Diet yapıyorum ama kilo alıyorum :(

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ardaorcun tarafından 14 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bazı noktalar:

- kefir " whey "değildir...
    yoğurt,peynir ile eş kapsamda tutulabilecek " mayalı ,yani yoğun bakteri kolonileri "ihtiva eden bir farklı bir malzemedir...oysa, whey "minimum ya da sıfıra "yakın maya ihtiva eden bir malzemedir...why ise konsatntre peyniraltı suyu tozudur,son derece kuru bir malzemedir...kefir ile aynı kapsama girebilmesi için bunun mayalandırılması ,sulandırılması,uzunca prosesten geçmesi gerekir...

-süt , ancak düzenli olarak ,sürekli içildiğinde fonksiyonel olur...bu durumda ancak ,sütü parçalayabilecek ,hazımsal bakteri oluşumları sindirim sisteminde oluşabilir...tabi ki ,ayrı içilmesi son derece önemlidir...nedeni:

**sıvı olması nedeniyle , mide , pankreas salgı ,enzimlerinin konsantrasyonunu düşürerek sindirim etkinliğini azaltması..

**diğer ürünlerin absorbisyonunu , kimyasal reaksiyon için gerekli olan "yüzey tepkime alanı "etkinliğini azaltması ...

ancak , sütten önemli bir kalsiyum kaynağı olarak bahsetmek son derece hatalı bir olay olur...nedeni, insanda kalsiyom akümülasyonu için "kalsiyum fosfat, kalsiyum laktat, kalsiyum glukonat " tiplemelerinden kaynak yaratılması gerekliliği...oysa , sütte "kalsiyum laktat" tiplemesi ağırlkıklııdır...(

-------------------------------------------

"%70 protein + % 20 karbonhidarat + %10 yağ " tipmelesi bütün dünyada sporcuların uzun süren, fonskiyonel beslenmelerinde isitisnasız kullanılan ve de başarılı bir yöntemdir...

maraton koşan bi sporcuyu ,ya da yoğun idman yapan , 800-1000 kcal /antrenman koşu öncesi ve sonrası glukojen depolarını " et ve yağ "ile kısa sürede doldurmak zor ,uzun ,hatalı bir prosestir..böylesi "etli, yağlı" beslenme uzunca süreçli bir rejimle vücut, " karaciğer , pankreas , böbrekler" haşat olabileceği üzere sağlığınızı önemli ölçüde kaybedersiniz...

beslenme konsuunda ,önemli bir kavram da "genotip beslenme "kurallarıdır...mantıklıdır, uygundur, neticede kan grupları oluşum dönemleri önemli kavramlar...tabi ki yapabilirseniz ?!...)

Son düzenleme: 17 Kasım 2011
    ZeusS_ ve ardaorcun bunu beğendi.
  2. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Ercan gürgöze isimli arkadaşımız protein hesabında yanılıyor.

TOPLAMDA 220 GRAM HAYVANSAL PROTEİN TÜKETİYORSUNUZ. Yaklaşık 30 gram proteinde bitkiselden gelse 250 gram protein var yani yaklaşık 1000 kalori civarı. 1500-2000 tahminleri atmasyon...

Bu definasyon dönemi için gayet normal bir protein değeri. Özellikle zayıflama dönemlerinde karbonhidrat düşük tutulduğu için protein yükseltilir.

Fakat ben sorunun karbonhidrat ve yağda olduğunu düşünmeye başladım.

1.Karbonhidrat yemeklerinizde yağ oluyor mu+ miktarını belirtmemişsiniz. Karbonhidratı her öğünde tam yarısına indirin.
    2.09:30'da ve 22:30da yaptığınız yavaş salınımlı protein tozunu sütle içmeyin suyla için. Sütte laktoz vardır diyet döneminde önerilmez.
    3.Haftada gitmediğiniz 3 gün 40dklık interval cardio yapmanızı öneriyorum.
    4.Yediğiniz pilavlar vs. umarım yağsızdır.

Son düzenleme: 17 Kasım 2011
    ardaorcun bunu beğendi.
  3. ardaorcun

ardaorcun Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    jimraynor hocam yorumlar için cok sağol,
    Öncelikle karbonhidrat alımlarımı sabah kahvaltısı ve öğle yemeğinde yediklerimi yarıya indirdim. İş sebebiyle dışarıda yemek yediğim için yağsız pilav şansım pek yok. :(

Protein tozunda sütü tercih etmemin sebebi oldukça lezzetli olmasıydı ama çoğu forumda da su ile tüketilmesinin daha yararlı olacağı yazıyor.
    Cardio ve karın çalışmalarımı ağırlık günlerinden ayırarak daha düzenli bir program oluşturdum.

Hedeflediğim kilo 68 şu anda 73 üm. Ancak esas amaç yağ oranımı düşürmek..Haydi hayırlısı :)

4. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    yanıldığımı pek sanmıyorum...tavuk göğüsnde 100 gr da 30 gr proetin olduğunu varsayarsak....ayrıca, sütleri vb de hesaba katarsak...çıkan rakamı bir 4.2 kcal ile çarpın ...bakalım ne çıkıyor...ayrıca ,arkadaş ne kadar bitkisel ürün tükettiğini belirtmemiş...( yağa vb değinmedik bile...

zaten, kilo veremediğinden şikayet etmekte kendisi...)

yapması gereken türü ne olursa olsun "protein, karbonhidrat vb" bu yediklerini indirgemesi gerekir...

aksi taktirde kilo falan vremez...((

5. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Ercan hocanın yazılarını çok beğeniyorum gerçekten, hangi başlıkta onun yazılarını okusam benim aklıma daha yatkın geliyor en azından ;)
    Sevgili "jimraynor" da diyetler ve definasyon konusunda çok bilgilidir, kendisinden çok şey öğrenmişliğim vardır, hatta bir kısmını beslenme disiplinime bile aktarmışımdır ;)

Benimde günlük beslenmemin %70 i Kh, ama gayette kilo veriyorum. İlk başladığım zamanlarda verdiğim kilo gözüme çok yetersiz gelmişti hatta endişelenmiştim bile ama şuan artık aslında daha sağlıklı bir iş yaptığımın farkındayım!
    Benim tek sıkıntım günlük aldığım yağın çok düşük olması; bu elimde olmayan sebeplerden kaynaklanıyor, ben yağlı yiyecekleri yiyemiyorum, midemde çok rahatsızlık yaratıyor bütün günümü mahfediyor. Bu çoçukluğumdan beri ne yazıkki böyle...

Ayrıca başlıkta neredeyse süt zararlıdır asla tüketmeyin anlamı çıkmış! Buna da hiç katılmıyorum benim şahsi görüşümdür! Ben günlük düzenli yoğurt ve ayran tüketen bir insanım ama gayette kilo verebiliyorum! Sabah lorlu krep yaparken, suplementimi alacağım zamanda süt tercih ederim, ama ben hala daha kilo veriyorum! Bunu da buradan belirtiyim, tartı yalan söylemez!!!

6. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    tabiki kilo verirsiniz aldiginiz kaloriden fazlasini tuketirseniz kilo verirsiniz ac kalarakda kilo verirsiniz bunda saglikli olma mantigini nerden cikardiniz

Sutun zararli olmasinin en buyu ispati laktoz intoleransidir insanlarda olan

Sut mayalaninca fermante olur laktoz u faydali bakteriler yer o yuzden yogurt ayran kefir peynir tuketilmesinden yanayiz sutun sut olarak icilmesinden yana degiliz

7. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    ercan

Kefir whey dir bu tartisma beslenmebultenin de profosor doktor ahmet aydin ile de yapildi.

***********/forum/dogal-ek-besinler/kefir-whey-proteini-tartismasi-t556.html

Burda da tartisma var

Toz halini dedigin nedir peynir alti suyunun kurutulmus hali direk peynir alti suyunu icsek whey almis olmazmiyiz

Kefir whey dan zengindir antreman sonrasi icin ideal

8. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    gaspari myofusion ile kilo vermek zor. bence onu bir kenara bırakın karb ve şekeri az hatta 0 olan biri ile devam edin. myofusion ne zaman kullansam güç artışı ve hacim artışı oldu ama kilo da aldım. bence diyet döneminde ara verin buna 1 ayda farkı görürsünüz ben birkaç tecrübe ettim.

9. ardaorcun

ardaorcun Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    deathlifter hocam önere bileceğin bir protein tozu var mı?
    Dediğiniz gibi şekeri çıkardım hayatımdan hiç bir yerden almıyorum. sadece protein tozunda mevcut.

10. dtc

dtc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sık sık azar azar yemelısın bence ama senın 1 ogunun baya fazla gibi geldi bana.Herseyi yagsız tuketmeye çalıs şekeri kes tamamen.

11. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Ercan gürgöze.Ben alıntı yaparak her öğünün yanına protein gramajını belirttim. Yorumumu çürütmek istiyorsanız bilimsel olarak bunu yapınız. Proteinden 1500-2000 kalori geliyor demişsinzi alakası yok. 1000 bilemediniz 1100 olur daha fazlası olmaz.

12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    önce heldic.'e cavap verelim..))

neticede hepsi "süt " , yani sütü içersen " whey de almış "olursun , kefir de ...yoğurt da vb vb ..

eğer mantık bu ise ...)

ama, tabi ki "konsantrasyon, fermantasyon, absorbsiyon, allerji , genertik yapı vb " gibi nuanslar da mevcut...

13. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    süt icersen nasıl whey almıs olcaksın :) yada yogurt yiyince demi whey almıs oluyorsun süt proteininin 2 cesit oldugunu belirtmistik degilmi

whey ve kazein olarak

peynir ayran yogurt kazeinden yüksektir

whey peynir altı suyu oldugunu da biliyoruz kefir ile süt ü mayalayınca icinden kefiri alırız kalan ise whey dir yani peynir altı suyu Lor da peynir altı suyundan zengin kazeinden fakirdir

Cökelek ise kazeinden zengindir.

Süt konusuna gelirsek sütü kaynattıgınız zaman derecesi 98 100 dereceye kadar cıkar ve bu ısıl islemde faydali bakteriler ölür uht sütler daha kötü cünkü daha yuksek sıcaklık derecelerine cıkıyolar

Biz kaynattıgımız sütü bir daha mayalarsak yani fermante edersek süt sekeri yani laktozu faydali bakteriler yerler

Bu mayalama kefir yogurt peynir seklinde olabilir ve faydalıdır cunku faydali bakteriler den zengin oldugu icin hazım ve bagırsak florası üzerinde faydalidir

Süt icen insanlar ın mideleri siser gaz yapar v:s bunun nedeni anne sütünün kesilmesinden sonra yaklasık 3 yasında insan vucudu laktoza karsı alerji yapmaya baslar. Dogal olarak baktıgımız zaman vucudumuz süt istememektedir neden alerji yapsın ?

fakat fermante ürünlerde laktoz cok azalmaktadır ve kefir icin kiside sislik hazımsızlık görülmez yada süt e oranla cok az görülür

Simdi seker fermante olup alkol olur buna ha alkol ha seker diyebilirsek eger ha süt ha kefir yogurt peynir diyebiliriz Bu kadar bir mantıksızlık süt ve kefiri yogurtu peynirin besin degerlerini aynı görebilmek

14. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    valla işin bilimsel yanına nasıl gireceğiz ,onu pek bilemem ,ama basit "aritmetik hesabı " eğer bilimsel sayılacaksa o zaman şu protein içeren besinleri bi masaya yaklaşıp tek tek irdelesek (neticede kafadan yaklaşık söylenen değerimizle ne kadar yaklaşmış olduğumuzu görür belki bilimsel ödül bile alırız ?!...)

-400 gr tavuk göğsü ....yaklaşık 680-700 kcal
    -3 yumurta (200 gr civarı )...yaklaşık 310 kcal
    -50 gr ton.....yaklaşık 100 kcal
    -600 gr light süt...yaklaşık 210 kcal
    -gaspari protein midir nedir karıştıılan süte , bunun her servisinde ,alımında yaklaşık 150 kcal varmış , 2 sefer bu da toplamda 300 kcal
    -bi de 30 ml amino asid varmış, bu da galiba her servisi 15 gr amino olan porsiyonu baz alırsak ...bu da yaklaşık 80-90 kcal

yanlış aritmetik yapmadıysak toplam 1690-1700 kcal gibi bi şey ...eh , bu rakam 1800-2000 kcal dan pek uzak sayılmaz...)

bulguru ,mulguru ,kepek vb yi saymadan iyi pek de " atmasyon olmamış !...)))

------------------

işin özeti , çok yiyorsunuz ,bununla kilo vermek zordur...

15. ardaorcun

ardaorcun Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Selamlar, Besin programımı sizlerin görüşleri neticesinde revize ettim işte yeni hali;

07:00 Kayvaltı (3 yumurtalı omlet tek beyaz ile + 1/2 kase yulaf light süt ile) (110 kalori 20gr protein)
    07:30 iş başı
    09:30 Soğuk su+ Gaspari Myofusion complex protein tozu (25 gr protein)
    12:00 öğle yemeği (göğüs etinden 100-150gr tavuk şiş+ 1/2 prosiyon bulgur pilavı) (30 gram protein - 250 kalori)
    14:30-15:00 civarı 50gr light ton balığı ile hazırlanmış kepek ekmekli sandvich (12 gram protein - 100 kalori)
    16:45 15 ml sıvı aminoasit (11 gr protein)
    17:15 idmana başlıyorum 1 gün idman 1 gün kardiyo şeklinde çalışıyorum ve haftada 3 gün idman 3 gün kardiyo 1 gün dinlenme
    19:15 idman çıkışı 15ml aminoasit (11gr protein)
    20:00 200gr tavuk göğüs eti (50gr protein - 265 kalori)
    22:30 200ml soğuk süt+gaspari myofusion complex protein tozu (25gr protein)
    23:00 yatış

toplamda 725 kalori + 300 kalori de proteinden gelen... = 1025 kalori.
    2 hafta sonucunda 2 kilo (şu andaki kilo 73) kaybım var ama birazda büyüdüm, yağ oranımın da düştüğünü düşünüyorum, toplamda 1 ayı tamamladığım zaman yağ oranımı ölçtürmeyi düşünüyorum.

16. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    tek tek hesaba girmek girmeden şunu söyleyebiliriz genel kapsamda :

harcama , alınandan çok olmalı...beyin "amigdala bölgesi " son derece kompleks bir hesaplama yapıyor ...belli süre içinde 7-8000 kcal borçlanma olduğunda 1kg veriiyorsunuz...

ancak, bu tip radikal diyetleri uzun tutmak pek doğru değil...

istediğiniz kiloya kavuştuktan sonra , en iyi değerlendirme sizindir, kendinizi halsiz hissetmeyeceğiniz, hatta enerji birikimi hissettiğiniz faza girdiğinizde ayarlamalarınızı yeniden yapmanız gerekir...tabi ki burada ,bu konumda 1.000 kcal lerin üstünde bi olay gerekecek...)

ardaorcun bunu beğendi.
  17. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    psmf gibi radikal diyetlerle 1 ay icinde 10 kiloya kadar kaslarinizi koruyup yag yakabilirsiniz tabi bazilari hemen sagliksiz cart curt dicekler de

Sagliksiz oldugunu gosteren bir tane calisma yok tek yonlu beslenme sakattir diyecekler ama kanit yok

Oyle laf kalabaligi iste

18. infiniteloop

infiniteloop Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    evet arkadaşlarında söyledigi gibi gerçekten fazla

19. ardaorcun

ardaorcun Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Günaydın arkadaşlar , bu sabah itibariyle tartıda 71 kiloyu gördüm gerçekten süper :)

Esas amaç yağ yakımıydı, şimdi yeni sorum için yeni konu mu açmalıyım yoksa buradan devam edebilirmiyim?

Sorum şu ki yağsız kas kütlemi arttırmak için karbonhidrat alımını ne şekilde yapmalıyım. genellikle forumlarda yağsız prinç lapası yemeyi öneriyorlar. Ama ne kadar ve ne zamanlar haftada 3 ağırlık 3 kardio+karın antermanı yaptığımı düşünerek beslenme programımda ne gibi bir değişiklik yapmalıyım?

20. leecH

leecH Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Karbonhidrat icin 1tatli kasigi yag ile yapilmis makarna ve bulgur pilavini oneririm ayrica kaliteli bir diger karbonhidrat olan yulaf ezmesi.

Sayfayı Paylaş