılar.

6. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Ektomorflar doğru çalışmayla genel beğeniye hitap eden bir vücut yapmak konusunda daha şanslıdırlar, sandığının aksine. Sadece sabırlı olmalısın.

Katarina ve mehmet2576 bunu beğendi.
  7. oguzhan0725

oguzhan0725 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Gaziantep
    Arkadaşlar bende ektomorf bir vücuda sahibim ama ben kimseyi takmiyorum ve unutmayalım ki arkadaşların dediği gibi her şey azimle olacak VG avantajimiz ise en estetik vücuda sahip olacagimizdir.Ben şuan spor salonuna 130 TL veriyorum her ay bastan sona her şeyim ölçülüp ona gore besin programı yapıyorlar antrenman programı yapıyorlar
    --- Mesaj birleştirildi, 13 Mayıs 2015 ---
    Senin 5 besine önem vermek gerekiyor 1. Yumurta 2.pirinç pilavı sade 3. Et 4. Tavuk 5. Muz, Ceviz

8. Gecce

Gecce Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Sen birde endomorf olsan, yediğin hemen kiloya ve yağa dönüşse o zaman gör şanssızlığı :D Keşke ekto olsamda öküz gibi yesem ve kilo almasam :) Kışın bana takıl bakalım alıyor musun. Dayayalım sana kestaneyi, arkasına pastayı :)

serkan2626 bunu beğendi.
  9. Çıtakkul

Çıtakkul Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sevgili kardeşim...aynı problemlerle ben de boğuştum 'tamamen aynılarıyla'....fakat bu forumda ve gittiğin salonda seninle aynı problemleri yaşamış veya bunları aşabilmiş insanlarla karşılaşacaksın..sonuç ? düzeliyor kardeşim...inanmayacağın boyutlarda hem de...
    + @2 bir bayan olmasına rağmen nasıl da ortak olup yazmış çok tebrik ettim doğrusu
    + aklına gelen soruları pm'den sorabilirsin...

10. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hayır, değil.

Bazı insanlar direniyorlar, mesela şu arkadaşımızı yemek yemesi gerektiğine ikna edemedik: https://www.bodyforumtr.com/threads/antrenman-programım-hakkında-yorumlarınız.111622/#post-990939
    Konunun sonunda hala yeterince yediğinde ısrar ediyordu. Forumda başka yerlerde de görürsün, yemek yediği halde kilo alamadığından sızlananlar çok. Gerçek şu ki kuş kadar yiyorlar ama çabuk doydukları için çok yediklerini zannediyorlar. Özellikle umut isimli bir kullanıcı vardı, haftalarca dil döktüm de yemek yemesi gerektiğine ikna edemedim. Şimdi bu, başarısızlığa giden yoldur. Yapacağın şey ise çok basit.
    Bu yediklerini yemeye devam et. Canın istiyorsa başka şeyler de ye. Önemli olan bunları her zaman yediğinden daha fazla yemek. Bu kadar basit bir mantığı var kilo almanın. 3 yumurtanın yanında ne yiyorsun? Diyelim ki 2 dilim ekmek, 50 gr peynir yiyor ol. 4 yumurta, 3 dilim ekmek, 75 gr peynir yiyeceksin. Ev yemeği dediğin diyelim ki 150 gr pilav, 100 gr et yiyorsan 200 gr pilav, 150 gr et yiyeceksin vs...Bu şekilde birkaç hafta içinde kilo alımı başlamadı mı? Çok güzel, 250 gr pilav, 200 gr et yiyeceksin. Olmadı mı? 1 tencere pilav yiyeceksin yahu, ne gerekiyorsa o. Veya aldığın kalori miktarını arttırmanın çok kolay bir yolu, her gün aynı şeyleri yersin, gün içinde de 1 litre süt içersin, bitti gitti. Süt içemiyor musun, 1 kilo yoğurt yersin. O da mı olmadı, 1 litre ayran dikersin.

Bu zor mu geldi, yapamıyor musun? Yapamıyorum diye bir şey yok, yapmazsan yapmamayı tercih ediyorsun demektir.

zeo64 bunu beğendi.
  11. Supperrmen

Supperrmen Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    öncelikle söylediğim herşeyi daha bilgili birisi teyit ederse uygula cunku bildiklerim kendi yaşadıklarım.

bi kere ekto olmak senin anlattıgın kadar kötü bi olay değil, yukarıda bi arkadaşında yazdıgı gibi ya su içsen yarasaydı?? sadece hacim hayatta güzel şeylere sebep olsaydı kimse kilo vermeye calışmazdı. sana tavsiyem bizim görüntümüzü düzeltmek için kollarımızı kalınlaştırmaya calışmamız falan ilk planda zor. inceciğiz abi nereye kalınlaştırıyosun 28 cm kol var bizde adam 35 le başlıyo yarışmaya nereye kalın göstereceksin kolu. kısa zamanda hoş görünmek istersen sırt kanat ve gögüs calışmalarına ağırlık ver belimiz ince oldugu için çok hoş görünüyor. özgüven sıkıntısı yaşıyorsan dövüş sporlarına başla body ilerlemeni yavaşlatır fakat antrenörünün sana söyleyeceği şey şu ' sen zayıfsın cok seri dövüşürsün ' :) bu arada benim yaşım 20 boyum 1.80 kilom 55 :) birde ben eskiden üşengeçlikten gece falan hep aç yatardım ama şimdi birazcık bile içim kıyılsa kendimi besliyorum. kafanda şeyi düşün ' o kadar yaptıgım antrenmanın mükafatını sadece şu aç kaldıgım birkaç saatte kaybedebilirim ' koşarak mutfaga gidersin :D kolay gelsin

EmreÖzelmaci ve derin_aker bunu beğendi.
  12. Ektomorfb

Ektomorfb Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yorumlarınız için teşekkür ederim. Artık her şey zamana bağlı. Bakalım gelişme olacak mı...

13. El Turco

El Turco Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Bende aynı dertten çekiyorum. Kafaya koyduktan sonra herşeyi bir kenara itip salona yazıldım. Dalyan gibi insanların içinde biyoloji dersinde ki iskelet gibi geziyorum. Ha bunu kafama takıyormuyum? Hayır hiç takmıyorum. Onların bağırtısı gökyüzüne çıkarken ağırlıklar altında ben ilk gün boş barla çalıştım. Elalem ne düşünür diye yaşamamaya karar verdim kendi isteklerim doğrultusunda yaşamaya adım attım ve gayette mutluyum.

Bu işin sırrı, özü yada adına ne dersen de azim, kararlılık, motivasyondur. 1-2 ay içinde gelişimimiz çok ufak olacaktır belkide çok iyi olacak bunu çalışmadan bilemeyiz ama ben kendimi en kötüye hazırladım en az şekilde gelişsem bile benim için gelişen her milim, her gram motivasyon sebebidir. Bu kadar olumsuz şeye rağmen hâla spora devam etmek istiyorsan hiç durma başla ama 2 aydada gelişemem deyipte bırakırım diyorsa hiç başlama ne kendini yor nede cebini yor.

Beslenme işi bu işin olmazsa olmazı, temeli, bel kemiğidir. Çevrem çok duyuyorum ye, iç ve yat bak nasıl kilo alırsın. Çok denedim ama 1-2 kilodan fazlasını hiç alamadım. Bizim amacımız alacağımız kiloları %70-80 kas olarak almak. Ve bu işin neticesindede başarırsak en estetik vücutta bizde olur. Kas yapımız parçalı olduğu için daha şık görüntü ortaya çıkacak.

Herşeyi bir kenara bırak. Salonda seni süzen gözleri görmezden gel. Hatta sen onlara ne kadar irisin, göbeklisin, yağlısın gözüyle bak onlar sana ne kadar zayıfsın gözüyle bakarken. Hiçbir zaman salondaki hocaların tavsiyesine uyma. Bana ilk günümde (yani dün) verdiği çalışma programının aynısını beraber başladığımız kilo vermek için gelen arkadaşada verdi. O zaman gördüm ki bu hoca bir cacıktan anlamıyor. Şuan kafamda oluşturduğum ve deneme yanılma yöntemiyle işe koyuldum. Vücudumun sesini dinleyerek çalıştım ilk gün ve öylede devam edecek. Sağdakiler, soldakiler değil vücudunun sesini dinle.

Sende, bende bu işten en yakında kurtulacaz. Ama kararlı olmamız şart eğer ters bir durum olursa bu şekilde yaşamaya alışmamız lazım. Ben hep şunu söylemişimdir. Madem ki önümde ki 1 seneyi Allah ömür verdikten sonra yaşayacam bunu ya şimdiki halimle yada iyi beslenip spor yaparak yaşayacam. Her ne olursa olsun sonucu beni bağlayacak. 1 seneyi aynı eskisi gibi yaşayıpta geçirebilirim ve benim için boş 1 sene olur yada spor yaparım beslenmeme dikkat ederim dop dolu 1 sene olur. İşte bu bizim elimizde. Kararını ver ona göre yaşa. Sonuçlarına biz katlanacaz başka kimse değil. O yüzden kimseyi dinleme.

14. ImAdige

ImAdige Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    3
    ektomorf un halını ektomorf anlar dostum aynı sorun bendede vardı boy 188 kılo 70 73 arasıydım 1.5 ay oldu spora baslayalı suan 78 79 arası gidip geliyorum onerim karbonhitrad dan zengin beslenmen gerekirse gainer al supplement olarak

15. EmreÖzelmaci

EmreÖzelmaci Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    --- Mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2015 ---
    Kardeşim bende forumda yeniyim ve kilo problemi bende de var maalesef. 1.78...57 kilo bu orantı çok kotu inanın ve bende bugün spora başlama kararı aldım ve araştırmaya başladım nette . bu forumu buldum kaydolmak vs. Ben senin kadar yiyemiyorum isim el vermiyor vaktim olmuyor sabahları 2 simit öğle 1 buçuk dürüm aksam normal yemek . spor salonuna gitmeyi düşünüyorum ama öncesinde , evdeki beşer kiloluk dumbellar la çalışmayı konuyla ilgili yardımlarınızı bende beklerim hayırlı aksamlar dilerim .

Son düzenleme: 21 Mayıs 2015
  16. zeo64

zeo64 Co-Moderator Yönetici Co-Moderator

Beğenileri:
    1.831
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli / Uşak
    bende ağırlık çalışmaya ilk başladığımda 50 kgdım ve EKTOMORFum diye ağlamaktaydım,şuan 80kg a doğru ilerliyorum,hemde daha 1. senem dolmadı.definisyon için ilk hedefim de 90a ulaşmak(boyum da 170 bu arada).özel olarak ne yaptım?yemekten başka hiçbirşey.tek söyleyebileceğim şey yukarıda doxuxun yazdığı mesajda anlatılanlar,o kadar.çok basit bir şey aslında.

17. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Ya şu Ekto mekto mezo pezo kepazeliklerine itibar etmeyin.
    7 milyar insan 3 farklı katagoride vücut tipiyle sınıflandıramayız.
    Bunu sadece boy kilo yağ oranı ve ayna olarak fit veya pırasa diyebiliriz. Ne kadar insan varsa okadar vücut tipi var demektir.
    Bazı insanlar acıktığında yer kimisi zevk aldığı için yemek yer.
    Ne yani, hindistanda ki fakir açlıktan kavrulan insanların hepsi ekto mu? yoksa yiyemedikleri için mi zayıflar? Yada bütün Amerika'lılar Endo olduğu için mi obez yoksa dana gibi hamburger kola yeyip manda gibi yattıkları için mi? Biraz mantık lütfen.

I believe in Fitness

ensarreis96 bunu beğendi.
  18. Ariexs

Ariexs Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    İstanbul
    Her şişman endo her çelimsiz ekto olacak diye bir şey yok tabi ki. Kendini sadece kiloya bakıp sınıflandıran da, kilo ölçüsü ile düşünüp aklına yatmayınca vücut tiplerini inkar eden de yanlış yapıyor.

Vücut tipi belirlenirken kemik yapısının genelinden metabolizma hızına, bacak ve kol oranından base kas oranına bir sürü şeye bakılır. Yetersiz beslendiği için kendini ecto sanan arkadaşlarım üzülmesinler.

19. 2pacist

2pacist Üye

Beğenileri:
    579
    Ödül Puanları:
    103
    Ekto mezo bunların bilimsel açıklaması yok. İnce kemikli olup kas dokusu iyi olanda var, iri kemikli olup kas dokusu zayif olanda. Bunları ortaya atan bir psikiyatr zaten doğru değil yani.
    Vucut tipi diye birsey yoktur.

Calisthenics Athletics

20. ilyastrgt

ilyastrgt Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    bende ektoyum vücudumdan gayet memnunum 1 yıl sıkı çalış inan bana sende öyle olursun çok şişkin görünüm bence hoş değil kişiden kişiye değişir tabi ama bence iyi çalışılmış bi ektomorf diğerlerinden daha hoş ve estetik gözükür

Sayfayı Paylaş