Delirecem bu iş bu kadar ince mi?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Atatürkcü01 tarafından 19 Mayıs 2017 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Atatürkcü01

Atatürkcü01 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ya her kafadan ayrı bir ses çıkıyor biri diyor haftada 4 gün diğeri diyor hergün. Biri diyor ful body diğeri diyor günde 2 bölge. Biri diyor kendini zorla diğeri diyor zorladığın yer 3 gün dinlenmesi gerek.omuz veya göğüs çalışacağım ama onları çalıştırırken kollarda calısıyor Ama kolları zaten calıstırdım ee ne yapacak benişin içinden çıkamıyorum ya inancım tamdı çokta sevdim bu işi ama böyle olunca ya yanlış yaparsam diyorum şevkim inancım gidiyor ya. En sonunda sabah 1 saat aksam 1 saat ful body calışacam hergün bu kafamda var. En azından kafam karışmaz sanki bruce Lee sizin yaptığınız gibimi yaptı 10 saat calısmıstır adam 3 gündür fitnesse gidiyorum hoca ful body programı verdi 7 hareket var hergün gel dedi. Boyum 182kilom 58.bana bir yol gösterin abilerim ya?
    --- Mesaj birleştirildi, 19 Mayıs 2017 ---
    Bu arada amacım arnold Bruce Lee batista olmak değil Brad Pitt vücudu gibi bişey.

2. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    sen önce bir çalışmaya başla kendini dinle aradan 4 ay geçsin yaptıklarını anlat sorularının yüzde doksanına nendin cevap verirsin kalan yüde 10 u biz anlatırız.

3. cmrds

cmrds Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Günde 2 kere çalışılma full body e devam et sonra parçalara bölersin

4. enessari35

enessari35 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    İzmir
    Şimdi her gün-4 gün mevzusu için, her gün gelmen lazım diyen hoca seni seni spor için adapte etmek istiyordur. Devamlılığını sağlamak için, bunun 3 aylık 4 aylık bir spor olduğunu unutman ve bir ömürlük spor olduğunu hatırlaman gerekiyor. En nankör spor body-buldingdir.
    4 gün diyenler ise sende devam edicek azmi gördüklerini için söylemişlerdir.
    Ufak kasların (biceps,triceps,omuz) dinlenme süreleri '' 3 '' , büyük kasların dinlenme süreleri (göğüs,sırt,bacak) '' 4 '' gündür. Bu aldığın protein miktarına ve kullandığın supplementlere bağlı olarak değişir.
    Yeni başladığın için hangi programı yapsan sana yarayacaktır. Benim tavsiyem ilk 2 ay full body yapmandır. 1 gün off 1 gün dolu şeklinde.

5. Atatürkcü01

Atatürkcü01 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    İşte parçalara bölmede sıkıntı calustıgın yeri tekrar calıstırıyorsun
    --- Mesaj birleştirildi, 19 Mayıs 2017 ---
    Anlamadım

6. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    ne istersen yap yaparken ne hissettiğine bak zaten beğenmediğini bırakır beğendiğini tutarsın biraz tecrübe et daha salona gitmeden soru sormaya başlama.

7. Square

Square Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Evet bu iş bu kadar ince hatta bundan çok çok dhaa ince o gördüğün vucutlara sahip olmak için millet ne bedeller ödüyo bi bilsen neyse ben tavsiyemi vereyim

Gün aşırı çalış 1 gün çalış bi gün dinlen günde 2 bölge çalıştır göğüs kol omuz bacak falan ne istersen programına göre çalış işte
    beslenmeye dikkat et dinlenmene dikkat et hareketleri ağır yapmaktan çok DOĞRU yapmaya dikkat et
    ve en önemlisi başkalarının tavsiyelerini dinleme kendi programını kendin yaz fitness programı bence kişiye göre yazılır en verimli programı zaman içinde kendi kendine yazarsın

8. Atatürkcü01

Atatürkcü01 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bide hoca zorlarsan gelişemessin dedi ama benim kaslar cabuk yoruluyor mecburen zorlanıyor zararı olur mu?

9. Square

Square Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    zorlamakla kasları yırtmak arasında ince çizgi var zorlucaksın ama sakatlamadan hareketi doğru yap düzenli arttır doğru demiş hocan ama biraz yanlılş anlatmış zorlama derken sakatlamamanı kastetmiştir

10. cmrds

cmrds Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Yeni başladıysan eğer yeniden kastım 6 ay kimine göre 1 sene o kadar kafana takma hoca nın dediğini yap ve hareketleri düzgün yapmaya çalış ve bu sürede araştırmaya devam et. Unutma zor olan kısmı beslenme ve dinlenme !

11. bra85der

bra85der Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Yaplan araştırmalara göre, -ki orta seviye sporcularda yapılmış bu araştırma- tüm vücut çalıştırmak ile bölgesel çalışmak arasında %37lik bir performana artış farkı var. Tüm vücut çalışmak daha faydalı. Eğer fazla hacim istiyorsan serbest ağırlıklar ile çalışmalısın. Ancak istediğin fit, ve fazla hacimli olmayan ancak belirgin bir vücut ise ki, çoğunlukla dövüş sporcuları bu çeşit vücutlara sahip olurlar ve emin ol, gerek kondüsyon gerek hız ve patlayıcı güç, dayanıklılık bakımından daha iyi hale gelirler. Hacim bakımından şişkin olmazlar, ancak yine de belli olur kasları. Eğer istediğin buysa, tüm vücut ve tamamen vücut ağırlığın ile çalış. Sayı belirleme, her hareketi yapabildiğin kadar yap.

Örneğin, ilk önce yorulana kadar barfiks çek. 5 saniye dinlendikten sonra, yorulana kadar mekik çek. 5 saniye dinlendikten sonra 5 saniye sınav...

Bu şekilde çalış. Yorulmaktan kastım, hareketi daha fazla yapamayacak hale gelmek. Kendini zorlamaya gerek yok. Benim programımda toplam 27 hareket var, her birini aralarında dinlenme olmadan yapıyorum. Kondüsyon, güç dayanıklılık bakımından, benden aylar öncesinde fitness'a yazılan arkadaşım ile mukayese bile edilemeyecek farkımız var. Her hareketi yaptıktan sonra, 4 dakika dinlen. Ve hepsine baştan başla.

Söylediğim çalışma tarzı sana performans sağlayacaktır. Bunun üzerine dövüş sanatları, freerun veya parkour gibi, güç dayanıklılık ve kondüsyon isteyen her türlü spor ile uğraşabilirsin. Kasların içe doğru bukuleceği için, belirginleşmeleri için kalori alımına dikkat etmen gerekli ki, yağların yansın ve zayıfla, kaslar belirginleşsin. Yediğin her besinin kalori ve protein, besin değerlerini internetten rahatlıkla bulabilirsin. İyi günler dilerim. Özel olarak sormak istediğin bir şey olursa mesaj atabilirsin

12. furkanakdas

furkanakdas Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    13
    Ufak kaslar 3 buyuk kaslar 4 gunde dinlenir lafini neye dayanarak söylüyorsun ilk defa duyuyorum ve hic gercekci değil

doxux bunu beğendi.
  13. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    tahminen internet videolarna göre. youtube varken kim antrenör eğitimlerine gidecek ki. ama çok video bakan bir arkadaş olduğu belli tebrik ediyorum kendini en azından araştırıyor.

14. furkanakdas

furkanakdas Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    13
    Yani sen de mi onun dedigi gibi mi dusunuyorsun

15. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    burada muhabbet etmekle bişi geliştiremezsin hadi bakiyim salona yallah

16. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Delirme, yeni başladığın için ne yaparsan yap gelişeceksin. Fakat genel olarak yeni başlayanlarda haftada 3 gün full body çalışmak en iyi sonucu veriyor. Anlaşılması ve takip etmesi kolay bir program için Flexor hocanın başlangıç programı her zaman çok iyidir: https://www.bodyforumtr.com/threads/body-buildinge-yeni-başlayanlar-İçin-program.4738/

Sona yazacaktım, başa yazayım. Nasıl çalışırsan çalış, çok yemen lazım. Çok yiyip, tekniği bozmadan ağır kaldırdığın sürece gelişeceksin, hangi programı uygularsan uygula. Fakat her gün veya günde 2 defa çalışma. Vücut dinlenirken gelişir.

Haftada 4 çalışırsan da gelişirsin tabi ama nasıl çalıştığın gelişme hızını etkiler. Mesela şöyle bir splitle çalıştığını düşünelim:
    Pazartesi: Göğüs-Biceps
    Salı: Sırt-triceps
    Perşembe: Omuz-Karın
    Cuma: Bacak

Böyle bir split geliştirir fakat şu şekilde geliştirir, her hareketi haftada 1 defa yapmış olursun yani sana asıl hacim verecek olan bench press, squat, deadlift gibi hareketler de dahil. Oysa başlangıç aşamasında, bu hareketleri daha sık tekrarlayabilecek kadar hızlı iyileşme olur. Yukarıda yazılan "küçük kaslar 3, büyük kaslar 4 günde dinlenir" bilgisi yanlış. Kas iyileşmesi 48 saat içinde gerçekleşir. Daha uzun sürelere ihtiyaç duyan sinir sisteminin dinlenmesidir ve bu yeni başlayanda sorun yaratmaz, ilerlemiş sporcuların girdiği yüksek ağırlıklar 3-4 günlük dinlenmeleri gerektirir. Yani sen pazartesi yaptığın bench pressten sonra çarşamba günü de bench press yapabilecek duruma gelirsin, merak etme.

Bu splitin avantajı şu olur, daha fazla hareketle daha çok ayrıntıyı çalışmış olursun. Yeni başlayan birisinde bence bu gerekli değil ama bazı insanlar bunu tercih ediyorlar. Forumda da bu şekilde çalışıp çok iyi vücutlara sahip olmuş arkadaşlarımız var.

Veya şu da 4 günlük bir splittir:
    Pazartesi: Alt vücut
    Salı: Üst vücut
    Perşembe: Alt vücut
    Cuma: Üst vücut

Daha az ayrıntı, daha çok tekrar. Bu da bence üstteki splitten daha iyi, tekrar söylüyorum, yeni başlayan birisi için.

En güzeli ise bence şu şekilde bir fullbody çalışması (kafadan yazıyorum, fierce V rutinine göre, ki o da temelini Starting Strength'ten alır, kaynağım şurası: https://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=159678631)
    Workout A
    Squat 3x5
    Bench 3x5
    Pendlay Rows 3x8
    Face Pulls 3x10
    Calf raises 2x15
    Tricep pressdowns 2x10

Workout B
    Front Squat 3x5
    Overhead Press 3x5
    Romanian Deadlift 3x8
    Lat Pulldowns 3x8
    Ab work 2x15
    Bicep curls 2x10

Pazartesi A, Çarşamba B, Cuma A şeklinde devam. Ne zamana kadar? İşe yaramayana kadar. İşe yaramadığını nasıl anlayacağız? Şu şekilde, her hafta 2.5 kg ekleyerek devam edeceğiz, ta ki ekleyemeyene kadar. 2 hafta boyunca ağırlık ekleyemediğimiz zaman ağırlıkları %10-20 azaltıp tekrar yukarıya tırmanacağız. Bu arada artmış kas hacmimiz yüzünden günlük kalori ihtiyacımız da artmıştır, o zaman her zaman yediğimizin üstüne 150-200 kalori ekleyeceğiz. Tekrar takıldığımız noktaya ulaştığımızda bu kez ağırlık artışı olacaktır. Ağırlık artışına devam. Bir noktaya gelince artık kalori arttırmak da, ağırlıkları düşürüp geri yukarıya çıkmak da işe yaramayacaktır. Bu çoğu kişi için (herkes için değil) 1rm (tek tekar maksimumu) yaklaşık olarak vücut ağırlığının 2 katı squat yapmaya denk gelir. Bu başkası için 1.8 kattır, başkası için 2.5 kattır, çok önemli değil.

Tekrar, çok yiyip tekniği bozmadan ağır kaldırdığın sürece ne yaparsan yap gelişirsin. Burada yazdığım %20'yse, %80 çok yiyip ağır kaldırmak. Yoksa belli bir seviyeye kötü programla 1.5 senede gelirsen, iyi programla 1 senede gelirsin ama çok yiyip ağır kaldırdığın sürece hızlı veya yavaş, her şekilde ilerleme olur. Ayrıntılarda çok boğulma, en azından bu aşamada. Ayrıntılar ilerledikçe önem kazanacak ama o zaman zaten ne yapacağını daha iyi biliyor, vücudunu daha iyi tanımış olacaksın.

17. Toretto55

Toretto55 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar dün 5 er kiloluk dumbel aldım ve ısınma hareketlerı sonrası ön kol bildiğiniz pazu çalışması yaptım toplam sadece iki kol içinde max 5 kere anca kaldırabilmişimdir ve kollarım şuan tam açılmıyor daha sonradan bugün öğrendim ki germe hareketi sonunda yapılması gerekliymiş bende tabi bunu bugün öğrendim ve sabah germe hareketi yaptım bugün antreman yapmalımıyım hala gerçi kollarım açılmış değil kollarım kendine gelene kadar ara mı vermem gerekli ?Arkadaşlar dün 5 er kiloluk dumbel aldım ve ısınma hareketlerı sonrası ön kol bildiğiniz pazu çalışması yaptım toplam sadece iki kol içinde max 5 kere anca kaldırabilmişimdir ve kollarım şuan tam açılmıyor daha sonradan bugün öğrendim ki germe hareketi sonunda yapılması gerekliymiş bende tabi bunu bugün öğrendim ve sabah germe hareketi yaptım bugün antreman yapmalımıyım hala gerçi kollarım açılmış değil kollarım kendine gelene kadar ara mı vermem gerekli ?

Sayfayı Paylaş