DEADLIFT

Konusu 'Vücut Geliştirme Egzersiz Hareketleri' forumundadır ve Beatboxer tarafından 1 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 104 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    deadlift aslında alt sırt hareketi olduğu kadar arka bacak hareketide..bacakları kırarak yapılan versiyonda arka bacaklarıda çalışmış oluyorsunuz ve belde olan gerilmenin bir kısmını bacaklara vererek beldeki yükü azaltıyorsunuz.
    tabiki bel sağlığı için bu daha önemli..

bacakların kırıldığı versiyon

Stiff-Legged Barbell Deadlift

tüm deadliftlerin tehlikeli tarafı hareketin tamamlanmadan yani BB.King de bahsetmiş beli tam dik konuma getirmeden geri inmek ve çok ağır kilolara birden çıkmak..

Son düzenleme: 13 Mart 2008
    kerem191, Akay, HawK_İsT ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. hasjay

hasjay Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    b.b. king ; alt sırt öncelikli,quadriceps(ön bacak) ve glutes(kalça) ikincil çalışıyorsan bacakları kırarak...arka bacak öncelikli,glutes ve alt sırt ikincil çalışmak istiyorsan stiff legged yani dizleri kırmadan yapman gerekir...sanırım biraz karışık oldu neyse lafın kısası...ince belini çalıştıracaksan dizleri kırarak...arka bacağını çalıştıracaksan dizlerini kırmadan...daha dün yaptım;su anda arka bacaklarımda tarifi imkansız tatlı bir ağrı var...;)

HawK_İsT ve B.B. King bunu beğendi.
  3. B.B. King

B.B. King Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Avustralya/Melbourne
    hasjay,diz kırma meselesini yazmıştım zaten,biliyorum.fakat salondaki hocam deadliftte kırılmasına tamamen karşı.nereni çalıştırdığına falan bakmıyor "kırmayacaksın kardeşim" diyor. :D
    seninde söylediğin şekilde dizleri kırıp kırmama meselesi çalıştırmak istediğin kas grubuna göre değişiyor.gel gör ki hocaya anlat.daha öncede kreatine doping demişti zaten. :D bir halttan anladığı yok fakat öküz gibi de kasları var.steroid mi kullanıyor nedir.. :D

HawK_İsT ve castorpollux bunu beğendi.
  4. hasjay

hasjay Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    0
    Dostum onun artık beyin işlevleri iptal olmuş doz artımından dolayı:p...demekki onunda hocası astığı astık kestiği kestik biriymiş önceden.bastırılmış duygularınıda açığa vurup sizlere fırça atıyor:Dneyse şaka bi yana bilmiyodur belki adam harbiden 2 çeşit olduğunu.kocaman kasları var diyorsun ama belki zamanında hep kırmadan yapmıştır deeadlifti işine yaramıştır sanada aynısını aktarmak istiyodur...yada harbiden bişeyden haberi yok bildiğini okuyodur.neyse dostum teknoloji sağolsun bide forumumuz.bilgi paylaştıkça büyüyo nede olsa;):D

HawK_İsT bunu beğendi.
  5. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Son zamanlarda başladım ve çok sevdim bu hareketi, dizleri kırmamanın çok büyük zararları olabilir ancak kırmanın bir zararı olmaz aksine bacaklarıda çalıştırabilirsiniz, Deadlift haricinde arada bir gün olması şartıyla ters mekik sehbasında ağırlıksız ama çok ağır bir bel programının müthiş bir sırta ve bunun dışında bir çok hareketi etkileyecek bir denge gücüne sahip olmanızı sağlar...

HawK_İsT ve castorpollux bunu beğendi.
  6. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    uzun zamandır yapmak istiyordum bu hareketi ama squatla biraz daha mesafe almak istedim. şimdi hafif ağırlıkla başlıyacağım, forumda yazılanlar iyice iştahımı açtı nerdeyse şimdi salona koşarak gideceğim...

HawK_İsT bunu beğendi.
  7. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Tek kelimeyle mükemmel bir hareket.Şimdiye kadar sırtımın bu kadar iyi çalıştığını hiç hatırlamıyorum.Diz kırma olayını kaldırırsanız bacağa olan etkisi minimuma inmiş olur ve tamamen omurgayı çevreleyen kasa etki eder.

kerem191 ve HawK_İsT bunu beğendi.
  8. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    aslında squatta mesafe alabilmen için bu hareketi mutlaka yapmalısın bu benim görüşümm..muhtemelen deadlift i kanat gününde giricen ben öyle varsayarak , bacak ve kanat günleri arasında 3-4 olmasını öneriyorum..bacak ve deadlift en çok önem verdiğim bölgeler bacak çalıştıktan sonra bacağımda ki ağrılar 2gün hatta bazen 3gün devam ediyor.. yani bacak ağrıların geçmeden birdahaki programında deadlift varsa verimini düşürebilir

HawK_İsT bunu beğendi.
  9. _Fırat_

_Fırat_ Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    arkadaşlar bacakları kırmadan yani stiff legged deadlift te bacaklar devreye girmiyor mu.yoksa tam tersi mi oluyor.biraz kafam karıştı da.

HawK_İsT bunu beğendi.
  10. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    ben deadlift i bacaklarımı kırmadan yapıyorum bacaklarımı kırarak hiç yapmadım desem yeridir,maksimum kiloyla deadlift çalıştığım günlerde idman dönüşü eve giderken bacaklarımda titremeler olur aynı bacak günü eve dönüşü gibi:) yani bacakları kırmadan deadlift yapılması bacağa fazla vurmuyo diye bişey yok...calflara kadar heryerine vuruyor...aslında tam tersi bacaklar kırıldığında bacaklardaki gerilim azaldığından ozaman belki daha az etki eder..ama o şekil yapmadığım için bu benim tahminim tabi..

HawK_İsT bunu beğendi.
  11. _Fırat_

_Fırat_ Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    bende tam öyle biliyorum.çünkü bacaklarını kırmadan yapınca zaten arka bacak(harmstring) bölgesinde gerilimi hissediyosun.bacakları kırınca gerilim kayboluyor.

HawK_İsT bunu beğendi.
  12. ssregitoss

ssregitoss Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar sadece yazlari bu sporu yapiyorum.maxot traning yaptiğim icin deadlift hareketi olmazsa olmazlardan.başlarda bilek gücüm yetersiz olduğu icin yapamiyordum.ters tutmam bile fayda etmedi.sonra gripper aldim bb.com dan bilek problemini aştım.
    Bu hareketi stiff dead lift yani bacaklari cok hafif serbest birakarak yapiyorum.cunku maxot da bacak hareketi olarak yapiliyor arka bacak ve kalca.bu hareketi yapmaya başladiktan sonra sirt hareketlerimde muazzam sicramalar oldu.hatta en güclü yerim sirtlarim.kalcalarim cok iyi gelişti.sirtim başlarda ağrimişti ama eğer sirti düz tutarsaniz bir problem olmuyor.gercekten ağir girmeye calişin.vucud kilonuzdan ağir girmeye calişin hatta squat ile ayni kilo olmali.ben 1.75 ve 70 kg im.80-90 kg arasi rahat yapiyorum.ilk yapicak olanlar hafif kg larla başlayip kiloyu sistamatik olarak artirabilirler.

şimdi stiff (bacaklari hafif kirma) ile düzü arasinda şimdiye kadar okuduklarim arasinda herkez kafasina göre yazmiş ve insanlarin kafasini karişmiş görülüyor.

düz yaparsaniz bacaklari kırmadan bel kaslarinizi direk hedef alicaksinizdir.Stiff yani bacaklari cok hafif kırarak yaparsaniz arka bacaklar ve kalcalar direk etkilenecektir.her set arasi gerekirse 3 veya 4 dakika dinlenin.
    squat ve deadlift hareketi kadar vucuda kan dolduran başka hareket varmi ki? nedense deadlift i hiçbir hoca programlarina yazmiyor.
    bacak hareketlerinden sonra alinmasi gereken en önemli aminoacid glutamine olmalidir.kesinlikle alin.

kerem191, HawK_İsT ve castorpollux bunu beğendi.
  13. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar ben bu hareketi programıma yeni aldım sayılır ilk günden de ilk set 100 ikinci set 120 girdim şuan kuyruk sokumumda bir ağrı var :( inş sorun yoktur.
    sizler kaç kiloyla çalışıyorsunuz ve kiloyu nasıl belirliyorsunuz çünkü ben 120 kiloyla çok zorlansamda bunu en az 15 tekrar yapabilirdim ama yapmadım kiloyu da çok arttırmadım korktum açıkcası onun için sizler kiloyu nasıl belirliyosunuz???

14. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Bende şimdiye kadar bir sorun olmadı.Kuyruk sokumunda ağrı olması çok entersan!Bu hareketle orada ağrı oluşabileceği hiç aklıma gelmezdi.
    Setlerim:55-95-115-135 8erli

HawK_İsT bunu beğendi.
  15. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    aslında kuyruk sokumu yanlış olmuş biraz üstü şu an ağrıyor dikkat ettim tam bu bolge

HawK_İsT bunu beğendi.
  16. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar arka arkaya oldu kusura bakmayın.

ben deadlift den önce barbell Bent-over Row hareketini de yaptım kemer de takmama ragrem gerçekten bele çok yük binen bir hareket acaba bu barbell Bent-over Row hareketini bırakmakta yarar var mı acaba çünkü buda yapmış olabilir agrıyı.

HawK_İsT bunu beğendi.
  17. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    senin yerinde olsam bend over ı bırakmak yerine ilk zamanlara kendimi dedliftte fazla zorlamam ..alıştıktan sonra bir sorun olmuyor ben son setimi 150*5 olarak yapıyorum Allaha sükür bi problem yok ..deadlifte odaklanacaksan barfiksten yada lat pul down dan hemen sonra girebilirsin yani öncelik prensibi ..

HawK_İsT ve Gray Wolf bunu beğendi.
  18. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Hareketi yaparken tam doğru yaptığından emin ol bence.Bele çok yüklenen bir hareket ama doğru yapıldığı sürece sorun olmayacağını düşünüyorum.Kuyruk sokumunun biraz üstündeki ağrı fıtığın habercisi olabilir ki bunu çeşitli belirtileri vardır belin zorlandığında(yanlış hareketlerle) belinde yoğun bir ağrı olur, bacağında çekme olabilir(belden başlayacak şekilde).Belde oluşan ağrı genelde bel üşütmesinden yaşadığımız ağrıdan farklıdır.

HawK_İsT ve Gray Wolf bunu beğendi.
  19. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    teşekkürler yanıt için ama,
    ben deadlift i bacak hareketleri ile değerlendiriyorum zaten bırak birgün sonrayı, bu fark aslında hangi deadliftten bahsettiğimize göre değişir benim yaptığım şekil arka ayakları vuruyor, bu aralar kafaya taktığım iki hareket var birincisi squat ikincisi deadlift o yüzden çok sorup çok araştırdım her ikisi içinde vücudun tüm bölgelerine fayda sağlayan fakat vurucu olarak farklı bölgelere etki eden hareketler.
    sakın yanlış anlaşılmasın akıl vermek gibi bir durumum yok sadece okuduklarımı-duydukları aktarıyorum acaba doğru mu diye beraber sorguluyalım...
    program;
    squat-stiff leg deadlift-leg press-diye devam ediyor...
    tam olarakı yaptığım hareket bunun barbellla olanı
    (Stiff Leg Deadlift)
    zaten adında anlaşılıyor bacak için olduğu
    bel düz inerken diz hafif kırılarak ayak bileklerine doğru, kalkarken bel düz arkaya eseneme yok, kafa öne doğru...
    Stiff Leg Deadlift'i hocam önerdi,
    diğer deadlift'i (ayaklar içe doğru açık, yerden ağırlığı alarak beli arkaya esneterek yapılan) bu spora benim gibi yeni başlıyanlar için erken bir hareketmiş. Gerçi bu hareketle bir aylık çalışma ile geçiş yapabilirim herhalde...

arkadaşlar şunu yorumlar mısınız acaba?

https://www.youtube.com/watch?v=PU7_S_WC18M
    ( http://dtunnel.com/ e kopyalayın linki)

HawK_İsT bunu beğendi.
  20. KD

KD Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    sakat bir hareket oldugunu hepimiz biliyoruz
    100 kiloyla zorlamanin ne alemi var? ileride cok pisman olabilirsiniz dikkat..

HawK_İsT bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş