Diyetisyenim doğru mu söylemiş?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve kemalkayaaa tarafından 6 Nisan 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. kemalkayaaa

kemalkayaaa Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Bugun kilo almak istediğim için diyetisyene gittim. Vucüt yağ oranim %8 çıktı. 178 cm 66 kg. Suan. Sporu öglen yapıyorum. Oğlene kadar protein ağırliklı spordan sonra karbonhidrat agirliklı beslenme programı verdi. Dogru mu sizce?

2. yns2384

yns2384 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    programi tam olarak yazarsan yardimci oluruz?cunku aldigin karbonhidratlarin kalitesi onemli

3. Airoud

Airoud Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Yav bunu buraya mi soruyorsun, en az 4yil beslenme ile ilgili okumus kisi varken, internetten ogrenen kisilere mi teyit ettiriyorsun ?

4. nicolevis

nicolevis Üye

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    @Airoud
    spor salonundaki antrenörlerde 4 yıl okuyorlar ama çoğunun hiçbirşeyden haberi yok.
    bu spor araştırma sporudur, arnold söylese bile her konuda araştırma yapmak gerekli bence

doxux bunu beğendi.
  5. Airoud

Airoud Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Antrenör olmak icin okumaya gerek yok. Hemde burda bahsi gecen kisi beslenme ve diyetetik uzmani. Antrenörlükle alakasi yok olayin. Senin arastirdigin seylerin yaninda o adamlarin calistiklari kiyaslanamaz @karmaskeliadam

6. nicolevis

nicolevis Üye

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    @Airoud
    6 aylık fitness antrenörlük kuslarındanda antrenör belgesi alınabilir, besyonun 4 yıllık antrenörlük bölümündende.
    salondaki hocam antrenörlük bölümü mezunu ama daha kişinin kilo başına alması gereken protein miktarını hesaplamayı bilmiyor.

Elbette diyetisyenler bizlere göre beslenme konusunda çok çok daha uzmanlar ama sonuçta onlarda hata yapabilir.

Örnek vericek olursak çoğu doktor protein tozlarının kalbi büyüttüğünü vs. söylüyordu ve bende buna inanıyordum (sonuçta onlar doktor düşüncesiyle) ama araştırma yaptığımda Savaş Cebeci'nin doktorların bilimsel kaynakları olmadan kafalarına göre konuştuklarını söylediğini duydum ve bende araştırdım gerçektende bilimsel bir kanıtları yokmuş. Şimdi sırf doktorlar kalbi büyütüyo kullanmayın diyo diye onların bilimsel bir kanıtları olmamasına rağmen biz whey vs. kullanmayalım mı? Bu sadece bir örnekti..

Dediğim gibi arnold bile tavsiye verse araştırmadan uygulamam.
    O yüzden araştırma yapan, kafasındaki soru işaretlerini gidermeye çalışan insanlara karşı lütfen saygılı olalım.

doxux bunu beğendi.
  7. Airoud

Airoud Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bir kere bu isin ehli zaten doktorlar degil. Beslenme uzmaniyla karistirmamak gerekiyor doktoru. Bir onceki mesajimda dedim ki adama beslenme programini yapan antrenor degil, beslenme uzmani. Senin internette arastirip buldugun ve seni aydinlattigini dusundugun metinlerin buyuk kismi beslenme uzmanlarinin yazdigi seyler. Yoksa kim nerden ogrenecek.
    Arnoldu buldunda tavsiyesini mi dinlemeyeceksin güldürme beni arkadasim.
    Kafasinda soru isareti olan birine sozum meclisten disari, beslenme uzmani yazsin cizsin etsin. Bir x kisisi meslegi hic farketmez mesela kirtasiyeci olsun. Sonra o konussun. Yapma allasen arkadasim. Komik geliyor bana.
    Bu tip bilgileri internete, kimyagerler, muhendisler, ogretmenler koymuyor. Beslenme uzmanlari koyuyor.

8. nicolevis

nicolevis Üye

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    @Airoud
    doktor derken diyetisyen, beslenme uzmanlarını vs. kastetmiştim zaten.
    neyse hepsini geçelim, bu arkadaşın kafasındaki soru işaretlerini gidermek için bu soruyu sorması bile normal birşey bence.

Sonuçta sorduğu soruyu kolayca yanıtlıyabilçek pek çok üst düzey insan var sitede.

9. Airoud

Airoud Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bana link verir misin beslenme uzmanlarinin, protein tozlarinin kalbi buyuttugune dair gormek istiyorum.

Benim serzenisimi yanlis anlama, sadece bu adamlar bunun okulunu okuyor ve ''bizim gibi'' kisilerin arastirdiklari bilgilerle-ki bu bilgilere diyetisyenler sayesinde ulasiyoruz- onlarin yaptigi ise haksizlik yaptigimizi dusunuyorum. İstemeden kirdiysam kusuruma bakma. Yoksa tabiki herkes burada istedigini sorabilir.

merhaba bunu beğendi.
  10. kemalkayaaa

kemalkayaaa Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    --- Mesaj birleştirildi, 8 Nisan 2015 ---

11. kemalkayaaa

kemalkayaaa Üye

Beğenileri:
    4