Destek haplarının zararları![Okumanızı tavsiye ediyorum önemli bir konu]

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve CRUNCHY tarafından 13 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. mantr

mantr Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    benim anlamadigim fazla protein alinmasi gerekiyorsa, sadece proteinden bahsediyorum, bunun dogali varken ve almasida hayli kolayken neden rafinesi aliniyor, katki maddesi vs ide var bu isin.

2. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Bak hala konuşabilmene şaşıyorum.

Sen kendi fikir ve mantığını hiçe sayarak başkalarının fikirlerini kendi fikirlerinmiş gibi fanatik bir şekilde nasıl savunabiliyorsun Sayın Tupac?

(Anafikir: Suçlanacak kişi doktor değil, sensin. Buraya sana fikir veren doktor gelip de mesaj atmamış, sen atmışsın. Emin olmadığın konu hakkında konuşma o zaman.)

Ülkemizdeki cahilliği görmüyor musun?

Hacıya hocaya muska okutup kocasının eve döneceğini bekleyen insanlarla bir arada yaşıyoruz.

Senin ve benim gibi genç insanlar, bu tür davranışlar devam ettirirse senin benim çocuğum da böyle olur.

Peki ne zaman duracak bu ters gelişim?

Bu forum senin gibi yeni üye olup hiç araştırmadan etmeden, forumda arama bile yapmadan buraya mesaj yazan onlarca insanla karşılaşıyor hergün.

Benim üye olduğum tarihe bir bakar mısın?

... ve benim ilk mesaj attığım tarihi biliyor musun sen?

2008 ekim ayında ilk mesajımı attım ben bu foruma.

1 sene boyunca okudum, araştırdım.

Yorum yapmak için, görüş savunabilmek için konuya hakim olmak gerekir.

Sen soru bile sormuyorsun. Direk görüş savunuyorsun.

Savunduğun görüş senin bile değil.

Attığın bir mesajdan bile fikirlerinin senin olmadığı, kulaktan dolma bilgilerle konuştuğun anlaşılabiliyorken sen hala neyin polemiğini yaptığımı söylüyorsun!

Bir meselen varsa özelden konuş bundan sonra.

Buraya mesaj atma. Konuyu saptırmayalım.

Ayrıca çok yoğunum. Yazdığın şeylere cevap vermek istemiyorum; ama okudukça tutamıyorum kendimi.

Bari maillarımı kontrol ettiğimde göreyim, vaktimi almamış olur.

İyi sporlar sana.

slymnasye bunu beğendi.
  3. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Annen babanla yaşıyorsan bunu anlayabilmen mümkün değil zaten.

Ekmek elden su gölden.

Yemeğini yapan, evini temizleyen...

Sana şöyle basit bir örnek vereyim.

Sabah 7'de kalk. Kahvaltı hazırla. Okula git.

9'dan 5'e kadar okuldayım.

Eve gel, saat 6.

Hazırlan, çık, saat 7.

Spora git saat 7:30.

Spordan çık, saat 9:30

Eve gel, 10.

Duş al, 10:30.

11'de yatakta olmam gerekiyor.

Hadi bana yemek pişirebileceğim bir zaman göster.

Bu yazdıklarım en asgari zamanlar.

Ki ben buna rağmen günlük aldığım 170 gr proteinin 48 gramını tozdan karşılıyorum.

Benim gibi milyonlarca insan var dünyada.

Sorunun yanıtı olmuştur umarım.

4. tupac

tupac Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    izmir
    sleepy, bu foruma üye oluş zamanımdan sanane? senin ne zaman üye olduğundan BANANE? ben bu forumu uzun zamandır misafir olarak TAKİP EDİYORUM, ama yeni hesap aldım...benim dediklerimi bile anlamadan hırs içinde cevaplar yazıyorsun, komik duruma düşüyosun... dediğim şeyleri anlasan saldırı haline, laf sokmaya çalışmalarına bir son verirdin...bundan sonra bu başlık altında bana bir cevap yazmazsan bende buraya hiçbirşey yazmıycam, susucam... ama burdan bana laf söylersen, bende sana buradan cevap veririm. bir şey söylemek istiyorsan özel mesaj at

5. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Mesajımda bana mesaj atmanı söylemiştim sana. Dinlememiş olayı şova dönüştürmüşsün.

Benim demek istediğim üye olur olmaz mesaj atmayın, sorularınızı ilk olarak forumda arayın.

Bunu anlatmaya çalışıyorum.

Forumu takip etmiş olsan şu an tartışmaya neden olan mesajı atmazdın.

İlk aramamda çıkan bir yazı:

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/proteinler-t13896.html?t=13896&highlight=protein+tozlar%FDn%FDn+zararlar%FD

En azından bunu okumus olsan, yağlanma etkisinin protein tozlarının zararları değil, "fazla proteinin zararları" olduğunu görürdün.

Veya daha önceki mesajımda yolladığım google linki de sana karaciğer yağlanması hakkında yardımcı olabilirdi.

Kendi üyelik tarihime ve ilk mesaj tarihime değinmemin nedeni de buydu.

Biraz araştırma, arama...

Şu an yaptığın yanlışı saçma sapan nedenlerle örtmeye çalışıyorsun.

Bu forumda daha önce yanlış bilgi verdiği için uzaklaştırılan üyeler oldu.

Senin doktor tavsiyesi altında verdiğin öneri ve savlar insanları yanlış yönlendiriyor.

Doğru olmayan şeyler söylüyorsun. Bunları doktorlardan duydum diyorsun.

Sıradan doktorlar da olmadıklarını, konularında iyi olduklarını söylüyorsun.

Yalan söylüyorsun demiyorum; fakat bugün insanlar sırf doktor yazdı diye gazete köşelerindeki diyetlerden medet umayorlar.

Araştırıp emin olmadığın bir konuyu "doktorlar böyle dedi" diyerek desteklemen insanların buna inanmasını kolaylaştırıyor.

Senin mesajını okuyan yeni sporcular veya yeni spora başlayanlar ondan sonra "hani böyledi" diye soruyorlar kendilerine.

Yazıları bir hırs değil, bir sinir içinde yazıyorum.

Burada kulaktan dolma bilgilerle konuşan, insanları yanlış yönlendiren ve tezini "sıradan doktorlar değildi" diyerek güçlendirmeye çalışan birini görünce sen de sinirlenirsin.

Bunun yanlış olduğunu ona anlatmaya çalışıyorum.

O kişi ise hâlâ, ısrarla konuyu yaptığı hatadan uzak başka noktalara çekiyor.

Evet sinirliyim, ama hırslı değilim.

Bir önceki mesajımda belirtmiştim sana, bana özelden yaz diye.

Sen önceki mesajlarında böyle bir talep içinde bulunmadın.

Bulunsan özelden yazardım, ama benim talebimden sonra buraya mesaj yazman bana söz hakkı doğuruyor.

Senden empati yapmanı beklemiyorum. Çünkü başkalarının gözünden olaylara bakamadığın açık.

Eğer daha önce dediklerimi göz önüne almış olsan, buraya hergün senin gibi onlarca kişinin yazdığını ve bu onlarca kişiye laf anlatmaya çalıştığımızı ve bundan dolayı sabrın tükendiğini anlamış olurdun.

Böyle bir durumda insanlardan anlayış bekleyemezsin, zaten bir hata yapmışsın.

Anlayışı senin göstermen, kişileri suçlamayıp özrünü dileyip yanıldığın konu hakkında araştırmalara dönmen gerekiyor.

Sen ise mesajlarında yaptığın yanlışlara yer vermiyor, hala benim dediklerime kafanı takıyorsun.

Bundan sonra yazdıklarına yazsan da mesaj yazmayacağım.

Ö.M. atmıyorsun zaten, ama bundan sonra hiç atma.

Benim vaktim kıymetli kusura bakmayın.

Size ayıracak vaktim yok.

Yanlız lütfen! İnsanları yanlış yönlendirmeyin.

Son düzenleme: 18 Şubat 2009
  6. tupac

tupac Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    izmir
    sleepy ...sen, bence benim bu söylediğim şeylerin 18 YAŞ ALTI kişileri kapsadığını unuttun... ''18 yaş altı insanlarda: protein tozu, amino asitler ileriki yaşlarda karaciğerde yağlanma YAPABİLİR diye öğrendim'' dedim doktorlardan. senin araştırıp durduğun şeyler 18 yaş üstü için geçerli ama sen bunu anlayamıyorsun... inadına doktorların yanlış bildiklerini bu işten anlamadıklarını vs. söylüyorsun. ne anlaşmazlığın var onlarla anlamadım... yetişkin insanlarda supplement lerin zararlı olduğunu düşünen doktorlara ben zaten katılmıyorum çünkü bunun böyle olmadığı senin o 1 senedir araştırma yaptığın sitelerde mevcut, bu forumda da mevcut...bunu bende biliyorum ve en ufak bir itirazım yok ;) bana kaç tane, kaynağı belli ve sağlam, ''18 yaş altı suplement kullanmanın zararı yoktur'' bilgisi getirdin dei benimle böyle tartışmaya girebiliyorsun ??? zamanına o kadar değer verseydin, neye karşı çıktığını bile özümsemeden tartışmalara atılmazdın.

7. cglrbkts

cglrbkts Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    spudd webb senin ilk yazdıklarına yüz bir milyon katılıyorum tabi tamamına katılıyorum benim kendi öz babam bana dedi bu sporu yapmanı istemiyorum niye dedim çünkü body cilerin hepsi ibne dedi bana............
    o zararlı dediğiniz supplementlerin hepsinin kutusunun üzeride tse onayı var. hadi biz cahiliz zararlı diyoruz ya onlar tse de öyle ordaki iki üç tane çakma yazar gibi yada sporu karalamak istiyenler gibi şeyler çıkmaz.. hepsi onaydan geçer saglık bakanlıgı fln yani.....
    okusalar zaten zararlının ne olacagını bulurlar kardeşim her yerde yazar herşeyin fazlası zarar diye
    bu beslenmeden tut ............. cinsel istekten masturbasyondan tut............. herşey için geçerlidir. yararlı denilen diyelim peynir bile fazla ediğinde etkilerini görürsün........
    CRUNCHY bence öyle her diyenin dediğine inanma bu doktor bileolsa profesör bile olsa
    kendin araştır bul ve kendin yorumla öyle tek kaynaktan kulaktan dolma laflarla bu spor bu supplementler karalanmaz bi anda

8. mantr

mantr Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    sende bilion 48gr prt 200gr tavuk be. oda el avucu kadar bisi 2 dakkada kizarir, bunun icinmi yani :)

9. mantr

mantr Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    18 yas alti kc yaglanmasi yapar 18 yas ustu yapmazi da veya tam tersi hangi dr solediyse uydurmus. 18 yas alti kullanmak tabi uygun deil. hastaliklar disinda beslenme ile kc yaglanmasi icin vucutta harcadiginizdan fazla aldiginiz olacak ki kc yaglansin, bunda da en son suclanacak olan protein. fazla CHO, yag alimi dururken.

Son düzenleme: 19 Şubat 2009
  10. luciano

luciano Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    %70 olarak makale doğru diyorum. Çünkü doğal olmadan, dışarıdan alınan herşeyin yan etkisi vardır. Kısa dönemde olmasa da uzun dönemde yan etkisi olur. Tavuk eti ile aminoasiti kıyaslamak yanlıştır. Tavuk doğaldır, aminoasit ve protein tozu doğal değildir. Aminoasit ve protein tozları uzun süre dayanıklı olması için içine katkı maddesi konulmakta ve böylece kimyasal sıfatına dahil olmaktadır. Tavuk eti açıkta en fazla 1 gün durur ve sonra bozulur. Neden? çünkü doğal bir tüketim maddesidir. Haplar, amino asitler, protein tozları vs... gibi doğal olmayan ürünler katkılı ve kimyasal sınıfındadır.

11. mantr

mantr Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    soz konusu yazi makale bile degil, gazate kose yazisi. ister dogal ister kimyasal olsun asil onemli olan bu alinanlarin dozu. olmasi gerektiginden fazla alirsaniz yazi %100 dogru, fizyolojik dozlarda alirsaniz yazi %100 yanlis olur.
    bende onu diorum dogali varken nie toz alinsin

Son düzenleme: 19 Şubat 2009
  12. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    sleepy ve tupac

İkili muhabbetinizi özelden sürdürmenizi rica ederim.
    Kişisel sürtüşme içeren bundan sonraki her mesaj ne olursa olsun silinecektir.
    Bilginize.

MT, tupac ve saydam bunu beğendi.
  13. moztin

moztin Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    ehehehe hayatimda okudugum en komik yazilardan birtanesi bunlari kullanan milyonlarca insan var dunyada bunlari uratan dunya devi firmalarda olsun veya baska arastirma merkezlerinde olsun bunlari inceleyen uzmanlar kimyagerler biyologlar var bunca profosyonelin onayladigi en basitinden turkiye gida koteksine uygun oldugu gorulen destek besinlerini hicbir kanit gostermeden kafasina gore karaliyorlar ve sonrada bunu insanlarin faydasi icin yazmis gibi gosterip ogut veriyolar te allahim yaaaa

14. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Doğal dediğiniz tavuk etinde antibiyotikten tutun, hormona kadar bir sürü madde var.

Nasıl doğal diyebiliyorsunuz buna?

Kendi kümesin olmadığı sürece "doğal" bir yalan oluyor bu.

Kendi kümesin, kendi tarlan, kendi bahçen, kendi çiftliğin olmadığı sürece malesef hormonlu ve ilaçlı beslenmeye mahkumuz.

En basitinden Rusya'dan dönen ilaçlı domatesleri biz yedik.

Marketten aldığınız çikolatanın içinde kimyasal tatlandırıcılar koruyucular varken protein tozuyla tavuğu birbirinden bu kadar ayırmak komik geliyor bana.

Ben bu tozlar zararsız demiyorum.

Piskopata bağlayıp aşırı tüketirsen doğal olarak içindeki kimyasalları vücuduna çok daha fazla almış olursun.

Piskopata bağlayıp tavuğu aşırı tüketirsen aynı durum orda da olur.

Tavuk mu protein tozu mu derseniz tavuk derim. En azından az hormonlu, az ilaçlı olma şansı var.

Ama protein tozunu tavuktan çok ayrı bir yere koyamam.

15. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Protein tozu seçiminde yapay tatlandırıcıların ve boyar maddelerin zararlarını minimuma indirmek isteyenlere aromasız ve şekersiz olanlarını tavsiye ederim.
    Bir ara GNC'nin aromasız olan tozunu tüketiyordum, lezzet olarak tüketmesi çok zor, zaten beklediğim performansı da sağlamamıştı.
    O nedenle bıraktım.

Ancak aklınızın bir köşesinde durmasında fayda var.

Aynı önerim yapay tatlandırılar kullanılan bütün hazır yiyecekler için gerekli.
    (Diet kola ve meyve suları, hazır ve şekerli gıdaların birçoğu vb...)

16. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Supplementlar yoluyla yapılan protein alımıyla besin yoluyla yapılan protein alımı arasındaki tek fark midemize ekstradan giren kimyasallar değil. Rafine edilmiş olan bu protein kaynakları bağırsak sistemimizden protein metabolizmamızı düzenleyen karaciğere çok daha hızlı ve yoğun bir şekilde ulaşıyor. Aynı işlem tavuk etiyle 2 saati alacakken, izole whey ile 45 dk'nın altına iniyor. Bu da karaciğere özellikle daha fazla yük binmesi demek. Buna bağlı başka yan etkiler de olabilir.

Netice de ben de yazdım daha önce günde litrelerle kola içenler protein tozu doğal değil diye bağırmasın diye. Ama supplementları o kadar da masum görmeyin.

keepsoul, tupac ve sleepy bunu beğendi.
  17. Nuke_99

Nuke_99 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Hayatımda gördüğüm en saçma yazılardan biri.Hayatında body building ile uğraşmamış olduğu belli olupta yeni yeni besin isimlerini duymuş bir insanın yazısı bol keseden sallamış hiçbir bilimsel kaynağıda yok.Zaten supplementlar doğaldır sadece bazı işlemlerden geçerler.Fazlasıda yağa dönüşemez.Bunlar zaten araştırmalarla sabittir.

18. tupac

tupac Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Yer:
    izmir

SCHWARZXXL, tam olarak anlatmak istediğimi ve düşüncemi özetledin ...

19. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0

Schwarz'ın dediği durum her an için geçerli değil.

Genellikle whey için geçerli denebilir. Çünkü diğer proteinlerin de sindirilip kana karışması 2-3 saat sürüyor.

Aynen yediğin öğünler gibi...

Kaldı ki vücudun acil proteine ihtiyaç duyduğu zamanlarda beslemek gerekir.

Bunu yemekle de yapabilirsin, whey ise en etkili yöntemdir.

Yetişkinlerde abartmadığın sürece bir problem yaşanacağını sanmıyorum.

Bu kadar büyütülecek bir etki değil bu, SAPITILMADIĞI SÜRECE.

18 yaş altı için bir problem oluşturma riski var. Kimse yok diyemez.

Yanlız antibiyotikli hormonlu tavuk etlerini yiyip, genetiğiyle oynanmış meyve sebzeleri gözü kapalı tüketip, abur cuburun su gibi aktığı bir gençlikte whey protein kullanımından oluşabilecek hastalık riskinin yeri de çok tartışılır.

En basitinden Türkiye ve dünyada tüb bebek methodu kullanımına çok büyük talep var.

Yediklerimize bir bakarsak, İsrail tarafından genetiğiyle özenle oynanarak tohumları dünyaya satılan " DÖL VERMEYEN DOMATES TOHUMLARI" ve daha envai çeşit sebze-meyve tohumu, bu durumda ne kadar etkilidir bilinmez ...

Çünkü siz döl vermeyen bir tohum kullandığınızda aynı etki yavaş yavaş insana da geçmeye başlıyor.

Bu cümlelerden protein tozu kullanımı desteklediğim anlamı lütfen çıkarılmasın.

Ben sadece bu trajikomik duruma değinmek istiyorum.

Bu hanımların sıklıkla yaptığı büyük boy pizzanın yanında diet kola içme mevzusuna çok benziyor:)

... ve bu tür durumlar beni çok güldürüyor.

Elbette aramızda sağlığına gerçekten dikkat edenler vardır. Zaten okuduklarında üstlerine alınacaklarını sanmıyorum.

Lafım büyük pizza yanında diet kola tüketenlere...

20. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    saçma sapan bir yazı... kreatin almamak için gerekçeler saymış sonra ette bolca bulunduğunu söyleymiş... yani kreatin bulunan gıdalar da mı zararlı?

lambır lumbur birşeyler saymış ama hiç açıklayıcı bir bilgi yok...
    kişiden kişye değişen tepkilerden yola çıkmış ama seçtiği örneklemler olumsuz etki gurubunda olan sonuçlar... yani aspirin çok faydalıdır, iyidir, hoştur... bu böyledir ama bende kulak çınlaması var benim için aspirin risk gurunbunda ben çıkıp kulak çınlaması olmayan bir insana aman içme bak böyle böyle yapıyor diye tıbbi birkaç zırvalık saysam ne kadar doğru olursa bu yazı da o kadar doğru...
    iki kaşık şeker komaya sokar (ama şeker hastalarını) bunu al istediğin gibi alla pulla- bir iki süslü cümlenin yanına bir iki tıbbı bilgi serpiştir, sonrada piyasaya çık

:D

Sayfayı Paylaş