Dik Durmak için hangi hareketleri önerirsiniz.

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve selocan2666 tarafından 9 Şubat 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. selocan2666

selocan2666 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Selamlar, uzun süredir dik duramıyorum ama Bel ve kalçayı ileriye, omuzu geri çektiğimde dik durabiliyorum. Omuz önde, bel geride durduğu zaman kambur duruyorum. Beli ileriye çekmek için "Bel esnetme" hareketi uygun olur mu ? Omuzun geriye çekmem için ne yapmam gerekiyor ?

Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli Dosyalar:

2. gencbarmen1

gencbarmen1 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Programını ne zamandır yaptığını ölçünü vesaire bilmiyorum ama sırt çalışması tabi ki

3. goodfellas9

goodfellas9 Üye

Beğenileri:
    271
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Psikolog
    doorway stretch, buna ek olarak ben postürüm üzerinde çalışırken yastık kullanmayı bırakmak gibi bir şey okumuştum deneyebilirsiniz.

4. desperatehousefat

desperatehousefat Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    karin kaslarinizin zayif oldugunu dusunuyorum. zira dik durabilmemizi saglayan kaslar sirt ya da bel degil karin kaslarimizdir. dolayisiyla sirtiniza ya da belinize gereksiz yuklenmenize gerek yok. karin kaslarinizi guclendirmek amaciyla birkac egzersizi kombin edip bu sekilde calismak fayda saglayacaktir.

5. chainsaw1

chainsaw1 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Lordozun (bel çukuru artması) ve kifozun (kamburluk) var sanırım. Kifozda göğüs ön omuz kısa ve gergindir, esnetmelisin. Sırt uzun ve esnektir güçlendirmelisin. Lordozda Hip flexor ve bel kasları gergin ve esnetilmeli, kalça ve hamstrings esnek ve güçlendirilmelidir. Ek olarak karın kasını güçlendirmen hem kifoza hem lordoza iyi gelir ancak hip flexor ve karın kası durumuna göre birlikte çalışır. Hip flexor çalıştıran egzersizlerden kaçırmanı öneririm, 3 set plank yapmanı öneririm. Forumda çok cevapları var kifoz ve lordoz diye araştırırsan bulabilirsin. Kifoz için yazımı buraya bırakayım https://www.bodyforumtr.com/threads/18-yaş-kamburluk-için-program.132749/#post-1125379
    Eğer sebep olan davranışlarına devam edersen nekadar egzersiz yaparsan yap düzeltemezsin. Sürekli oturuyorsan, sırtını belini desteklemeli ve 30 dakikada bir kalkıp esnetmelisin.

6. gencbarmen1

gencbarmen1 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
  7. desperatehousefat

desperatehousefat Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    yani? burada bana degil sorunu olan arkadasa dogruyu gosterseniz daha mantikli olurdu. kaldi ki kamburlugun eger omurgayla alakali bir problem degilse en buyuk sebebi karin kaslarinin gucsuzlugudur. misalen yururken dik durmak icin karin kaslarimizi sikariz. eger karin kaslarimiz yeteri kadar guclu degilse yuk sirtimiza biner ve agri cekeriz. elbette sirt ve bel kaslari da onemli. kaldi ki burada karin kasi derken sonsuz mekik cekmekten behsetmiyorum. zira bu sirt ve bel icin zararli bir egzersiz. tum vucudu calistiran egzersizler yapmak ve bunu yaparken karin kaslarina odaklanmak bence guzel sonuc verecektir.

8. chainsaw1

chainsaw1 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    En büyük sorunun karın kaslarında olduğunu söylemek yanlış olur. Arka omuz, rhomboid ve orta trapez kaslarını çalışırken arkadaya doğru çekiş yapmamızın sebebi kasların anatomik yapısı olduğundan ötürü, haliyle bu kaslar güçlendikçe omuzlar arkaya gidecek ve dik bir duruş sağlanacaktır. Bir başka örnekte dik durmaya çalıştıkça sırt kaslarının ağrımasıdır. Güçsüz olduğundan ötürü. Ancak karın kaslarıda önemlidir. :)

9. desperatehousefat

desperatehousefat Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    nezaketiniz icin tesekkur ederim. elbette problem sirt ve belle alakaliysa o bolgedeki kaslarda sorun vardir. ben sadece amatorce sporla ilgilenen biri olarak bu konudaki dogru-yanlis bildigimi paylastim. dogruya ya da sonuca konusarak tartisarak ulasilir.

chainsaw1 bunu beğendi.
  10. Kacok

Kacok Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    dostum simdi sende kesin kurek kemiklerinde yandan gozukuyo dihilimi. yukarida arkadasda belirtmis. arka omuz ve trapez. caliş

11. gencbarmen1

gencbarmen1 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    ben yanlışını sana gösteriyorum ki yanlış bildiğin bir konuyla ilgili insanları yanlış bilgilendirme.bu arada soruyu soran arkadaş linkteki konuyu inceleyip cevabını alabilir

Sayfayı Paylaş